http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יומן המועצה

נושאים על הפרק - משולחן המועצה

תושבים יקרים,


שנת הלימודים בבית הספר העל יסודי הסתיימה, ותסתיים בעוד שבועיים בבתי הספר היסודיים, וכשהיא תפתח שוב בספטמבר נעמוד בפני שינוי חשוב ומשמעותי במערכת החינוך שלנו. 3 בתי ספר בתהליך הקמה – על יסודי , על יסודי  לחינוך מיוחד ויסודי לבון, וחזון חינוכי שהתגבש בתהליך ציבורי בשיתוף הקהילה, הולך ומתממש.


הקמת בית ספר היא תהליך מרגש שטומן בחובו הרבה תקוות והזדמנויות, כתבנו וסיפרנו על כך לא מעט, אבל הפעם אני רוצה להתייחס גם לחששות שעלו והוצגו בפנינו, בפרט בחודש האחרון, מרגע שתלמידי ו' שובצו לבתי הספר, מי לחדש ולמי לוותיק (ששמותיהם יפורסמו בקרוב)
עיקר החששות היה מפיצול השכבה היישובית בין שני בתי הספר ומחוסר בהירות של פרטים שונים בשגרת שני בתי הספר ובתאום ביניהם.


רב הדברים זכו להתייחסות בתהליך, אבל ההערות שקיבלנו חידדו כמה נושאים ולאורן הגברנו דגש על חיזוק חברות הנוער בישובים, בעזרת מח' הנוער העובדת בשילוב עם בית ספר, הגברנו את התיאום בין בתי הספר וכן את התקשורת עם ההורים, שאני מקווה שגם פנייה זו שלי אליכם תסייע לחיזוקה.
המבנה הפיסי של בית הספר נמצא כעת בתחילת תהליך התכנון. יש כיום מספיק כיתות, שהרי מס' התלמידים הכולל לא השתנה, אך אנחנו נערכים לקראת הגידול שיגיע בעוד מספר שנים ובוחנים חלופות שונות למיקום בתוך הקמפוס.


ההכנות לכיתות ז' שנה"ל תשע"ו החלו כבר מזמן, בבית הספר הנוכחי, ולאחרונה גם בבית הספר החדש. חלק מהדברים ישמרו כפי שהיו, אך יהיו כמובן שינויים, זו מהות פתיחת בי"ס חדש.
בחרנו להתחיל כבר בשנה"ל תשע"ו מאחר שרב רובם של הדברים ערוכים ומוכנים וגם אם נדחה את ההתחלה בשנה, יוותרו נקודות שיתבהרו רק תוך כדי תנועה.
חשוב לשמור בתהליכי שינוי על מומנט חיובי מתמיד של עשייה.

 

הרשו לי לחזור בקיצור רב על התהליך -
במשך שנים אנו מתמודדים עם גודלו ההולך ועולה של בית הספר העל יסודי וההשלכות שיש לכך על התנהלותו ולפני כשנתיים התחלנו לבחון לעומק את הנושא, להבין ולהמליץ על דרכי פעולה.

נפגשתי עם עשרות אנשי מקצוע בתחום החינוך, רבים מהם תושבים במשגב, חלקם מתוך המערכת וחלקם מחוץ לה, ערכתי שיחות רבות ברחבי הארץ עם מומחים בתחום החינוך באקדמיה, בבתי ספר וממשרד החינוך. התייעצנו עם מאות מאלו שרצו להשמיע ולהשפיע, הכנו ניירות עבודה המראים יתרונות וחסרונות לכל אפשרות, הצלבנו את האפשרויות שהעלינו עם עמדות משרד החינוך, ובסופו של תהליך ארוך וממצה הגענו להמלצות שאושרו להחלטות.
כל אנשי המקצוע איתם נפגשתי תמכו בהקמת בי"ס על יסודי חדש במשגב. לעיתים האמירות היו שאנחנו כבר מאחרים. כפי שאני רואה את המערכת, יש יתרונות לגודל בית הספר, אבל מעל סף מסוים רואים תהליכים של חיסרון לגודל. הסברנו את ההחלטות והנימוקים להן בפרסומים רבים, ואני מצרף אחד מהם.

זה היה אחד התהליכים הארוכים והממצים שעברנו במועצה, כולל שיתוף הציבור. שום דבר לא נעשה בחופזה או בלחץ.

מערכת החינוך במשגב נמצאת בשורה הראשונה בארץ. הן המערכת היהודית והן המערכת הבדואית. אני שומע על כך בכל מקום בו אני נמצא: באקדמיה, בצבא, בין עמיתים ברשויות המקומיות, בממשלה, בכנסים ועוד.
הבוגרים שלנו מייצגים אותנו היטב במי שהם, בערכים שלהם, ובמה שהם ספגו בהתבגרותם במשגב. הדברים האלה קורים מתוך כוונה והשקעה רבה של המערכת והקהילה.

בחודש האחרון הקשבנו להורים רבים שנפגשו איתנו (הזמנתי אותם כי רציתי לשמוע). שמענו חששות ולצידן גם הרבה עידוד מהורים ותושבים שמרוצים מההחלטות, מהיוזמה שנקטנו ומהתהליך.
אנחנו ממשיכים להיפגש ולתת תשובות ומענים. בין היתר הבהרנו כי יהיו פעולות ואירועים משותפים לשני בתי הספר בשנה הקרובה, שהסדירויות יהיו דומות (שעות לימוד, הפסקות, ימי שיא, הסעות וכו'); אנו יוצרים מנגנון תיאום בין שלושת בתי הספר העל יסודיים בקמפוס, ינתן מענה באמצעות מח' הנוער, ועוד.
וכמובן, ישנו תמיד ההיבט האישי, הצרכים של כל תלמידה ותלמיד, ואנחנו קשובים , גמישים ונכונים לסייע.


אני מזמין אתכם – תלמידים, הורים, תושבים לחלוק איתנו כל רעיון, שאלה, חשש או הצעה. אני מבטיח שנתייחס ברצינות רבה לכל ההצעות, השיתוף הזה חיוני לכל הצדדים.
מאחל לכל תלמידי ועובדי מערכת החינוך חופש נעים, מלא בתוכן, הנאה, עבודה ומנוחה לקראת שנת הלימודים הבאה שתפתח עלינו לטובה בספטמבר.

 

 

 

תגובה אחרונה ב-28/06/2015 13:59:03