http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

קיימות וסביבה

 

 תושבים יקרים

לנוחותכם עוצב המגנט הזה שיחולק בהדרגה בכל בית. אני מקווה שהמידע הזה יהפוך את ההפרדה לנוחה וברורה יותר.

אנחנו חיים בתקופה של שינויים מהירים גם בתחום המיחזור, ולכן כבר עם פרסום המגנט הזה אני יודע ומיידע כי בעתיד הקרוב יתווספו 3 זרמים, בתוך כחודשיים ייאסף הקלקר בכל ישוב, הפתרון שיוצב יהיה משולט. ובתוך כ-3 חודשים ייאספו סכוכית שקופה, זכורית צבעונית ומתכת בכלי אצירה ייעודיים ומשולטים.

 

לאחר הכנסת השינויים יעודכן המגנט, ויפורסם באינטרנט ובמייל.

השינויים לכשיתרחשו יוכנסו גם למגנט עצמו.  

שלכם: ברוך קומפנו

תגובה אחרונה ב-04/01/2012 15:24:17

"יש לנו בעיה עם הניילון שאספנו במרוכז.

הוא מלוכלך, מכיל אשפה ודורש מיון קפדני.

מיון של 3 עובדים למשך יום שלם

כל הנ"ל גורם לנו להפסד כספי.

על כן, אנו מבקשים תשלום על כך."

 

הקטע שלמעלה אינו ציטוט מתוך שיר, זה קטע מתוך קינה על איסוף שקיות הפלסטיק. את המילים כתב מנהל התפעול של החברה שאוספת את הפלסטיק ממשגב. חברת טלאל.

הפלסטיק כולו ובמיוחד השקיות צריכים להיות ברמת ניקיון גבוהה. איני אומר שצריך לשטוף את השקיות אבל שקית מלוכלכת אסור שתגיע למתקן איסוף השקיות.

אני מבין שיש אנשים שחושבים שזה שהם משליכים את השקית המלוכלכת למתקן המיחזור זו פעולה טובה מאחר ומישהו כבר יטפל בשקית. ובכן שיהיה ברור השקית הזו תגיע בסופו של דבר להטמנה במזבלה רק שעד אז תושקע בה עבודה רבה שתהפוך את כל המיחזור כולל של השקיות הנקיות ללא כדאי.

 

 שקיות פלסטיק מלוכלכות במפעל טלאל

פעילות האדם במקום מושבו הביאה להתרבות של חתולים מעבר לכוח הנשיאה של הטבע ובעקבות זאת השתנו מערכות אקולוגיות.

 

החתולים לא אשמים במצב שהגענו אליו, האדם הוא הגורם להתרבות החתולים והאדם גם תורם לצמצום תחומי המחייה של מגוון המינים, למניעת מעבר של מינים ממקום למקום, לצייד חסר התחשבות ועוד.

 

אני מביא את המאמר של רן אריאלי לידיעתכם מתוך מטרה לייצר דיון תרבותי בנושא חשוב הנוגע לחיינו באזור שחלק גדול מהאוכלוסייה האנושית שעברה לגור בו עשתה זאת בגלל היופי של הטבע מסביב.

 

דיון פורה

שלכם ברוך קומפנו

 

 

החתול שומר על הקומפוסטר

 

חתולים משוטטים והיעלמות חיות הבר במישגב

ד"ר רן אריאלי, רקפת

לפני 20 שנים עברתי עם משפחתי לגור ברקפת. בישוב ובשטחי הבור ביישוב הכוללים גבעות עם חורש מתחדש היה עושר של חיות בר. מהיונקים: יערונים, קוצנים (שני מיני עכברי בר), שועלים, נמיות ושפנים, ומינים רבים של עופות יציבים וחורפים, זוחלים ממינים שונים כמו לטאה זריזה, קמטן, חומטים ומיני נחשים (לא ארסיים): שני מיני שלוונים, זעמן מטבעות, שחור ראש, זיתני ועוד. לאורך השנים התרבו חתולים משוטטים, שגם ניזונים ע"י חדירות לפחי אשפה וגם מקבלים תזונה קבועה מכאלה שחושבים שבזה הם עושים טובה לחיות.  חתולים משוטטים אלה מצויים בכל שטחי הבור וגם ניתן לצפות בהם במרחק של כמה קילומטרים מהישוב הקרוב ביותר. עופות בר יציבים כמו דרור, חוחית,  פשוש, עפרוני מצוייץ והירקון נעלמו מרקפת לחלוטין. גם צפרים חורפות נפוצות כמו אדום החזה שאת שירתו אפשר היה לשמוע בבוקר בכל גינה ברקפת, חכלילית הסלעים אדומת הזנב אינם מבקרים יותר ברקפת. השעיר שקינן ברקפת (דורס הלילה הקטן ביותר) כבר לא משמיע את שריקתו בלילה. ציפורים חורפות נודדות מנחלה מסויימת באירופה לנחלה מסויימת בארץ, ולכן כאשר בעלי הנחלות בארץ ניטרפו, אז גם בחורף הבא הם לא יגיעו. אחרים כמו צופית, בולבול,, ירגזי ושחרור בינתיים שורדים אך התמעטו באופן ברור.

זוחלים (למעט צבים) כמו הלטאה הזריזה, חומטים ונחשים ממינים שונים כמעט שלא ניראים וגם אוכלוסיית היונקים הקטנים התמעטה. כמי שאוהב לצאת אל הגינות ושטחי הבור ולההנות מחיות הבר אני חש החמצה עצומה של הרס. בעצמי צפיתי בחתולה טורפת פירחוני פשוש שזה עתה יצאו מהקן. הרס זה עדיין יכול להיות הפיך. תופעת השמדת חיות הבר אינה אופיינית לרקפת אלא קיימת בכל מישגב ובכל צפון הארץ. מכיוון שכל הגליל מרושת היום בישובים המהווים מקור לחתולים משוטטים, נגזרת הכחדה רחבה של חיות הבר.

 

חתול הבית שמוצאו בחתול הבר של המזרח התיכון עבר הכלאה חוזרת עם חתול הבר כך שחתולי בר נעלמו כליל (ד"ר עמית דולב ציין שיש לו צילום של חתול בר מהגליל, אך אין זה מעיד על הכלל). אם בצעירותי בשנות הארבעים והחמישים ניתן היה לראות חתולי בר במקומות רבים בארץ, מי שרוצה לצפות בחתול בר היום צריך להרחיק לגולן. בעקבות זה, חתול משוטט גם ניזון בתרבות וגם שומר על תכונות הצייד של חתול הבר. חתול משוטט מהווה עומס טריפה אדיר בטבע. כבר לפני עשר שנים התריע פרופסור היינריך מנדלסון ז"ל (חתן פרס ישראל) על תפקידו ההורס של החתול המשוטט. מבחינת הגנת הטבע אנחנו מצויים בנסיגה, בניגוד לעמדה של כל הגופים המקצועיים באקדמיה וברשות שמורות הטבע, אסר בג"צ על השמדת חתולים וכלבים משוטטים. זה כוחם של גופים כמו "תנו לחיות לחיות" שפועל בהם הרגש (רגישות רק לחתולים וכלבים ולא לחיות הבר) בלבד ולא השכל הישר. כך שלרשות שמורות הטבע מותר לדלל אוכלוסיות צבאים לפי שיקולים מיקצועיים, אך אסור להם לפגוע בחתול או כלב משוטטים בשמורה. מאמצי הלכידה והעיקור הוכחו כלא יעילים משום שאלו שנשארו מספיקים לרבייה בילתי נשלטת.

 

 אין ספק שהמתקדמים ביותר בנושא זה הם במערב אוסטרליה שם הוכרז חוק על החזקה וטיפול בחתולים. מטרת החוק לחייב בעלי החתולים לשמור עליהם בצורה אחראית ולתת סמכויות לרשויות המקומיות להקטין את מספר החתולים המשוטטים. החוק מחייב כל אדם המחזיק בחתול, לסמן אותו עם מיקרוצ'יפ. הבעלים גם חייבים לסרס/לעקר את החתול לפני גיל חצי שנה (חוץ ממגדלים המורשים להרבות חתולים).  כל חתול חייב להיות רשום במאגר מידע מרכזי וללבוש תג זיהוי.  כל העברה של חתול צריכה להיות רשומה במאגר המרכזי. במקרה של חתול משוטט או שאין לו בעלים, הוא יועבר על ידי הרשויות המקומיות לאחד מהמרכזים המורשים להחזקת חתולים.  אלו חייבים לחפש את הבעלים אם אפשר, וגם לסרס/לעקר את החתול לפני שמשחררים או מוכרים אותו.  הבעלים חייבים לשאת בכל ההוצאות של הלכידה, החזקה וסרוס/עיקור.  המרכזים האלו רשאיים להשמיד (באופן הומני, כמובן) כל חתול שאינו נאסף ע"י בעליו תוך שבעה ימי עבודה.

 

כל אחד יכול לראות חתול או כלב ולחוש חיבה איליו. רק מי שעיניו פתוחות לטכע שסביבו יראה גם את חיות הבר ויבחין בקיומן. זכור לי כנער חובב טבע בקיבוץ חפציבה, שחוחיות יפיפיות (ראש שחור לבן עם פנים אדומות ושת צהוב) היו בכל מקום ושירת הפטפוט הטריטוריאלית שלהן נשמעה היטב. לפתע קורא לי בן כתה שלי בכיתה י"א "בוא תראה ציפור יפה שבחיים שלך לא ראית כזאת" והצביע על חוחית. עד ל כיתה י"א הוא לא הבחין בה. זאת הסיבה שיש יותר לובי לחתולים מאשר לחיות הבר. ולכן אם יקרים לנו חיות הבר והטבע במישגב, עלינו לצאת במאבק לצימצום החתולים המשוטטים. אפשר וחשוב לנקוט בכמה צעדים. א.  להגביר עיקור חתולים וחשוב שמשפחה בעלת חתולה מתרבה תדאג שצאצאיה יעוקרו לפני שהם עשויים לפרוש לבר. ב. להפסיק להאכיל חתולים משוטטים וליצור אווירה ציבורית שתתנגד להאכלת חתולים משוטטים.

 

במחקרו הראה ד"ר עמית דולב שמניעת מקורות מזון מלאכותיים הביאה לצימצום אוכלוסיית טורפים קטנים. חשוב להדגיש למאכילי החתולים את אחריותם להשמדת חיות הבר. כמו שהצלחנו לחנך למניעת קטיפת פרחי בר, כך חשוב להנחיל את ההגנה על חיות הבר  ג. אטימת פחי אשפה כך שחתולים לא יוכלו להיכנס אליהם (מכסה קשיח במקום יריעת הפלסטיק הקרוע בצפרדעים) וצימצום המזון האכיל שנזרק לפח. הפרדת אשפה אורגנית למיכל שאינו נגיש כמו קומפוסטר. בואו נתרום את חלקינו לשמירה על הסביבה הקרובה לנו.

           

בתגובה לחוק  שנחקק באוסטרליה, פניתי ברשת לחברי החברה לזואולוגיה, להתארגן יחד עם החברה להגנת הטבע ורשות שמורות הטבע לעתירה לבג"צ לביטול האיסור הגורף להשמדת חיות בית משוטטות. אצלנו בבית יש חתולה ושתי כלבות, כך שאיני נמנה על "שונאי חתולים", אך גם חיות הבר חשובות לי. תגובות רבות של אנשי מיקצוע תמכו בקריאה זו. כותב פרופסור יורם יום טוב:

"רן,

דבריך נכוחים ונכונים, ומתארים מצב שקיים בכל הארץ. כבר למעלה מעשור שאני מנסה לפעול להקטנת מספרם של התולים והכלבים המשוטטים, אך ללא הצלחה ממשית. הרשות והחברה הכירו בצורך הזה, אבל החברה מפחדת מאגודות החתולאים ולא פועלת בענין, והתקינות הפוליטית חוגגת. התופעה החולנית של אנשים המאכילים עדרי חתולים בישובים נפוצה מאד, ומטופחת על ידי חברות המיצרות או מיבאות מזון עבורם ועל ידי בני אדם שבעיניהם חיי חתול או כלב חשובים מחייה של חיית בר כצבי או פשוש. "

 

השר הנוכחי, גלעד ארדן, מטפח אגודות אלה, ומונע מהרשות למלא את תפקידה בהגנת חיות הבר בכך שהוא מסרב לאפשר לפקחי הרשות לירות בכלבים וחתולים משוטטים בטבע, בעוד שהוא יודע היטב שהם טורפים חיות בר.

 

כעת נדון בועדת הפנים של הכנסת נוסח חדש של חוק הגנת חיים הבר, והרשות מנסה (לשווא עד כה) להכנסת סעיף שיאפשר ירי בכלבים וחתולים המשוטטים בטבע. מנגד יש מי שפועל להפיכת חתולים וכלבים לחיות קדושות, שלא ניתן יהיה לירות בהן בטבע.אשמח אם מי מחברי החברה לזואולוגיה ינסה לקדם את ההגנה על חיות הבר מפני חתולים וכלבים.

 

פרופסור נגה קרונפלד מציינת: כחברת מליאה והועדה המדעית מקצועית של רשות שמורות הטבע אני אבקש לדון בנושא.

פרופסור גדי קציר מציין שבטיבעון היעלמות חיות הבר דומה למה שתיארתי.

המדען הראשי של רשות שמורות הטבע ד"ר יהושוע שקדי כותב: כמי שמכונה "רוצח" בדפי האינטרנט של ארגונים מסוימים, ובאותם דפים יש גם קריאה לפטרו מרשות הטבע והגנים בגלל נושא הפגיעה בכלבים ובחתולים בשטחים הפתוחים, קשה לי להיות אובייקטיבי. במסגרת תפקידי יש לי במות אחרות להביע את דעתי, ואני עושה זאת. אולם, לנוכח התכתובת הענפה לאחרונה, קשה לי שלא להתבטא: 1.יש בעיה חמורה. חתולים וכלבים שהופכים לחיות פרא פוגעים באופן קשה בפאונה הטבעית של ישראל. זה הוכח במחקרים. 2. אין פתרונות פלא. הסירוס לא אפקטיבי, ועל כל חתול שסורס נולדים חתולים בריאים שימלאו את מקומו. כמות המזון ברחובות וההאכלה המסיבית רק גורמים לכך שאוכלוסיות החתולים גדלות, וכמות הכלבים בשטחים הפתוחים גדולה מאוד. מאיימת! 3. גם למקבלי ההחלטות יש מקום בדיון. קבוצה אחת אולי חושבת שיש יותר אוהבי חתולים מאוהבי טבע. קבוצה שניה נרתעת מפעולות שפוגעות בחיות. להבנתם של אנשי הקבוצה השנייה, מי שפוגע בחייה חסרת ישע סופו שיתאכזר לאדם אחר. 4. כיוון ששמו של השר ארדן עלה בדיון מספר פעמים, אני מבקש להדגיש שהוא שייך לקבוצה השנייה. אבל, הוא שומע, ומשתכנע מדברי טעם, בנושא זה ובנושאים אחרים. לפיכך, יש הבטחה של השר לפיה בחוק החדש להגנת חיות הבר יותר לפקחים לפגוע בכלבים ובחתולים בשמורות טבע ובגנים לאומיים.

ההצעה עברה בקריאה הראשונה ללא התיקון הזה (לצערי), ונדרשת פעולה כדי שתיקון זה ייכלל בחוק. ברור לכם שיש לא מעט ארגונים ואנשים שיפעלו נמרצות נגד הכללת סעיף חשוב זה בחוק. נדרשת עבודה רבה, מחוץ למגדל השן האקדמי. הבינו את האבסורד: היום, מותר לרשות הטבע והגנים לפגוע בחיות הבר בשמורות הטבע לצורך ממשק, אבל אסור לה לפגוע בחיות בית שהפכו חיות פרא, ופוגעות בחיות הבר.

           

בואו נשתלב במישגב בהגנה על הטבע הייחודי של האיזור, בפעילות אישית וציבורית מתאימה.

 

 

 

 

 

 

 

 

תגובה אחרונה ב-17/01/2012 15:29:01

 

 

 

 

 

 

 

 

הקומפוסטר בחינם

 

בשביל הילדים

 

 

בואו נפריד כידידים.

 

 

 

הקומפוסטר (מדשן) מספק את התשובה הטובה ביותר לטיפול בחומר האורגני  מבחינה סביבתית, חברתית וכלכלית,

 

בניגוד לדעה הרווחת, השימוש בקומפוסטר אינו דורש התעסקות מיוחדת.

מפרידים את האורגני (שאריות המזון)  בבית, פעולה שכל תושבי משגב יעשו תוך שנתיים,

משליכים לקומפוסטר, הניצב בקרבת הבית,

מכסים בשכבה דקה של עלים,

פעם בשבוע מרטיבים קצת,

מידע אודות הקומפוסטר 

וכל שנה עד שנה וחצי מקבלים קומפוסט איכותי.

מי שעדיין לא קרא את המאמר של מאיר שלו על הקומפוסטר שלו

מוזמן לעשות זאת דרך לחיצה על התמונה שלמטה.

המועצה תסייע באופן הדוק בהדרכה ובשימוש לאורך השנים

להזמנת קומפוסטר התקשרו למוקד 107

 

(לחצו על התמונה)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תגובה אחרונה ב-17/01/2012 13:13:22

פרויקט הפרדת הפסולת דורש תמיכה והבנה רחבה בציבור (למרות הקונצנזוס הרחב בנושא).
מי שרוצה להתגייס למאמצי ההסברה מוזמן להשתתף ביצירת סטיקרים עם מסרים, לדוגמא:

 • 1. מפריד שאריות מזון למיחזור
 • 2. משפחה מפרידה
 • 3. קיבלתי קומפוסטר
 • 4. הפרד ומחזר
 • 5. בעד תוכנית ההפרדה
 • 6. רעיונות נוספים מהצוות ומהציבור

 

הרעיונות הקולעים יהפכו למדבקות על שמשת המכונית.

תגובה אחרונה ב-19/01/2012 11:03:16

רוח ושמש הם שניים מתוך המשאבים הבלתי מתכלים ובלתי מזהמים בעת ייצור האנרגיה.
הקואופרטיב לאנרגיות מתחדשות מביא רוח רעננה בתחום מתקני ייצור חשמל מרוח.

 

בחרתי להביא לידיעתכם את ההצעה של רוני סגולי מהקואופרטיב לאנרגיות מתחדשות ולתהייעלות אנרגטית.

יש הרואים בהתייעלות אנרגטית משאב השווה בגודלו למקור אנרגיה חדש.

במקביל הרוח בגליל לא פוסקת והאתגר לחבר את רוח האדם ורוח המקום עם הרוח הנושבת עניין אותי מאז ומתמיד.

שלכם

ברוך קומפנו

 

 

 

אנו פונים לתושבים וקהילות בגליל לשתף פעולה

בנושא הקמת טורבינות רוח קהילתיות

 

מי אנחנו? הקואופרטיב לאנרגיות מתחדשות הינו אגודה שיתופית שנוסדה באוקטובר 2009 במטרה לקדם את תחום האנרגיות המתחדשות וההתייעלות האנרגטית בישראל. חברי הקואופרטיב מגיעים מכל שדרות הציבור ורובם ככולם שותפים לתפיסת עולם סביבתית חברתית. ההצטרפות לקואופרטיב פתוחה לציבור הרחב, היום חברים בקואופרטיב כ-190 בני אדם, ורבים מצטרפים.

במה אנחנו מתעסקים? קואופרטיבים דומים בתחום האנרגיות המתחדשות נפוצים בעיקר בצפון אמריקה ובמערב אירופה. ייחודו של הקואופרטיב הוא פעילותו על פי מודל של מיזם עסקי-חברתי. ככזה, הקואופרטיב מקדם מטרות סביבתיות וחברתיות תוך כדי פעילות כישות פיננסית עסקית לכל דבר. במסגרת פעילותנו אנחנו יוזמים פרויקטים בתחום ההתייעלות האנרגטית ואנרגיות מתחדשות, ומפיצים מידע רלוונטי לקהילה באמצעות מפגשים חדשיים וניוזלטר.

מה על הפרק? המיקוד הנוכחי שלנו הוא הקמת טורבינת רוח קהילתית שכשמה כן היא, מיזם מסחרי לכל דבר שמוקם בידי קהילה מקומית ובמימונה. אנחנו רואים בכך גולת הכותרת של פעילותנו, ניצול אנרגית הטבע הנקיה מצד אחד ופעילות קהילתית וחברתית שמעצימה את כל מי שלוקח בה חלק (דוגמת פרויקט בחו"ל).

פרוייקט הדגל שלנו: במסגרת פעילות זו אנחנו מבקשים לצור קשר עם תושבים וקהילות קיימות בגליל, על מנת לשתף פעולה באמצעות העברת מידע, ושיתוף כח פיננסי, כדי שהתועלות הפיננסיות של הפרויקט יחולקו לתושבים עצמם, התועלות החברתיות והסביבתיות הן ממילא נחלת הכלל.

שיתוף פעולה הוא הצלחה: אם אתם גרים באיזור משופע ברוח, או שהנושא סתם מעניין אתכם, נשמח אם תצרו קשר, ובמידת הצורך אף נתאם פגישה עם תושבים באיזורכם כדי להסביר יותר על ניצול אנרגית הרוח ליצור חשמל והמודלים האפשריים לפעולה.

"לעולם אל תטילו ספק בכך שקבוצה קטנה של אזרחים מודאגים ואכפתיים יכולה לשנות את העולם; זה הדבר היחיד שאי־פעם הביא לשינוי" (מרגרט מיד)

לפרטים נא לפנות לרוני סגולי roni.segoly@ecoop.org.il   0546466264

 

 אספה כללית בקואפרטיב

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תושבי משגב

שלום רב

 

כפי שידוע לכם התחלנו את פרויקט הפרדת הפסולת שבתוך שנתיים יתרחב לכל יישובי ותושבי המועצה. הטמעת הפרויקט אצל כל תושבי המועצה מחייבת השקעה אדירה בהסברה שתתבצע באמצעים שונים.

אחד האמצעים שנבחרו על ידי צוות ההיגוי של הפרויקט הינו סטיקרים למכוניות ובעקבות זאת פנינו לציבור לבקשת הצעות לניסוח.

קיבלנו את הצעותיכם לסטיקרים ועל כך תודה.

 

להלן כל ההצעות שקיבלנו, אנא בחרו אחד שהכי נראה לכם ורשמו אותו בתגובה לפוסט. גם אם יש לכם רעיונות נוספים נשמח לקבל.

 

מטרת הסטיקר אחת או יותר מבין אלה : להגביר מודעות, להגביר שימוש בקומפוסטר, להגביר הפרדה למיחזור, ליצור גאוות קהילה, להפריד חומרי גלם נקיים.

 

נשמח גם לדעת מי מוכנה/מוכן  להדביק את הסטיקר על שמשת המכונית מאחור כדי לסייע למאמץ ההסברתי.

 

 • 1. במשגב מיחזור זה כל הסיפור
 • 2. בוא נפריד כידידים
 • 3. משפחה מפרידה
 • 4. קיבלתי קומפוסטר
 • 5. הפרד ומחזר
 • 6. בעד תוכנית ההפרדה
 • 7. מפריד שאריות מזון למיחזור
 • 8. הקומפוסטר חיית המחמד שלי
 • 9. טוב לקומפוסטר טוב לשכנו
 • 10. הפרד ותן לחיות
 • 11. הפרדה ? כן תודה
 • 12. אל תהיה זבל- תפריד!
 • 13. מיחזור - זה לא כזה סיפור
 • 14. קומפוסטר = Garbage In Gold out
 • 15. הקומפוסטר - ההמצאה החשובה ביותר מאז הגלגל
 • 16. קומפוסטר בעברית? מדשן. (עם הניקוד)
 • 17. הפרד ומשול בסביבה
 • 18. לא הפרדת? הפסדת!
 • 19. הפרדת- הרווחת?
 • 20. משגב לא שמה פס (על) הפרדה
 • 21. יא זבל, בוא ניפרד
  (במשגב מפרידים וממחזרים)
 • 22. מותק, תוריד תפריד ת'זבל
 • 23. אל תהיה זבל - תפריד
 • משמר הקומפוסטר

 שלכם

ברוך קומפנו

 

תגובה אחרונה ב-26/01/2012 17:12:23

להלן נתונים על כלבים חתולים 

ופעולות של וטרינרית המועצה, ד"ר אורית שריר.

 

במועצה אזורית משגב רשומות כ 2,500  חיות בית, (כלבים וחתולים). בשנת 2011 חוסנו 2300 חיות בית,  מתוכן 1788 כלבים ו 512 חתולים. מתוך סה"כ בעלי החיים המחוסנים 1648 מעוקרים /מסורסים(72% ) ו 652  לא (28%).

 

במהלך השנה טופלו 52 אירועי נשיכה.מתוכם 31 כלבים 9 חתולים 10 קופים  אוגר וארנבת.

נלכדו 350 כלבים משוטטים בשטח המועצה.ניתנו 97 קנסות מנהליים ו- 103 התראות לבעלי כלבים שכלביהם נלכדו או תועדו משוחררים.

 

מתבצעות בדיקות משנה במסגרת התחנה לבדיקות משנה במ.א. מטה אשר, במסגרת בדיקות אלה מוודאים שהבשר שמגיע לחנויות ולמסעדות באזור מיוצר ומועבר על פי החוק.

 

מתבצעות בדיקות בעסקים ליצור מזון ומכירתו (מסעדות, קפיטריות, חנויות מכולת) בישובי המועצה במסגרת תהליך רישוי עסקים ובשוטף.

 

התבצעו ביקורות בפינות חי יישוביות ובבתי הספר בהן יש פינות חי.

 

משנת 2011 מ.א. משגב שותפה להקמת והפעלת מרפאת עיקורים אזורית בתחנת ההסגר ביסעור.המועצה מימנה מבצע עקור לחתולי רחוב במהלכו עוקרו וסורסו 262 חתולי רחוב.

 כלב זאב ?

 

ומעניין לעניין באותו עניין.

בהזדמנות זו מן הראוי לגעת בנושא הכלבים המשוחררים, וכדרכי אעשה זאת בשקיפות מירבית למרות הסיכון. הבהרה : כדי שלא ניתן יהיה להוציא את הדברים הנאמרים מהקשרם, כל שייאמר להלן לא בא במקום אכיפת החוק ולא מתכוון אפילו ברמיזה שניתן לעקוף את החוק בכל צורה שהיא.

 

בחלק מהישובים נושא הכלבים המשוחררים מהווה בעיה חברתית קשה בין חלק מחברי הקהילה. אנשים מתוך רצון לשמור על "שכנות טובה" נמנעים מלהתלונן על כלבים שגורמים להם נזק, ולפעמים מדובר אפילו בנזק חמור.

תשאלו את עצמכם באיזו שכנות טובה בדיוק מדובר במקרה שלפנינו.

 

יש תושבים שאומרים למועצה, "אל תערבו אותנו בנושא, יש לכם תפקיד לאכוף את החוק, אז תאכפו את החוק ותפתרו את הבעיה."

 

נחלת הכלל הינה אותו אזור השייך לכולם ולא שייך לאף אחד. בנחלת הכלל עלינו לנהוג בקפדנות יתר כדי לא לפגוע במשהו שלא שייך לנו. בישראל נהוג שנחלת הכלל הינה הפקר וכל אחד מנצל אותה כאילו אין מחר.
דבר זה נכון גם לגבי הכלבים המשוחררים בנחלת הכלל, בעלי הכלבים משתפים את הקהילה בגידול הכלב זה מתחיל בחרא על המדרכות, פיזור אשפה, ממשיך בנביחות בלתי פוסקות וממשיך בהפחדה ותקיפה של ילדים ובוגרים בעת הליכתם בשבילי הישוב.

 

נכון שיש כלבים שמזיקים או תוקפים יותר ויש כאלה שפחות ואפילו בכלל לא, אבל ברגע שיש נורמה שכלבים מסתובבים חופשי בכל מקום, לך תסביר למישהו שהכלב שלו לא יכול להיות חופשי בגלל שהוא גדול מידי, תוקפני מידי, מזיל מידי וכדומה.

 

מניסיון של למעלה מ-30 שנים עם כלבים וקהילה, ומהיכרות טובה עם יישובי משגב וקהילותיה אני מגיע למסקנה שרגע האמת יגיע בעוד רגע.

ברגע האמת, ומוטב רגע אחד קודם, מבינה הקהילה את תפקידיה בנושא כללי ההתנהגות של הפרט בנחלת הכלל. ומבין הפרט כי חירות של אחד מסתיימת היכן שמתחילה חירותו של האחר. ואנשים מתחילים לחפש ולמצוא פתרונות שאולי בהתחלה הם לא הפתרונות הכי קלים, אבל בהמשך מתברר שהם הפתרונות היחידים ושמה שהיה עד עתה לא היה פתרון, אלא ברירת מחדל שמכרסמת כל חלקה טובה.

 

ואם מישהו תוהה מדוע אני שומר לעצמי את הפתרונות הנכספים, הסיבה פשוטה, איני יודע אותם. אתם הקהילה בישוב שלכם, ואתם יודעים היטב את הפתרונות שמתאימים לכם, רק תנו להם לצאת על פני השטח ומתוך דאגה לשכנות טובה שתפו בכך גם את השכנים.

 

בחודש מרץ שנת 2010 נערך דיון ביומן קיימות וסביבה בפוסט " כלבים קשורים לחיי קהילה". מי שרוצה לראות את הפוסט והתגובות מוזמן לעשות זאת בקישור הבא.

כמובן שגם הפוסט הזה פתוח לדיון ציבורי.

 

שלכם:

ברוך קומפנו

תגובה אחרונה ב-05/02/2012 09:50:30