http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יומן המועצה

נושאים על הפרק - משולחן המועצה

 

המאמר 'משגב - מודל לשיתוף פעולה אזורי', המובא להלן, נכתב ונשלח לעיתון 'הארץ' כתגובה לידיעה הבאה שהתפרסמה ב7/5.
העורך סירב לפרסם את המאמר בעמוד הדעות.

לצערי, הדברים אינם מקריים וחוזרים על עצמם בכל פעם שנושא ההתיישבות בגליל עולה בעיתון.

הכתבות רצופות אי דיוקים והטיה מגמתית של הסיפור, והכותרות נושאות אג'נדה עצמאית, מופרכת ומנותקת מהמאמר.

אני מוצא לנכון לשתף אתכם בתגובה, שנשלחה, כאמור, לעיתון, אך לא פורסמה עד היום.

 

 

 

 

משגב - מודל לשיתוף פעולה אזורי

 

כתבתו של פאדי עידאת, בעיתון זה ("התושבים הערבים נפגעים מהזיהום, הרשויות היהודיות נהנות מהארנונה" מיום 7/5/10), על הקיפוח, כביכול, של הרשויות הערביות בחלוקת אזורי התעשייה בארץ, מראה עד כמה הצגה מוטית ואף מניפולטיבית של הדברים מזיקה לדיון, מצמיתה ניצני יוזמות משותפות ומרחיקה אותנו מפיתוח האזור לרווחת כל תושביו.

 

הפוליטיקה המיגזרית והמשקפיים המקטבים שדרכם נבחנת כמעט כל סוגיה באזור, שומטים את הקרקע תחת הדיון התכנוני, המקצועי שפניו לעתיד, ומחזירים אותנו לנרטיביים היסטוריים-קורבניים, מנציחי מצוקה. הם אבן נגף קשה בפיתוח המשותף של האזור.

 

הכתבה רצופה הטיות והטעיות, ואפרט כאן חלק מהן, אלה שנוגעות למוא"ז משגב ולעיר הסמוכה, סח'נין.

 

בתחומן המוניציפאלי של משגב ובסח'נין ישנם מספר אזורי תעשיה.

משגב, שהינה מועצה מעורבת, ששליש מתושביה בדואים, שותפה ברבע מאזור תעשייה בר -לב, אותו היא חולקת עם הרשות הערבית אל-שגור (המועצות דיר אל אסד, בענה, ומג'ד אל כרום), ומטה אשר וכרמיאל, כאשר הארנונה מתחלקת שווה בשווה בין כל השותפים.

 

'פארק תעשיות משגב' (תרדיון - בשמו הקודם) הוקם ע"י משגב יש-מאין. באמצעות ניהול מקצועי ומאמץ שיווקי רחב, הפארק זוכה לצמיחה מצוינת שנשמרה גם בשנת המיתון החולפת.  בפארק חברות יהודיות וערביות ועובדים ערבים ויהודים והוא מהווה מקור תעסוקה חשוב וצומח באזור.

 

גם בתחום המוניציפאלי של סח'נין יש אזור תעשיה בשטח של כ-270 דונם, שאושר ב1991 ועדיין אינו מאוכלס במלואו. בשנת 2007 אושרה הרחבה של האזור בכ-110 דונם נוספים, אך השטח עדיין לא פותח. בנוסף, סח'נין נהנית משטחי תעסוקה, מלאכה ומסחר בהיקף של בין עשרות למאות אלפי מ"ר מבונים וביניהם: המרכז המסחרי, בנקים, חנויות רבות, מתחם המכללה, קאנטרי קלאב, מפעלי בטון, שיווק חומרי בנייה, תחנות תדלוק, מסעדות ועוד. היקף השטחים המסחריים בסח'נין גבוה כמה מונים מהיקפם במשגב והם אלה שאמורים להביא לעיר הכנסות מארנונה.

 

מוא"ז משגב הציעה לסח'נין להרחיב עוד יותר את אזור התעשייה בצפון-מזרח העיר, לצרף אליו שטחים של משגב בהיקף של כ-300 דונם, ולהחיל עליהם ניהול משותף וחלוקת הכנסות. סח'נין סירבה והיוזמה לא יצאה לפועל.

 

מוא"ז משגב צברה ניסיון רב בתכנון, הקמה והפעלה שוטפת של אזורי התעשייה. לפארק תעשיות משגב ולא.ת. בר-לב תכניות מתאר מהמתקדמות שיש, הכוללות מנגנון קפדני של מיון וקליטת המפעלים, המאפשר לפסול תעשייה מזהמת, לכן שני האזורים הללו הם מהנקיים והירוקים בארץ. טענות בדבר השפעתם השלילית על איכות החיים בישובים הסמוכים ובפרט בסח'נין הן טענות סרק, שני אזורי התעשייה, בר-לב ופארק תעשיות משגב, צמודים ליישובים יהודים וערביים סמוכים. פארק תעשיות משגב, מהווה, למעשה, אתר צעידות, אופניים וספורט פופולארי לתושבי האזור בכלל ולתושבי סח'נין בפרט.

 

בנוגע לסוגיית ההפקעות המועלית בכתבה יצוין כי, ככל הידוע, פארק תעשיות משגב הוקם על קרקעות מדינה ולא נדרשו לצורך הקמתו הליכי ההפקעה. יתרה מכך, בתחום הפארק קיימות קרקעות פרטיות בהיקף של כ-100 דונם, חלקן הופשרו כבר לבניה על ידי בעליהן. משגב מעודדת שיתוף היזמים הפרטיים - בעלי הקרקעות בפארק תעשיות משגב, בפיתוח האזור ומסייעת ליזמים בקידום התכניות.

 

משגב מעוניינת בפיתוח אזורי לרווחת כולם, בכלל זה תשתיות תחבורה, תעסוקה, סביבה, השכלה, תרבות, תיירות ועוד. פיתוח כלכלי ואזרחי אינו מבחין בגבולות מוניציפאליים. כך משגב פועלת בעשרים וחמש שנות קיומה, ולראיה כל הפיתוח האזורי בתחומי המועצה, בתשתיות לאומיות ששדרגו את האזור בכל המובנים.


שיתופי פעולה במגוון תחומים אכן מתקיימים כאן, כאשר הדיון הפוליטי- לאומי מוסט הצידה לטובת רווחת התושבים. זה לא פשוט. ישנם גורמים רבים, ערבים ויהודים, המעוניינים בהתססה של האזור ובהגברת הקונפליקט. משגב מבקשת לאורך שנים לקדם גישה אחרת, לאפשר שיח תכנוני מקצועי ופיתוח משותף של האזור.

 

העברת הדיון לזירה לאומית וההסבה של חילוקי דעות מקומיים לקונפליקט מגזרי-פוליטי משרתת את האינטרסים של מס' צר של אנשים, אך פוגעת קשות ברב הגדול. חבל להחמיץ את ההזדמנות לשיתוף פעולה אמיתי בגליל.

 

רון שני,

 

 

תגובה אחרונה ב-03/06/2010 23:23:28