http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

קיימות וסביבה

כבר למעלה מ-15 שנים זורם ביוב בקניון שגור ומזבלות פיראטיות עולות באש כל שני וחמישי בבקעת בית כרם. את תוצרי הלוואי ההרסניים של המפגעים האלה סופג בעיקר ציבור האזרחים שחי באזור, זה מתבטא בנשימה של אוויר רעיל ומסרטן, ריח רע, מצב תברואי ירוד, פגיעה בגידולים חקלאיים, במים, בנוף וכדומה.

הרשויות המקומיות והממשלה שתפקידם למנוע בעיות מסוג זה שנובעות בעיקר מקריסה כלכלית וניהול לא תקין של הרשויות המקומיות לאורך עשרות שנים.

חלק גדול מהתושבים באזור איבדו תקווה והסתגלו למצב, כשאין פינוי פסולת הם לוקחים את הפסולת לחצר אחורית ושורפים אותה, כשהביוב זורם ויוצר מיליוני יתושים הם מסתגרים בבתים ומחכים שמשגב וכרמיאל ידבירו את היתושים.

מתוך הייאוש בוקעת קרן אור, עמותת התקווה בניהולו של עבד נמרנה יזמה קורס פעילים סביבתיים בישוב מג'דל כרום, קורס זה נמשך בשנתיים האחרונות ובאמצעותו קמו כ- 100 תושבים שאכפת להם ומוכנים לקום ולעשות מאחר והבינו כי אין מישהו אחר שיעשה בשבילם.

בהמשך לתהליך הנ"ל הוקם לאחרונה ע"י עמותת התקווה פורום אזרחי ערבי יהודי על מנת ליצור שיתוף פעולה של כל תושבי האזור בהתארגנות אזרחית שתניע את האזור כולו לפעולה. מדובר בהתארגנות לא פוליטית שעיקרה מניעת הבעיות הסביבתיות והבאת רווחה לאזור היום ובעתיד.

בנימה אישית דעתי היא שפעילות זו מהווה דוגמה טובה ליישום עקרונות הקיימות, ונותנת סיכוי לשינוי, ולכן אני בוחר באופן קבוע כאזרח וכעובד מועצה להשתתף במפגשים אלה. אני קורה לכל מי שרוצה להשפיע להגיע למפגשים אלה ולהתרשם בעצמו.

להלן ההזמנה למפגש הקרוב

 

הזמנה למפגש פורום אזרחי

בשנה הקרובה יתרחש בישובים ובמועצה תהליך אסטרטגי בשותפות עם הציבור, אין לו עדיין שם ולכן הוא מכונה כרגע "ישוב מקיים/ירוק".

בשלב ראשון החלה לפעול  ועדת היגוי הכוללת תושבים ובעלי תפקידים במועצה, ועדה זו תכין את הדיון הציבורי שעשוי להתחיל בסביבות מאי יוני 2010.

את התהליך מובילים רון שני ראש המועצה ואתי לוי מנכ"ל המועצה מה שמצביע על כך שהוא עתיד להקיף את רוב העשייה במועצה ובישובים.

למיטב הבנתי התהליך ייגע באופן משמעותי בנושא הקהילתיות ויעסוק בשאלה מהי קהילה? מהו "הון חברתי" וכדומה.

 

בחרתי הפעם להתמקד בחלק קטן מאד מחיי הקהילה בישוב שקשור גם לפעילות של מחלקת קיימות וסביבה ושיש לו לעיתים השלכות משמעותיות על חיי הקהילה בישוב.

 

הנושא הוא אחזקת הכלבים בישוב והקשר לחיי הקהילה

 

כשיישובי משגב הוקמו הייתה אווירה של חלוציות, הקהילה ברוב הישובים הייתה קטנה והתגבשה סביב הקמת הישוב והעיסוק סביב העלייה לקרקע וההתבססות בה. התושבים הרגישו שבאו לכפר ורצו לחוות את חוויית החיים בכפר במיטבה, אחת הדוגמאות לכך שאומצה כנראה מתדמית חיי הקיבוץ הפסטוראליים, הייתה אופן אחזקת הכלבים. כל אחד גידל כמה כלבים שרצה ואלה היו רוב הזמן חופשיים ושמחים.

 

היום, 30 שנים אחרי, הישובים גדלו, מגוון האוכלוסייה התרחב, והחלו להופיע סממנים עירוניים, פתאום החלו תושבים להרגיש שהכלבים המשוחררים כבר אינם יוצרים חוויה פסטוראלית כפעם. היו גם מקרים שהאיצו את השינוי בגישה אל הכלבים לדוגמא: נשיכות, פחד להסתובב לבד ביום ובעיקר בלילה, צואת כלבים על הדשא והמדרכות, סכנת הדבקות בכלבת ועוד.

 

במקביל המועצה התמקצעה, חוקקה חוקים והחלה לאכוף אותם, מליאת המועצה החליטה שביישובי המועצה הכלבים יהיו בחזקת הבעלים וינועו בישוב כשהם מולכים ברצועה, מליאת המועצה הנחתה את וטרינרית המועצה לאכוף את החוק.

 

מזה כ-15 שנים המועצה פועלת בנושא פיקוח ואכיפה ברמת שירות אחידה לכל הישובים, רמת השירות נקבעת בין היתר גם על פי כמות קריאות מוקד המתקבלות מאותו ישוב.

המועצה מפעילה פקח ולוכד כלבים ובעלים של כלבים שאינם קשורים מקבלים דו"ח.

די ברור מהמצב בשטח כי הפיקוח והאכיפה לבדם אינם פותרים את הבעיה, לא ניתן להציב לוכד 24 שעות ביממה בכל ישוב וגם לא רצוי לעשות זאת.

 

במקביל בחלק מהישובים הפך נושא הכלבים המשוחררים מקור לסכסוכי שכנים, בסדרי גודל והיקף שונים. בדרך כלל אלה שסובלים מהכלבים פונים לישוב ולמועצה בדרישה לאכוף את החוק ואינם מבינים מדוע האכיפה למרות שמתבצעת אינה נושאת את הפרי המיוחל. הישוב בדרך כלל מפנה את האצבע לכיוון המועצה וחוזר חלילה.

 

אז למה זה לא עובד?

 

נושא הכלבים קשור באופן הדוק לחיי הקהילה בישוב , אופייה, דרכי התקשורת שלה, מחויבות התושבים לקהילה וכדומה הם אבני המפתח בפתרון של סוגיות רבות בחיי הקהילה , וביניהן גם סוגיית הכלבים. ולשם כך נידרש לשני מושגים חדשים/ישנים.

 

"נחלת הכלל" אותו מרחב או משאב ששייך לכולם אבל בעצם אינו שייך לאף אחד . האוויר לדוגמא הוא נחלת הכלל, גם הרחובות , שטחי הציבור וכדומה הם נחלת הכלל.

כשתושב מגלה את רוחב ליבו ואהבתו כלפי הכלב או הכלבים שהוא מגדל עד כדי כך שהוא שולח אותם "לרעות" בדשא הציבורי הרי שהוא משתמש בנחלת הכלל מבלי לקבל את אישור כלל הציבור למעשה זה.

 

מושג נוסף מדבר על "חירות" : "חירותו של אדם אחד נגמרת היכן שמתחילה חירותו של אדם אחר". בהשאלה אפשר לקחת את שותפות הגורל של בעל כלב השכן לבעל של לול תרנגולות.

בעל הכלב משחרר את כלבו , מאחר והוא מאד הומאני ואנושי כלפי בעל החיים. הכלב טורף את התרנגולות ובכך הופך בעל התרנגולות לשותף ברווחה של הכלב, אם הוא שותף מרצון אין כל בעיה עם זה, אבל אם השותפות הזו נכפית עליו, הרי שבעל הכלב הופך את בעל התרנגולות לשותף בעל כורחו.

 

תדמיינו מה קורה בקהילה בה החברים מכירים ב"נחלת הכלל", מכבדים אותה, מכירים את צרכי הפרטים בקהילה ומכבדים אותם. יכול להיות שזו הדרך הפשוטה יותר וגם הנכונה יותר לחיי קהילה?

 

העלאת הנושא במנגנונים הקהילתיים יחד עם כל בעלי העניין ודיון בו עד הגעה לתוצאות של כללי שימוש בנחלת הכלל בישוב. זו דרך טובה להתמודד ולהשיג תוצאות לגבי נושא הכלבים המשוחררים בישוב.

 

יש לתת את הדעת לצרכיהם של בעלי הכלבים ושל הכלבים עצמם. איני בא לקבוע מהם הצרכים מאחר ויש שוני בין הבעלים ובין הכלבים, לדוגמא הצורך של הכלב לרוץ חופשי ולא להיות קשור כל היום, את אהבת הבעלים, הרחמנות וצער בעלי חיים ועוד. גם הטרחה להחזיק את הכלב כל היום בתוך הבית, או לצאת איתו קשור מספר פעמים ביום ולהשקיע בכך זמן יקר. יש כמובן עוד הרבה שיקולים של בעלי הכלבים ומן הראוי הוא ללמוד אותם ולמצוא להם מענה במסגרת הדיון בקהילה.

 

אני מזמין אתכם להגיב על הנאמר, להסעיר את המוח והלב, להציף את הנושא על פני השטח ואולי דרך כך לשפר את איכות החיים בישובים .

 

שלכם

 

ברוך קומפנו

 

 

תגובה אחרונה ב-05/08/2010 13:37:54