http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יומן המועצה

נושאים על הפרק - משולחן המועצה

בחיי כראש מועצה יש מחויבויות רבות. זה תפקיד תובעני, יש אתגר וסיפוק, אבל יש מעט רגעי התרגשות. פתיחת שנת לימודים היא אירוע מרגש, כל שנה מחדש. אני כותב את הדברים במהלך סדרת סיורי פתיחת השנה בבתי הספר, שמפגישה אותי פנים אל פנים עם השטח וזה כיף גדול. רב הזמן אני בענייני תשתיות, מוסדות ומשאבים לחינוך ונעים מאוד לראות את התרומה של ההשקעה הזו לעבודה המצוינת הנעשית בבתי הספר.

 

 

אנחנו מתחילים את ההערכות לשנת לימודים מייד לאחר פתיחת השנה הקודמת. עוברים על מה שצפוי להתחדש ולהשתנות, ופועלים להביא את המערכת הכוללת לשיא לקראת הראשון לספטמבר בכל שנה. כמעט כל אגפי המועצה עוסקים במערכת החינוך. ברור שאגף החינוך מוביל ועוסק בכך כל השנה, אך כך גם אגף ההנדסה עם ההכנות ההנדסיות, בינוי חדש, שיפוצי קיץ, תיקונים ועוד. אגף הביטחון אחראי על ביטחון התלמידים בבתי הספר והגנים, אגף השירותים החברתיים בלווי משפחות ובתפעול המשפחתונים, אגף משאבי אנוש בכל הנדרש בכח אדם במערכת החינוך שהם עובדי מועצה, מחלקת התחבורה המכינה ומפעילה את ההסעות, המרכז הקהילתי עם מערך החינוך שלאחר שעות הלימודים, וכל האגפים והמחלקות האחרים.

                    

פתיחת שנת הלימודים תשע"ח היתה מדורגת: ביום שישי 1/9 בית הספר היסודי מורשת החל את שנת הלימודים, כמו גם הגנים בחינוך היהודי. ביום ראשון 3/9 החלו יתר בתי הספר בחינוך היהודי את שנת הלימודים, וביום שלישי 5/9 החלו בתי הספר והגנים בישובים הבדואים בשל עיד אל אדחה. ליווינו את הפתיחה, ביקרנו בכל בתי הספר, וראינו שהפתיחה היתה טובה עם מעט תקלות.

 

כאמור, אנחנו מתחילים כעת את ההערכות לשנת הלימודים הבאה, תשע"ט, ובסקירה להלן אעבור בין בתי הספר השונים במשגב להדגיש את שנעשה ומה אנו מתכננים לשנה הבאה.

 

קמפוס על יסודי משגב: אסיף, קציר ועומר


השנה היא שנת ציון לפעולתו של הקמפוס. בתי הספר אסיף וקציר משגב מכילים כעת חטיבת ביניים מלאה (ז'-ט') בגודל המתוכנן. אנו רואים את האינטימיות שנוצרה בכל חטיבה, כיצד המנהלים והסגל מכירים את ההורים והתלמידים, וגם את השוני שנוצר בין בתי הספר המאפשר מגוון פדגוגי מעניין ומפרה. בית הספר עומר משגב הגיע לגודלו המלא והוא בי"ס שש-שנתי (ז'-י"ב), כאשר השילוב בקמפוס מאפשר מגוון גדול של מגמות לתלמידי בית הספר מחד גיסא, ואת האינטימיות והלימוד המותאם מאידך גיסא.

בשבועות הקרובים נסיים את בניית אולם הספורט החדש, אשר בקומה הראשונה שלו בנינו מעבדות רובוטיקה ופיסיקה, נסיים את שיפוץ האולם הראשון, כך שלרשות בתי הספר בקמפוס ויסודי משגב יעמדו מתקנים מהשורה הראשונה. אנו בשלבי סיום של תכנון מבנה כיתות חדש לקמפוס, שיבנה מתחת לחצר תל-חי החדשה. השנה נפעל עם משרד החינוך לקבל תקציב לבניית האגף החדש.

השנה נתחיל להתכונן לחטיבות העליונות בבתי הספר, ובמיוחד לאפשר לכל תלמיד ותלמידה ללמוד בכל מגמה שירצו, ללא תלות באיזה בית ספר הם לומדים ובאיזה בית ספר המגמה מוצעת. זהו אתגר, מאחר ומשרד החינוך לא ערוך לכך, ועלינו לפעול ביחד עם המשרד ליצור את המערכת שמאפשרת את זה.

 

בית ספר יסודי לבון


בתחילת הטור כתבתי על ההתרגשות בתחילת כל שנת לימודים. העבודה להקמת בית הספר היסודי לבון מרגשת פעמיים: הקמת בית ספר חדש עם תכנון חדשני בהוראה המותאמת למאה ה- 21.

לאחרונה קיבלנו את אישור משרד החינוך לתכנון בית הספר, מתוך התלהבות והסכמה לתפיסה הפדגוגית והתכנונית. כעת המתכננים משלימים את הגשת הבקשה להיתר בניה ואת התכנון המפורט, כך שנוכל לצאת למכרז לבינוי בית הספר. במקביל אני פועל עם משרד החינוך להבטיח שהתקציב לבניית בית הספר יגיע בזמן ולא יעכב את הבינוי.

אנו רוצים שבית הספר לבון יהיה גם מרכז קהילתי, לכן אנו פועלים להביא לכך שנבנה גם אולם ספורט במקביל לבניית בית הספר, שישרת את בית הספר, וכן את הישובים ברכס הצפוני של המועצה.

מאחר וסביר שלא נספיק לסיים את הבינוי לקראת ספטמבר 2018, אנו נערכים לפתיחת הכיתות הראשונות של בית הספר במקום חלופי בשנת הלימודים תשע"ט. נציג את האפשרויות כאשר נגבש אותן בקרוב.

ועדת המיפוי שתפקידה להמליץ אלו ישובים ימופו לבית הספר יסודי לבון פועלת כיום, נפגשת עם הישובים (תחת החלטת המליאה שרק ישובים שירצו ימופו), ובקרוב תציג את המלצתה.

 

בית ספר יסודי הר גילון


מנהלת בית הספר, יעלי גזל, יצאה לשנת שבתון, ואני מאחל לה שנה רגועה, בריאות ומנוחה. מחליפה אותה חגית ברוך , ואני מאחל לחגית הצלחה.

בית הספר הר גילון צפוי לקטון במהלך השנים הקרובות עם פתיחת בי"ס לבון, אך השנה נוספה לו כיתה, וכולנו נרתמנו להכשיר את הכיתה החדשה. בנוסף, בית הספר התחדש בכיתה שבעזרת משרד החינוך נהפכה לכיתה בתכנון חדשני עם רעיונות פדגוגיים ואופן למידה חדשנים.

 

 

בית ספר יסודי הר שכניה


בית הספר הר שכניה ממשיך לצמוח. כשנכנסתי לתפקידי בית הספר מנה כ- 300 תלמידים, והיינו צריכים אז לתגבר את תקצוב בית הספר בשל קוטנו. כיום בית הספר עבר את 500 התלמידים, כמעט 3 כיתות בכל שיכבה. בית הספר מבצע פעילות משמעותית וחשובה עם ההורים בכל הקשור לתרבות הילדים שמתבטאת בין היתר גם בהתנהגות הילדים והילדות עם הטלפון, ווטסאפ, וביחד לומדים כיצד להכיל את השוני.

בית הספר התחדש במגרש קט רגל עם דשא סינטטי, ותמיד חייבים לומר מילה טובה ותודה ליבגני, המאבטח, שבלעדיו קשה לדמיין את בית הספר.

השנה נפעל לתכנן עוד כיתות לבית הספר, כנראה שמתחת למבנה שכבה א', במטרה להוסיף אמצעים כאשר בית הספר צומח.

 

בית ספר יסודי מורשת


בית הספר הממלכתי-דתי של משגב, בו לומדים ילדי וילדות מורשת, תלמידים ותלמידות מאשחר, וכן כל מי שרוצה בחינוך ממלכתי דתי מישובי משגב. בשנה שעברה נכנס מנהל חדש לבית הספר, ברק יצחק, שבוע לפני פתיחת השנה. השנה ברק כבר הכין את בית הספר לשנה החדשה, בשיתוף הדוק עם ועד ההורים ומערכת החינוך. בבית הספר יש מתח בריא בשאלה התורנית – כמה להעמיק בה, לבין מערכת הלימודים הממלכתית. בית הספר פועל בנושא זה עם ההורים, וביחד הם מוצאים את עמק השווה. אחת השאלות שעמדה השנה היא פיצול מגדרי בכיתות א', אשר, לתעתועי הסטטיסטיקה, כמות הבנים בה כפולה מכמות הבנות.

 

 

 

בית ספר יסודי משגב


מבחינת מספר התלמידים זהו בית הספר היסודי הגדול במשגב, כ- 750 תלמידים. בית הספר בורך בשיתוף פעולה נהדר עם ההורים והקהילות, שבאים ותורמים בהעשרה, בתוספת מתקנים, ובתמיכה בסגל בית הספר. בבית הספר כ- 4 כיתות בכל שיכבה, ולמרות הבינוי שערכנו בשנים האחרונות מורגש מחסור באמצעים. בית הספר קיבל כיתה למדעים בסמוך לאולם הספורט החדש (שישרת גם אותו). אנו נבחן במהלך השנה את האמצעים הנדרשים לבית הספר לשנים הקרובות, ונפעל להביא אותם לרשות בית הספר והתלמידים.

 

בית ספר עודד: חינוך אנתרופוסופי


לאחר כעשר שנים של פעולה, הצלחנו להשיג תקציב ממשרד החינוך ולהתחיל את בינוי בית הספר הקבוע. כשבוע לפני תחילת הלימודים נערכו קידוחי הכלונסאות למבנה הקבע, והבניה תמשיך השנה. לצורך כך היה נדרש להעתיק מספר מהמבנים היבילים של בית הספר, ולערוך שינויים שיאפשרו בנייה לצד הפעלת בית ספר בביטחה.

הביקוש לבית הספר גדל, ואנו רואים צורך בשתי כיתות בשכבה. ביחד עם בית הספר התחלנו להתארגן לכך. השנה גם הצלחנו לפתוח את גן עודד, ללא דרמות של הרגע האחרון מול משרד החינוך. אני מקווה שכך ימשיך גם בשנים הבאות.

עולה כעת השאלה של ההמשך בבית ספר תיכון אנתרופוסופי. עד היום בוגרי עודד המשיכו בכיתה ט' בבית הספר בהרדוף. עם גידול בי"ס עודד עולה השאלה האם בית הספר בהרדוף יוכל לקלוט את בוגרי עודד. אנו פועלים בנושא עם מועצה אזורית עמק יזרעאל אשר בית הספר הרדוף באחריותם.

 

בית ספר גליל: בי"ס דו לשוני עברית וערבית


בית ספר גליל פועל בשיתוף עמותת "יד ביד" ושכנינו מסח'נין ושעב. המטרה שלנו היא שמספר התלמידים והתלמידות הערבים והיהודים יהיה דומה. בשנים האחרונות, תחת הנהלת איתי דינר, בית הספר משיג את המטרה הזו. מעבר לכך, גם הפדגוגיה בבית הספר יחודית, ומושכת תלמידים.

עם הגידול במספר התלמידים הוספנו לבית הספר כיתה לאומנות. השנה נעקוב אחר מספר התלמידים, ויתכן שנדרש להוסיף עוד כיתה.
ולצד זאת - הקמת בית הספר בלבון עלולה להקטין את פוטנציאל התלמידים מהישובים היהודיים, ועל כולנו להערך לכך ולחשוב כיצד להתמודד עם הנושא.

 

 

בית ספר תבנית החינוך המוזהב (מעלה צביה)


בית ספר יחודי, בו פדגוגיה שונה ומעניינת, שיודע לגשת לתלמידים ותלמידות באופן אחר, ובעקבות כך מושך תלמידים הזקוקים לצורת לימודים אחרת.

פעלנו במהלך החודשים האחרונים שבית הספר יהיה בי"ס רשמי במשרד החינוך. בשל לחץ הזמן התהליך לא הגיע לבשלות. אנחנו נמשיך בחודשים הקרובים בפעולה במטרה שמשרד החינוך יכיר בבית הספר כבי"ס רשמי. בהמשך אנחנו נגיש בקשות לקבלת הכרה בצורך בית הספר לקבל בינוי למבני קבע.

 

אורט סלאמה


בית הספר העל יסודי בחינוך הבדואי. בשנים האחרונות אורט סלאמה עבר מהפכה לימודית. נלחמים על כל תלמיד, המורים מגיעים בימי שישי לתת חיזוק ושיעורים פרטניים לתלמידים. הסביבה הלימודית שופרה להראות כמה אנחנו מכבדים ואוהבים את התלמידים. וההישגים לא אחרו להגיע: ההצלחה בבגרות היא בסביבות 75%. בוגרי בית הספר מתקבלים לאוניברסיטאות ולמכללות, הבוגרות יוצאות לשירות אזרחי.

סיימנו השנה לבנות מבנה מעבדות חדש לבית הספר, מעבדות משוכללות ומצויידות במיטב הציוד המודרני. יצרנו שיתופי פעולה בין על יסודי משגב לאורט סלאמה ברובוטיקה, והקבוצה המשותפת מצליחה מאוד ברמה העולמית.

בשנה שעברה מסרנו לבית הספר אולם ספורט חדיש ומצוייד. השנה נתחיל לבנות עוד מבנה כיתות, ואנו רוצים גם להקים מגרש קט רגל.

                            

בית ספר יסודי סלאמה


בשנה החולפת בית הספר יסודי סלאמה עבר תהפוכות, שבחלקן הגיעו לחדשות (אגף ההנהלה הוצת ונשרף). ביחד עם הנהגת בית הספר, הנהגת סלאמה, ההורים ומשרד החינוך פעלנו להחזרת בית הספר לתפקוד מלא. שיפצנו את האגף שנשרף, ובעזרת הסגל החינוכי התלמידים חזרו אט-אט למסלול לימודים מלא.

בסוף השנה, לאחר שמנהל ביה"ס קודם לתפקידי פיקוח והדרכה במשרד החינוך, נבחר מנהל חדש לבית הספר, פאדי סוואעד, שפתח שנת הלימודים לאחר החג.

 

בית ספר יסודי כמאנה


בית הספר עם הנוף המרהיב ביותר במשגב, ובמבנה איכותי ויפה. לבית הספר יסודי כמאנה מגיעים תלמידים מכמאנה, חוסניה וערב אל נעים, וכן תלמידים להם נדרש חינוך מיוחד.
השנה השלמנו בניית 3 כיתות חדשות לבית הספר, שהוסיפו מקום לתיפקודים חדשים כמו "חדר שלווה" בו התלמידים יכולים למצוא מקום להרגע מהלחץ הלימודי.

מפלס ג'-ד' בבית הספר התחדש בתכנון מעניין של החלל הפנימי: הוא הותאם ללימוד זהירות בדרכים, עם "כביש", "מדרכות" ותמרורים.
השנה המשכנו גם בתוכנית הלאומית 360, תכנית הממפה את התלמידים בהיקף מלא של היום: בתי הספר, פעילות נוער, משפחה וישוב, ובהתאם מתאימים את הלימודים וההעשרה.

 

בית ספר זיו כישורית


זיו כישורית נמצא בכישור, והוא בית ספר לבעלי צרכים מיוחדים הלומדים בו כבית ספר תיכון ועד גיל 21. זיו כישורית מקבל תלמידים מכל מחוז הצפון, ומתאים להם תכנית לימודים יחודית לפי צרכיהם. בית הספר נמצא במבנה חדיש שנבנה בתרומה לכישורית. מרגש להיות בבית הספר לראות את התלמידים וסגל ההוראה, ולחוש את האוירה התומכת והמעודדת כל תלמיד ותלמידה לפי התאמתם וצרכיהם.

 

הגנים


מפאת קוצר היריעה המתארכת לא נפרט את התוכניות והחידושים במערך הגנים המצוין של משגב. נציין רק-

הגנים הבדואים:  ממשיכים שנה רביעית בתוכנית איכות החינוך של ג'וינט אשלים, המתמקדת בשיפור הסביבה הפיסית, תוכניות הלימוד והקשר עם ההורים.

בגנים היהודיים ממשיכים הקשרים בין המסגרות של הפעוטונים, הגנים והצהרונים של גני הילדים.

 

סיכום


מערכת החינוך במשגב גדולה. היא מונה 15 בתי ספר, כ- 70 גני  ילדים, ועוד מערכים תומכים. כולנו עובדים במשך כל השנה להכין את שנת הלימודים החדשה. כל שנה מחדש חושבים כיצד להתחדש, כיצד להיות טובים יותר, וכיצד להעמיד את המיטב לתלמידים ולתלמידות. ברוב המקומות אנחנו מצליחים בכך, אבל תמיד יש מקומות בהם נדרש יותר, ואנו נמשיך ונפעל לשפר ולהשתפר.

ערב ראש השנה תשע"ח אני רוצה לברך את כל העוסקים במלאכת הקודש החינוכית, את התלמידים והתלמידות, וההורים בברכת שנת לימודים פוריה, מסקרנת, מעשירה, חברתית ולימודית. אנחנו כבר התחלנו להיערך לתשע"ט.