http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יומן המועצה

נושאים על הפרק - משולחן המועצה

 

השתתפותנו בארועים במשגב ועידוד התוצרת המקומית


לפני כחודש (בסוף השבוע 11/10/2014) נערכו במועצה ארועים רבים לתושבי המועצה, וביניהם נערך במועדון הכפרי יריד עסקים, בו תושבים הציגו את מעשה ידיהם, והציעו מתוצרתם. המועדון הכפרי פתח את שעריו ביום זה לכניסה חופשית.


עברתי ביריד, וביליתי בו מספר שעות, בהן נהניתי מבירה טעימה ממורן, צפייה באומנים וביצירותיהם, ובשירותים שונים ומגוונים של תושבינו.


בעלי העסקים התכוננו, הכינו דוכנים, וצבעו בצבע חינני את המדשאה ליד הבריכה. 


ומי לא בא? ... אנחנו, התושבים. וחבל.

 

בארועים רבים אנו מזמינים את האומנים ונותני השירותים במשגב (בעיקר מקרב חברינו ביישובים) להציב דוכנים ולהציע את תוצרתם ושירותיהם. כמעט בכל פעם שאני עובר בין הדוכנים בארוע כזה או אחר, אני שומע אכזבה מכך, שלמרות שלעיתים באים מבקרים רבים, לא נערכות עסקאות רבות.

 

יתכן שההיצע לא הכי-הכי בעיני המבקרים (למרות שבהתרשמותי הפרטית ההיצע ממש יפה), יתכן שהתמהיל לא משהו, ויתכן שבאנו סתם לראות. סתם ככה.

 

אחת מאבני היסוד של קיימות היא עידוד הייצור והצריכה המקומיים, אפילו אם הם מעט יותר יקרים ממצרך בייצור המוני שניתן לרכוש ברשתות הגדולות. מי אם לא אנחנו יכול לעודד את האומנים, המטפלים והעסקים המקומיים כאן במשגב?


הייתי מאוד רוצה לראות אותנו מקדמים את העסקים שבתוכנו, מפרגנים להם, ומכניסים את המימד הקהילתי-מקומי גם לרכישות שלנו.

 

הייתי מבקש לפתוח את השיח הזה בקהילות משגב. הייתי שמח לראות יותר מבקרים בארועים היפים הללו, והייתי עוד יותר שמח שכל מי שמגיע לאירוע שכזה יקנה משהו מאחד מהחברים שלנו.

 

חומר למחשבה (ואולי גם יותר ממחשבה).

 

רון

 

 

 

תגובה אחרונה ב-14/11/2013 14:30:37

לפני שבועיים קיימנו כנס חינוך בהשתתפות כ-180 מתושבי משגב. אני רוצה לחלוק אתכם את הדברים שאמרתי שם:

 

פתיחת יום למידה חינוך: מה צריך ויכול להיות חינוך במיטבו במשגב?

בשנים האחרונות אני מתבונן במערכות חינוך שונות: שלנו במשגב ובמועצות אחרות בארץ, מתוך השאלה כיצד לשפר, ומה הדבר הנכון לעשותו.

במפגשים רבים שאני עורך עם תושבי משגב ברור שהחינוך, על כל צדדיו, הוא אחד הנושאים המרכזיים ביותר, אם לא "ה".

מזה זמן שאני מרגיש בדיסוננס בין המקום בו מערכת החינוך שלנו נמצאת, לבין הצורה בה חלקה נתפס אצל תושבינו. ...אינני מקל בכך ראש. מערכות חינוך אינן מדע מדוייק בו ניתן לשפוט רק לפי תוצאות מבחנים או פרמטרים כאלו או אחרים. לאופן שבו המערכת נתפסת יש השפעה מהותית על תפקודה, בבחינת נבואה המגשימה את עצמה.

הסתובבתי רבות בארץ במפגשים עם אנשי חינוך. נפגשתי עם עשרות אנשי חינוך ממשגב ומחוצה לה. כאלו שמכירים את המערכות שלנו, וכאלו שלא. השקעתי מאות שעות בפגישות במטרה ללמוד ולהבין.
יצאתי מועשר ברעיונות ובדעות. עם זאת, לא התגבש כוון ברור מרכזי, שמעתי על המון אפשרויות שונות.

כמעט מכולם שמעתי שיש לנו מערכת חינוך מצוינת בכל קנה מידה ועל פי כל מדד. זה ניכר בתוצאות, בדמות הבוגר, בחוות הדעת של הגורמים המקצועיים ובסקרים שאנחנו ערכנו.

ולמרות זאת, ואולי דווקא בגלל זאת – אנחנו רואים שליחות קהילתית ולאומית – להוביל אותה צעד נוסף קדימה. לבחון את גבולותיה, לחדש, לצעוד עם הזמן ולבחון את האפשרויות העצומות שנוספו לנו בשנים האחרונות.

כחלק מתהליך הלמידה והיישום הקמנו השנה ועדת חינוך הפועלת לצד מליאת המועצה. תפקידה של ועדת החינוך הוא ללוות את המערכת החינוכית במשגב, ולדון ולהמליץ על נושאים העומדים במרכז העשייה החינוכית.

חשוב לי להדגיש שאנחנו לא הולכים 'להפיל' שום דבר על בתי הספר, להיפך, אנחנו שם בשבילם ולמענם.

יצאנו לדרך עם הידיעה שגורם משמעותי ומרכזי בהצלחת המערכת הוא השיח בין מרכיביה הראשיים: מורים, תלמידים והורים. הבנו שהשיח הרווח בהרבה תחומים, דיאלוג ספק-לקוח, בשום אופן אינו מתאים כשיח בין מערכת החינוך לתלמידים ולהורים.

הוראה איננה מוצר או שירות מדף ותלמיד אינו קונה שירות, אלא רק הזדמנות להפיק את השירות מעצמו. תהליך החינוך והלמידה מתרחש בסופו של דבר בין התלמיד לבין עצמו, הוא אינו נקנה בכסף, ואין דרך לכפות או להעניק אותו מבחוץ.
חינוך הוא תוצר של שותפות. שותפות בין כל הגורמים בחיי הילדים: הבית והמשפחה, היישוב, תנועות הנוער, בתי הספר ומערכי החוגים.

אין שום מערכת חינוך שיכולה להצליח בלי תמיכה משמעותית מההורים.
זה יכול לנוע מתמיכה שקטה וגיבוי ועד שיתוף פעולה ומעורבות, יש כל מיני מודלים ואין קונצנזוס לגבי המוצלח ביניהם, אבל אין ספק שרוח היחסים צריכה להיות הרתמות למשימה משותפת.

אני משוכנע שקפיצת המדרגה הבאה שלנו תהיה כאשר נדע, ביחד, לפעול במערכת של שותפות, בה כל אחד תורם לה ומשלים את השותפים האחרים.

ועדת החינוך כוללת חברים מתחומים שונים המייצגים נגזרות שונו של המערכת – הורים, מורים, מנהלים, אנשי חינוך בבתי ספר במשגב ומחוצה לה ועוד.

לכל אחד מאיתנו יש חלום משלו על איך מערכת החינוך צריכה להיראות ויש פה ושם סתירות בין החלומות הללו והתנגשויות בינם לבין אילוצי המערכת, ועם זאת חשוב לשמוע ולהשמיע את כל החלומות הללו ולא להיאטם לאף אחד מהם. אני כאן, בראש ובראשונה כדי להקשיב.

מאחל הצלחה רבה לשני החברים החדשים בצוות – נועה צוק, מנהלת אגף החינוך, ואמיר הרפז מנהל בי"ס על יסודי משגב.

מאחל לכולנו דיונים פוריים, מאתגרים ומפרים ביום העיון הזה, ותודה לכל מי שבא ותורם מזמנו ומכשרונו לחינוך במשגב.