דבר העורך

מנהלי היומן

אלבום תמונות rss
מלאו כאן את כתובת ה-Email שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן היומן שלי.
הצטרף הסר

רשומות אחרונות

ארכיון

אלבום תמונות

Loading
 

יומן המועצה

נושאים על הפרק - משולחן המועצה

שואה שלי
אני יליד הארץ, ממה שנקרא דור ה"בייבי בום". גם הורי ילידי הארץ, וככזה גדלתי במשפחה בה היו סבים וסבתות, דודים ודודות, ובקיצור - משפחה. לידי בבתי הספר רוב חברי היו בנים למשפחות שעלו לארץ, רבים מהם בנים לניצולי שואה. לראות הורים עם מספר חקוק על זרועם היה מחזה נפוץ.
למרות ימי השואה, הטכסים והנוכחות של ניצולי השואה, האוירה בארץ היתה של "כצאן לטבח". כילדים לא שאלנו שאלות רבות, זה היה השיח הרווח.
התחנכנו על מורשת מרד גטו ורשה, אלו שהעזו ונלחמו. לא הבנו את הגבורה האחרת, שלעיתים היא הרבה יותר משמעותית: למסור את הילדים בכדי שהם ינצלו, להגן בגוף האם או האב כך שהילדים יזכו לסיכוי לחיים. לשמור על צלם האדם ולא להכנע למרות השליטה המוחלטת של הצוררים, ויכולתם להרוג בהבל פה.
שנים אחר כך, משילדי הגיעו לפרק עבודות השורשים שלהם, התחלתי לשמוע סיפורים על משפחתנו שנשארה בגולה והושמדה ברובה. על אחים של סבי וסבתי שלא עלו כמותם לארץ ונרצחו, על משפחותיהם שלא זכו להשאר איתנו. התודעתי למשפחה גדולה וענפה שרובה נרצח ונעלם כלא היה.
רק כשהייתי לאב הבנתי כמה גבורה צריכים הורים בכדי להפרד מילדיהם, שכלל לא יודעים אם ישארו בחיים, ואם אי פעם יפגשו. כמה תעצומות נפש הם צריכים בכדי לגונן על ילדיהם, לעיתים במחיר חייהם עצמם. זוהי גבורה העומדת גבוה ביותר בסולם (אם בכלל יש סולם המודד גבורה). 
פרעות ואסונות לרוב התרחשו על עם ישראל, אך השואה היא האסון הגדול מכולם. רצח שיטתי, מתוכנן וממוסד של כל יהודי באשר הוא. וְכַאֲשֶׁר יְעַנּוּ אֹתוֹ כֵּן יִרְבֶּה וְכֵן יִפְרֹץ (שמות א' 7, 12).
הלקח שאני מפנים, שנה אחר שנה, הוא שאסור להגיע למצב בו נדרשת גבורה עילאית להבטחת חיי ילדינו וחיינו כעם. חובתנו להיות עם חזק, בטוח ביכולתו, היודע להגן על עצמו. עם המקובל ומכובד בקרב אומות העולם בשל ערכיו וגבורתו, מתוך זקיפות קומה, יושר ואמונה. 

20/04/2015 17:56:59
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית

כל היומנים

sun - לשירות חברות הסטארט אפ בצפון אומרים שהיה פה אמנים ויוצרים אני ואתה נשנה את הגינה אנשי הגשם אתר צומח גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר גן קיימות הבית הפתוח הופכים את בקעת בית הכרם לעמק תפארת החינוך - הלב הפועם של משגב הכל נוער המלאכים של כלבלאב העשרה ואומנויות הקומפוסטר כחיית מחמד התנדבות...זה אנחנו ויקי משגב זבל זבל תפריד זכויות בעלי חיים זריקת בריאות חיים בקהילה טיולים ומסעות יד ביד בגליל יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון יומן המועצה יומן ספורט יומן רכזי טיולים יער האופניים והקהילה יש עבודה ישוב לדורות לא רק לנשים לחיים ארוכים מבקרים במשגב מדברים אמונה מדיה חברתית מועדון רוטרי משגב מוקד 107 מזכירי/ות ישובים מיומני הספרנית משגב קולטת משומשהו נוער ראס אל עין עד-כאן העתון המקוון של משגב עוד מעט 30 עושים עסקים על הדרך פורום מנהלני חינוך פתווו-ח צעירי משגב קבוצת YAD קול ההתחלות קונים - כאן קורס ועדים קיימות וסביבה קליק שביל סובב משגב שבילים ברגל תיירות במשגב תרבות