http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

קיימות וסביבה

 

 

על מנת להקטין את חומרת המפגע נדרשת עזרת התושבים והישובים ולהלן הפירוט.

 

חשוב מאד לבצע את הפעולות הבאות בבית ובמגרש הפרטי:

 

בשנים האחרונות הגיע לארץ מין פולש של יתוש "נמר אסייתי"  . יתוש זה מתרבה בכמות מים זניחה כגון תחתיות של עציצים, צעצועים, אגרטלים... לכן הקפדה על סריקה קבועה של החצר אחרי הגשם והשקיה לאיתור כלים עם מים ושפיכתם יקלו עד מאוד בהתמודדות עם המזיק .

 

  • אתרו ויבשו מים עומדים מתחת לבתים, בחצרות הבתים, במקלטים על גגות ובמגרשים,

 

  • מנעו באופן מוחלט כל גלישת ביוב או דליפת מים, היוצרת שלולית (אפילו טפטוף מזגנים).

 

  • דווחו למוקד 107, על מים עומדים בתחומי היישוב וסביבו.

 

  • בעלי בריכות ובריכות נוי צריכים להקפיד במיוחד. להנחיות נא לפנות לחתום מטה.

 

המועצה האזורית משגב,  פועלת ומשקיעה מאמצים ותקציבים, בניטור וטיפול במקורות דגירת היתושים בשטחים שסביב הישובים על מנת לצמצם את המפגע.

 

 

בכל שאלה , בקשה ומסירת מידע ניתן לפנות למוקד משגב 107.

 

 

 

שלכם: ברוך

 

 

 

 

בשנתיים האחרונות ראינו עליית מדרגה בפעילות הפרדת הפסולת לחומרי גלם ביישובי המועצה, אחוז המיחזור עלה מ18% בשנת 2011 ל 25% בשנת 2013 (לא כולל גזם).

 

הוספנו אלפי כלי אצירה וטיפול לחומר אורגני ותושבי משגב זכו להכרה מגורמים רבים על הובלת הנושא ומתן דוגמה אישית לרשויות רבות בארץ. גם החינוך הסביבתי התרחב באופן משמעותי, מאות פעילים מבוגרים וכל מוסדות החינוך משולבים בנושאי הקיימות והסביבה בכלל ובנושא ההפרדה במקור בפרט.

 

על מנת להשלים את המהלך הועדה המליצה לאיכות סביבה לחוקק חוק עזר שיבהיר את אחריות המועצה, אחריות התושב ויתן כלים שבעתיד ניתן יהי גם לאכוף את ההפרדה באופן חוקי.

 

הצעת החוק הוצגה על ידי הועדה לאיכות סביבה בפני מליאת המועצה ובהתאם לבקשה של רון שני ראש המועצה, הוחלט לע ידי מליאת המועצה לפרסם את החוק המוצע לידיעת הציבור על מנת לקבל את עמדות התושבים בנושא החוק.

 

תושבים רבים אמרו לנו במהלך הטמעת פרויקט ההפרדה של שאריות המזון, כי יהיו מוכנים להצטרף למאמץ רק אחרי שיהיה חוק עזר בנושא.

עם זאת ברור לנו  שהחוק הוא רק המהלך האחרון בשרשרת פעולות שנוקטת ותנקוט המועצה ובהן: שיפור הנגישות למתקני המיחזור, שיפור החזות, מתן שירות אמין ומדויק בנושא איסוף חומרי הגלם, ועוד.

 

משגב יכולה להתגאות בתושביה ועם זאת עדיין יש דרך ארוכה לעבור עד שכל התושבים יפנימו את השינוי ואת הערכים לגבי שימור וניהול משאבים השייכים לכלל.

אנחנו חיים במרוץ עכברושים שהשלכותיו יוצרות כמות פסולת אדירה המחייבת תשומת לב מיוחדת.

כשהפסולת זורמת הלאה, הערבוב של החומרים השונים אינו מאפשר שימוש מיטבי בחומרי הגלם והיא הופכת לנטל על המשאבים שלנו ושל הדורות הבאים.

 

מאחר והחיסכון במשאבים עשוי גם ליצור חיסכון משמעותי בכסף כל שנה, תבנה המועצה נוהל לתגמול לישוב בו אחוז המיחזור יעלה באופן משמעותי. עדכון בנושא צפוי בתוך מספר חודשים.

 

חוק עזר למשגב (פינוי פסולת ומיחזורה), התשע"ד-2014

 

החוק מתפרסם לתגובות הציבור, המועד האחרון לקבלת תגובה הינו 15.6.14 שעה 17:00. התגובה עם פרטים מזוהים כדי שנוכל להיות בקשר עם המגיב תיכתב כתגובה ביומן או  בדואר אלקטרוני לכתובת :gilad@misgav.org.il

 

שלכם: ברוך

 

 

תגובה אחרונה ב-13/04/2014 08:17:37

קיימות  במשגב, מה קורה בסביבה? 

פעילויות -אביב 2014

 

  • קורס- פרמאקאלצ'ר, קהילה וגידול ירקות - ב- 25.4 יתקיים מפגש מספר 4 (מתוך 10), אם מעניין אתכם ללמוד על קואופרטיבים וכלכלה מקומית, לבקר בגינת הבית של הרדוף, להכיר את המשק של איריס מכפר יהושע ולדעת יותר על קומפוסט, הנכם מוזמנים להצטרף (*מצורפת התכנית- קורס 6)

עלות: 350 ש"ח 

קישור לטופס הרשמה (*בבקשה לעדכן גם בsms- 0522619386)

הצטרפות לקורס פרמקלצ'ר, קהילה וגידול ירקות

  • הכנת נייר בשיטה מסורתית - בשני מפגשים של למידה וחוויה נלמד להכין נייר מחומרים ממוחזרים ומצמחים שונים.

         הסדנה בהנחיית סילביה זיפמן מכמון, מנחת סדנאות אמנות בדגש שימור סביבה.

הסדנה תתקיים בגן הקיימות בימי שישי 2.5 ו- 9.5 בשעות 9:00-12:00 .  

עלות: 150 ₪ למשתתף כולל חומרים.  (*מצורפת התכנית)

קישור לטופס הרשמה

הכנת נייר בשיטה מסורת 2.5+9.5

  • בוקר ששי של פיסול בחפצי יום יום ready made -

         ready made  הוא מונח שטבע האמן מרסל דושאן המתאר אמנות הנוצרת תוך שימוש באובייקטים או בחפצים יומיומיים. 

       השנה מציינים ברחבי העולם 100 שנה לתחילתו של זרם זה באמנות. כחלק מתפיסת המחזור והאמנות כהכרחיים לקיומנו, 

       הנכם מוזמנים לחוות  חוויה של פיסול בחפצים יומיומיים ובגרוטאות. (*מצורפת הזמנה)

הסדנה תתקיים בגן הקיימות במשגב ביום שישי 16.5 בשעות 9:00-12:00 .

עלות: 60 ₪ למשתתף.  * אין צורך בידע קודם.

קישור לטופס הרשמה

אמנות מגרוטאות ready made

 

 

 

                                                          הנכם מוזמנים לקחת חלק בפעילויות ולהפיץ לשכנים וחברים. 

בברכה, 

נירית קרן- רכזת קהילה וסביבה,

מ.א. משגב -  049902003

אלה מרגלית- הטמעת קיימות בקהילה/גן קיימות

ella6556@gmail.com

0522619387

 

 

 

בתאריך 30.4.14  אני מסיים את תפקידי במועצה לאחר 29 שנים.

במהלך השנים, הייתה לי הזדמנות לתת שירות לכולכם במגוון של תפקידים.  אני מוצא לנכון לכתוב לכולכם באופן אישי מילות סיכום והערכה וגם התייחסות להמשך העשייה בתחום הקיימות והסביבה על ידי כל אחד מאיתנו.

בשנת 1985 התחלתי את עבודתי במשגב כרכז ביטחון ובשנת 1991 יזמתי את הקמת מחלקת איכות סביבה.
החזון מול עיני היה ליצור מצב בו נשפיע לחיוב על הסביבה שלנו.  כמועצה, התחלנו לעבוד וללמוד בו זמנית: בתקופה הראשונה יצרנו את התקנון הסביבתי של אזורי התעשייה והקמנו את היחידות הסביבתיות, הקמנו את גן הקיימות (גן אקולוגי בשלב הראשון), התחלנו להטמיע במוסדות החינוך את החינוך הסביבתי ופעלנו בניהול חכם יותר של הפסולת דרך מיחזור ושימוש חוזר, ועוד.

בתחילת הדרך היינו צריכים לעיתים קרובות לטפס על קירות חלקים, כל הצלחה ולו הקטנה ביותר עודדה להמשיך הלאה, למשל נושא "החינוך הסביבתי" לא היה מוכר בשנת 1996 והיה קשה מאד לרתום לו שותפים, כיום בכל מוסדות החינוך בארץ מגני ילדים ועד האקדמיה חינוך סביבתי הינו בלב העשייה החינוכית.

בשנת 2002 הקמנו את ועדת איכות הסביבה של מרכז המועצות האזוריות ויחד עם שותפים רבים הותנעו מהלכים רבים שהשפיעו על קידום נושא הקיימות והסביבה במשרדי ממשלה ובשלטון המקומי.

התקדמות  בעשייה הסביבתית עד שנת 2005, הבשילה לכדי מעבר לשלב הבא.  .  פנינו לציבור התושבים ויחד תכננו את תוכנית האב לאיכות סביבה, שהפכה במהלך התכנון לתוכנית אב לקיימות וסביבה.  בעזרת הציבור, שהצביע ברגליים, גילינו מהו שיתוף ציבור ויותר מכך מהי שותפות עם הציבור .

משנת 2007 ועד היום אנחנו מטמיעים את תוכנית האב לקיימות תוך עדכון מתמיד והתאמה למציאות המשתנה.  במסגרת הטמעת התוכנית, הועמק נושא החינוך הסביבתי והתמקד בקהילה הבוגרת, הוקמה מערכת לבדיקת תוכניות, שופר נושא רישוי העסקים, התמקצענו בכל הנושאים המקצועיים של איכות הסביבה, התחלנו להכניס נושאים חדשים כמו בניה ירוקה, פרמקלצ'ר, התייעלות אנרגטית, ועדות איכות סביבה בישובים, פורום מנהיגים סביבתיים.גן הקיימות, אשר פותח בשנים האלו הופך למרכז קהילתי שוקק חיים אשר מאפשר המשך למידה, התנסות  וחיבור הקהילה לנושאים השונים.

מתוך שאיפה לתת מענה לצורכי הציבור ולשמור עם התושבים על קשר שוטף, פתחנו בסדרה של קורסים: מנהיגות, בניה ירוקה, פרמקלצ'ר קהילה וגידול ירקות ועוד מספר סדנאות במגוון נושאים הקשורים לקיימות. נושא הקיימות החל לתפוס חיים משל עצמו וזכה לשגרירים רבים בקהילה ובמועצה.

בנושא מיחזור אנחנו מובילים בארץ. המיחזור נוגע לכל אדם ולכל משפחה ודי מהר הבנו  שכדי להשיג התקדמות בנושא עלינו לדבר עם תושב ובכל בית אב.  במסגרת פרויקט ההפרדה של שאריות המזון (יבש-רטוב) מדריכים עברו בכל ישוב ובכל משפחה.  . נכון להיום לכל המשפחות במשגב יש אמצעים להפרדת האורגני. בשנת 2013 שיפרנו את אחוז המיחזור והתחלנו להפעיל מתקן קומפוסט ייחודי שאליו נאסף החומר האורגני מהפחים החומים בכל הישובים. העדיפות שלנו היא לקומפוסטר הביתי שהוא התשובה הנכונה לטיפול בזבל האורגני הנוצר בבית צמוד קרקע, יחד עם זאת, פעלנו לתת מענה לכל המשפחות, גם לאלו שלא מעוניינות להשתמש בקומפוסטר רוב המשפחות, מפרידות לקומפוסטר.

בשנת 2009, ביוזמת ראש המועצה,התחלנו לעבוד יחד עם הציבור על תקן לישוב ירוק. תהליך שהתחיל באגף קיימות וסביבה, הפך לנחלת כלל המועצה בהובלת ראש המועצה והמנכ"ל. עבודה זו שנמשכה כ-4 שנים בהשתתפות כ-300 תושבות ותושבים, הביאה בסופו של דבר לכתיבת מדריך "ישוב לדורות" הזמין לכל ישוב שיכול לאמץ אותו על מנת  לשפר את חיי הקהילה  .

בחודש אפריל 2014 אני מסיים את תפקידי במשגב ויוצא לדרך חדשה.  אני מסכם את שנותיי במועצה באופן חיובי  ואופטימי. אנחנו בתחילת הדרך במגמה מתמשכת כלפי מעלה. כבני אדם, התרחקנו מהטבע  ולכן תפקידנו לשאוף להשתפר כל הזמן ולחזור לאיזון המיוחל שישמור עלינו ועל הסביבה.

ברצוני לציין מספר מושגים שהתפתחו במהלך השנים ומומלץ לנסות בבית.

"זבל של קהילה" כל קהילה יכולה להימדד על פי החזות של מרכז המיחזור שלה. ניתן ללמוד במרכז המיחזור על מערכת היחסים בקהילה, על רמת ההתנדבות, על הוונדליזם והאלימות, על אכפתיות מול זלזול בנחלת הכלל, על המצב הכלכלי של התושבים, על איכות החיים שלא תמיד הולמת את רמת החיים, על התחרות בין העושר לאושר.

"זבל אט" אנחנו רוכשים את הזבל שלנו בעלות גבוהה הרבה פעמים על חשבון הלוואה מהבנק. מרוץ החיים מחייב אותנו לקנות מהר ובלי מחשבה, תוך בזבוז כסף שנאלצנו לעבוד קשה עבורו , בזמן שעבדנו לא ראינו את המשפחה והילדים,  מתוך רצון לפצות  אותם אנו קונים  עוד ועוד דברים שישתמשו בהם מעט ושנצטרך לעבוד עוד שעות כדי לממן אותם וחוזר חלילה. אני מציע לעצור את המרוץ, לחיות לאט, לבשל ולאכול לאט, לחיות בצניעות, להימנע מפרסומות (הן מפעילות אותנו בלי שנרגיש) לטייל הרבה ולעבוד פחות.

"דרך הזבל"

"דרך ארץ קדמה לתורה". התייחסותנו לזבל שלנו משקפת את דרך הארץ של כל אחד ואחת. אנו יכולים לראות הבדל בין אדם השורף זבל, משליך דרך חלון המכונית או זורק חומר גלם למכולת אשפה. למעשה , אין הבדל וכולם מלמדים על בעיה בגישה אל הזבל.

 

ברצוני להודות לכם על התקופה הנהדרת שעבדתי במשגב, על השיח היומיומי המקדם שניהלנו במשך שנים ועל המקום שהגענו אליו יחד.

לגבי העתיד, אני מתכוון לחיות בהווה, להישאר באזור, להסתפק במועט, לצאת מהמרוץ ולנסות לעזור לאחרים לגלות את האושר שלהם, בכך אני מוצא סיפוק.

נתראה בשבילי משגב

שלכם: ברוך

 

 

 

 

 

תגובה אחרונה ב-27/04/2014 14:15:34