http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יומן המועצה

נושאים על הפרק - משולחן המועצה

יום הזיכרון תשע"ד, נאום בטכס המרכזי בבית העלמין במשגב:

משפחות יקרות, אורחים ותושבים, משפחות שכולות, 

בשעה זו עומדים בחלקות הצבאיות של בתי העלמין בכל רחבי הארץ, בני משפחת השכול הגדולה, מהקרובים ביותר: הורים, בנים, אחים, בני זוג, אל המעגלים הרחבים יותר; מאלה שעולמם השתנה באיבחה, לאלה שצל תמידי של חשש ושל הזדהות (כמעט אשמה) מעיב על שמיהם. כולנו כאן כדי לתמוך, לתת משענת וכתף, להשתתף ולחלוק. 

חללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה ממשגב טמונים כאן, בבית העלמין הקטן שלנו, וכן ביודפת, בלוטם ובסלאמה, ובבתי עלמין אחרים ברחבי הארץ. יהודים ובדואים. 

בינואר השנה נטמנה כאן נעם רובינשטיין, בת שכניה. סגן נעם רובינשטיין נספתה בסופת שלגים בצ'ילה בעת חופשה מהצבא. נעם, זכרה לברכה, בת 22 במותה, הייתה תלמידה מצטיינת ומובילה בנבחרת הרובוטיקה של משגב ובוגרת תכנית תלפיות. מי ייתן ותהא נועם האחרונה בחלקה הצבאית שלנו ובמשפחת השכול שלנו. 

משפחת השכול אינה ביטוי סתמי. השכול אוניברסאלי וחוצה גבולות. הצער מחלחל לכל לב, וההזדהות ראשונית ובסיסית. הנכסים הלאומיים שלנו, הדברים שהופכים אותנו לעם, גם הם יונקים מאותו רגש משפחתי שאנו נושאים בקרבינו. הם ניזונים מזיכרון רב דורי, חוצה תקופות, יבשות וימים, ומהאהבה שאנו יודעים להעניק זה לזה. מאותה רקמה אנושית אחת חיה שממנה נוצרנו כולנו. 

את כל זאת אני רוצה לחלוק עימכם. לשאת איתכם את משא הזיכרון ולתמוך בכם באהבה משפחתית. אם יש בהזדהות וברצון הטוב הזה מקור חיזוק, אנא השתמשו והתחזקו בו. 

הסופר יורם קניוק, שנפטר לפני פחות משנה, כתב: "הכבוד הגדול ביותר שאפשר להעניק לכל המתים הרבים שרוחם מהלכת עלינו היום, האלמונים והאחרים, הוא לעמוד ענווים מולם ולומר, שקולם הביישני, המוקיע באילמותו, נשמע היטב מקצה הארץ ועד קציה. שנשתדל בכל יכולתנו לבנות מעל השורשים שהם תקעו במו גופם באדמה הקשה עץ יפה, בית נאה, חברה יפה ככל האפשר." 

את הצוואה הזו אנו מנסים להגשים כאן. 

באנו לכאן, למשגב, עם חלום. אנו נושאים דגל של ציונות שקטה, יום-יומית וּמתרחקת ממילים גבוהות, אבל בלי ספק ציונות. אנו מגדלים נוער נפלא, מיטב הנוער של הארץ הזו, שנכון להירתם ולתרום, להתנדב לשנת שרות וּלשרות צבאי משמעותי, ששמו נודע ביחידות צה"ל בזכות ערכיו, מסירותו והישגיו, והמציב עצמו בראש ובחזית המאתגרים והמסוכנים ביותר. 

אנו מטפחים יישובים וקהילות חמות וצומחות, וּמחנכים את בנינו לערכים של נתינה, מוסריות, כבוד האדם והקהילה. 

לצד כל אלה הקמנו גרעין של שלום בגליל. 

מעת לעת יש מי שמנסה לפגוע בשלום המקומי שלנו. גם בתקופה האחרונה חווינו ניסיונות כאלה. אנו נעשה הכל כדי שזה לא יקרה ונמשיך לטפח כאן שכנות טובה ומכבדת. שלום של זקיפות קומה, כבוד הדדי, סובלנות וּמרחב אישי. 

השלום שלנו. 

חברים יקרים, משפחות שכולות יקרות, 

אני עומד כאן ונואם, כנהוג וכמקובל, בשעה שבליבי, לא לנאום אני מבקש כי אם לדבר. לומר במילים פשוטות ואישיות לגמרי, לא לאומיות ולא היסטוריות, לומר לכל אחד מכם אישית שליבי עימכם. 

יהי זכר חללי מערכותינו צרור לעד בנצח ישראל. 

 

15/5/2014

 

 

תגובה למאמר "הארץ": "האבק והלכלוך הולכים לסכנין, הכסף הולך למשגב"

 

מאת רון שני, ראש המועצה האזורית משגב

 

בעיתון הארץ התפרסמה ב 18/4/2014 כתבה שכותרתה "האבק והלכלוך הולכים לסכנין, הכסף הולך למשגב". אין דבר לא נכון ושקרי יותר מכך. זו עוד דוגמה לעיוורון של "הארץ", ולכך שלעובדות אין בעיניהם חשיבות, והעיקר היא הכותרת, שעדיף שתהייה פוגעת ופרובוקטיבית ככל שניתן.

 

לתושבי משגב לא מגיעה כותרת שכזו. פניתי לעיתון בדרישה לפרסם התנצלות; הם לא טרחו אפילו לענות. בחרתי לכתוב את התגובה ולפרסם אותה ברשתות החברתיות.

 

אחלק את ההתייחסות למספר פרקים:

 

1.     משגב ומקורות ההכנסה שלנו

2.     תקציבי איזון ממשלתיים

3.     הקמת אזור התעשיה תרדיון

4.     התייחסותנו המרחבית, ואזור תעשיה משותף בר לב

 

משגב

 

המועצה האזורית משגב הוקמה בשנת 1982  בלב הגליל, במקום בו לא היו ישובים, ובשכנות ל- 30 רשויות. במשגב 35 ישובים, מהם 29 בעלי צביון יהודי ו-6 ישובים בדואים. במשגב כיום כ- 27,000 תושבים, ואנו צומחים בקצב של כ- 4% כל שנה.

 

מקורות ההכנסה של משגב הם ברובם מהעברות הממשלה. אנו פועלים לפתח את המקורות העצמיים, אבל בשל מיקומנו בלב הפריפריה אין זה פשוט. אין אצלנו מסחר או סניפי בנקים, והמקורות העצמיים הם מיסי הארנונה ממגורים, וממעט שטחי התעשיה שפיתחנו.

 

תקציב איזון

 

במדינה קיים מודל הבוחן את הכנסות הרשויות לעומת ההוצאות הנדרשות למתן שירותים בסיסיים ("מודל גדיש"). מודל זה מופעל במשרד הפנים מדי שנה, ולפיו המדינה משתתפת בתקציבי הרשויות באופן שהיא מאזנת בין ההכנסות להוצאות כך שהרשויות המקומיות יוכלו לספק שירותים בסיסיים.

 

מתוך 255 רשויות במדינה, 204 מקבלות את תקציב האיזון, ורק 51 רשויות, בעיקר הערים הגדולות, יכולות לפעול באופן עצמאי.

 

לכל רשות שמקבלת תקציב איזון אין די מקורות הכנסה עצמיים. ככל שהמקורות העצמיים נמוכים, או שהרשות במעמד כלכלי-חברתי נמוך, כך תקציב האיזון גבוה יותר. מעבר לתקציב האיזון, המדינה מעבירה לרשויות חלשות גם השתתפות בכיסוי גרעונות.

 

מאחר ולמשגב אין מקורות עצמיים מספיקים, המועצה מקבלת תקציב איזון. כך גם הרשויות השכנות לנו, וכמעט כל הרשויות שבפריפריה.

 

תרדיון

 

באמצע שנות ה-80 משגב החלה בהקמת פארק התעשייה תרדיון, על גבעות טרשים, רחוק מנתיבי תחבורה ותשתיות, ורחוק (אז) מישובים. פארק תרדיון הוגדר לתעשיה נקייה, ואפיון זה ממשיך עד ימינו. כל מפעל המבקש לבנות בפארק עובר סקירה סביבתית מקיפה, ומקבל אישורים רק אם הוא עומד בה ומוכח כלא מזהם.

 

מכאן שכותרת המאמר שיקרית.

 

פארק תרדיון מנוהל באופן מקצועי, משרה אוירה טובה לעובדים בו, ומשמש גם לאזור ספורט פעיל לכל תושבי האזור מישובי משגב ומשכנינו.

 

תפיסה מרחבית ופארק בר לב

 

המדיניות האזורית שלנו מדגישה את שיתופי הפעולה עם שכנינו, במטרה להביא לרמת חיים גבוהה של כולנו.

 

כחלק מהתפיסה האזורית שלנו יזמנו והינו שותפים להקמת פארק בר-לב, הממוקם בסמוך לצומת אחיהוד. פארק בר-לב משותף לכרמיאל, מטה אשר ומשגב (ומתואר ככזה בגוף המאמר הנדון).

 

יתרה מכך, לפני מספר שנים הצענו לעיר אל-שגור להצטרף כשותפה רביעית מלאה ושווה בפארק בר-לב, וזאת למרות שצירוף שותף רביעי יוריד את ההכנסות לשותפים הקיימים. זמן מה אחר כך אל שגור פורקה לשלוש רשויות קטנות. עם זאת, הצעתנו נשארה בתוקף, והיא עומדת לפתחן של הרשויות הללו.

 

תעשיה ומלאכה באזור

 

לחלק מהרשויות במרחב לב הגליל יש אזורי מסחר ותעשיה משלהן. ביניהן ניתן למנות את סח'נין, כרמיאל, ירכא, שפרעם ועוד. בחלקן ניהול ואופי האזורים מפותח ומושך, ובחלקן פחות. תפקידה של הרשות המקומית לפתח ולגרום לכך שהאזורים הללו ימשכו את בעלי העסקים. הממשלה והשכנים יכולים לעזור, אבל האחריות היא של ההנהגה המקומית.

 

סיכום

 

משגב הוקמה באזור טרשים לפני כ- 30 שנים, ומאז אנו מפתחים את האזור ביוזמות ובמעשים. אנו פועלים לשיתוף פעולה אזורי ככל שניתן, ומקפידים על איכות הסביבה לטובת כולנו, כל מי שחי ומבקר באזור.

 

כותרת המאמר מעבר להיותה שיקרית ומנותקת מהמציאות, עושה עוול חמור לנו ולאזור. הייתי מצפה מעיתון הקורא לעצמו "לאנשים חושבים" שיביא את העובדות לאשורן כחומר למחשבה.

 

 

 

תגובה אחרונה ב-29/06/2014 19:36:13