http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יומן המועצה

נושאים על הפרק - משולחן המועצה

ערב אל נעים - בדרך להקמת יישוב הקבע

 

ערב אל נעים הוא יישוב בדואי במשגב, סמוך לאשחר. היישוב הוכר ע"י הממשלה בשנת 2000, אך תושביו עדיין גרים בפחונים וצריפים, ללא תשתית בסיסית וללא פיתוח. המצב הזה מהווה כתם על עבודת המועצה וחייב להשתנות. חובתנו להפוך את ערב אל נעים ליישוב מפותח שמעניק לתושביו רמת חיים נאותה, ואנו נותנים עדיפות עליונה לקידום הנושא במועצה.

 

אמנם קידמנו, בשנים האחרונות, לא מעט פרויקטים ביישוב, בעיקר בתחום החינוך והרווחה (גנים, משפחתונים, ומבנה לפעילות הועד, תכניות לקידום תעסוקה והכשרת מבוגרים, ועוד), אבל הקמת התשתיות, המותנית באישור תכנית המתאר, היא חסם ראשי להתפתחות היישוב. נגשנו לפתרון העניין במלא המרץ, ואני שמח שהמאמצים עומדים לשאת פרי.

                                                                                                                               

ערב אל נעים

 

 

אחד הדברים הראשונים שעשיתי, עם כניסתי לתפקיד, היה קידום אישורה של תוכנית המתאר של הכפר. התוכנית היתה כבר "על הנייר" אבל התקדמותה במוסדות התכנון היתה איטית להחריד. במאמץ משולב הצלחנו להביא את התוכנית להפקדה.

 

מאחר שהתוכנית מכילה שינוי משמעותי בבעלויות התשתיות, פעלנו יחד עם הנהגת היישוב והתושבים לריכוז התנגדויות להתנגדות אחת שתכלול את כל דרישות התושבים, וכך היה. אני חייב לשבח את יו"ר הועד, נימר נעים, שהצליח לאחד את התושבים לתהליך ייחודי זה.

 

תהליך ההתנגדות ארך כשנתיים, בהן נערכו דיונים רבים, ובסופו מונתה שמאית בוררת להכרעה במחלוקות. לאחרונה פורסם פסק הבוררת, המביא לידי סיום את תכנון התב"ע.

 

במקביל לקידום תוכנית המתאר של היישוב, הנמצאת כיום בתוקף, התחלנו יחד עם משרד השיכון בתכנון המפורט של תשתיות היישוב. התכנון המפורט הסתיים לפני כחודשיים, כאשר אומדן הביצוע הוא מעל 40 מיליון ₪.

 

לכל אורך התכנון עמדנו בקשר עם ועד היישוב והתושבים. הנושא המסובך ביותר בפיתוח היישוב הוא שחלק מהצריפים עומדים על תוואי הכביש הראשי ובכבישי משנה, ועליהם להעביר את הצריף כדי שניתן יהיה לפתח ולסלול את הכביש.

 

בפיתוח ערב אל נעים שותפים למועצה משרדי ממשלה רבים, וביניהם משרדי השיכון, התחבורה, הרווחה, החקלאות, הבריאות, המים והתשתיות, החינוך, הפנים ונגב גליל. בקשנו ממשרד ראש הממשלה לתכלל את הפרוייקט, ונענינו: לפני כשבוע התקיים דיון בפיתוח ערב אל נעים במשרד ראש הממשלה בו השתתפו נציגי כל המשרדים, ובו הותוותה הדרך בה נמשיך להקמת היישוב.

 

אני מכוון לכך, ומאמין שעוד השנה יתחילו העבודות להקמת יישוב הקבע בערב אל נעים.

 

רון

תגובה אחרונה ב-04/03/2012 21:27:52

השבוע קבוצות הרובוטיקה של משגב הגיעו לשיא בהישגיהן.

 

התחלנו בכך ששלוש קבוצות ממשגב זכו בשלושת המקומות הראשונים בתחרות "רובונר", ויצאו החודש לייצג את ישראל ומשגב בתחרות העולמית בארה"ב.

 

המשכנו השבוע בתחרות פירסט, שבה קבוצת ביה"ס העל יסודי משגב זכתה בפרס היוקרתי "השראה הנדסית" – פרס הניתן לכל הקבוצה: התלמידים, המנחים, המורים ויתר המשתתפים בה, על הצטיינות הנדסית לכל אורך  הפרויקט. בעקבות כך, גם קבוצת MisCar תייצג אותנו בגמר העולמי בסט. לואיס בארה"ב בחודש הבא.

 

קבוצת MisCar של משגב התחרתה בכל המשחקים עד לשלב הגמר, בו זכתה במקום השני. חיים דריבין זכה בהוקרה כ'מנחה המצטיין" של פירסט.

 

ליוויתי את הקבוצה מהכרזת המשימה לתחרות השנה ששודרה מ NASA לפני חודש וחצי, במהלך תכנון ובניית הרובוטים וההכנה לתחרות, ועד לתחרות עצמה שהתקיימה ביום ד' האחרון בהיכל נוקיה. למדתי מקרוב על העבודה השיטתית, המסועפת והעמוקה שקודמת להישגים הללו. זו חוויה מכוננת לכל מי שמשתתף בה. גם לי כצופה.

 

ואז הצטרפתי לתחרות ב'נוקיה'. מי שלא ראה את היכל נוקיה בתחרות רובוטיקה, לא ראה היכל זה מימיו. מאות תלמידים נרגשים, בעשרות קבוצות, מלווים במאות מורים, הורים, תומכים וסתם מתעניינים גדשו את ההיכל. הכל התנהל בסדר מופתי, במשמעת ובהגינות. מדהים לראות את בני הנוער, שרק לפני 6 שבועות קיבלו משימה הנדסית מורכבת ומסובכת, פותרים אותה, עוזרים לקבוצות אחרות, משתפים פעולה בצוותים, מתקנים תקלות טכניות, ומתחרים בהגינות וברוח ספורטיבית למופת.

 

כמהנדס בעצמי, אני יודע להעריך את הקושי במשימה זו. רמת הקבוצה במשגב, העבודה בצוות של עשרות תלמידים עם צוותי משנה רבים, כשתלמידים היותר מנוסים מנהלים את עמיתיהם הצעירים – פשוט מדהימה. התנדבות המדריכים ("מנטורים") והתושבים שמלווים את המפעל הזה במשך שנים רבות, גם כאשר ילדיהם בגרו וכבר לא מתחרים, ראויה להערכה ענקית. זו משגב במיטבה! – שילוב של רוח התנדבותית, עזרה לזולת, כישרון טכני, התמדה ועיקשות, דבקות במשימה והקפדה על הדרך.

 

תודה לכל אלו שנושאים את הלפיד במשך השנים, ובמיוחד להנהלת בית הספר העל יסודי, למנטורים, למורים, להורים, ליתר המתנדבים, וכמובן גם לתלמידים. בהצלחה בתחרויות בארה"ב.

 

רון

תגובה אחרונה ב-14/03/2012 23:00:39

לפני שבוע קיבלנו תעודת הוקרה מידיה של האלוף ארנה ברביבאי, ראש אכ"א, במפגש שאליו הוזמנו הרשויות המובילות בגיוס לצה"ל. משגב מדורגת במקום ה 4 בארץ.

 

ראש אכ"א, ראש חטיבת תכנון וקצין חינוך ראשי הציגו במפגש את נתוני הגיוס ופעולות הצבא בנושא. מסתבר שיש עלייה משמעותית באי-הגיוס לצבא. בעוד שפוטנציאל הגיוס עולה עם גידול המחזורים, מספר המתגייסים בפועל אינו עולה. נושא נוסף שהצבא מתמודד עמו הוא הצורך באנשים טכניים בעקבות התחכום הגובר של המערכות.

 

בשיחה העליתי בפני הקצינים הבכירים בקשה להגדיל את מספר התקנים שהצבא מאשר לשנת שירות. סיפרתי על הרצון ההולך ומתרחב של בני משגב להתנדב ולהירתם למסגרת זו לפני הצבא.

בדיון שהתפתח סביב הנושא הצטרפו גם ראשי רשויות לבקשה וציינו את החשיבות והערך של שנה זו - מעבר לתרומה לחברה, בוגרי שנת שירות מגיעים בוגרים יותר, חדורי מוטיבציה, ונכונים למאמץ ולהישגים גבוהים יותר.

דיברנו גם על השפעתן החשובה של תנועות הנוער. יש מתאם בולט בין השתתפות בני הנוער בפעילות התנועות לבין הגיוס והשירות המשמעותי.


עוד שוחחנו על הידוק הקשר של הרשויות עם הצבא, תמיכה בחיילים שפונים לרשות בנושאים שונים, וגיוס בדואים. משגב היא בין הרשויות המובילות גם בנושא זה.

 

האלוף ברביבאי ציינה שהיא רוצה להפוך את המפגש לתקופתי, ובכך להדק את הקשר בין הצבא לרשויות המובילות בגיוס, ובמקביל ליצור שיח דומה עם רשויות בהן הגיוס נמוך יותר.

 

למחרת קראתי בתקשורת על התחזית העגומה של הגיוס לצה"ל בשנים הבאות והבנתי את השליחות החשובה שלנו. עלינו לא רק להתמיד בכך, אלא גם לחשוב כיצד להפיץ את הבשורה הלאה.

 

במשגב פועל "אשכול צעירים" השומר על קשר עם בוגרינו מסיום בית הספר וההליכה לצבא ולשנת שירות, דרך הלימודים והכוונה. בפייסבוק של אשכול הצעירים מעל אלף מבוגרי משגב, וזו אחת הדרכים לשמור על קשר אתנו במהלך השירות הצבאי ולאחריו.