http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

קיימות וסביבה

תושבי כמון והמועצה מוזמנים לחוות אירוע מיוחד שלא קיימנו בעבר באף ישוב. מי מהתושבים שגם ירצה לסייע מוזמן עם בגדי עבודה וכפפות.

מוזמנים גם גני הילדים במידה והגננות מעוניינות להראות לילדים את המתרחש ולשוחח איתם על הנושא.

 

להלן הפירוט

 

בתאריך 13.3.13 (אחלה תאריך)

החל משעה 07:30 עד 16:00

המיקום מרכז המחזור המרכזי בישוב כמון

 

תיאור הפרויקט:

 

כל תכולת מכולות הפסולת הירוקות (הפסולת שמועברת להטמנה) תרוקן על משטח מרכז המיחזור.

החומר ימוין על ידי עובדי המועצה (14 עובדים) לכל זרמי המיחזור האפשריים: אורגני, מתכת, טכסטיל, קרטון, נייר, פלסטיק,  גזם, זכוכית (יהיה בקרוב), ושאריות להטמנה.

כל החומרים שימוינו יישקלו ויתועדו.

באותו שבוע לא יתבצע פינוי מכולות ביום שני כך שביום רביעי נקבל פסולת של שבוע ימים.

 

 

מטרות הפרויקט:

 

•1.     קבלת נתונים לגבי כמות חומר אורגני במכולות, בכמון יש 95% של מפרידים של פסולת אורגנית.

•2.     קבלת נתונים של איכות הפרדת הזרמים היבשים לכלי האצירה הקיימים

•3.     בחינת תהליך בקרה דומה בישובים אחרים

•4.     ניתוח הנתונים, והסקת מסקנות לגבי המשך ההסברה וההטמעה בכמון ובישובים נוספים.

•5.     ועוד

 

הציבור הרחב מוזמן כדי להתרשם. מי שירצה לעזור ולחוות בעצמו יוכל להשתתף באופן פעיל.

תגובה אחרונה ב-06/03/2013 09:34:35

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הפסח הבא ללא ניירת!! 

 

פסח מתקרב ובבתים רבים במשגב עורכים ניקיונות לקראת החג. ימי האביב הם זמן נהדר לסדר את הבית ולהוציא ממנו את כל מה שמיותר והצטבר מאז השנה שעברה.

 

התושב ג. שגר באחד מהישובים הצפוניים יושב וממיין בסבלנות ובקפדנות ערימה של חשבונות ומכתבים שנצברו מאז ה-14/7/2011. הוא עורם אותם במספר ערימות כמספר הקלסרים התפוחים שלפניו וערימה נוספת אותה ישליך למיכל הנייר למיחזור שבפאתי הישוב, לא לפני שיוודא שאף מסמך חשוב לא נמלט מתיוק.

 

ד., אם לארבעה שביתה הבכורה התגייסה לא מזמן מקפידה פחות. היא עוברת ברפרוף על הרים של ניירות שכוללים גם ציורים של בן הזקונים מהגן, ודולה מתוכם כאלה שנראים חשובים או מעניינים. זמן מה היא אוחזת בנייר כחול ותוהה מה לעשות איתו.

 

בביתם של משפחת ש. באחת ההרחבות החדשות יש שידה יפה ליד פינת האוכל, שתי המגרות העליונות גדושות במכתבים שמרביתם טרם נפתח. החשבונות משולמים בהוראות קבע או דרך כרטיסי האשראי ואת הדו"חות השנתיים והרבעוניים של קופות הגמל וקרנות הפנסיה איש אינו קורא. ספק רב האם מגרות אלה יפתחו לקראת הפסח או שישארו סגורות ומאיימות להתפקע, מחכות להזדמנות הבאה.

 

לעומת משפחות אלה, בבתים רבים אחרים כמויות הנייר קטנות בהרבה. משפחות אלה השכילו לדאוג לקבל באמצעות המייל את החשבונות והדיווחים וחסכו לעצמם את הררי הניירת  שלאיש אין כח למיין. בין היתר הם מקבלים כך את שוברי הארנונה והחיוב החודשיים מהמועצה ואת שוברי התשלום של קולחי משגב. בנוסף הם פנו לחברות האשראי, הטלפונים לבנקים ולכל מי שנהג לשלוח להם מעטפות תפוחות ומיותרות. התועלת לסביבה ברורה ועצים רבים ניצלו מכריתה בזכות משפחות אלו.

 

כולכם מוזמנים להצטרף לאותן משפחות מאושרות ולהיפטר מהניירת המיותרת. כמה דקות עבודה מול המחשב יניבו רווח כפול, גם לכם וגם לסביבה! בפסח הבא גם אצלכם תהיה פחות ניירת לתיוק!

 

חג אביב שמח אגף קיימות וסביבה

לכל מאן דבעי

 

בשבוע שעבר הגענו לכמון כ- 20 עובדים של המועצה כדי למיין את הפסולת שבמכולות הפסולת המועברת להטמנה. מטרת המיון הייתה להפיק נתונים לגבי מצב הפרדת הפסולת למיחזור. הפסולת נשפכה על הרצפה ומוינה ליותר מ-10 זרמים.

אני מעביר לכם את הנתונים ואת המסקנות העיקריות ומבקש שתקראו אותם היטב על מנת להבין את המשמעות של הדברים. העולם הולך וטובע בפסולת שהאדם מייצר, השינוי כאן לא יבוא מהממשלה או מהתעשייה או מהרשות המקומית, מדובר בשינוי שעל כל אדם לעבור באופן אישי. מאחר ולפחות חלקכם מבלה לעיתים בחו"ל קחו דוגמה מארצות מתקדמות ששהיתם או טיילתם בהן.

 

במכתבי זה אני פונה לכל התושבים בכמון מבלי להבדיל בין מי שמפריד את הפסולת למיחזור לבין מי שלא. פשוט אין ברירה אלא להתייחס לממוצעים. חלק מהנתונים מדויקים ונסמכים על שקילות שעשינו לחומרים שהופרדו וחלק מוערכים. התוצאה המוצגת משקפת את המציאות היטב.

 

משגב הינה מועצה מובילה בנושא מיחזור, כמון נחשב לישוב בין המובילים במשגב. לאור זאת לא פלא שהופתענו לראות את המצב במכולות הפסולת המועברות להטמנה.

 

להלן טבלה המשקפת באחוזים את חומרי הגלם השונים שהתגלו בתוך הפסולת . מתוך 960 ק"ג פסולת שמוינה, 414 ק"ג פסולת הייתה להטמנה, ואילו 546 ק"ג דהיינו 57% היה חומרי גלם שניתן היה למחזר.

 

 

חומר הגלם / % ממשקל הפסולת שבמכולות

פלסטיק 9%

קרטון 2.5%

נייר וקרטון דק 6%

מתכת 3%

זכוכית 4%

שקיות פלסטיק 5%

טכסטיל 3%

שאריות מזון (אורגני) 23%

שאריות הטמנה 43%

סה"כ משקל החומר ב-6 מכולות 960 ק"ג 100%

פוטנציאל הפרדה למיחזור שלא מומש 57%

 

למי שמעוניין להלן ניתוח מילולי שמסביר יותר פרטים וערכים הקשורים לנושא:

 

  1. כלל שאריות המזון : הפרויקט הגדול שלנו בשנה האחרונה הינו הפרדת החומר האורגני. כמון הוא אחד מהישובים בהם עברנו בין התושבים שעדיים לא הפרידו פסולת אורגנית ומצאנו לכל משפחה את הפתרון המתאים לה - קומפוסטר או פח חום לפינוי. למעשה היה ניתן לצפות כי לא יהיה חומר אורגני בכלל במכולות מאחר ולכל משפחה יש פתרון להפרדתו. הנתון שקיבלנו הינו שבכל יום 63 ק"ג(שקילה) של חומר אורגני מגיע למכולות הפסולת , 106 ק"ג (הערכה) מגיע לקומפוסטרים ולפחים החומים. אני מניח שחלק מהחומר שייך למטבח הפעוטון. נכניס את הפעוטון לטיפול בזמן הקרוב כדי לקחת ממנו את החומר האורגני. אני קורא לכל התושבים שעדיין לא מפרידים את האורגני לקחת אחריות ולתת יד למאמץ. אם למישהו יש בעיית חזירים או כלבים זה לא פותר אותו מלנסות בכל דרך. המועצה מחויבת למצוא פתרון ועזרתכם הפעילה מאד חשובה.
  2. פלסטיק: 24 ק"ג (שקילה) של אריזות פלסטיק מגיעות למכולות בכל יום לעומת 9 ק"ג (הערכה של פלסטיק שמגיע לכלוב הפלסטיק) הפלסטיק שמגיע למטמנה נזקו כפול. הוא מזהם מים אוויר וקרקע במשך מאות שנים, היעדרותו כחומר גלם מחייבת לייצר חומר גלם חדש ולהשתמש במשאב מתכלה.
  3. קרטון: 7 ק"ג (שקילה) הגיעו למכולות האשפה ביום לעומת 22 ק"ג (הערכה) שהגיעו לכלוב הקרטון. נתון זה מראה שעל קרטון יש הקפדה יותר מאשר על האורגני והפלסטיק.
  4. נייר וקרטון דק: 16 ק"ג (שקילה) הגיעו למכולות האשפה ביום לעומת 28 ק"ג (הערכה) שהגיעו למיכלי הנייר.
  5. מתכת זכוכית וקלקר מויינו ונשקלו אך מאחר ומתכת רק התחלנו לאסוף, וזכוכית נתחיל בקרוב, (לקלקר אין פתרון למיחזור כרגע) אציין רק את המשקלים שקיבלנו במכולות לפי יום: מתכת 8 ק"ג, זכוכית 11 ק"ג, קלקר 3 ק"ג.
  6. שקיות פלסטיק: 13 ק"ג (שקילה)של שקיות הגיעו למכולות האשפה ביום, לעומת 11 ק"ג (הערכה) שהגיעו לשק איסוף השקיות. כמות השקיות הייתה פנטסטית. חשוב להפחית בצריכת השקיות באופן מתוכנן. הנזק מהפלסטיק הזה פוגע בסופו של דבר בנו וביקירינו.
  7. טכסטיל: 9 ק"ג ביום במכולה לעומת 3 ק"ג בכלוב הטכסטיל.
  8. הנתון האחרון בטבלה , 57% חומרי גלם למיחזור, מצביע על המגמה ועל הקלות שניתן לשנות אותה. מכולות הפסולת כללו כמות שהצטברה במשך 6.5 ימים מכל הישוב כמון. סה"כ משקל של כל הפסולת במכולות לפני המיון הייתה: 1784 ק"ג*. החומר שמויין והועבר למיחזור שקל 1025 ק"ג. החומר שהוחזר למכולות והועבר להטמנה שקל 759 ק"ג. שחקו עם המספרים והאחוזים ותראו את כוחה של ההצטברות לנגד עיניכם.

 

לסיכום:

עשינו ניסוי שדרש עבודה קשה, חיטטנו בזבל של 160 משפחות שהצטבר במשך שבוע. היה מסריח, חם, מגעיל. כל העובדים תרמו את חלקם והגענו לתוצאות הנ"ל. עכשיו השאלה מי מכם, אלה שעדיין לא מפריד את כל הפסולת יבין ויטמיע כי כולנו מנסים ליצור עולם טוב יותר עבור הילדים של כולנו. את המכתב הזה בכוונתי לשלוח לכל הישובים וגם לפרסם בפייסבוק למדינה כולה. אני מקווה שהוא ישפיע על כל אחד ואחת ושיחד נצליח לעשות שינוי.

 

בין החומרים שמיינו היו די הרבה ניירות עם פרטים עליהם, לדוגמה אפשר לומר שהרבה מאד נייר הגיע מהמזכירות של הישוב, ויש גם הרבה נייר עם שמות של משפחות בישוב. משפחות אלה תקבלנה מכתבים אישיים עם הסבר מפורט יותר מדוע חשוב להפריד למיחזור.

מעבר לכל יש לציין כי מדובר בחוק עזר שהאכיפה שלו לא מתבצעת בהווה , אני מקווה שהדברים ישתפרו משמעותית עוד לפני שהמועצה תחליט להתחיל לאכוף את החוק.

 

בכבוד והערכה לכל אלה שכבר מפרידים ולכל אלה שיצטרפו בהמשך שזה בעצם כולם, כי אין ברירה !

 

  • משקל הפסולת הכוללת המוזכר בסעיף 8 כולל בתוכו שקלול של 5 מכולות נוספות שלא מוינו בנוסף ל 6 המכולות שמוינו.

 

ברוך קומפנו

מנהל אגף קיימות וסביבה

מועצה אזורית משגב

תגובה אחרונה ב-01/04/2013 17:19:18