http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

קיימות וסביבה

במהלך השנים האחרונות התלבטנו והתפתחנו באופן הדרגתי בנושא שיתוף ציבור, עובד ציבור שמשתף את הציבור בשיקולים לפני קבלת החלטה מסכן את עצמאותו ואת יכולת השליטה שלו בתהליך, מצד שני הוא מרוויח את כמויות גדולות של ידע, שכל וניסיון שנמצא אצל הציבור.
כך נוצרת השפעה חיובית על ההחלטה שתתקבל בסופו של דבר מאחר והיא תתבסס על שיקול דעת הרבה יותר חכם ורחב.

לשיתוף הציבור יש פרק נכבד בעקרונות הקיימות, לאחר כמה שנים בהן אנחנו מבררים את הנושא לעומק ולומדים כל יום דבר חדש, ניתן לומר כי שקיפות ושיתוף ציבור הינם ערך בפני עצמו בכל צורה של ניהול גדול כקטן. בשיטה הזו גם לציבור יש תפקיד, הוא לוקח אחריות, מתנער מהציניות, רואה את התמונה מכל צדדיה ולא רק מהאינטרס הפרטי שלו. באופן ציורי ניתן לומר שזה מאלץ את הציבור לקום מהכורסא, להפשיל שרוולים ולקחת חלק בניהול האזור.

בדיון שקיימנו לגבי חוק העזר למחזור עלו הנקודות העקריות שמחייבות התייחסות בנושא המחזור:

1. הגברת החינוך: יש למצוא דרכים להביא את הנושא למודעות גבוהה יותר של התושבים בכל הגילאים מגן הילדים דרך בתי הספר ועד הנוער בישוב והמבוגרים. כתוצאה מכך נקים צוות שיבחן את הנושא בצורה יצירתית ויתן המלצות איך לעשות זאת. מי שמעונינת או מעוניין להצטרף לצוות נא להירשם דרך תגובה ביומן.

2. נוחות לתושב: הטענה שעם העלייה בנוחות כך יהיה יותר שיתוף פעולה היא טענה נכונה, למרות שלעיתים אנחנו רואים שלא תמיד זה משנה, לדוגמה כשיש כלוב קרטון ליד מכולת אשפה והמכולה מלאה בקרטונים.  אין ספק שנצטרך לבחון את הנושא הזה לעומק כדי לגלות דרכים להשגת נוחות גבוהה יותר. לא ניתן לקדם את כל פחי המיחזור ליד כל בית כי זה יהיה לא אסתטי, לא בטיחותי, ולא כלכלי. אבל אולי ניתן למצוא דרכי ביניים. אם יש רעיונות נשמח לשמוע.

3. התארגנות בבית להפרדה: ברגע שמפרידים את החומרים השונים נוצרת בעיה בבית היכן לשים כל דבר עד הפינוי למרכז המיחזור. בכל בית מתארגנים קצת אחרת בהתאם למבנה הבית ולהתנהלות המשפחה. אני מבקש מכל מי שיכול ורוצה שישלח אלי את הרעיונות שלו בנושא יחד עם תמונות ואנחנו נכין פינה ביומן שכל אחד יוכל לראות את השיטות השונות ולבחור את השיטה המתאימה לו. כמובן שבבתים חדשים כדאי לתכנן זאת מראש וצריך לומר זאת למתכנן.

4. עידוד והטבות: מאחר וכרגע המיחזור וההפרדה עולה למועצה יותר כסף מאשר הובלת החומר להטמנה, לא נוצרת קופה שמאפשרת עידוד והטבות. אני מניח שככל שיותר אנשים יפרידו את חומרי הגלם לסוגיהם ובלי לערבב ביניהם, וככל שיותר אנשים יקחו קומפוסטר ביתי , כך יעלה הסיכוי שלמועצה יהיה מהיכן לממן עידוד והטבות לישוב או לתושב. נושא זה עומד על הפרק ונמצא במעקב שוטף.

5.חוק העזר: הדיון שנערך והדעות שהזמנו לא היה בשביל לערוך הצבעה מי בעד ומי נגד חוק עזר, עם זאת נראה שמתוך המגיבים היו יותר כאלה שתמכו בחוק מאשר כאלה שהתנגדו לו, אך כמובן שלא ניתן להסיק מכך שהציבור הרחב תומך בחוק. מה שכן אני מעוניין לשמוע עוד אנשים שמתנגדים לחוקק חוק זה בעיקר בהיבט של הסיבות להתנגדות. כי אם תושבי משגב אומרים שהמיחזור חשוב להם, אז מה בעצם משנה שיהיה חוק שיביע את הרצינות והמחויבות שלנו לנושא ?

לסיום ברצוני להודות לכל מי שהגיב ביומן ותרם את דעותיו, אני מעריך את תרומת הזמן והאנרגיה, את היעדר הציניות, ואת רצינות והעניניות. כל הכבוד !

אשמח לקבל רעיונות ודעות שעולים מתוך סיכום הדיון.

 

ימים טובים

 

ברוך

 

 

 

 

תגובה אחרונה ב-05/05/2009 18:24:43

שלום לכם

המשבר הכלכלי והירידה במחיר הנפט הובילה לכך שמחירי הפלסטיק הממוחזר ירדו מאד יחסית למחירי השיא שהיו בשנים האחרונות. כתוצא המכך נמצא כל שוק מיחזור הפלסטיק בבעיה ואיתו גם הקבלן שלו אנחנו מספקים את הפלסטיק מאז שנת 2005.

עקב כך מצטברים מאות מטרים מעוקבים של פלסטיק במשגב, כשהקבלן מקבל מידי שבוע מספר עשרות שקים בלבד. בכל יום נאספים על ידי המועצה 30 שקי פלסטיק בממוצע.

ל"אור" המצב וכדי לא לחכות לרגע האחרון החלטנו לחפש פתרונות קצה נוספים לפלסטיק.

שני קבלנים שפנינו אליהם אחד מעוניין רק בבקבוקים בלבד (פלסטיק מסוג פ.א.ט.) והשני מעוניין רק ביתר סוגי הפלסטיק  ללא  פ.א.ט..

האפשרויות העיקריות העומדות בפנינו הן כדלקמן:

1. המשך האיסוף בשיטה הקיימת אל מרכז השירותים, מיון הפלסטיק לשני הזרמים ע"י עובדי מועצה .
יתרונות: אין שינוי מבחינת התושבים, אין צורך בכלי אצירה נוספים, אין צורך בהסברה ושינוי הרגלים. חסרונות: צורך כוח אדם ומייקר את הביצוע

2. הפרדת הפלסטיק לשני זרמים בישובים:
יתרונות: אין צורך בכוח אדם נוסף, מאפשר במידת הצורך איסוף ישירות מהישובים ע"י הקבלן.
חסרונות: מחייב תשומת לב נוספת של התושבים, מחייב הסברה על מנת לשנות הרגלים, כרוך בתקופה עד הטמעת השינוי, מחייב העמדת כלי אצירה נוספים .

אודה לכם על התייחסות מנומקת לשתי האפשרויות וציון אפשרויות נוספות במידה ויש.

ימים טובים

ברוך קומפנו

תגובה אחרונה ב-13/05/2009 10:23:50