http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יומן המועצה

נושאים על הפרק - משולחן המועצה

תושבים יקרים,

 

בפרוש עלינו חג הפסח אני מבקש לאחל לכולם חג שמח וכשר.

 

רבות נעשה בחצי השנה האחרונה, מאז ראש השנה. היישובים והמועצה גדלים ושומרים על תנופת פיתוח, מערכת החינוך מתעשרת בפרויקט תקשוב רחב מימדים והישגים במגוון תחומים, וההתנהלות שלנו זוכה להערכה רבה שלצידה פרסים והזדמנויות.

 

אני מבקש להודות בהזדמנות זו לצוות העובדים המסור שעובד לצידי במועצה ולמעגלי התמיכה הרחבים של מתנדבים ביישובים, שותפינו לעשייה.

 

חג האביב הוא חג של התחדשות, לבלוב ופריחה. המעבר מהחורף לאביב, מהעונה בה העולם משקיע בעצמו וממלא את מאגריו, לעונה בה ההשקעה מניבה את פירותיה בשפע פריחה ועלווה, ואני מרגיש שגם במועצה, אנו זוכים בעת הזו לקצור פירות של השקעה ממושכת.

ואתגרים רבים עוד ניצבים בפתח: ההיערכות לחינוך חינם בגיל הרך, המשך שיפור מערכת החינוך, הפרדת זרם הפסולת האורגנית, המשך תוכנית החומש ביישובים, המשך צמיחת היישובים, הגדלת מספרם של בני משגב שחוזרים לגור כאן, פתרונות תחבורה ותעבורה, המשך חיזוק הקהילות ביישובים, הקמת ישוב הקבע בערב אל נעים ועוד.

 

בעזרתכם, אני סמוך ובטוח שנצליח.

 

בברכה

 

רון שני

לכל היישובים והתושבים החדשים שטרם נגשו למינהל מקרקעי ישראל,

 

בסוף מאי 2012 מגיעה לסיומה (בינתיים, ובשלב זה) ההחלטת ממ"י 1207 הנותנת תוספת הנחה בעלות הקרקע (31% במקום 51% תשלום, ועד גובה מירבי של הנחה נוספת של 100 אלף ש"ח).

 

הנחה זו מצטרפת לסבסוד משפחות חדשות ע"י משרד השיכון, לפי מפת עדיפות לאומית חדשה בה נכללים כל יישובי משגב, בגובה של עשרות אלפי ש"ח למשפחה (בתלות ביישוב ובמקומו ברשימת העדיפויות)

 

אני פועל כיום להארכת ההחלטה, בשיתוף (וכבר יש הסכמה) של השר סילבן שלום – נגב גליל, השר אריאל אטיאס – שר השיכון, ומנהל רשות מקרקעי ישראל. יש גם הסכמה עקרונית של האוצר, אבל עדין העבודה לפנינו. אופטימיות זהירה.

 

לכן חשוב שכל משפחה שעברה הליכי קבלה והקצאת מגרש תופנה לממ"י, כך שייפתח תיק ותנאי התשלום יהיו אלו הנהוגים כיום – 31%.

 

עד היום ממ"י דרש כתנאי לפתיחת התיק אישור בקרה על גובה התשלום להוצאות פיתוח ציבורי. מאחר ולחלק מהיישובים אין עדין אישור בקרה על הסכום, סיכמתי עם מנהל מחוז הצפון של ממ"י שזה לא יהיה יותר תנאי לפתיחת ההליכים בממ"י. חשוב לציין כי זו רק אפשרות לפתיחת התיק, וכי עלויות התשתיות הציבוריות יהיו לפי קביעת הבקרה.

 

מבקש שביישובים שבתהליך קליטה ובניה תפנו את המשפחות לממ"י עוד לפני סוף מאי.

 

בברכה, וחג שמח,

 

רון

תגובה אחרונה ב-30/01/2013 15:52:27

ביום שישי האחרון התקיים באשכול הפיס במשגב יריד לבנייה ושיפוץ. מזה מספר חודשים שיפעת רגולר יחד עם מאגד בנייה בעסקי משגב מתכננים ופועלים לקיום היריד.


בתחילה הייתי מעט ספקן: כמה כבר יגיעו לאשכול הפיס ביום שישי ליריד העוסק בשיפוץ בית ובבנייה?
הגעתי הבוקר. כבר במגרש החנייה הרגשתי שזו הצלחה: לא היה מקום חנייה, אפילו במגרש החדש שהוספנו השנה!


כשהתקרבתי לאשכול הפיס נפגשתי בתחילה בתצוגה שמחוץ - ברחבה. עד כדי כך היה עמוס, שחלק מהדוכנים והמציגים היו ברחבה החיצונית. ובתוך האשכול - עמוס והומה. מאות משפחות הגיעו, עברו, שמעו הרצאות, וגם קיבלו החלטות.

עברתי ביריד, ראיתי חידושים מעניינים בענף הבניה.

הצלחה ענקית. כל הכבוד ליפעת רגולר, לצוות ההיגוי ולעסקי משגב.

תגובה אחרונה ב-26/04/2012 22:57:20

רבות מדובר בעת האחרונה על היישובים הכפריים בארץ. אחת הדעות הרווחות בציבור ובתקשורת היא שאין הבדל בין יישוב כפרי לפרבר עירוני. במאמר זה אבקש לעמוד על כמה הבדלים מהותיים בצורות החיים בין הכפר לפרבר, ובמיוחד בפריפריה הישראלית.

 

במבט ראשון הכפר והפרבר אכן נראים דומים. בתים צמודי קרקע, שער וגינה ורחובות נאים מאפיינים את שניהם. ואכן מבחינת החזות החיצונית ההבדל לא גדול, שהרי, בסופו של דבר, בית הוא בית, גינה היא גינה, וכביש הוא כביש. אז מה ההבדל?

 

לפני שאכנס לשאלה זו נלך לסקירה היסטורית קצרה. במאה השנים האחרונות ההתיישבות הכפרית היא זו שקבעה את גבולות הארץ. בהתיישבות הכפרית התפתחו צורות יישובים ייחודיות: הקיבוץ, המושב והכפר הקהילתי. ההתיישבות היא זו שהרחיבה וקבעה נוכחות ושילטון באזורי הפריפריה הישראלית. קשה לתאר את המדינה כיום ללא ההתיישבות.

 

הלכידות החברתית שנוצרה היא זו שהחזיקה את הכפר: הקיבוץ, המושב והכפר הקהילתי במקומם, למרות קשיי החיים וקשיי הפרנסה. הרצון והנכונות לוותר על ההגשמה העצמית לטובת הכלל – החברה והקהילה. ההכרה של כל תושב בכפר שהקהילה וה"ביחד" שנוצר הוא דבר שחשוב לשמרו, ושעבורו הוא מוכן לוותר.

 

מעבר למימד החברתי, במושבים ובקיבוצים קיים גם מימד כלכלי: חקלאות, תעשיה ועסקים משותפים,  אך מימד זה הולך ומצטמצם כיום, במיוחד כאשר ביישובים רבים בוצעו "הרחבות" בהן נוספו ליישוב תושבים רבים שאינם עוסקים בענפים המשותפים של אותו הכפר.

 

תושב בפרבר העירוני מצפה לקבל את כל השירותים מהממסד: העיר, המשטרה, כיבוי אש, רפואה דחופה, הממשלה. תרבות, חינוך, גינון, ניקיון, גני ילדים, ביטחון, פיתוח ועוד.

 

יישוב כפרי הוא התאגדות להקמת יישוב משותף. בתוך כך נוטלים תושביו על עצמם לנהל את היישוב, להשקיע משאבי זמן, ממון ורצון טוב, וכאמור, נכונות ללא מעט ויתורים. הרשות המקומית מהווה כאן גורם מסייע ותומך להתנהלות עצמית של היישוב.

 

היישוב הכפרי בפריפריה רחוק ממרכזי השירותים של המדינה, וחייב לפתח את השירותים הללו בעצמו. ברוב היישובים הכפריים מצפים מהחברים שישתתפו בהתנדבות במתן השירותים הללו, החל מתחומיים בסיסיים כחינוך, שמירה וביטחון, כיבוי אש וכד' ועד לפעילויות תרבות, חברה, קהילה, נוער, עזרה ראשונה, וכד'.

 

החיים בחברה ובקהילה שבה כל אחד מצופה לתרום היו פעם הנורמה, כך חיו אבות אבותינו. הקהילה הייתה זו שנתנה את החוסן ליחיד, ביטחון אישי כלכלי וחברתי, במחיר של ויתור-מה על החירות המוחלטת. במאה האחרונה אנו עדים לירידת קרנה של הקהילה, ועליית חשיבות היחיד – האני. החקיקה, והשיח הציבורי תומכים בזכויות היחיד ומה שמגיע לו. שיקולי הקהילה נדחקו, במקרה הטוב לקרן זוית, ובמקרה הרע נעלמו לחלוטין. זו הגישה הליברלית הנוהגת במחוזותינו: אני ואפסי עוד.

 

ההתיישבות הכפרית בארץ מערערת על תפיסה זו. בהתיישבות אנו מצפים מכל תושב לתת חלק מהחופש הפרטי שלו לטובת הכלל: היישוב והקהילה. המערכת הכפרית מייצרת את התשתית לנתינה זו, ומנגנונים לעידודה ולתמיכה בה.

 

קהילות קיימות גם במרחב עירוני וביישובים פרבריים. בדרך כלל אלו קהילות המתמקדות בעניין משותף (ארץ מוצא, בית כנסת, סגנון חיים, וכו'). לעומתן קהילות כפריות הן רב מימדיות, רב גילאיות, ונוגעות לכלל תחומי החיים. תושב בפרבר העירוני מצפה לקבל את כל השירותים מהממסד, וכאשר השירותים לא ניתנים בסמוך למקום מגוריו הוא ייסע למקום בו הם ניתנים. לא מצפים מתושב בפרבר לתרום לקהילתו, וגם אם הוא מוכן, אין מסביבו מערכות התומכות בכך.

 

היישוב הכפרי-קהילתי ממשיך ומשמר את הקו אותו החלו הקיבוצים והמושבים, למעט נושא אחד: הצד הכלכלי. ניתן לראות את היישוב הכפרי-קהילתי כהמשך וכהתפתחות של המשפחה האינטימית שהיתה בקיבוץ, בה כולם היו ערבים זה לזה (בדומה למשפחה גרעינית), למשפחה שגדלה, ונכנסו אליה חתנים וכלות, והפן הכלכלי והערבות הכלכלית ירדו, אבל המחויבות החברתית-קהילתית נשמרה.

 

ביטוי לכך ניתן למצוא בערכים אליהם אנו בכפר מחנכים את ילדינו: רמת ההתנדבות לשנת שירות, בה הנער והנערה נותנים מעצמם, וביוזמתם, שנה שלמה של התנדבות לטובת החברה היא אדירה. ישנם מקומות בהם כ-60% מבני הנוער יוצאים לשנת שירות לפני הצבא. מאז ומתמיד בני ההתיישבות היו אלו שהתנדבו לשירות משמעותי בצה"ל, ואחוז המתגייסים בהתיישבות הוא הגבוה בארץ. זו רק עדות אחת לייחודיות של ההתיישבות.

 

ההבדל בין הכפר לפרבר הוא, אפוא, בנכונות להתפשר, לוותר ולהקדיש חלק מהמרחב הפרטי לטובת הכלל: כמה אני מוכן לתת מהחירות המוחלטת המוקנית לי לטובת הקהילה. רמת הנתינה יכולה לנוע בין שיתוף מלא: חברתי וכלכלי, בו אני מוכן לקבל הנחיות היכן לעבוד וכמה להשתכר, עד לשיתוף מועט, בו מצפים ממני להיות מדי פעם פעיל בקהילה ולתרום מזמני, כשרוני ומרצי למתן שירותים ולהתחשבות בחבר ושכן. נכונות זו אינה דבר טבעי או מובן מאליו לכל אחד, אך היא חייבת להמשך, והיא זו שמעלה את הלכידות והחוסן החברתי של היישוב הכפרי במיוחד בפריפריה. 

 

חשוב, ובמיוחד בימים אלו, להבין את התהליכים המשמעותיים שההתיישבות עוברת, לעודד ולחזק אותה.

תגובה אחרונה ב-17/07/2012 16:18:51