http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

קיימות וסביבה

לאחר התקדמות יפה בצורית ובחלק מגילון, הוחלט על ידי צוות הניהול של הפרויקט על פתיחת תהליך שלם של הדרכה והפרדה בישוב מכמנים.

לצורך תגבור פעילות ההדרכה נקלט במועצה מדריך ייעודי לפרויקט, יואב מגן, מרקפת. המהלך במכמנים בוצע בצורה מובנית שכללה הפצת מידע כתוב לתושבים, קריאה למתנדבים מקרב התושבים, פעילות הדרכה לנוער בנושא קומפוסטר ביתי והפרדת חומר אורגני במקור, טלפונים למשפחות, ולאחר מכן מעבר מבית לבית על ידי הצוות.

במכמנים התנדבו לסייע לפרויקט, חיה שמלץ ומריז גושצסבסקי. פעילות הנוער שאותה הובילה יפעת שמלץ רכזת הנוער יחד עם נטע הגרעינרית הייתה מוצלחת , והנוער ממש התחבר לפרויקט.

 

הטלפונים לבתים ווידאו שאנשים בעלי קומפוסטרים אכן משתמשים בהם, וגם אפשרו לאנשים נוספים להזמין קומפוסטרים. המידע נאסף ורוכז לקראת המעבר מבית לבית.

במשך 4 ימים בשעות הערב עברו המתנדבים, הנוער ועובדי המועצה מבית לבית, בתנאי מזג אוויר של קור וגשם, רוב מוחלט של התושבים קיבל את המשלחת בסבר פנים, הקשיב בתשומת לב להסברים והצטרף לפרויקט, במעמד זה חולקו לתושבים פח שיש עבור החומר האורגני ומגנט הסברה להפרדת כל זרמי הפסולת (11 זרמים).

הנתונים במכמנים נכון לרגע זה הם כדלקמן:

סה"כ בישוב כמעט 80 משפחות.

58% קומפוסטרים

9% קומפוסטרים עצמאיים כגון: תרנגולות, בור בחצר וכדומה.

4% טוחן אשפה או הצטרפות לפתרון של השכן.

18% פחים מאווררים לחומר אורגני שייאסף על ידי המועצה

11% עדיין לא נוצר קשר איתם או שעדיין מתלבטים בין פח מאוורר לקומפוסטר 

הנתונים מצביעים שיש מודעות בישוב ואין ספק שתרומת המתנדבין והנוער הייתה גדולה ואפשרה להגיע לתוצאות אלה.

קומפוסטר המסופק כיום על ידי המועצה לא כולל החתול  קומפוסטר בייצור עצמי במכמנים

 

בהזדמנות זו אני מודה לכל תושבי מכמנים על היחס החם, ובמיוחד לחיה, מריז, יפעת, נטע והילדים והילדות הנהדרים שהתנדבו לסייע.

 

עם זאת חשוב לציין כי אנחנו רק בתחילת הדרך.

גם לאחר חלוקת הקומפוסטרים והפחים, עדיין יש הרבה עבודה וליווי של המועצה יחד עם התושבים והנוער כדי שהפרויקט יצליח. המועצה נותנת שירות מלא דרך מוקד המועצה לכל בעיה שתצוץ לכל תושב. זה אתגר רציני ונעשה הכל לעמוד בו בלוח זמנים סביר.

 

ראוי לציין כי חלוקת קומפוסטרים מתקיימת במקביל לכל התושבים, כולל הישובים הבדואים.

הישוב הבא אליו יגיע הפרויקט בערך באפריל מאי הינו כמון, מאחר ואנחנו מחכים להגעת משאית האיסוף. במקביל יתקיימו בקרוב שיחות טלפוניות עם תושבי כמון כדי להסביר על הקומפוסטר ולבחון נכונות להשתמש בקומפוסטר.

 

נקודה חשובה נוספת הינה הטמעת הפרויקט בציבור הבדואי. בימים אלה נקלט מדריך בדואי מכמנה שיעבור בשבועיים הקרובים הכשרה, לאחר מכן נתחיל לצרף לפרויקט את הישוב כמנה, בשלב ראשון שכונת כמנה המזרחית. הכל יתואם עם ועד הישוב, בית הספר וגני הילדים יהוו ציר מרכזי לעשייה הקהילתית בישוב.

 

שלכם

ברוך קומפנו

 

אנחנו חיים באזור של שטחים פתוחים ההולכים ונסגרים, "הפרחת השממה" ו"הלבשת שלמת בטון ומלט", בלי כוונה, הביאו אותנו עד הלום ועוד ידם נטויה.

 

ההתיישבות בגליל חשובה ולאורך זמן התברר שגם מוצלחת ותורמת לסביבה ולמרקם האנושי החברתי באזור. מצד שני יש להתיישבות זו לא מעט השפעות סביבתיות על השטחים הפתוחים.

 

כל ישוב שקם תופס גבעה, כל שכונה מכלה עוד חלקת יער, תשתיות של תחבורה, מים, חשמל וביוב מחברות את הישובים ברשת העוברת בשטחים הפתוחים.

לאן אנחנו רצים !

שטחים פתוחים חשובים לאדם, הם הריאות הירוקות בהם אנחנו נופשים, הם המקום בו מגוון המינים נשמר. האדם תלוי במגוון המינים באופן מוחלט. פגיעה בו מקטינה את סיכויי ההישרדות של האדם על כדור הארץ.

בתאריך 20.2.12 יום ב' בשעה 20:30  במועדון כמון תתקיים הרצאה של יוחנן דרום מהחברה להגנת הטבע בנושאים הבאים:

 

  • שטחים פתוחים, מערכות טבעיות ושירותי מערכת אקולוגית.
  • שטחים פתוחים בישראל - תמונת מצב מורכבת.
  • שטחים פתוחים ומערכת התכנון.
  • מעורבות חברה אזרחית בתכנון שטחים פתוחים.

 

אתן/ם מוזמנות/ים להגיע כדי להעשיר את הידע בתחום ואולי לתרום בעתיד לניהול נכון יותר של השטחים הפתוחים בגליל.

את ההרצאה ארגנה שרונה אוהב מועדת איכות הסביבה של כמון, ולהלן פנייתה לתושבי הגליל:

 

קול קורא לשמירה על השטחים הפתוחים

אנו תושבי משגב באנו לגור כאן באזור חורש טבעי מהייחודיים שנותרו בארץ. וברצוננו להמשיך לחיות בסביבה טבעית. לאוויר ולמים יש יכולת טהור , מחזור (עד גבול מסוים) אולם משאב האדמה אינו ניתן למחזור והתחדשות.ברגע שבאגר נכנס לחלקת אדמה טבעית ופוגע בסלעים בני מיליוני שנים, במיקרואורגניזמים ובעלי חיים החיים בסימביוזה, בעץ שנתן חמצן והיווה בית גידול עבור חיים רבים. את אלו לא ניתן למחזר או לחדש.

גם בעוד מאות שנים האדמה שנרמסה תישאר הרוסה ,המיקרו אורגניזמים ,הצמחים בעלי החיים לא יתחדשו או ישובו להיות כפי שהיו. שטח מופר, החורש הטבעי וכל אלפי החיים עליו לא ישובו איליו. האדמה והחיים עליה חשובים כמהות בפני עצמם ולא פחות עבורנו כזכות לקיומנו כאן וכאוויר לנשימה.

 

בשבטים אינדיאנים,  לפני כל החלטה חשובה היו מתכנסים זקני השבט  ובוחנים את השלכות ההחלטה שבעה  דורות קדימה! בואו נתבונן רק דור אחד קדימה, איך נמשיך לחיות כאן ומה נותיר לילדינו האם גם הם יזכו ליהנות מנופי בראשית והטבע במלא הדרו???

 

אם גם לכם חשובים הדברים אתם מוזמנים להצטרף לקבוצת תושבים במטרה לקדם את נופי בראשית למקום גבוה יותר בסדרי העדיפויות. ניתן לייצור קשר במייל או בטלפון :

שרונה אוהב   9982238 :טל    shlerner@netvision.net.il

 

או להגיע. נפגשים להרצאתו של רכז שמירת טבע של החברה להגנת הטבע, יוחנן דרום ביום שני  20.2.12 בשעה 20:30 במועדון בכמון.

 

בשעה שברא הקב"ה את האדם הראשון נטלו והחזירו על כל אילני גן עדן, ואמר לו: ראה מעשי כמה נאים ומשבחים הם, וכל מה שבראתי- בשבילך בראתי תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי, שאם קלקלת אין מי שיתקן אחריך". (קה"ר 6).

 

 

שלכם
ברוך קומפנו

תושבי משגב המשתמשים בקומפוסטר

 

על מנת לעודד את השימוש בקומפוסטר וכדי להביא לידיעת תושבים נוספים את יתרונות השימוש בקומפוסטר עומדת להתפרסם כתבה בנושא בעיתון א-לה גוש.

 

במסגרת הכתבה אנחנו מעוניינים לשלב סיפורים של תושבים בעלי קומפוסטרים ותמונות של בני המשפחה עם הקומפוסטר או כל תמונה אחרת שקשורה לקומפוסטר.

 

חיית מחמד מחפשת בית חם

 

אנחנו קוראים לציבור לשלוח אלינו למייל baruch@misgav.org.il  סיפורים קצרים, מצחיקים, מעניינים, מרתקים, מותחים, רציניים, ותמונות בהתאם.

 

כהשראה לסיפור מצורף המאמר של מאיר שלו על הקומפוסטר שלו.

 

מתוך כל הסיפורים ייבחרו המייצגים ביותר לשילוב בכתבה, כל היתר יפורסמו ביומן קיימות וסביבה ויופצו בעדכאן המועצה.

שלכם

ברוך קומפנו

 

 

צדק חברתי במשק האנרגיה?

הגיע הזמן להרוויח מהתייעלות ולהשקיע בצורה חברתית

יום ראשון 4/3/12

19:45-21:30 מועדון קיבוץ יחד 

אחרי הכניסה לקיבוץ כניסה ימינה נוספת לשביל עפר עד שמגיעים לחנייה

 

 

 

מה על הפרק? הקמה של טורבינות רוח קהילתיות ליצור חשמל בגליל. ההשקעה תהיה משולבת מקהילה מקומית הקואופרטיב והחברים בו, יחד עם משקיעים חיצוניים.

 

למה? הקואופרטיב מקים פרוייקטים עם רווח משולש:

  • ü ערך חברתי: העצמה של קהילה מקומית וחיבור לקהילה ארצית.
  • ü ערך סביבתי: הקמה של מקור חשמל לא מזהם, לא שורף פחם ומעורר השראה.
  • ü ערך כלכלי: פרוייקט יציב ורווחי עם לקוח מובטח (חברת חשמל) למשך 20 שנה.

 

מתי? - עכשיו! אי אפשר לחכות. פרוייקט הרוח הקהילתי הראשון עובר לשלב הבא וזה הזמן להצטרף. בקרוב הקואופרטיב יסגור את סבב הגיוס הראשון.

 

איך? מגיעים למפגש בו נציג את המודל הפיננסי, נסביר קצת על הטורבינה ואיך מתקדמים. עד למפגש אתם מוזמנים לצפות בסרטון על דוגמא בחו"ל: לחצו כאן

 

אל תפספסו את ההזדמנות להשקיע בפרוייקט ראשון מסוגו בישראל.

    לו"ז:

19:45 התכנסות

20:00 רוני סגולי : הצגה של הקואופרטיב והפרויקטים שעל הפרק.

21:00 דיון פתוח. לקראת האירוע נשלח לנרשמים פרטים נוספים לגבי הפרויקטים ובתום האירוע יהיה אפשר להצטרף במקום לקואופרטיב. כיוון שמספר המקומות מוגבל אנא אשרו מראש הגעה בטופס המצורף או במייל info@ecoop.org.il, פרטים נוספים: רוני סגולי 054-6466264  עפר גן אור 04-6785589

שלום לכם

 

מסתבר שיש מה לעשות גם עם אריזות שעד היום חשבנו  שאי אפשר למחזר, חברת טרה סייקל העולמית פתחה סניף בישראל והתחילה לפעול בשותפות עם מפעל שטראוס לאיסוף אריזות מסוימות.

 

 

בקישור הזה יש פרטים על האפשרות להפריד שקיות של ציפס, שוש אפוי, דוריטוס וצ'יטוס. ולשלוח אותם בדואר על חשבון טרה סייקל,  מי שמעוניין מוזמן ליצור קשר עם החברה דרך האתר שלהם. (לדעתי כל שקית חטיפים מאותו סוג תתאים להם אבל כדאי לברר איתם ישירות.

 

 טרה סייקל ישראל

המועצה בודקת אפשרות להתארגנות מרוכזת מול חברת טרה סייקל, פרטים ועדכון יועברו בהתאם להתפתחויות בהמשך.

שלכם

ברוך קומפנו

אמש שמעתי שבהר שכניה הוקם עץ משאלות, כמה טוב חשבתי סוף סוף יש מקום קרוב ולא צריך להגיע עד הכותל.

 

נחמד שיש לילדי כתה ד' מבית ספר שכניה מקום לתלות את המשאלות שלהם בודאי גורם להם אושר לדעת שמשאלותיהם מתנפנפות על עץ כל היום. העשייה הזו גם בודאי קושרת את הילדים אל העץ וכך הם יתקרבו יותר לטבע.

 

חשבתי שגם אני יכול להביע משאלה ולתלות אותה על העץ, אחרי מחשבה מעמיקה מצאתי משאלה:  "אני מבקש שבני אדם יתייחסו לעצים בגובה העיניים ולא כאל חפצים דוממים שנועדו לספק את צרכיהם לחימום או כל צורך אחר"

 

רצתי מיד לעץ עם המשאלה ובידיים רועדות מהתרגשות קשרתי אותה לעץ, היא נראתה לי נמוכה מידי, אז הבאתי סולם וקשרתי אותה גבוה. עכשיו, אמרתי לעצמי, לפחות אחת המשאלות קשורה גם לעץ עצמו, תרתי משמע.

 

בהיתי בעץ ,מה הוא חושב על ההופעה החדשה שלו, האם הוא מרוצה כשהוא מסתכל במראה? או שרק אני מרוצה מהמופע המנצנץ והמרהיב שלו. הסתכלתי סביבי על יתר העצים, האם הם מקנאים בו, דמיינתי את כולם מנצנצים , חבל שהעצים לא צומחים מראש עם הנצנצים, זה הרבה יותר יפה בעיני.

 

ואז פתאום חלפה בראשי מחשבה כמו ברק , מן תובנה כזו, שבעצם אנחנו משתמשים בעץ כי אנחנו יכולים, בדיוק כמו הכלב.

 

העץ יותר גבוה מאיתנו, תורם לסביבה יותר מאיתנו, חי יותר זמן מאיתנו. אבל אנחנו האדונים ואנחנו יכולים. אז למה לא לשמח קצת את נפשות הילדים הרכים של האדונים. הרי זו ממש מצווה.

 

המחשבה הזו הרעידה את נימי נפשי, הרי אנחנו לא יודעים כלום על העץ, לא מבינים את השפה שלו, לא יודעים אם יש לו רגשות, האם הוא פוחד או כועס, שמח או עצוב. כלום.

 

הורדתי את המשאלה שלי, חיבקתי את העץ ואמרתי לו שאני מעריך את היכולת שלו לספוג את כל השטויות שלנו.

 

שלכם ושל העצים

ברוך קומפנו

 

תגובה אחרונה ב-16/03/2012 15:10:48

זהירות !

 

אפר תנורים מכיל רמץ חם שגורם להתלקחות שריפה.

 

לאחרונה נשרפו 3 מכולות פסולת בישובים קורנית יודפת ואבטליון .

 

יש אנשים שמשליכים  את אפר הקמין למכולת האשפה שהם חושבים שהאפר לא בוער ואין בעיה.

 

מניסיון שהצטבר במחלקת התברואה עולה שהשלכת האפר למכולת האשפה עלולה לגרום להבערת כל הפסולת שבמכולה. הפסולת הבוערת משחררת חומרים רעילים לאוויר מבחינת בריאות האדם בסביבה הקרובה וגם תורמת לאפקט החממה.

עלות שיפוץ מכולה לאחר שריפת הפסולת עלולה להגיע לאלפי ₪.

האש מפצחת זרדים בדממה    מכולה שרופה 

 

מה אפשר לעשות:

  • 1. לתת לאפר להתקרר או להירטב במשך זמן ארוך יחסית.
  • 2. לפזר את האפר בהדרגה בקומפוסטר, או על האדמה. האפר תורם לאדמה.
  • 3. לחטט באפר כדי שלוודא שהוא קר לגמרי ורק אז להשליך את האפר למכולת האשפה.

שלכם

ברוך קומפנו