http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יומן המועצה

נושאים על הפרק - משולחן המועצה

לפני כאלפיים שנה, ליתר דיוק בחודש תמוז בשנת 67 לספירה, נפלה יודפת.  המרד הגדול החל כאן, ביודפת שבגליל. לכאן הגיע הלגיון הרומאי שנחת בעכו, ולאחר מצור בן 47 ימים, ולחימה עיקשת מצד היהודים שהתבצרו כאן, העיר נפלה. כאן נשבה יוסף בן מתתיהו, מפקד הגליל, שלימים הפך להיסטוריון הנודע יוספוס פלאביוס.

 

"ואספסיאנוס גמר לעלות על יודפת להשחיתה, בשמעו כי נמלטו לתוכה רבים מאויביו ובדעתו כי המקום הוא משגב חזק לבני הגליל."

 

בשל הלחימה העיקשת של מגיני יודפת הרומאים עברו וטבחו בכל מי שהיה בעיר, וכפי שיוספוס כותב: "ומספר השבויים היה אלף ומאתים, אך מספר המתים בעת הכיבוש ובמלחמות אשר היו לפניו הגיע עד ארבעים אלף." הרומאים השאירו את המתים בשטח, ולא הרשו לקבור אותם, ורק אחרי זמן מה באו ואספו את העצמות לבורות, וכך מצאנו אותם לאחר אלפיים שנים.

 

אומנם יודפת נחקקה בזיכרון הלאומי ברגעי הטרגדיה שלה, בחורבן ובהרג ההמוני, אולם לאותם רגעים קשים קדמו שנים רבות של חיים עשירים ותרבותיים. כאלפיים שנה לאחר מכן שבנו להתגורר ביודפת וחיים חזרו לזרום כאן, ובעקבותיהם ההתיישבות החדשה בגליל. כשישבנו יחד, כל השותפים להקמת הגן הלאומי, ניסינו לחשוב מה יהיה המוטיב המוביל של האתר, ומה אנו מבקשים שתהיה החוויה שהוא יותיר בלב המבקרים: בחרנו להדגיש את החיים. את שגרת היום-יום שהתקיימה כאן לאורך מאות שנים של התיישבות יהודית בגליל.

 

כמאמר שירו של זאב ז'בוטינסקי "למות או לכבוש את ההר, יודפת, מסדה, בית"ר", יש כאן הצדעה לגבורת המגנים, יש התפעמות מן האומץ והנחישות, אבל גם חוויה מרגשת והזדהות אנושית עם שגרת החיים שזרמה כאן, בין הסמטאות, בתוך הבתים הפרטיים, בין בורות המים, המקוואות ובתי המלאכה; התרגשות נוכח חפצים שימושיים שנשתמרו, נוכח המזוזות בפתחי הבתים והעדויות למלאכות היום-יום. הזדמנות אמיתית לשוטט בתוך עיר שדה יהודית גלילית טיפוסית מימי הבית השני.

 

וישנה גם הדילמה ההיסטורית הנצחית סביב מעשהו של יוסף בן מתתיהו, שבחר שלא להתאבד יחד עם שאר חבריו ולהסגיר את עצמו לרומאים. האם בגד בחבריו או שמא תרם תרומה ראויה וחשובה להנצחתם ולהיסטוריה? האם נכון היה למרוד כנגד הממלכה הרומית עם עליונותה הצבאית המוחלטת? מהו ניצחון ומהי מפלה בראי ההיסטוריה? אלה דילמות שממשיכות ללוות ולהאיר את חיינו, ובמקום הזה הן מקבלות פרספקטיבה עמוקה ומעוררת מחשבה.

 

יודפת העתיקה היא מקום מפגש אהוב ומוכר במשגב: בראש ובראשונה כאתר מורשת היסטורי אך גם כאתר טבע ופנאי, במיוחד כעת, כשמפציע הסתיו וההר מתכסה בהמוני חצבים, צאצאיהם של חצבים עתיקים שנשתלו כדי לסמן את גבולות העיר, ובעת האביב כשהעיריות משתלטות עליו.

 

לאורך שנים אנו מקיימים כאן טכסי קבלת ספר תורה, מקיפים את הגבעה, יורדים למערות ומפליגים בדמיון. אני שמח שהמקום הופך לנגיש ומזמין לכולם, וכבר היום, מרגע שסללנו את כביש הגישה, מגיעים לכאן אלפי מבקרים ששומעים את סיפור הגבורה, ונהנים מהנופים השובים.

 

המועצה האזורית משגב קיבלה את שמה מהפסוק "כי המקום הוא משגב חזק לבני הגליל" בספרו של יוסף בן מתתיהו (בתרגום הישן). משגב היא מועצה צעירה שהחלה את דרכה כחלק מתוכנית המצפים אי שם בשנות השמונים וכיום שומרת על יעודה המקורי לישוב הגליל,  עם אחוז גבוה של בני נוער וילדים, ואשר שמה דגש מיוחד על חינוך, איכות הסביבה ושכנות טובה.

 

במשך שנים חלמנו לפתח את אתר יודפת העתיקה, לספר את סיפור תחילתו של המרד הגדול, ולהעמיד לדיון את השאלות הקשות, שחלקן רלוונטיות גם בימינו.

 

בהמשך לבחירתנו לספר את סיפור החיים ביודפת והתכנון הראשוני של הנגשת האתר, סללנו כביש גישה היורד מהכניסה למושב יודפת לאתר יודפת העתיקה. להזכיר: לפני הכביש ההגעה לאתר היתה בשביל המוביל למעיינות אבליים, מקיף את יודפת ממערב ומדרום ומגיע לאתר. דרך עפר שלא תמיד היתה עבירה לכלי רכב רכים.

עם סלילת הכביש, ובשיתוף תוכנית "תמר" לאתרי מורשת לאומיים, רשות הטבע והגנים ורשות העתיקות, השגנו את התקציב לפרויקט, וסיימנו את התכנון. כיום אתר יודפת העתיקה נגיש ומשולט. אני מזמין את כל מי שטרם ביקר בו להגיע וללכת במסלולים המסומנים, לקרוא את השלטים והכתובות, להכיר את החיים לפני המרד, ואת שקרה במרד, ולדון בשאלות שהצבנו כאן.

 

בהמשך אנו פועלים להקמת מרכז מבקרים שיספר על יודפת העתיקה, וכן על אתרים אחרים במשגב, ויהווה שער הכניסה לטיולים וביקורים באתרים השונים במועצה.

 

לוח השנה תשע"ז שהוצאנו השבוע מוקדש בהערכה לדורות שחיו כאן לפני אלפיים שנים, ובהוקרה לכל משגב - ממשיכי הדרך.

 

 

 

 

תגובה אחרונה ב-12/09/2016 11:15:10

 

(צולם בביקורו במנוף בשנת 1987)

 

הבוקר שמעון פרס, הנשיא התשיעי של מדינת ישראל, נפרד מאיתנו, בן  93 בלכתו , צלול מחשבה ורענן כמעט עד יומו האחרון. בכל שנותיו שמעון פרס ז"ל פעל למענינו, למען העם היהודי ומדינת ישראל ולמען משגב. הוא ליווה אותנו כראש ממשלה ובכהונותיו כשר במשרדים השונים, והיתה לו פינה חמה בלב גם בהיותו נשיא המדינה.

רבות כותבים על תרומתו האדירה להקמה ולביטחון המדינה, להתפתחותה ולחזונה. בחרתי להוסיף על כך כמה מילים על מספר מפגשים שהיו לי עם הנשיא פרס בשנים האחרונות.

פגשתי אותו לראשונה בדיון בבית הנשיא, שנסב על חדשנות וטכנולוגיה, והשימוש בטכנולוגיה חדשנית לשינוי חברתי-כלכלי בפריפריה הישראלית. בדיון היו פרופסורים ואנשי ציבור מהגליל, כאשר הנשיא פרס הנחה את המפגש. פרס עורר השתאות בכולנו. הוא הפגין ידע ושליטה בטכנולוגיות השונות, דיבר עליהן כמומחה ועוד יותר מכך – כחולם, כשסקר את היישומים והתועלות שיביאו. המשכתי ופגשתי אותו בשיחות על עתיד הגליל, בשיחות בנושאי קיימות וסביבה (ואף קיבלנו מידיו את הפרס למצוינות סביבתית), ובסיוריו בגליל. בכל המפגשים הללו נפעמתי מעומק הידע, המעודכן והעכשווי, העמוק והמעמיק, והתפעלתי מתשומת הלב שלו לכל אחד והחמימות והאנושיות האותנטית בהן נהג.

איבדנו היום את אחד מענקי האומה שלנו. אני לוקח את החזון לשלום וחיים משותפים, הגישה האנושית והדאגה לכולם וההשקעה המתמדת בעשיה הציבורית.

יהי זכרו ברוך.