http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יומן המועצה

נושאים על הפרק - משולחן המועצה

27/6/2012

 

על קליטת בנים במשגב

רון שני - ראש המועצה

 

רבות מדובר בשנים האחרונות על קליטת בני משגב: שיחזרו הביתה. רבות דיברנו על קיימות קהילתית וחברה רב-דורית ביישובינו. חברה בה נוכחים ופעילים חברים מכל שכבות הגיל. גם התוכנית האסטרטגית שלנו: "יישוב לדורות" מקדישה פרק לקליטת הבנים.

 

שהרי אם הבנים לא יחזרו לגור כאן, במשגב, נראה (ואנו כבר מתחילים לראות) שהורים המגיעים לגיל הפנסיה עוזבים את היישובים ועוברים לגור ליד הבנים. אנו רואים גם את התופעה ההפוכה: הורים הבאים מבחוץ לגור עם בניהם במשגב, אם ביחידת דיור בתוך בתי הבנים או בבתים משל עצמם.

 

ההשלכה האסטרטגית של אי חזרת בנים: הפיכה לחברה בה תוחלת ההתיישבות תהיה 25 שנים (מגיל 40 עד לגיל 65) :

 

גיל המעבר למשגב של תושבים חדשים כיום הוא בסוף שנות ה- 30 שלהם. גיל בו הם הספיקו לרכוש מקצוע, להתבסס ולהקים משפחה. רק לשם ההשוואה: לפני 30 שנים, בהקמת משגב, הגיל הממוצע של הבאים ליישובים החדשים היה כ-30. במהלך 30 השנים שעברו גיל המעבר הממוצע למשגב עלה בכ- 10 שנים.

 

כעת נתבונן על תוחלת המגורים במשגב. כפי שכתבתי קודם, במידה שהבנים לא חוזרים, והמועצה והיישובים לא יהיו מוכנים למתן שירותים ברמה טובה לגיל השלישי, הרי שרבים יעזבו כדי לגור ליד ילדיהם בגיל הפנסיה שלהם, כלומר בסביבות שנות ה- 65.

 

התוצאה תהיה חברה יישובית בה תוחלת ההתיישבות היא 25 שנים (מגיל 40 עד לגיל 65). זו חברה שלאורך זמן לא תוכל להתקיים: רק כדי לשמור על אותו מספר תושבים עלינו לקלוט 4% ממספר תושבי המועצה מדי שנה – כ 180 משפחות, וכדי לגדול – לקלוט בקצב יותר גבוה.

רק לשם השוואה, בשנים האחרונות משגב גדלה בקצב של כ- 1,000 תושבים בשנה, שזה קרוב ל 4% גידול שנתי (מעל לקצב הגידול השנתי במדינה).

את הניתוח הדמוגרפי לעיל ערכנו לפני מספר שנים כחלק מהתוכנית "יישוב לדורות", ובמסגרת זו יצרנו תוכניות לעודד את חזרתם של הבנים.

 

ומעבר לכל השיקולים הכמותיים יש לקליטת בנים השלכה עמוקה על רוח הישוב, ההון החברתי והאיתנות שלו. חברות רב דוריות מכות שורש עמוק וחזק יותר ויוצרות אקלים משפחתי בריא ותומך יותר.

 

עד לפני כשנה, היישוב היחיד בו עיקר הצמיחה התבססה על בני המקום היה יודפת (מלבד הישובים הבדואים, כמובן, שכל הקליטה בהם היא של בני המקום). דני מעוז, תושב גילון, חקר את הנושא במסגרת לימודיו באוניברסיטת חיפה, ערך סקר בין בני משגב, וניתח את הסיבות וההעדפות של בנינו. ניתן לקרוא את עבודתו באתר אוניברסיטת חיפה.

 

אנו רואים בבני משגב הצעירים, המונים כ- 3,500 איש (מעל גיל 21), משאב חברתי, מנהיגותי וכלכלי שיש לתת לו את ההזדמנויות הטובות ביותר, כדי שיוכל לחזור הביתה להקים את משפחתו, לתרום לקהילת הישובים במשגב, ולשמר את מפעל ההתיישבות בה.

 

 

אשכול צעירים

 

כדי לדבר עם החבר'ה הצעירים בגובה העיניים, להבין את צרכיהם ולתת מענים לכך, הקמנו את "אשכול צעירים".

 

הפעולות הראשונות של האשכול היו הקמת קבוצות מיקוד וצוות מוביל מהקהילה. בני משגב מונים כ- 3,500 צעירים (אחרי גיל צבא). הקמנו דף בפייסבוק, ובו חברים כבר 1,270 בני משגב.

 

באמצעות הפייסבוק נוצר קשר עם החבר'ה הצעירים, ואנו מעבירים דרכו מידע על אירועים ושירותים המיועדים להם. כמו כן הוקם לוח טרמפים פעיל מאוד. בימים אלו אנו פועלים להקמת תאי סטודנטים במוסדות האקדמיים ברחבי הארץ, כדי לחזק את המותג "משגבניק", ולהראות להם שאכפת לנו מהם.

 

חלק מהרעיונות העולים כוללים מפגשי יום שישי של קבוצת בני משגב שנשארים באוניברסיטה בסוף השבוע, או סידור תחבורה למשגב בעת מצוקה כמו שביתת אוטובוסים.

במקביל אנו מקימים מערכת שתיתן סיוע אישי ומידע בתחומי התעסוקה, שחרור, עבודה מועדפת, שוברים ללימודי פסיכומטרי, הקניית שפות, השלמת בגרויות ומלגות. הקורס הפסיכומטרי הראשון נפתח במשגב בסוף אפריל במחיר מצוין לבוגרינו.

 

בהמשך לאירועי התרבות שהפקנו במסגרת אשכול צעירים בשנה שעברה, אנו ממשיכים לעבוד עם מחלקת התרבות וליצור אירועים שיתאימו לצעירים החוזרים בסוף השבוע הביתה למשפחה ולפגוש את החברים.

 

כדי לעודד השתתפות, ולהקל על החיילים הוחלט כי חיילים ומשרתי שנת שירות נכנסים חינם לאירועי התרבות. כמו כן חיילים רשאים לכניסה חינם למועדון הכפרי בסופי השבוע.

 

יעדי אשכול צעירים הם:

 

·         יצירה ושמירת קשר עם צעירי משגב

·         עידוד מעורבות חברתית-קהילתית

·         סיוע והכוון לצעירי משגב בתחום התעסוקה

·         יצירת סל שירותים לחייל המשוחרר

·         יצירת סל שירותים לסטודנטים

אם יש לכם רעיונות נוספים כיצד להגשים את היעדים – אתם מוזמנים ליצור קשר עם כוכי אוסטרובסקי, רכזת האשכול.

 

עלות בניית הבית והתשתיות

 

כדי להוריד את עלות בניית הבית לכל התושבים החדשים, וביניהם גם לבני משגב, אנו פועלים במספר מישורים:

 

·         הנחה על מחיר המגרש

 

תושב הרוכש מגרש במשגב משלם רק 31% מעלות המגרש (הערכת שמאי). למעשה התשלום הקבוע צריך להיות 51%, אך אנו דואגים מדי שנה לקבל הנחה נוספת. (כיום תוקף ההנחה הנוספת לא בתוקף, ואנו פועלים להחזירו)

 

 

·         סיבסוד עלויות הפיתוח

 

לאחר פעולה ארוכה עם משרדי הממשלה, ובראשם משרד ראש הממשלה ומשרד השיכון, כל יישובי משגב נכנסו לטבלת עדיפות לאומית המקנה סיבסוד עלויות הפיתוח במגרשים בסכום שנע בין 30,000 ₪ לכ- 100,000 ₪ בתלות ביישוב ובשיפוע המגרש.

 

·         יצירת אפשרות למגרשים קטנים

 

עלויות הפיתוח הגבוהות נובעות בעיקרן מפיזור רחב של המגרשים, וצפיפות נמוכה (בד"כ חצי דונם למגרש). אנו פועלים עם היישובים להציע גם מגרשים מעט קטנים (בין 3 ל 4 יחידות לדונם). עלות הפיתוח במגרשים אלו צפוייה להיות קטנה יותר, כמו גם בניית בית קטן יותר, שביחד יוזילו את עלות בניית הבית.

 

מספר יישובים כבר תכננו והציעו מגרשים קטנים יותר, ובחלקם מתנהל כיום פרויקט בניה ברוח זו.

 

תעסוקה

 

גורם משמעותי בקליטה הוא מצאי מקומות תעסוקה באזור משגב. נושא זה ייסקר במאמר נפרד, וכאן רק נציין כי כתוצאה מפיתוח מודל ייחודי לפארקי תעשייה, אנו נמצאים בתהליך בו נוספים באזור משגב למעלה מ 1,000 מקומות תעסוקה.

 

תחבורה

 

לפני כשנתיים החלה לפעול במשגב תחבורה ציבורית המקשרת את היישובים עם מרכז הגוש, וכן עם מוקדי העבודה בכרמיאל, בקריות ובחיפה.

 

זו תוצאה של פעולה של המועצה עם משרדי התחבורה והאוצר, שהבינו ותמכו בהבאת תחבורה ציבורית לפריפריה, תוך סיבסוד פעולתה.

 

התוצאה

במשך השנים האחרונות, ולמעט יודפת, נקלטו במשגב כעשר משפחות בני המקום מדי שנה. מספר זה היה די יציב לאורך השנים, ואנו שמנו למטרה להעלותו.

 

בשנה האחרונה חל שינוי משמעותי, כאשר מעל 100 מבני משגב עברו ועדת קבלה והחלו בהליכי בנייה ביישובים השונים. הגרף להלן מראה את השינוי באופן בולט. היישובים המובילים את קליטת הבנים החוזרים הם חרשים, יובלים, יודפת, מנוף, עצמון, צורית ושכניה.

 

שלכם

 

רון שני

 

 

תגובה אחרונה ב-02/08/2012 12:25:34

ביום רביעי ה-1/8/12 בשעה 18:00 באולם הדיונים במועצה האזורית משגב

 

כל מי שמעוניין להשתתף בדיון ובאפיון מוזמן להגיע.

 

יהיה מענין.

 

להתראות

 

רון שני

 

 

 

 

13/7/2012

 

יישום משגב לטלפונים חכמים

 

כיום, כשלרבים מאיתנו יש טלפון חכם, אני מבקש לקדם הכנת יישום של משגב לטלפונים אלו (אייפון, אנדרויד). המטרה ביצירת היישום היא לתת עוד כלי זמין ונוח לכל תושב ליצור קשר עם המועצה, להעביר ולהודיע לנו על תקלות, לקבל עדכונים שוטפים באופן מיידי, ועוד.

 

עידן האינטרנט מעמיד לרשותנו כלים חדשים, וכאחד שהיה שותף לפיתוח התקשורת והאינטרנט בעשורים האחרונים, אני מאמין שגם משגב צריכה לצעוד בחזית השימוש בהם.

 

הכלים המודרניים מאפשרים לכל אחד ואחת להשתתף בגיבוש הרעיונות, להשפיע על שיפור איכות השירות, ולהיות פעיל בתקשורת דו-כוונית ככל שירצו. לכן אני מבקש לשתף את כולם ברעיון, לבחון אותו, ולהציע לנו מה הייתם רוצים לראות ביישום זה.

 

מטרה

 

ליצור יישום לטלפונים חכמים בשתי מערכות ההפעלה הנפוצות (אייפון, אנדרויד) שתושבי משגב יורידו, ישתמשו בו להעביר מידע ואירועים למועצה, יקבלו מידע רלוונטי מהמועצה, ויוכלו גם לתקשר עם חברים אחרים ברשת.

 

אפיון היישום

 

מערכת הפעלה: אייפון, אנדרויד

 

שימוש בשירותי מיקום: GPS, מיקום הטלפון

 

תקשורת: נתונים

 

שימוש במצלמה: לצילום מפגעים וכו'

 

הורדת היישום: דרך Apple Store או Google Play Store

 

רישום משתמש חדש: דרך הטלפון, וגם אפשרות דרך אתר המועצה. לאפשר את הדווחים גם דרך אתר המועצה.

 

תכנים:

 

 • 1. הודעות מוקד 107

Push notifications

 

 • 2. חדשות וידיעות ממשגב
 • a. הודעות רגילות
 • b. הודעות חירום
 • c. קריאה למתנדבים
 • d. עדכוני חוגים, מרחבים, אירועים ומופעים
 • e. אפשרות הזמנה ואו רכישת כרטיסים למופעים
 • f. זמני חזרה מטיולים בבתי הספר והמרכז הקהילתי

 

ניתן לממש בשלוש רמות (לאפשר למשתמש לבחור איזו סוג הודעה יטופל לפי איזה מהסעיפים למעלה):

 • 1. "דואר נכנס" בתוך האפליקציה - הודעות בעדיפות נמוכה.
 • 2. נוטיפיקציות - ללא הפרעה למשתמש - עיגול אדום על אייקון האפליקציה ואו התראה על שורת הסטטוס באייפון, אייקון בשורת סטטוס באנדרואיד.
 • 3. התראות - מסך קופץ עד לפעולה של המשתמש (הודעות דחופות מאוד - כמו 107 למשל).

 

 • 3. דווח תקלות (יישלח עם זמן, מיקום, ואפשרות לתמונה):
 • a. פנס תאורה לא דולק (אני ליד הפנס - שליחת מיקום, אני לא ליד הפנס - הכנסת מס' עמוד או מיקום)
 • b. מכולת אשפה מלאה (פרטים, מיקום) (אפשרות להעלאת תמונה)
 • c. מיכל אצירה מלא (בגדים, פלסטיק, בקבוקים, עיתונים, נייר) (פרטים, מיקום) (אפשרות להעלאת תמונה)
 • d. תקלה בביוב או במים לקולחי משגב (מיקום, תיאור, תמונה)
 • e. פסולת ומטרד בשטחים פתוחים (מיקום, תיאור, תמונה, פרטים)
 • f. בעיות בכבישים ובמדרכות (בתוך היישוב יועבר לטיפול היישוב, בכבישי הגישה ומחוץ ליישוב יועבר לטיפול מע"ץ)
 • g. ליקויים בהסעות תלמידים (אוטובוס שאחר, חגורות בטיחות לא תקינות)
 • h. נושאי תקלות שונים

 

 • 4. איכות הסביבה וקיימות:
 • a. הזמנת קומפוסטר
 • b. הזמנת בדיקת קומפוסטר
 • c. הזמנת הדרכה על שימוש בקומפוסטר
 • d. הזמנת רסק גזם
 • e. הודעה על מפגעים סביבתיים (תמונה, מיקום, פרטים)
 • f. רצון להתנדב בנושאי סביבה וקהילה

 

 • 5. חיפוש טרמפים
 • a. מהיכן ולאן, מתי
 • b. בצירוף מס' טלפון ואו שם?
 • c. יגיע כהודעה וייתן התראה
 • d. יבוצע חיפוש במקביל להציע אפשרויות נסיעה בתחב"ץ

 

 • 6. פתיחת שער היישוב (מותנה ברישום ביישוב) כאשר מתקרבים לשער
 • 7. הודעות בתי הספר ומערכת החינוך
 • 8. הודעות למועצה
 • 9. הודעות ליישוב (יועברו למזכירות היישוב)
 • a. הודעות של יישוב (של מורשים בלבד) שישלחו רק לתושבי אותו יישוב