http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

קיימות וסביבה

                                 פגישת פורום האזרחים - יום שני 1\3 בבית ספר אלסלאם

 

משתתפים: חברי הפורום

                   סעיד תיתי - עבד נמארנה - מוחמד דבאח - חיה זלצברג - זכריה  נקסון - גון וודקוק - אורית קצין - מוחמד מנאע - עידית בנאורי - אברהים דיאב - חיידר מוחמד - ראמי סרחאן - עליזה שלאור - איתי הדרי - מוזאיין חוראני - שאכר   איוב - ברוך קומפנו

 

אורחת הפורום - דורית זיס - מנהלת מחוז הצפון - משרד  הגנת הסביבה

 

 

דורית זיס הודתה לפורום על הזמנתה למפגש והביעה את הערכתה לפעילות היוצאת דופן של התושבים הערבים והיהודים שהחליטו לקחת את גורלם בידיהם ולהוביל שינוי.

 

להלן סיכום קצר של הנושאים שדורית עדכנה לגביהם:

 

 • 1. מטה המשרד בירושלים, בהנחיית השר להגנת הסביבה, בוחן את נושא שיפור החקיקה בנושא פסולת ושריפת פסולת, וככל הנראה יהיו שינויים חקיקתיים שיאפשרו לאכוף טוב יותר את החוק על משליכי פסולת ומבעירי פסולת.
 • 2. מתקיימת בחינה לגבי היתכנות הקמת תאגידים לטיפול בפסולת במקומות בהם רשויות מקומיות לא מצליחות להתמודד עם הנושא. קיבלנו עדכון לאחר המפגש כי צוות הבדיקה המליץ לשר לבחון בחיוב את נושא הקמת תאגיד לנושא הפסולת.
 • 3. הוחלט לתכנן את ניהול הפסולת ביישובי בקעת בית הכרם במימון המשרד דרך איגוד הערים, התקציב בשלבי אישור אחרונים והוא יועבר שלא במסגרת קול קורא. יוקצו כ- 150,000 ₪ לנושא.
 • 4. מועצה מקומית מג'דל כרום קיבלה אישור להכנת תוכנית אב לטיפול בפסולת. עדיין אין התקדמות בתכנון.
 • 5. אף מועצה לא הגישה בקשה לקול קורא לטיפול בפסולת בניין, למרות שהשתתפות הרשות הינה 10% בלבד.
 • 6. מג'ד חג'אג'רה רכז החינוך הסביבתי במחוז ותמנע מאיגוד הערים ישמחו לסייע לכל בתי הספר והגנים בהגשת קולות קוראים מתאימים. מועד להגשה 30.1.2011
 • 7. ייבדק על ידי המחוז באם ניתן להעביר כספים דרך האיגוד, כדי למנוע אובדן הכסף בקופת הרשות המקומית.
 • 8. הזרמת העקר לואדיות הופסקה כמעט לחלוטין, חלק קטן מבתי הבד פועלים על פי ההנחיות ומפזרים את העקר בשטחי הזיתים במינון נמוך, וחלק מזרימים לביוב, ההזרמה לביוב עדיין בעייתית ומנסים למצוא לה פתרון.
 • 9. הפעילות של המשרד במג'דל כרום הניבה מערך יפה של נאמני ניקיון שחלקם חברים בפורום האזרחי.
 • 10. נשאלו מספר שאלות:
 • 11. שאלה:איך המשרד מתייחס לכך שהעלאת היטל ההטמנה גורמת לרשויות חלשות לשריפת פסולת מאחר ואין להן תקציב לטיפול כבר כיום?
 • 12. תשובה: המשרד להגנת הסביבה לא יכול להתיישר לפי מכנה משותף נמוך, יש צורך להוביל קו גבוהה שאליו כולם ישאפו ולתת לרשויות החלשות כלים כדי להשתפר בניהול הפסולת בתחומן. כלים אילו ניתנים כבר כיום אך רוב הרשויות לא טורחות לבקש את התקציב הועמד לרשותן בנושא.
 • 13. שאלה: מה לגבי בורות שתושבים חופרים כדי למכור את האדמה ולאחר מכן ממלאים אותם בפסולת?
 • 14. תשובה: מי שצריך להתמודד עם הנושא זה הרשות המקומית, המשרד נותן להם כלים למניעת המצב המתואר. המשרד מסייע דרך אכיפה, אבל לא ניתן לפתור הכל באכיפה.
 • 15. שאלה: למה לא פועלים באופן אישי נגד ראש מועצה?
 • 16. תשובה: כלי זה הוכח כלא יעיל בעבר, למרות זאת עדיין משתמשים בו. צריך למצא כלים נוספים.
 • 17. שאלה: האם אפשר לזמן את השופטים לסיורים באזור ובארץ כדי שיראו בעין במה דברים אמורים?
 • 18. תשובה: עשינו זאת בעבר, המחוז יבדוק אם ניתן לחדש את סיורי השופטים.
 • 19. שאלה: היכן עומד נושא הביוב?
 • 20. תשובה: מנהלת הביוב מכירה בצורך המיוחד לפתרון באזור זה, ובימים אלה היא עובדת על תוכנית חדשה לאל שגור שתכלול קו גרביטציוני. במקביל התאגיד פועל בסיוע המנהלת לשפץ את המשאבות הקיימות כדי לפתור את הבעיה בטווח הקצר.
 • 21. כל אחד מהצוותים סקר את הנושאים העיקריים:
 • 22. צוות תכנון: מתרכז בנושא תכנית המעיינות.
 • 23. צוות הסברה בקהילה: נערך סיור בעסקים ומפגש עם מנהל הספרייה.
 • 24. צוות חינוך: ל-2 בתי ספר יש פעילות: מותנאבי ואל סלאם. מוגשות בקשות על ידי העמותה ועל ידי משגב להעמקת הפורום והרחבתו לדיר אל אסד ובעינה. יש פעילות יפה בין אל סלאם ויסודי גילון.
 • 25. צוות מחאות והפגנות: הייתה נוכחות בולטת בועידת הגליל. יישבו בקרוב לקבוע תוכנית להמשך.
 • 26. לפגישה עם אלון טל יוזמנו חברי הפורום, הקואליציה, ראשי המועצות.- המפגש יהיה ב2\13

בשעה 18:00

 

 

בסיום המפגש הציג שאכר איוב, רכז צוות התכנון, מצגת מעניינת על המעיינות באזור מג'דל כרום עד רמה .

 

הפורום מודה לדורית זיס על השתתפותה במפגש.

 

רשם - ברוך קומפנו

 

 

הנחיות ועדכונים בנושא הפרדה למיחזור

 

במידה ואתה הקורא עדיין לא מפריד למיחזור ושואל את עצמך מדוע לעשות זאת, יש הרבה תשובות לשאלה זאת ולהלן חלק מהן:

 • אנחנו מנסים ליצור מעגלים מחזוריים בפעילות האדם כדי להפסיק את הידרדרות משאבי כדור הארץ, ככל שנגרום ליצירת פחות פסולת שמועברת להטמנה כך נצליח יותר. הטמנת הפסולת הינה אחד הנזקים הגדולים ביותר למשאבים המאפשרים את קיומו של האדם.
 • בשביל תשובות נוספות  כדאי לראות את הסרט "אמת מטרידה" וסרטים נוספים כגון "מדינה זבל" "מכורים לפלסטיק" ועוד.

 

יש הרבה חידושים בנושא המיחזור במשגב ולכן חשוב לקרוא ביסודיות את המידע שלפניכם כדי להבין, ליישם ולעזור להישרדות האדם בכדור הארץ.

 

טכסטיל:  חומר גלם שהצטרף לאחרונה לרשימת החומרים הנאספים בנפרד. בכל הישובים מוצבים בימים אלה בהדרגה מיכלים מיוחדים שאליהם יש להכניס את החומרים הבאים בלבד: ביגוד ובדים מכל סוג כולל וילון, מצעים וכו'. הנעלה מכל סוג, תיקים מכל סוג, מוצרי עור מכל סוג. חשוב להדגיש כי המועצה רואה עדיפות להעברת החומרים לחנות מישומשו באזור תעשייה משגב, או לכל עמותה לנזקקים אחרת. סיום פריסת המיכלים בישובים צפוי עד אמצע פברואר 2011.

 

נייר עיתון ועוד: בימים אלה מוצבים בישובים 60 מיכלי איסוף נייר עיתון בנוסף ל-100 שכבר קיימים, מיקום המיכלים החדשים יתואם עם הישוב.

יש להשליך למיכלים אלה את החומרים הבאים בנוסף לכל סוגי העיתונים והירחונים: כל סוגי הנייר כולל נייר לבן, ספרים, קרטונים קטנים ודקים כגון: אריזות תרופות, אריזות מזון (לדוגמה קורנפלקס) גלילי נייר קטנים (לדוגמה נייר טואלט/מגבת) וכל קרטון קטן ודק, חשוב למעוך את הקרטונים.

בנוסף יש במזכירויות ובגני הילדים שקים לאיסוף נייר לבן, דואר זבל וכדומה.

 

קרטון: לכלוב הקרטון יש להשליך קרטון נקי בלבד, ללא קלקר, ניילון, פלסטיק וכדומה. חשוב מאד לשטח את הקרטון לפני השלכתו לכלוב כדי לאפשר ניצול יעיל של נפח כלוב הקרטון. לצערי הרב יש המון זבל בתוך כלוב הקרטון וזה די מטומטם.

 

פלסטיק: לכלוב הפלסטיק יש להכניס אך ורק בקבוקים ומיכלים. למתקן/שק שנמצא בצמוד לכלוב הפלסטיק יש להכניס שקיות וניילון. לשאר סוגי הפלסטיק אין פתרון בשלב זה.

בימים אלה נבדקת אפשרות לאסוף את הקלקר בנפרד עבור מפעל עין כרמל שפיתח שיטה למיחזור הקלקר, במקביל חוק האריזות שמתקדם בכנסת לקראת אישור צפוי להחזיר את הפרדת כל אריזות הפלסטיק. עדכונים יפורסמו ברגע שיהיה משהו מעשי. (חוק האריזות מטפל גם בזכוכית, מתכת ועץ).

 

פסולת אלקטרונית: מתקיים איסוף כל סוגי הפסולת האלקטרונית והציוד החשמלי מליד בתי התושבים. יש להודיע במוקד המועצה 107 , ותוך 3 ימים לכל המאוחר יתבצע איסוף מליד הבית (מחוץ לחצר), המשפחה מקבלת התראה לפני האיסוף. סוגי הפסולת הנאספים: מקררים, מחשבים, מכונות, וכל ציוד עם כבל חשמלי או אלחוטי. (כ- 36 טון בשנה).

סוללות משומשות יש להשליך למיכלי האיסוף הייעודיים הנמצאים במזכירות הישוב ,בבתי הספר.

 

מתכת ביתית: כל מי שמעוניין יכול להפריד את המתכת הנוצרת בבית כשהיא נקייה (קופסאות, חפצים...) גם מכת המעורבת בחומרים אחרים ובלבד שיהיו במוצר לפחות 50% מתכת. לרכז את המתכת בשקיות , המועצה תגיע לקחת את השקיות בתנאי שיהיו לפחות 4 שקיות, על פי אותו נוהל של פסולת אלקטרונית. (חוק האריזות הצפוי בקרוב ישפר את איסוף האריזות ממתכת).

 

גזם: יש להקפיד להשליך, לפינות הגזם גזם נקי בלבד, ללא שקיות ניילון, צינורות השקיה וכמובן ללא כל פסולת אחרת. וכי למה? כי את הגזם הנאסף מהישובים (3000 טון בשנה) המועצה מרסקת. רסק הגזם, הנקי מחומרים זרים, טוב מאד לשימוש כחיפוי קרקע ,החוסך שימוש בחומרי הדברה ומקטין את התנדפות המים מהקרקע וכמובן מעשיר את האדמה. המועצה מספקת לתושבים ולישובים רסק גזם ללא תשלום, ניתן להזמין דרך מוקד המועצה (107).

 

חומר אורגני רטוב כולל את כל האשפה הנוצרת ממזון במטבח הביתי, את החומר הזה ניתן למחזר בקומפוסטר הביתי, החוסך פינוי של עד טון פסולת למשפחה בשנה! הפסולת האורגנית הופכת לקומפוסט משובח בו ניתן להשתמש בגינה הביתית. המועצה סיפקה בעלות מסובסדת לתושבי משגב, למעלה מ- 1700 קומפוסטרים.הסבסוד הינו בסיוע המשרד להגנת הסביבה. מי שמתקשה בתפעול ניתן להשאיר פרטים במוקד (107) ונציג המועצה יגיע לסיוע והדרכה. מבצע חלוקת הקומפוסטר בסבסוד נמשך. להזמנות פנו למחלקה בטל. 9902317 או ל- mailto:miri@misgav.org.il

למי שיודע ורוצה ניתן לעשות קומפוסטר בייצור עצמי (מיכל מאוורר, בור חפור באדמה וכד'), העיקר: להחזיר את האורגני לאדמה כי ממנה הוא בא ואליה הוא צריך לשוב.

תחזית לעתיד הקרוב:

הפרדה של החומר האורגני בכל בית בכל יישובי משגב: לאחר שהפיילוט בצורית גילון הוגדר כהצלחה ובהתאם למדיניות משרד הגנת הסביבה קיבלה מליאת המועצה החלטה על איסוף החומר האורגני מליד בית התושב, כפי שציינתי בעבר מדובר בשינוי מהפכני מאחר ועד היום הזבל נאסף על ידי המועצה רק ממרכזי מיחזור או מכולות מרוחקות.. הפרדת החומר האורגני בבית והנחתו בפח ייעודי שיעוד ליד הבית, משאירה את יתר הפסולת יבשה וממוינת לזרמים, כך שהשקיות איתן נוסעים או הולכים אל מתקני ההפרדה למיחזור קלות ויבשות, הזבל לא מסריח וזה הכי חשוב.

פרויקט זה נמצא כרגע בתכנון, תחילת היישום צפויה בתוך חצי שנה וסיומו בכל יישובי משגב כולל הישובים הבדואים בתוך שנתיים מתחילת הביצוע.משרד הגנת הסביבה מסייע בחינוך הסביבתי , בתכנון וככל הנראה יסייע גם בביצוע של הפרויקט בסכומים משמעותיים.

למרות כל הנאמר לעיל, הקומפוסטר הוא עדיין התשובה הסביבתית הטובה ביותר למיחזור החומר האורגני, וכל מי שיהיה מוכן להמשיך להשתמש בקומפוסטר, יקבל מהמועצה סיוע בתפעול על פי הצורך ותולעי קומפוסט חינם על מנת לטייב את הקומפוסט.

 

שימוש חוזר (יד 2):

בפארק תעשייה משגב נמצאת חנות יד שנייה -"מישומשו", אשר הוקמה ומופעלת ע"י פורום נשים מ"שותפות 2000". ניתן להביא ביגוד, מצעים, כלים, וגם ריהוט במצב שמיש. ניתן כמובן גם לרכוש חפצים במחיר סמלי. הכנסות החנות מיועדות לטובת בעלי צרכים מיוחדים בקהילה.

ב"צלחת חמה" בכרמיאל ישמחו לקבל בגדים והנעלה וגם למכור. בישובים אחדים מתקיים מדי פעם שוק החלפות "קח-תן" כדאי להשתתף. בשורה התחתונה, מומלץ להעביר לחנות או למסור לשימוש חוזר כל דבר שיש בו שימוש, לחשוב פעמיים לפני שזורקים דבר כלשהו לפסולת המועברת להטמנה.

 

צריכה נכונה הינה השלב הראשון בהפחתת הפסולת ואולי גם בדרך אל האושר, יתר פירוט בנושא זה בפוסט הבא.

 

 שלכם

ברוך קומפנו

 

תגובה אחרונה ב-11/01/2011 13:46:29

צריכה נכונה/חכמה

 

עשיתי על עצמי ניסוי.

 

 במהלך כמעט שנתיים חייתי בלי טלוויזיה ובלי מחשב בבית, בדקתי איך זה משפיע על חיי והרגלי. המסקנות עדיין לא מגובשות ובכל זאת אשתף בתוצאות עד כאן.

 

יש לי הרבה יותר זמן פנוי, אני נהנה יותר, קורא יותר ואולי אף מחכים, יותר אקטיבי ויוזם, פחות פסיבי , לפעמים אני אולי קצת מנותק, אבל מה רע, את הדברים החשובים אני שומע כי עוף השמיים מוליך את הקול...

 

הרווח הכי גדול הוא השחרור מהפרסומות, לא הייתי מודע לנזק המוחי, הערה: הנזק הוא רק למוח אחד לעומת זאת יש הרבה תועלת לעסקים המפרסמים.

 

היום אני יכול לומר בוודאות שהפרסומות הן שטיפת מוח מהסוג הכי גרוע שיש, הסוג החוקי, אי אפשר למחות רק לשכב פסיביים מול אלוהי הקופסא הכחולה ולתת להם להכתיב לתת מודע שלנו מה לקנות, מתי, כמה, באיזו תדירות...

תוצאות הניסוי: טלוויזיה לא תיכנס למעוני .

 

זו תובנה שלי, כל אחד כמובן יכול לבחור את דרך ההתנהלות שלו, מוכתבת יותר או פחות, חסכנית וצנועה יותר או פחות.

 

מומלץ בחום לחשוב לפני כל קנייה פעם שנייה ולשאול את עצמי : מה הסיבה לקניה? רצון או צורך? או חס וחלילה קנאה.  

 

צריך או לא צריך?, האם עדיין ניתן להשתמש במה שיש? האם ניתן להשיג יד שנייה?

 

כמה זבל אני מייצר בקנייה זו? כמה זיהום גרם ייצור המוצר אותו קונים? האם העובדים שייצרו אותו מועסקים בתנאים סבירים?

 

האם לא אזרוק את המוצר בעוד יומיים? האם המוצר לא ישכב אצלי כאבן שאין לה הופכין...

 

אנחנו חיים בחברת שפע זמנית, מייצרים קונים זורקים מייצרים עוד קונים וזורקים.

כמה זמן יכול להימשך המסע הקווי הזה ?

 

אם לא נצליח לכופף את הקו, ולעגל אותו כך שבזבוז המשאבים ייפסק והמשאבים ייווצרו מחדש במעגל מחזורי כמו מחזור החמצן, החנקן, המים וכו,  אז נגלה את הזמניות שבעניין.

 

יכול להיות שהילדים שלנו או הילדים שלהם יגלו את המציאות המרה הזו, בעיני זה בדיוק אותו דבר כאילו אנחנו גילינו זאת בעצמנו גם כי מדובר בילדינו האהובים

 

חוצמזה בסופו של דבר רובינו חוזרים לכאן במוקדם או במאוחר למקצה שיפורים...

 

 

שלכם: ברוך קומפנו

תגובה אחרונה ב-25/01/2011 22:21:03

סוף שנה 2010

 

שלום לכל החברים

 

ראשית עלי להציג את עצמי לאלה שטרם התוודעתי אליהם

שמי עליזה רענן והחל מחודש אוגוסט אני מחליפה את אורנית בתפקיד רכזת עמותת הסביבה.  מקווה מאוד להשתלב בעשייה רבת השנים והפעלים של העמותה ולתרום לה כמיטב יכולתי.

תיאור הארגון:  הסביבה, אגודה ישראלית לשמירת הסביבה הינה ארגון סביבתי שלא למטרות רווח שהוקם בשנת 1991 ע"י תושבי משגב ולמענם ואשר שם לו למטרה להגן על האינטרסים הסביבתיים של תושבי משגב והגליל ולפעול לקידומם.

האגודה מוכרת בזכות פעילותה בשמירה על האזור מפני פגיעות אקולוגיות ומפני הפרות חוקי הסביבה הקיימים, ובזכות קידום אינטרסים מקומיים וייצוגם מול גורמי ממסד שונים.

עיקר המימון של האגודה מגיע מתרומות חברים תושבי האזור שחלקם גם שותפים פעילים בפרויקטים השונים של העמותה לאורך השנים.

 

מטרות העמותה

 • 1. הגברת המודעות הציבורית לנושא סביבה מקיימת (מחזור וקיימות)
 • 2. מאבק ב"יבוא" תעשייה מזהמת וצמצום המפגעים הקיימים בגבולות מועצה אזורית משגב
 • 3. קידום שיתוף הפעולה עם ארגוני סביבה הפועלים באזור (יהודים וערביים)
 • 4. ייצוג הציבור מול מוסדות מדינה המשפיעים על איכות החיים במשגב ובסביבתה
 • 5. איסוף וריכוז מידע על המתחולל באזור והבאתו לידיעת הציבור

תחומי הפעילות של העמותה

 • העמותה מייצגת את האינטרסים של הציבור ביחידה הסביבתית ובמנהלת אזורי התעשייה במשגב, מעורבת בפיקוח עליהם ופועלת למען תעשייה מקיימת העומדת בתקנים, להשגת איכות חיים ראויה לכל תושבי האזור.
 • צמצום מפגעים: שיתוף פעולה עם ארגוני סביבה אחרים באזור כגון הקואליציה להצלת בקעת בית הכרם, עם עיריות ועם המועצה האזורית משגב במטרה לפקח על המשרפות הפיראטיות, על המחצבות, על האנטנות הסלולאריות, על זיהום הנחלים ועל יזמות העלולה לפגוע באיכות החיים. הנעת מאבקים למען הציבור במקרים החורגים מתחום הפעילות של הרשויות.
 • תוכניות לפעילות חינוכית לשנת 2011 - פרויקט חדש שנועד להסביר כיצד ניתן לקיים גינה חסכונית במים ומותאמת לשינויי אקלים, הלוקחת בחשבון את שימור הנוף הטבעי והסביבה הירוקה באמצעות שילובם של צמחים עמידים ליובש בצמחייה האופיינית של האזור.

 

 

שני פרויקטים עיקריים עמדו במרכז הפעילות של העמותה בשנת 2010

"הפסולת בידיים שלנו" וגם "לוקחים אחריות על הסביבה" פרויקטים שנוהלו להפליא על ידי אורנית והשיגו את רוב מטרותיהם.

שנת 2010 הסתיימה, אני מעיינת בעלונים משנים קודמות ומתרשמת עמוקות מההישגים הרבים בתחומים המגוונים שהעמותה פועלת בהם ובה בעת רואה מה רבה עוד העבודה שלפנינו. חלק מהמטרות הושגו במלואן וחלק מהבעיות, לצערנו, ממשיכות להעיב על רווחת התושבים.

 

 

כיום על הפרק ממתינים לפתרון:

 • 1. הטיפול בשפכים של נחל שגור. קידום פתרונות זמניים באחריות תאגיד הביוב, מי הגליל, קידום פתרונות קבע לבעיית הביוב הזורם בבקעת בית הכרם ובנחל שגור.
 • 2. המשך המאבק בשריפת הפסולת הפיראטית הגורמת לזיהום אוויר קשה המסכן את בריאותם של תושבי האזור. גם מבלי להזכיר את אסון יערות הכרמל, לא קשה לדמיין התרחשותו של מצב דומה באזורינו. מכאן עולה הצורך בקביעת מדיניות נחרצת לטיפול בשריפת פסולת והחלת אמצעי אכיפה ממשיים שבהן ייקחו חלק כל העיריות והמועצות האזוריות במשגב, בבקעת החילזון ובבקעת בית הכרם, ערביות ויהודיות כאחד.
 • 3. המחצבות: בעקבות פתיחת הדיון בתמ"א 14 (מחצבת שגב) והחשש מפני הרחבת הפעילות מעבר לשנת 2015
 • 4. העמותה ממשיכה לעקוב אחר פעילותם של מתקן הפירוליזה, מנחת בר לב, ועוד.
 • 5. התגייסות, לצד תושבי בקעת החילזון, במאבקם לסילוק תחנת מעבר לא חוקית לפסולת בגלל שריפות יומיומיות המתרחשות באתר. (אזור מעלה צבייה)

פעילות ציבורית למען שמירת הטבע בתחום מועצה אזורית משגב:

השתתפות בפעילותה של קואליציה סביבתית רחבה הכוללת את ישובי המגזר הערבי לטיפול במפגעים ולהפיכת בקעת בית הכרם לעמק תפארת ובו מסלולי מעיינות ומיזמי ספורט תרבות ותיירות לכל האוכלוסייה באזור. (תיאור מפורט של התוכניות והפעילויות וההישגים בדו"ח מצורף.)

בשבועות הקרובים מתכננת העמותה להשיק פרויקט חדש

הפרויקט לשנת 2011 יעסוק בהתדלדלות משאב הטבע החשוב ביותר לקיום החיים - המים. (מצ"ב תקציר לתיאור הפרויקט "גינה מותאמת אקלים")

אנו מקווים לצרף לשורות חברינו את התושבים העתידיים בהרחבות החדשות של הישובים, שהפרויקט יוכל לסייע להם בשלבי התכנון הראשונים של הגינה.

 

אתגרי 2011: איך ממשיכים ושומרים על השטחים הפתוחים?
מגייסים את הציבור למעורבות אזרחית פעילה. יוצרים ומגבשים קואליציות רחבות ככל האפשר בדגש על ארגונים נוספים וקבוצות מקומיות. רותמים כוחות מקצועיים ואנשי אקדמיה, משתמשים במידע מקצועי ומדעי מתקדם.

 

גינה מותאמת אקלים

הרעיון לפרויקט הזה הוא למעשה תגובה לתופעת המדבור המכה באזורינו, בעיקר בשנה האחרונה. לנוכח משבר המים המתמשך שאנו חווים ואשר סופו עדיין לא נראה באופק, מחירי המים המאמירים ורצף של שנים עניות במשקעים, בהתחשב בקיץ האחרון שהיה אכזרי במיוחד, (כולנו למדנו לדקלם, "ישראל מתייבשת" ולהביט בחלחלה בפנים הנסדקות על המסך) ובצפי לטמפרטורות גבוהות גם בשנים הבאות, התעורר הצורך בראייה אחרת את המרחב שמחוץ לבית, את הגינות.

יערות הגשם זה לא כאן. גינות עתירות צמחייה, הצורכות כמויות מים שאין לנו, ומדשאות רחבות ידיים כבר אינם מתאימים. עלינו למצוא דרכים אחרות ליהנות מחצר ירוקה. הגינות החדשות חייבות להתאפיין בצריכה נמוכה של מים תוך שמירה על נוף ירוק ועל פריחה, גם אם שונים ממה שהורגלנו עד כה.

זה אפשרי, בעזרת תכנון נכון, הכרת הנושא, ידע מקצועי ונכונות לבצע התאמות.

ישובי משגב ידועים כמובילי דרך בתחומים רבים הקשורים לקיימות (פעילות ענפה במחזור חומרים) ולאיכות הסביבה. התושבים מודעים היטב לנושאי זיהום אוויר ומים, וכעת אנו מקווים מהם לשיתוף פעולה גם בנושא החיסכון במים באמצעות התאמת הגינות לאקלים יבש.

לצורך זה גייסנו את הידע של אנשים שגננות היא מקצועם וקיבלנו הבטחה לבנות אתנו תוכנית פעולה שבה נסייע לתושבים לשקם גינות קיימות שניזוקו בקיץ האחרון, לייעץ בתכנון גינות חדשות בבתים שזה עתה נבנו ובכאלה העומדים בבניה.

השיטות הן מגוונות וכל אחד יוכל לאמץ לו מביניהן את המתאימות לו ביותר: בחירת חיפוי שאינו דשא, צמחים עמידים (סוקולנטים וקקטוסים) שצריכת המים שלהם נמוכה במיוחד, צמחים מקומיים המותאמים לאקלים יבש, מערכות השקיה חסכוניות ועוד.

 

אז אם גם לכם חשובה איכות הסביבה במשגב, אך אינכם מתפנים לפעול - תוכלו לסייע בתרומה- העשייה שלכם.

 

איך תורמים לעמותה?

 • ניתן לתרום 20 ₪ (או כל סכום אחר) בכל חודש, דרך מיסי הישוב;
 • ניתן לתרום 240 ₪ (או כל סכום חד פעמי אחר) לשנת הפעילות 2011;

 

יש לרשום שם, מס' ת.ז.  שם הישוב,  טלפון,  נייד,  לצרף אימייל (לעדכונים שוטפים)

ולשלוח למייל   lizarun@yahoo.com   או להתקשר לעליזה, 054-7899121

 

ונאחל לכולנו  שנת שלום ושגשוג ומרחבים של  אוויר צלול ונוף גלילי ירוק.

 

עליזה רענן

רכזת העמותה

 

המועצה יוצאת בקריאה לתושבים להמשיך ולהביא טכסטיל לסוגיו אל חנות משומשהו הנמצאת באזור תעשייה משגב (תרדיון).

 

מסתבר שמאז הצבת כלובי מיחזור הטכסטיל בישובים חלה ירידה דרסטית בכמות הטכסטיל המגיע לחנות, בשבועיים האחרונים החנות התרוקנה ויש חשש לסגירתה.

 

החנות מהווה פרויקט קהילתי מיוחד לקהילת משגב ותורמת רבות לגאווה המקומית, לפעילות בהתנדבות, לסיוע לנזקקים המקומיים ועוד.

 

את החנות מפעיל פורום נשים ועובדות בה לסירוגין כ- 70 מתנדבות, הבגדים נמכרים במחירים נמוכים מאד, השאריות נמכרות לקבלני מיחזור טכסטיל. הכנסות החנות מועברות לתמיכה במשפחות נזקקות.

 

הצבת כלובי הטכסטיל בישובים נועדה כדי לאסוף את כל הטכסטיל מכל הישוב, חלק גדול מהחומר נזרק לפני כן לתוך מכולות הפסולת או שהונח על המכולה והתפזר ברוח ובגשם.

 

אני פונה אליכם התושבים ומבקש לשמור על איזון בחלוקת המשאב, אני יוצא מנקודת הנחה שתשומת לב של התושבים תוכל לשמר את שיווי המשקל שיאפשר את המשך הפעלת החנות המהווה נכס לקהילת משגב לדורי דורות.

 

המועצה במקביל תפתח פתרונות נוספים ותעקוב אחר ההתפתחויות בנושא כדי להבטיח את המשך הפעילות של משומשהו.

 

רעיונות יצירתיים שלכן/ם יתקבלו ויאומצו במידת האפשר.

 

שלכם:

ברוך קומפנו

תגובה אחרונה ב-17/02/2011 23:25:30