http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

קיימות וסביבה

שלום חברים

 

לפני מספר שבועות פנינו לתושבים וביקשנו לקבל מידע לגבי פתרונות מיון פסולת בבית התושב, קיבלנו מספר תגובות שנערכו למצגת ע"י קיפי פלור ממנוף, תודה והערכה לקיפי על העריכה בהתנדבות ותודה לכל מי שהעביר את החומר במטרה לשתף במידע.

המצגת מצורפת לספריית הקבצים שבתחתית הגלילה מצד ימין ונקראת" sorting waste at home"

אני מזמין תושבים נוספים לשלוח חומר בעיקר כזה שמראה פתרונות נוספים.

ולעניין אחר, בהמשך לקשיי מפעל הפלסטיק, החלה המועצה לנסות למיין את הפלסטיק לשני זרמים, מדובר בניסוי בלבד שלאחריו נוכל לדעת את קצב המיון והעלות הכלכלית הדרושה.

אפשר לעדכן שעד כה גילינו שהפאט, דהיינו בקבוקי השתייה 1.5 ליטר ודומיהם מהווים כ- 20% מהפלסטיק הנאסף.

חלק גדול מהתושבים מקפידים לשים פלסטיק נקי, אבל יש גם הרבה פלסטיק מלוכלך שמסריח ויוצר מיזבלה בתוך השקים, לדוגמה מיכלי חלב עם שאריות חלב. אני חוזר על בקשתי הצנועה, מי שלא רוצה לשטוף או לנקות את הפלסטיק, עדיף שיזרוק אותו למכולת הפסולת.

עד היום הצטרפו ליומן קיימות וסביבה 220 איש, אודה לכם על צירוף תושבים נוספים כדי שהיומן יוכל לשתף ציבור רחב ככל שניתן.

 

ימים ואגמים טובים

שלכם

ברוך קומפנו

תגובה אחרונה ב-28/01/2010 16:34:10

שלום חברים ותושבים

נא הפיצו את הקישור ליומן קיימות וסביבה לשכנים ולחברים בישוב כדי שהמידע יועבר לכולם, בקרוב ייצא ניוזלטר למזכירויות להפצה לתושבים וגם בו יופיע הקישור.

אתחיל מההנחיה המעודכנת למקרה שלא כולם רוצים לקרוא הכל.

 החל מהיום אתם מתבקשים להפסיק להפריד למיחזור את כל קופסאות המעדנים, הסלטים והקופסאות הקטנות למיניהן. אין להן כרגע ביקוש והם מהווים הפרעה במפעלים איתם אנחנו בקשר. הנחיות נוספות בנושא תועברנה בקרוב.

 להלן עדכון למצב הטיפול בהשגת פתרון קצה לפלסטיק.

מזה זמן אין לנו פתרון קצה מסודר לנושא הפלסטיק, המשבר הכלכלי חיסל את היתרון הכלכלי של מיחזור הפלסטיק וכיום כמעט ואין לו דורש, המחירים צנחו ביותר מ 60%, ב- 4 שנים האחרונות היה פתרון שכשהתחלנו לעבוד  איתו ידענו שהוא עלול להפסיק יום אחד, ההחלטה להתקשר איתו התקבלה בהתייעצות עם הציבור מאחר וצמאי מיחזור אנחנו..

1. כדי למצוא פתרון קצה אנחנו בקשר עם 7 מפעלים וחברות, כל מפעל מעוניין בסוג אחר של פלסטיק ומעוניין בו כשהוא ממוין.

2. בחנו את נושא המיון ע"י המועצה בהתאם להצעות של חלק מהתושבים, עלות המיון גבוהה מאד , יותר מאלף ש"ח לטון של בקבוקים.

3. לאור זאת הדרך היחידה בה ניתן להמשיך בהווה את הפרדת הפלסטיק הינה דרך של הפרדה במקור, ולכן כנראה נבקש בעתיד הקרוב מהתושבים להפריד את הפלסטיק ל- 3 או 2 זרמים, לצורך כך המועצה תפיץ הסבר במייל דרך המזכירות  לכל בית כדי שהתושבים יוכלו לבצע את ההפרדה.

5. ברורה לנו הטרחה שנגרמת לתושב, כל תושב יעשה את השיקול שלו ויתרום למאמץ כפי רצונו ויכולתו. חשוב ביותר שמה שמופרד יהיה נקי וינח במקום המתאים.

שלכם

ברוך

 

תגובה אחרונה ב-25/06/2009 13:28:31

 

עקב קשיים מתמשכים של הקבלן שקיבל מאיתנו את הפלסטיק ב-4 השנים האחרונות נאלצנו לחפש פתרונות קצה אחרים לפלסטיק. במסגרת החיפושים הצלחנו לחדש את הקשר עם יצחק מזרחי ממפעל "אביב תעשיות מיחזור"  שאסף אצלנו את הפלסטיק משנת 1998 עד שנת 2003. במקביל בדקנו את הנושא מול 6 חברות ומפעלים נוספים. והתוצאה להלן:

 

לא קיים מפעל שמוכן לקחת את הפלסטיק המעורב ולמיין אותו, לאור מחירי הפלסטיק בשנתיים האחרונות המיון הופך את כל הנושא ללא כלכלי. יש מפעלים שמעוניינים רק בפלסטיק מסוג מסוים, , ויש כאלה שמוכנים לקלוט 2 סוגים.יש 7 סוגים של פלסטיק.

 

מאחר ולא ניתן  לבקש מהתושב להפריד את הפלסטיק ל-7 סוגים ומצד שני בלתי אפשרי למיין את הפלסטיק המעורב לאור העלות הגבוהה של המיון, הרי שהשיטה בה בחרנו היא השיטה של אביב תעשיות מיחזור.

 

בכל ישוב יוצב כלוב של 12 מ"ק , התכולה שלו תישאב ע"י המפעל בכל פעם שיתמלא. בכלוב זה יניחו התושבים כל בקבוק או מיכל שיש לו פקק. (אין חשיבות לכך אם הפקק נמצא על הבקבוק או לו, נושא הפקק צוין אך ורק כדי להקל על התושב להחליט מה ניתן להניח בכלוב).

בשלב זה, החל מהיום, עד הצבת הכלובים (עדיין אין הסכם עם אביב תעשיות מיחזור) נתייחס לשקים באותו שיטה של הכלובים ונכניס אליהם רק את הבקבוק או המיכל עם הפקק. הנחיה זו הינה כדי שנוכל לספק ל"אביב" את החומר שייאגר במועצה עד הצבת הכלובים ללא צורך במיון והשלכת פסולת להטמנה..

 

פסולת מסוג ריהוט פלסטיק תונח ליד הכלוב (השק), תיאסף ע"י המועצה בנפרד ותימסר למפעל "כתר" , לידיעתכם מפעל כתר מקבל בחנות בכרמיאל פלסטיק מתוצרתו ומשלם 1 ₪ לק"ג בזיכוי לקניה בחנות.

 

לצערנו אין להפריד פלסטיק אחר כגון: שקיות, מעדנים, סלטים, מזון, גלידות, חד פעמי, צעצועים, צנרת גינה/חשמל ועוד. סוגי פלסטיק אלה יושלכו למכולת האשפה הרגילה שמועברת להטמנה.

 

המועצה תמשיך לחפש פתרונות קצה לסוגי הפלסטיק השונים ובמידה ותמצא יועברו עדכון והנחיות הפרדה לתושבים.

 

איסוף הפלסטיק בישובים עובר גלגול התפתחות נוסף, התחלנו בשנת 1997 עם חברת סורקו בעגלות מתכת צהובות ושירות על הפנים, עברנו ב-1998 לאביב תעשיות מיחזור עם עגלות צהובות שהתמלאו מהר מידי, בשנת 2000 עברנו לכלובים עדיין של "אביב"

ב-2003 אביב עזב אותנו, בשנת 2005 מצאנו את מאיר אמזלג, והיום עקב המשבר הכלכלי אנחנו חוזרים לאביב.

אני מאחל לנו שה"אביב" שהגיע מחדש  יביא תקופה של שגשוג וצמיחה בקהילות של משגב וגם באחוזי המיחזור של הישובים.

יש כיום כ- 40% מהתושבים שמקפידים להפריד את חומרי הגלם וזה גבוה יחסית למדינתנו הישראלית, השאיפה שלנו היא ל-100% השתתפות של התושבים שעשויה להפוך את נושא המיחזור לעניין כלכלי  שיאפשר למועצה להשקיע כספים שייחסכו חזרה בישובים.

 

ימים טובים

 

שלכם

ברוך

תגובה אחרונה ב-01/07/2009 06:53:10