http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

קיימות וסביבה

ככה זה התחיל...

רעיון הגינה הקהילתית צמח (תרתי משמע) כשעידן, תושב לוטם, גנן בעצמו ושותף בהקמת גינות קהילתיות בעבר, חלם על גינה קהילתית המחברת את הילדים בפרט ואת התושבים בלוטם בכלל אל האדמה במקום היפה בו אנחנו  נמצאים. עידן הבין שחלום כזה מחבר חזון חינוכי יחד עם העבודה המעשית, ופנה לעינב, גננת גן שקד- הגן הבוגר בלוטם, ושיתף אותה בחזון הקמת הגינה הקהילתית. יחד הם פנו לגורמים רלוונטים ביישוב (ועד הנהלה, ועדת חזות היישוב וועדות חינוך של הגילאים השונים),

וכך רעיון פשוט ומקסים, נבט וצמח למיזם אמיתי וקהילתי של ממש.

נמצא שטח מתאים- בלב היישוב, בין גן המשחקים למועדון, והתאספו אנשים טובים שנפגשו ורצו להמשיך יחד לצעוד בדרך.

ההתחלה הייתה בשיתוף הקהל הבוגר של הקהילה- הורים לילדים בגילאים שונים, חברי קיבוץ, תושבים בהרחבות ותושבים בכלל.

יחד עם נירית ואלה מהאגף לקיימות במועצה נבנה ערב ששילב מפגש חברתי שיצק תוכן למושג גינות קהילתיות בכלל והגינה הקהילתית שאנחנו רוצים אצלנו בלוטם בפרט. נירית ואלה הן שותפות משמעותיות לרעיון שקרם עור וגידים והפך למשהו ממשי.

השלב הבא היה חיבור הקהילה- ילדים, נוער ותושבים בוגרים יחד, כולם למען מטרה ערכית המשלבת חינוך, קיימות ויישוב לדורות.

בגנים, בפעולות הילדים והנוער וגם בקהילה הבוגרת התחיל תהליך לקראת הקמת הגינה- ביקור בשטח וחיבור אליו, שיח יישובי לקראת המיזם הצומח, וכמה משוגעים לדבר ובראשם עידן, אשר הבינו את החשיבות והערכים הבאים לידי ביטוי במיזם מיוחד שכזה.

ביום שישי האחרון, חגגו בלוטם את יום המשפחה ביריד יישובי מיוחד במינו, אשר ילדים, נוער ומבוגרים התחברו אליו, כל אחד ממקומו- חגיגה של עבודה בגינה ובה נסלל שביל החוצה את הגינה, סומן באבנים והתמלא ברסק גזם. בעבודת כפיים משותפת. שיא הארוע היה, גזירת הסרט שנקשר לשתי מריצות ע"י עידן במזמרה, וצעידה משותפת של כולם בשביל החדש.

דוכנים של מטעמים- מאפים, עוגות וריבות מעשה ידי ילדי הגנים, עציצים מיוחדים מקרמיקה שהכינו ילדי א'-ג', פיתות בטאבון יחד עם ילדי כתה ז' ודוכן פלאפל פעיל במיוחד שהופעל ע"י הנוער. בנוסף, פינה מתוקה להכנת דחלילים והרקדה של ריקודי עם שהובילו ילדי גן שקד ואפילו מגנטים בצורת כפות ידיים שהכינו הפעוטות. ובתוך כל אלה- תושבי לוטם עובדים, רוקדים, אוכלים ויוצרים חוויה משותפת, אשר תצמח יחד עם הירקות, הפרחים והתבלינים שהגינה עתידה להתברך בהם. כל אחד פוגש את מה שמתאים לו ונכון לו, כי הרי אהבת האדמה מחברת את כולם.

גם במחוז צפון של משרד החינוך מברכים על המיזם ומציינים שהעשייה הערכית והמרגשת הזו בגנים ובקהילה בלוטם זוכה לברכת מנהלת המחוז והפיקוח. מחוז צפון מוביל עשייה בתחום הקיימות והקהילה, הישוב לוטם מצטרף להעמקת העשייה בתחום ערכי הקיימות, בראייה קהילתית וערכית.

הגינה המתוכננת, היא לא רק גינה, אלא מרחב ציבורי משותף אשר פתוח לכולם, ונכנס לתוך תכניות עבודה שנתיות של הגנים, של הילדים, של הנוער ושל ועדות שונות ביישוב. בגינה מתוכננות ערוגות מסוגים שונים- ירקות, תבלינים, מתוכננת שתילה של עצי פרי, גינת פרפרים ובתכנון יש אפילו מקום מפגש מתוכנן לטובת מפגשים והדרכות, ואפילו אלמנט המשלב בריכה קטנה עם זרימה של מים לטובת ביקורים של בעלי החיים מהסביבה.

באגף הקיימות במועצה כבר הבטיחו ללוות ולתת הדרכה למיזם במידת הצורך, ובלוטם מקווים שימצאו במועצה תקציבים נוספים על מנת לשמור על תוחלת חיים ארוכה ומתמשכת של הגינה הקהילתית.

בלוטם, מקווים שהסלט בדוכן הפלאפל בשנה הבאה יוכן מהירקות שיצמחו בגינה... ובינתיים- אפשר לשתות תה ביחד. ועד שיצמחו התבלינים- לצעוד בשביל החדש. ביחד.

 

 

 

 

 

 

תגובה אחרונה ב-06/02/2014 12:31:31
תגובה אחרונה ב-26/02/2014 13:51:18