http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

קיימות וסביבה

 

          יתושים- דרכי מניעה וטיפול

 כמידי שנה עם בוא האביב והקיץ מתחילה דגירת היתושים במקווי מים עומדים.

היתושים מהווים מטרד והדרך היעילה ביותר למניעת יתושים הוא טיפול במקומות הדגירה.

מחלקת התברואה במועצה מבצעת ניטור וטיפול במוקדי הדגירה בשטחים הפתוחים והתושבים מתבקשים להירתם למשימה ויחד בכוחות משותפים נעבור את הקיץ עם פחות עקיצות מציקות

להן מספר דגשים למניעה וטיפול בשטח הפרטי:

1.      לבדוק בקפדנות את השטח סביב הבית, לאתר לרוקן ולייבש כול מקור מים עומדים לרבות

שלוליות חורף, עציצים, תחתיות עציצים ואדניות, דליים, צמיגים, מרזבים סתומים, צינורות ניקוז מזגנים ועוד.

2.      הימנעות מהשקיית יתר.

3.      יש לוודא שאין דליפות ביוב ושכל פתחי המערכת סגורים ואטומים היטב.

4.      ניכוש וחרמוש עשבייה.

5.      בעלי בריכות נוי – הנכם מתבקשים להכניס דגי גמבוזיה שניזונים מזחלי יתושים.

6.      בעלי בריכות שחייה – בריכות שאינן בשימוש – יש לדאוג לריקון של המים.

7.      בעלי דירים, לולים ואורוות סוסים – באחריותכם למנוע דגירות מזיקים ומפגעי תברואה נוספים. ניטור של השטח אחת לשבוע, החלפת מים לבעלי חיים אחת לשלושה / ארבעה ימים, ניקוי ופינוי של פסולת בעלי החיים, הצבת מלכודות ללכידה זבובים והקפיד על הסדר וניקיון של כול השטח בבעלותכם.

 

להלן דרכים להימנעות והגנה מפני עקיצות יתושים

    •     להתקין רשתות על פתחי החלונות.

•         למרוח על חלקי הגוף החשופים תכשירים מאושרים דוחי יתושים.

·         להפעיל מאווררים

    •     ריסוס בתכשירי הדברה המאושרים על ידי המשרד להגנת הסביבה את משטחי המנוחה של היתושים/ זבובים כמו לדוגמה את ספי החלונות ומסביב הדלתות.

מזכירויות ישובים - לשיתוף הפעולה מצידכם יש חשיובות רבה והנכם מתבקשים לבצע ניטור ובדיקה בכל השטח הציבורי, לדאוג לריקון, יבוש וסילוק כלים אוגרי מים, לתקן נזילות מים בצנרת וברזי גינון ולדאוג לניכוש עשבייה.

אנו מודים לכם על שיתוף הפעולה ומאחלים לכולנו קיץ נעים  .

שלכם,

דובי רייטמן

אגף קיימות וסביבה 

 


 

 

 

כ"ח באדר תשע"ח

15 במרץ 2018

 

פעולות לטיפול בלישמניה

 

הגידול באוכלוסיית שפני הסלע בקרבת הישובים והתקרבותם לחצרות ולמבני המגורים מעוררת חשש הולך וגובר מפני הדבקות ממחלת הלישמניה. 

מאחר ושפן הסלע הוא חיית בר מוגנת, כל פעולה לטיפול באוכלוסיית השפנים מחייבת אישור של רשות הטבע והגנים. על פי המלצות רט"ג והמשרד להגנת הסביבה, הדרך היעילה ביותר לצמצם את אוכלוסיית שפני הסלע היא על ידי סילוק או איטום של חללי הסלע המהווים מרכיב חיוני בבית הגידול של השפנים. יש להדגיש שפעולות אחרות לדילול אוכלוסיית השפנים תהיינה יעילות רק לאחר צמצום והרחקה של בתי הגידול מאזורי המגורים. יחד עם זאת יש לזכור שחללי הסלע נמצאים בכל עבר: בשולי ישובים ובתוכם, במסלעות ובקירות תומכים, לעיתים בשטחים המכוסים צמחיה המקשים על ביצוע פעולות הנדסיות לסילוקם. 

 

בשנתיים האחרונות נקטה המועצה בכמה מישורים על מנת לנסות ולצמצם את הסיכון משפני הסלע. 

המועצה פנתה לרשות הטבע והגנים בבקשה להדק את שיתוף הפעולה ולאפשר פעולות נמרצות יותר. פניה של ראש המועצה לשר להגנת הסביבה נשאה פרי, כאשר משגב הוכרה כזכאית לקבלת תמיכות מתוקף החלטת הממשלה בנושא זה. בנוסף, פנינו לשר הבריאות והעמדנו אותו על חומרת המצב וביקשנו את התערבותו בקבלת סיוע ותקציב מתאים.

 

בהמשך לכך, המועצה ערכה מיפוי בכל הישובים בהם נמצאים שפני סלע והגישה בקשה לקבלת תמיכה במסגרת קול קורא שפרסם המשרד להגנת הסביבה (אנו מצפים לקבל תשובה בשבועות הקרובים).

 

בנוסף, נקטה המועצה מספר פעולות פיזיות בשטח ובראשן:

הפעלת צייד ולוכד לדילול אוכלוסיית השפנים.

עבודות הנדסיות נרחבות לסילוק מסלעות וחללי סלע בחוסניה. 

 

המועצה הגיעה להסכמה עם רט"ג שבישובים שבהם ננקטו פעולות לסילוק בתי גידול, תתאפשר במגבלות שונות פעילות לדילול אוכלוסיית השפנים. במקביל לכך, יצרנו שיתוף פעולה עם רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) והמשרד להגנת הסביבה שיאפשר לנו לגרוס סלעים ועודפי עפר בנהל מקוצר וללא תשלום תמלוגים לרמ"י.  

 

בכוונתנו לערוך במהלך 2018 תכנון מפורט בישובים, כולל אומדנים והכנת תיקי מכרז לביצוע העבודות ההנדסיות הדרושות.

 

הטיפול בבעיה זו הוא מורכב מבחינה טכנית, דורש משאבים כספיים גדולים ומצריך רתימת גופים מחוץ למועצה. אנו פונים לישובים ומבקשים ליצור עמנו קשר על מנת שננחה אותם כיצד לפעול.