http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יומן המועצה

נושאים על הפרק - משולחן המועצה

 

1/5/2017

 

יום הזיכרון מאי 2016 - קמפוס משגב

 

 

תלמידים, מורים, משפחות ואורחים יקרים,

בוגרים ששבים לכאן שנה אחרי שנה לתמוך ולהשתתף. מחממם את הלב.

 

 

כמידי שנה אנו נפגשים כאן, בפארק אוסטרליה על המדשאה היפה הזו, להעביר את שרביט הזיכרון, לזכור יחד את התלמידים והמורים שאיבדנו, ואת חללי מערכות ישראל בכל הארץ ובכל הדורות.

 

השנה מלאו 50 שנים למלחמת ששת הימים. מלחמה שאני זוכר כנער המתבונן בעולם המבוגרים, מקשיב כמו כולם ל"קול הרעם מקהיר" ולפרשנות המאירה של חיים הרצוג, מבין חצאי דברים ומשלים בדמיוני את השאר. אני זוכר את הנסיעות ברחבי הארץ הגדולה שאחרי המלחמה: לירושלים לכותל, לרמת הגולן. שיכרון של הצלחה.

 

חשבנו שזו תהיה המלחמה האחרונה. שהוכחנו לאזור ולעולם מה כוחנו, ושנוכל לכתת את חרבותנו לאיתים, וַחֲנִיתוֹתֵינוּ למזמרות, ומשם לא ישא גוי אל גוי חרב ולא נלמד עוד מלחמה.

 

אבל לא רק אני - הנער, לא הבנתי את הדברים בעת התרחשותם, אני חושב שגם מי שהוביל את הדברים לא ידע לשער כמה נשתנה, כמה נרחיק לכת ואיך יכולים הדברים להתגלגל מהישג מזהיר להתמודדות ארוכת שנים וקשה.

 

אתם צעירים ושמים את מבטחכם במי שמוביל אתכם. כך היו הדברים מאז ומעולם וכנראה שאי אפשר אחרת, אבל אל תוותרו לעולם על הזכות לחקור, לשאול ולדרוש תשובות.

אל תוותרו על הניסיון להבין - לא רק את הקרב, אלא גם את התכנית כולה, לא רק את המלחמה אלא גם את התוחלת והחזון והחלום, שלנו ושל הדורות הבאים.

זכרו בכל רגע למען מה אתם נלחמים, זכרו להיאבק למען החיים ולא לחיות למען המאבק.

 

ביום הזה אנו מבקשים לשמר ולהנציח את האהבות שלא ימומשו, היצירות שלא ייווצרו, החלומות שלא יתגשמו.

 

את הזיכרונות, התמונות, הקטעים שנכתבו ונשמרו -אנו מבקשים ללקט באהבה ולהציג לעיניכם בחֶדֶר הנופלים, שליד הספריה.

 

לכל איש יש שם. זה המשפט המצמרר המחבר את יום השואה ליום הזיכרון, הממשיך אל יום העצמאות. בימי הזיכרון שלי אני חוזר על השמות, רואה את הפנים, זוכר את החברים שנפלו.

 

אתם גדלים על המורשת והסיפורים, השמות והדמויות - אתם ראשונים בגיוס לצה"ל ובמחויבות לארצנו. גדלתם על ערכי האנושיות, הסובלנות, האהבה והחיבור לאדמה ולארץ, על תרומה והגשמה.

 

רבים מכם יוצאים לשנת שירות, מתגייסים לשירות צבאי משמעותי, תורמים לחברה, רואים את האחר, מחוברים לארץ, לאדמה, ולשורשים.

 

וזהו הכוח המניע אותנו. לקום מן הכאב ולהתחזק.

 

תלמידי י"ב יצאו בקרוב את החממה שביקשנו לבנות לכם כאן, לשרות צבאי ולחיים. אנא שמרו על עצמכם, על גופכם ועל נפשכם, ושובו שלמים ובריאים. 

 

אני מקווה ומתפלל שלא יתווספו שמות לרשימת השכול שלנו ומבטיח שנזכור את השמות שכבר שם.

 

 

והלואי ונצליח לשבור את מעגל הדמים שנקלענו אליו - אבות ובנים, סבתות ונכדים.

 

אני מתפלל ומייחל שלא נדע עוד שכול.

 

 

 

 

1.5.2017

 

נאום יום הזיכרון - בית העלמין

 

משפחות יקרות, אורחים נכבדים, חברים ותושבי משגב,

 

כמידי שנה ביום הזה אנו נפגשים בבית העלמין, לקיים את הטכס הצנוע והחשוב הזה, לחלוק מעט את הצער, הזיכרונות והמחשבות.

 

בבית העלמין הקטן והצעיר של משגב טמונים 18 חללי צה"ל ונפגעי פעולות איבה.

עימם ועם בני משפחותיהם אנו מתייחדים היום, עימם ועם חללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה ברחבי הארץ.

 

בכל שנה בשבוע העצוב הזה שמתחיל ביום הזיכרון לשואה ונמשך אל יום הזיכרון הזה, אני מוצא את עצמי תוהה ומתלבט איך נכון לציין את הזיכרון, איך להעביר את הלפיד, איך לתמוך במי שזקוק. איך לקלוט את האובדן העצום במלא מימדיו ובאותה שעה לעמוד פנים מול פנים אל מול האבל הפרטי, האישי, האנושי.

 

הקשבתי לפני שבועיים לדבריה הנוקבים של מיכל קסטן קידר, אלמנתו של סא"ל דולב קידר שנפל במבצע "צוק איתן": "חשוב לי להגיד - היא אמרה אחרי הדיון הקשה בכנסת- מותר להתווכח עם משפחות שכולות. אני מעדיפה עשרה ויכוחים אמיתיים על פני אמפטיה מרוקנת מאחריות"

 

והרשו לי להוסיף: בכבוד, ברצינות, בעומק ובאחריות. חובתנו להקשיב בכוונה ובכנות, בלב פתוח ולהישיר מבט. כל החלטה וכל צעד צריכים להביא בחשבון את המבט הזה, של המשפחות הנושאות בנטל במלא כובדו, לכל ימי חייהם.

 

ימי הזיכרון ממקדים את תשומת הלב באובדן, אבל לכל האבדות האלה קדם יש, יש שוקק חיים ותוכן, יחיד ומיוחד לכל אדם, יקר וחד פעמי במרחבי היקום והזמן. את היש הזה אני רוצה לזכור ולהנחיל לדורות הבאים.

 

היהדות מקדשת את החיים, ואין זה מובן מאליו ולא הכרח בכל התרבויות. קדושת החיים מושרשת בקרבנו, אותנטית ומוטמעת בתפיסת העולם ובהלכות החיים, והלגיטימיות של המאבק נגזרת מקדושת החיים. להיאבק למען החיים ולא לחיות למען המאבק.

 

השנה היא שנת החמישים למלחמת ששת הימים. 779 חיילים נפלו במערכה, הצעירים שבהם היו יכולים להיות בני כ- 70 היום.

 

מלחמת ששת הימים הייתה ניצחון צבאי מזהיר שהביא בעקבותיו שינויים מפליגים בדמותה של המדינה הצעירה בכל תחום אפשרי. אינני יודע אם ניתן היה לחזות הכל מראש, אך ודאי שיש לשאוף לכך.

 

זו הליבה של מלאכת המדינאות והמנהיגות. להרחיק את המבט אל מעבר לניצחון בקרב, מעבר להישגים במערכה או במלחמה. לצפות אל עבר החיים שאחר כך, המקומות שאליהם אנחנו רוצים לצמוח, החזון והערכים, הרווחה ושמחת החיים, הדברים ששווה לחיות בשבילם. הדברים שאנו מוכנים גם למות למענם.

 

נתן אלתרמן כתב בשיר הנצחי:

 

נזמרנה את שיר אליפלט, ונגידה כולנו בקול

 

בליל קרב ברעום אש מזנקת,

בין אנשי הפלוגה קול עבר:

העמדה הקדמית מנותקת,

מלאי תחמושת אזל בה מכבר.

אז הרגיש אליפלט כאילו

הוא מוכרח את המלאי לחדש,

וכיוון שאין אופי במיל לו,

הוא זחל כך ישר מול האש.

 

דוד גרוסמן כותב על בנו, אורי, במעין המשך:

 

כשיצאת ללבנון, אמא אמרה שהדבר שהיא הכי פוחדת ממנו זה 'תסמונת אליפלט' שלך. פחדנו מאוד שכמו אליפלט שבשיר, אם יצטרכו לרוץ להציל פצוע, אתה תרוץ ישר מול האש, ואתה תהיה הראשון שיתנדב להביא מלאי תחמושת שאזל כבר מזמן. ושכפי שהיית כל חייך, בבית ובבית הספר ובשירות הצבאי שלך, וכפי שתמיד התנדבת לוותר על יציאה לחופשה, כי החייל האחר צריך את החופשה יותר ממך או מפני שהבית של ההוא במצב קשה יותר, כך בדיוק תפעל גם שם, בלבנון, אל מול הלחימה הקשה.

 

 

בהתמודדות עם האובדן הוקמו במשגב לאורך השנים מפעלי הנצחה רבים. מקומות מפגש יפהפיים ושוקקי חיים, מסעות אופניים ומרוצים, פינות חמד בישובים ובטבע ועוד.

 

בספרית משגב הקמנו חדר הנצחה שתוכלו לבקר בו ולהתייחד עם זכר הנופלים.

בכל המקומות הללו נושבת רוח של שלום ומאור פנים, של בית פתוח ומזמין.

 

מתוך הרקע הטראגי שממנו קמו - צמח חיוך. אולי אפילו תקווה. מתוך השכול והדמע צמחה גם המדינה, בפלא היסטורי, ובפעם השלישית שהעם היהודי עצמאי בישראל. המחיר גדול ונורא, ואיתו התקווה שהנופלים העניקו לנו. תמיד נזכור, לרגע לא נשכח אותם, ואתכם, משפחות יקרות.

 

חברים יקרים,

 

מי יתן ונזכה לכתת חרבותינו לאתים ולצאת ממעגל הדמים.

 

מי יתן ולא יתווספו עוד שמות צעירים למצבת השכול שלנו.

 

משפחות יקרות -

 

אנחנו אתכן ולצדכן, והלואי ונוכל להקל במעט במשא הכבד שלכן.

 

מי יתן ולא נדע עוד צער.