http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יומן המועצה

נושאים על הפרק - משולחן המועצה

תושבים יקרים,
שמח לעדכן, שכפי שפרסמנו לפני חודש – שנת 2018 נפתחת כשכל תושבי משגב ברשימת מקבלי ההנחות.

עתה אנו נערכים להעברה מזורזת של כל האישורים כפי שמפורט בהמשך.

שתהיה לכם שנה אזרחית נהדרת.

שלכם

רון שני

 

  

מי זכאי להנחה וכיצד מקבלים אותה:

כדי לממש את הזכאות יש צורך בקבלת אישור תושב, בהתאם לקריטריונים.

המועצה נערכת להנפקת אישורי תושב לזכאים בשלבים הבאים:

1.      משלוח יזום של האישורים, ע"י המועצה, לתושבים שעונים על כל ארבעת הקריטריונים הבאים:

·        תושב משגב ורשום במרשם התושבים לפחות שנה

·        משלם ארנונה (קיים במרשמי הארנונה של המועצה)

·        משלם מים (קיים במרשמי קולחי משגב כמשלם אגרת ביוב)

·        במידה ויש ילדים בגילאי מערכת החינוך – לפחות ילד אחד רשום במערכת החינוך במשגב

 

רק מי שעונה על כל ארבעת הקריטריונים הנ"ל יקבל מהמועצה אישור תושב במהלך הראשון.

האישור יישלח במייל למי שיש כתובת מייל מעודכנת במחלקת הגזברות.

לכל האחרים – האישור יישלח בדואר.

 

מהלך זה יבוצע במהלך שבוע הבא – החל מ-7/1/2018 .

 

2.      כל מי שלא יקבל את האישור עד ה-21/1/2018 יוכל לפנות למזכירויות היישובים , באופן מקוון, למלא טופס 1312 (בקשה לקבלת אישור תושב).

הטופס יישלח אוטומטית למזכירות היישוב.

הנחיות לגבי מילוי הטופס וקישור לטופס המקוון יפורסמו במהלך השבוע הבא הן באתר המועצה והן במזכירויות הישובים.

בכל ישוב יש מורשה אחד להנפקת אישורי תושב, אשר יבדוק עמידה בקריטריונים הבאים:

תושב משגב (עפ"י צילום תעודת זהות) לפחות שנה – תנאי סף!

קריטריון אחד בלבד נוסף מתוך הרשימה הבאה:

חוזה שכירות

משלם ארנונה

משלם מים

ילד רשום במערכת החינוך במשגב

 

יש לשים לב:

·        כל מי שמקבל את אישור התושב (במייל, בדואר, ממזכירות היישוב) חייב לחתום על ההצהרה בטופס (הצהרת המבקש). להצהרה זאת ולחתימה עליה יש אחריות פלילית.

·        את הטופס יש למסור למעסיק (לשכירים) או להעביר למייצג (לעצמאים).

 

 

תגובה אחרונה ב-04/01/2018 21:22:07

 

כמי שהגיע למועצה לאחר עשרות שנים בהייטק, כל יום אני שואל את עצמי מה למדתי היום, איזה שירות נתתי, והאם אנחנו במגמת שיפור.

 

כל אירגון צריך להתחדש, מי יותר ומי פחות, אבל כולם צריכים. הסביבה משתנה, הטכנולוגיה רצה קדימה, הכלכלה אחרת, ועלינו להתאים את עצמנו, לבחון היכן אנו נמצאים ולאן אנו רוצים להגיע, וכיצד אנו מובילים את האירגון והמועצה קדימה.

 

בשנים האחרונות נשמע מושג חדש "עיר חכמה", בכוון הכללי של שימוש בטכנולוגיה לטובת העיר והתושבים. אני הופך והופך במושג זה ומחפש את המשמעות שלו אלינו, למשגב. טכנולוגיה קרובה מאוד אלי ואני אוהב להשתמש ולהמציא. אבל טכנולוגיה אינה המטרה בפני עצמה, הטכנולוגיה צריכה בראש ובראשונה לשרת את הצרכים שלנו.

 

במהלך השנים האחרונות הכנסנו אמצעים טכנולוגיים למשגב, בחלקם משתמשים יותר ובחלקם פחות. ועם זאת, האם זהו הכוון הנכון?

 

במקביל גם בעולם יש התפתחות במושג "עיר חכמה".  יותר ויותר רשויות בעולם מבינות שהנושא איננו טכנולוגי, אלא התחדשות וחדשנות המתאימים למקום, לתושבים, לזמן ולסביבה. התחדשות וחדשנות שאינן בהכרח טכנולוגיות. לאור זה אנחנו בוחנים את עצמנו, חושבים, מפתחים וממציאים כוונים חדשים. זאת בניגוד לחברות טכנולוגיות רבות המשקיעות בפיתוח פתרונות מוניציפאליים ודוחפות את הרשויות לאמץ אותן.

 

מה אנחנו מצפים מחדשנות? מ"רשות חכמה"?

 

בראש ובראשונה הקשבה. הקשבה בנפש חפצה ועם כל הלב. הבנת צרכינו כתושבים וישובים, שמירה על הייחודיות של כל ישוב וכווני ההתפתחות שלו. להבין שהחכמה ניתנה לרבים וחשוב להקשיב. חשוב עוד להתאים את הפתרונות לחזון וליעדים של המועצה. במהלך השנים הגדרנו את יעדי העל של המועצה בשבעה פרקים, כאשר לכל אחד מהפרקים יש פירוט המרחיב את היעדים לאותה שנה:

 

1.      החינוך בלב קהילת משגב

2.      פסיפס הישובים במשגב

3.      משגב בת קיימא

4.      משגב איתנה כלכלית

5.      תרבות ופנאי במשגב

6.      משגב בלב הגליל

7.      מועצת משגב

 

ומכאן גזרנו את הנושאים לחדשנות. בסקירה להלן אעבור על הנושאים בהם אנו מחדשים, ונמשיך לחדש.

 

ועם כל תכניות החדשנות שאנו מובילים, חשוב לי לשמוע אתכם, התושבים, בכל נושא שתחשבו לחדש בו. אשמח שתפנו אלי.

 

1.      חינוך:

 

                                 א.         הקמת קמפוס משגב

 

במקום בי"ס על יסודי אחד גדול עם כ- 2,000 תלמידים הקמנו שלושה בתי ספר: קציר משגב, אסיף משגב ועומר משגב. עברו כשנתיים וחצי מההחלטה והביצוע, וכיום באות אלינו משלחות מרשויות אחרות ללמוד מה עשינו וכיצד אנו מצליחים. מאחר ואנו פורצי דרך, משרד החינוך לא תמיד יודע כיצד לפעול עם המודל הייחודי שבנינו, וביחד, ותוך עבודה שוטפת עם המשרד אנו מתקדמים.

 

                                 ב.         לבון: בית ספר מדגים למאה ה-21

 

לאחר ההחלטה להקים בית ספר יסודי ממלכתי רביעי במשגב הצלחנו להכנס לתכנית כבי"ס מדגים למאה ה-21. בחרנו בדרך חדשנית להוביל את התכנון הפדגוגי ואת התכנון האדריכלי, באופן שלא היה עד היום במערכות החינוך. קלטנו מוביל פדגוגי בשלב התכנון, ויצרנו שילוב יחודי בין הפדגוגיה לאדריכלות.

 

                                  ג.          החממה הפדגוגית

 

כמובילי חדשנות רצינו להרחיב את המחדשים, שהרי החכמה ניתנה לרבים, ולצוותי ההוראה יש חלומות ורצונות לחדש גם כן. לכן הקמנו את החממה הפדגוגית בה נותנים למורים כר פעולה להגשים את החלומות שלהם בשיטות ותכניות פדגוגיות.

 

                                 ד.         שילוב תכניות בבתי הספר אורט סלאמה ועל יסודי משגב

 

לפני שנים שילוב בין תלמידי על יסודי משגב ואורט סלאמה נשמע חלום רחוק. שמתי זאת כמטרה כי בבתי הספר שלנו יש תלמידים נהדרים. יצרנו תכניות המשלבות תלמידים ותלמידות מבתי הספר אסיף משגב ואורט סלאמה, בנושאי רובוטיקה ורחפנים, והקבוצות הללו מגיעות להישגים גבוהים בכל קנה מידה.

 

2.      פסיפס הישובים

 

                                 א.         ישוב לדורות

 

התכנית האסטרטגית של משגב. נוצרה ופותחה בשיתוף ציבור של מאות תושבים, וכיום נמצאת בהטמעה בישובים. כל ישוב נכנס לתכנית בזמן המתאים לו. התכנית האסטרטגית מפתחת את מימדי הקיימות בישובים: קיימות קהילתית, קיימות סביבתית ומשילות ישובית. עד היום 17 ישובים נמצאים בשלבים שונים של התכנית, ומועצות רבות בוחנות אותה ומאמצות מה שמתאים להן.

 

                                 ב.         ישומון משגב

 

היינו בין הרשויות הראשונות לפיתוח יישומון לטלפונים חכמים, הזמין לאייפון ואנדרויד. היישומון מאפשר קבלת מידע מהמועצה, העברת פניות על מפגעים או תקלות, הזמנת כרטיסים למופעים, ועוד. אנחנו ממשיכים להוסיף תכונות ליישומון.

 

                                  ג.          התייעצות עם תושבים "תובנות"

 

לאחרונה התחלנו בהתייעצות עם הציבור תוך שימוש ב"תובנות", ועד היום התייעצנו בשלוש שאלות. ההתייחסויות והרעיונות שאנו מקבלים מהתושבים עוזרים לנו לקבל החלטות טובות יותר המתאימות ומותאמות לכולנו. אנו נמשיך ונוציא שאלות התייעצות, ומזמינים את כולם להכנס לאתר ההתייעצויות, להביע דעה, ולהתייחס לרעיונות שכתובים שם.

 

                                 ד.         תכנית החומש לישובי משגב, הראשונה, וההמשך בשניה

 

משגב נמצאת בגידול. אנו מצליחים לקלוט כ- 1,000 תושבים חדשים בשנה (כולל גידול טבעי ומצטרפים חדשים). המשמעות היא שמבני הציבור בישובים צריכים גם לגדול. הממשלה לא כ"כ עוזרת בנושא, ולכן יצרנו את תכנית החומש לישובי משגב. במסגרת התכנית הראשונה נבנו והורחבו כ- 30 מבנים בישובים בהשקעה משותפת של כ- 70 מיליון ₪. ראינו שהיוזמה הצליחה, ולכן החלטנו ממש לאחרונה להמשיך בתכנית חומש שנייה.

 

                                 ה.         בנייתו של ערב אל נעים כישוב מודרני

 

כיצד לוקחים ישוב בו גרים בצריפים ופחונים, ללא תשתיות בכלל: לא מים, אין חשמל, אין ביוב, בקיצור - אין, ומביאים אותו לישוב בו התנאים לתושבים כאלו שאנו נסכים לגור שם? זה האתגר בערב אל נעים.

כאשר בחנתי כיצד נגשים לפתרון ובניית הישוב האמירה הכללית היתה שצריך לפעול בסדר התכנון הנכון: תב"ע, תכנון מפורט, תשתיות ובתים. ידעתי שזה לא יעבוד, וחפשנו דרך אחרת.

עבדנו על יצירת אמון מערכתי: התושבים, המועצה והממשלה. קיצרנו בירוקרטיה והפכנו סדרים. הצלחנו. האמון נוצר, ואז יכולנו לבנות את הישוב עם כל הקשיים שהיו בדרך.

 

                                  ו.          מערכת בקרת פניות למועצה (CRM)

 

הוספנו מערכת פניות ציבור במוקד המועצה. מערכת זו מזהה את המתקשר ומאפשרת למוקדן להתייחס טוב יותר לפניות. כל פנייה נרשמת, ונערך ניתוח ומעקב אחרי הפניות. יישומון משגב מקושר למערכת זו, כך שכל פנייה שנשלחת מהיישומון נכנסת אוטומטית למערכת הפניות. לאחרונה הוספנו אפשרות לשלוח פניות בווטסאפ, שגם הן נכנסות ישירות למערכת ומועברות לטיפול ומעקב.

 

                                  ז.          מערכת GIS פתוחה לציבור - כעת באיפיון

 

אנו נמצאים כיום באפיון מערכת מידע גיאוגרפי לכל אגפי המועצה והחברות העירוניות שלנו, מערכת בה ישולבו המפות והתכניות השונות עם מידע תכנוני ואחר. אנו שואפים להביא לכך שחלקים מהמערכת יהיו פתוחים לציבור, כך שניתן יהיה להעלות שכבות שהציבור יוצר.

 

3.      משגב בת קיימא

 

                                 א.         כפריות מקיימת

 

מערכת התכנון במדינה מתמקדת בבניה העירונית, וכתוצאה מכך תקני התכנון מכתיבים סטנדרטים עירוניים גם במרחב הכפרי, ולדוגמה כמות התאורה, רוחב הכבישים ועוד. סברנו שחשוב ליצור תקני תכנון שיקחו בחשבון את היחודיות של המרחב הכפרי, את ההשתלבות הנדרשת בסביבה הטבעית ברוח הקיימות. לכן יזמנו והוצאנו חוברת הנחיות תכנון כפרי, וקיימנו את הכנס הראשון לכפריות מקיימת במשגב. כנס שזכה להענות מרשימה, וימשיך לפתח את הנושא.

 

                                 ב.         גן הקיימות

 

מזה שנים שמשגב מובילה את נושא הקיימות, והקמנו את גן הקיימות ללמד את הנושאים הללו בגני הילדים, בתי הספר, ולציבור הרחב. יזמנו בנייה של מבנה אקולוגי מדגים בגן הקיימות, מבנה שתוכנן ונבנה עם עקרונות של בנייה ירוקה ומקיימת, ומדגים כיצד ניתן לתכנן ולבנות כך. רתמנו את קק"ל אוסטרליה, ובעזרתם בנינו את המבנה המקיים בגן הקיימות.

 

                                  ג.          שקיפות מלאה בכל פעולות המועצה

 

השקפת העולם שלנו היא שכל דבר שהמועצה עושה, היא פועלת למען התושבים והישובים. כל פעולה כזו צריכה להיות שקופה לציבור. לכן פתחנו את כל מה שקורה במועצה לידיעת הציבור במספר דרכים: באתר המועצה בו אנו מפרסמים כל נושא וחומר שקשור אליו, באתרים קשורים כמו הועדה המקומית לתכנון ובניה, מרחבים ועוד, באתר הבלוגים של המועצה "שבילים ברשת", בפייסבוק, במידעון שבועי "עדכאן" הנשלח לכל התושבים, ועוד.

 

                                 ד.         בניה ירוקה במבני הציבור

 

נאמנים לעקרונות הקיימות, החלטנו שבכל בניה חדשה במבני הציבור במשגב נעבוד עם עקרונות הבניה הירוקה. למרות שעלות הבניה עולה, אנו מקדמים את העקרונות הללו. המבנה הראשון היה מבנה הקיימות בגן הקיימות במשגב, אחריו נבנה גן אלון במצפה אבי"ב, וכיום מתכננים את בית הספר החדש בלבון בעקרונות הבניה הירוקה.

 

4.      משגב איתנה כלכלית

                                 א.         שוברי תשלום ארנונה במייל

                                 ב.         תחבורה ציבורית לפי קריאה, וקו 265

                                  ג.          מעקב ובקרה אחר צריכות המים (בקולחי משגב)

5.      תרבות ופנאי במשגב

                                 א.         הזמנת כרטיסים לאירועי המועצה דרך היישומון ודרך האתר

                                 ב.         ביזור אירועי תרבות לישובים

                                  ג.          פיתוח הספריה כמוקד תרבות

6.      משגב בלב הגליל

                                 א.         הקמת אשכול בית הכרם

7.      מועצת משגב

                                 א.         מבנה אירגוני מטריצי

                                 ב.         מצלמות אבטחה בכל מוסדות הציבור ובמרחב השירותים במשגב

                                 ג.          חסכון בנייר והדפסות, מערכות ממוחשבות

 

 

 

 

כמועצה אזורית משגב פועלת בשתי רמות: פיתוח המועצה והשירותים האזוריים, וביחד עם הישובים פיתוח הישובים והשירותים המקומיים. רובד היישובים מייחד את כל המועצות האזוריות, אבל במשגב מקבל דגש מיוחד. אנו מאמינים שהמעגל היישובי הוא מקור החוסן האמיתי הן של התושבים והן של הרשות ומקדישים לו תשומת לב ומשאבים, ותוכנית החומש היא אחת הדרכים לכך.

הקמת מבני ציבור דורשת סכומי כסף גבוהים, שרוב הישובים לא יכולים להשיג בכוחות עצמם. בשנים הראשונות של משגב המועצה הצליחה לגייס תרומות להקמת מבני הציבור, אבל בשל שינויים בכלכלה העולמית ומעילות שהיו בארה"ב, יכולת גיוס התרומות נמוכה מאוד, ובמשגב מתמקדת בישובים הבדואים ובמתקנים משולבים.

 

ויחד עם זאת, צרכי היישובים רק הולכים וגדלים. המיקוד שלנו בצמיחה והצלחת תכנית "ישוב לדורות" הביאה דרישה גוברת להגדלת האמצעים העומדים לרשות הישובים. תכנית החומש הראשונה נועדה לכך, והיא נחלה הצלחה בכל קנה מידה.

 

תכננו להשקיע כ- 50 מיליון ₪, כאשר המועצה תגייס חצי מהסכום. אנו בשלבי סיום התכנית, כאשר עד היום התכנית עומדת על כ- 75 מיליון ₪, והמועצה הצליחה לגייס סכום כפול מהמתוכנן.

 

לקראת תכנית החומש השנייה פנינו לישובים ושאלנו מה הצרכים נכון להיום. בתשובות היה דגש רב על הרחבת מבני ציבור, ובנוסף - מתקני ספורט או גני משחקים. מכאן נגזרו העקרונות לתכנית החומש הנכחית:

 • אנו נפעל לגייס לכל ישוב סכום משמעותי בין חצי מיליון למיליון ₪ (בתלות בגודל הישוב) להשקעה בפרויקט שהישוב יבחר
 • ערכנו בדיקה של מצאי מבני הציבור בישובים וחישבנו את צפיפות מצאי המבנים למספר התושבים. סדר הגיוס לישובים יהיה לפי הממוצע בין מיקום הישוב בדרוג צפיפות מבני הציבור לבין מיקום הישוב בתכנית החומש הראשונה
 • ישוב שהגיע תורו, אך מסיבה כלשהי הוא לא מוכן, התור יעבור לישוב הבא, תוך זמירת זכותו של הישוב לקבל את התקציב במועד מאוחר יותר
 • ועדת הנהלה של המועצה תשמש כועדת חריגים לבקשות ישובים בהם הצרכים הם אחרים

 

מליאת המועצה החלה לדון בתכנית, ולאחר אישורה התכנית תצא לדרך.

 

במקביל לכך פעלנו לגייס תקציבים להשקעה משמעותית במתקני ספורט במועצה. הצלחנו לגייס תקציבים משמעותיים למתקנים הבאים:

 

 • בניית אולם ספורט חדש לצד בית הספר החדש בלבון
 • הקמת מגרש כדורגל תקני במרכז המועצה
 • הסבת מגרש הכדורגל הקיים במרכז המועצה (עם בניית מגרש חדש)
 • הקמת מגרש קטרגל לאימונים שיוקם בכמאנה לשירות הישובים הצפוניים
 • הקמת מגרש קטרגל לאימונים בסלאמה

 

זו תכנית בהיקף חסר תקדים במשגב, ואגפי המועצה פועלים כיום לתכנן וליישם אותה.בכל הפרויקטים הללו ישנה השתתפות עצמית של המועצה, ואנו יכולים לעמוד בכך בשל ההתנהלות הכספית האחראית והרצינית של משגב.

 

אני כותב את הטור הזה בהתרגשות: מדובר על תכנית בהיקף של מעל 100 מיליון ₪ למועצה ולישובים, דבר שמעולם לא היה קודם!

 

וכרגיל, אשמח לקבל התייחסויות והערות.

 

שלכם,

 

רון

 

 

 

 

לקראתה תחילתה של שנת 2018 ערכתי סיכום בזעיר אנפין של השנה החולפת עם הצצה קצרה אל השנים הבאות

1.      החינוך בלב קהילת משגב

 • קמפוס משגב פועל זו השנה השלישית עם חטיבת ביניים מלאה בבתי הספר, ושיתוף פעולה מדהים ומאתגר בין בתי הספר, שמאחוריו עומדים אמון ופרקטיקות עבודה שתוכננו בתשומת לב רבה.

השלמנו בנייה של אולם ספורט חדש וכן חלל נרחב לשימוש הרובוטיקה מתחת לאולם הספורט, ובשנה הבאה נתחיל לבנות אגף חדש בקמפוס הכולל 12 כיתות לימוד, מבנה מנהלה חדש לבית ספר אסיף ופונקציות נוספות כפי שעלו בפרוגראמה שגובשה עם צוות בית הספר.

בשנה הקרובה כל תלמיד יוכל ללמוד בכל מגמה, ללא תלות באיזה בית ספר הוא לומד.  

 • בכל מערכות החינוך מופעלות תוכניות ייחודיות חדשות, חלקן בשילוב הקהילה, שמטמיעות את התפיסה החינוכית הלכה למעשה.
 • זכינו בפרס החינוך המחוזי, ואנו מועמדים לפרס החינוך הארצי.
 • בי"ס לבון עומד בפני תחילת הבינוי, ולקראת פתיחתו בשנה"ל הבאה. המליאה אישרה את המלצות ועדת המיפוי.
 • על שולחן הדיונים נמצא בי"ס על יסודי אנתרופוסופי.
 • התחלנו בשתי תכניות משמעותיות: צהרונים (א'-ב') וחוג לכל ילד (ד'-ה'). שתי התכניות פועלות בישובים באופן ייחודי למשגב, וזוכות להשתתפות גבוהה יחסית לרשויות האחרות. במהלך השנה נלמד את הלקחים וניישם בהמשך.
 • אנו מפעילים תכניות לראות כל ילד ותלמיד במערכת, בשיתוף בתי הספר(מערכת החינוך), הנוער והאגף לשירותים החברתיים.
 • ערכנו שיפוץ משמעותי בבי"ס יסודי סלאמה, הוספנו 3 כיתות בבי"ס יסודי כמאנה, מבנה מעבדות מודרני בבי"ס אורט סלאמה, מגרש קט רגל סינטטי באורט סלאמה, ובשנה הבאה נבנה עוד מבנה כיתות באורט סלאמה.
 • קיבלנו הכרה לקונסרבטוריון למוזיקה במשגב, בתכנית רב-שנתית להעלאת רמת לימודי המוזיקה.
 • יזמנו שילוב של בתי הספר במשגב יהודיים ובדואים בתכניות מדעיות: רובוטיקה ורחפנים. כיום פועלות קבוצות משותפות, צעד חשוב להכרה, הבנה וקבלה של כולנו. נמשיך בשילוב בנושאים נוספים.
 • הנהגנו תכנית מלגות מעורבות חברתית לסטודנטים (10,000 שח בשנה). לצד הרצון להעניק לסטודנטים, אנו קוצרים ערך ממשי מעבודתם המסורה.
 • התחלנו בבינוי קבע לבית ספר עודד ביודפת, בית הספר נבנה על פי עקרונות הלימוד האנתרופוסופי ואנו עושים מאמצים לפתוח את שנת הלימודים הקרובה במבנה בית הספר החדש.

 

2.      פסיפס הישובים במשגב

 • תכנית "ישוב לדורות" ממשיכה להיות התכנית האסטרטגית בישובים. במקביל ליישום, קיימנו הערכה והפקת לקחים ובשנה הקרובה ניישם ונשפר.
 • הישובים ממשיכים לצמוח, משגב תעבור בקרוב את סף 30,000 תושבים! ואנו נערכים להתאמת המערכות לצמיחה.
 • הנהגנו במועצה סקירה תקופתית של הישובים "זרקור על יישוב", כדי לאפשר מבט פנוראמי בוחן וחוצה אגפים. הסיכום נשלח לישוב לקראת השיחה שלי עם הועד והתושבים, ואני מרגיש שהשיחות אכן אפקטיביות ומועילות יותר. אני יוצר מהן עם תובנות ומשימות וממשיך לעקוב ולדווח לכם.
 • בניית הישוב ערב אל נעים מפחונים ליישוב קבע נמשכת במלא הקצב. כ- 100 משפחות כבר בנו את בתי הקבע, הכבישים יסללו בקרוב. בהמשך נבנה את מוסדות הציבור, גני ילדים, מבנה קהילתי וספורט. זהו פרויקט מעורר השראה וגאווה!
 • אנו לקראת סיום תכנית החומש הראשונה להקמת מבני ציבור בישובים, תכנית בה הושקעו כ- 70 מיליון ₪ במבני ציבור בישובים. תכננו את תכנית החומש השנייה, ובשנים הקרובות נבצע אותה להמשך התפתחות הישובים.
 • בשיתוף ציבור אנו מעדכנים את תכנית האב לאזרחים ותיקים. בית "מרחבים" הומה פעילות איכותית. בשנים הקרובות נפעל להעמקת השירותים לאזרחים הוותיקים ברמת המועצה - בית דיור מתאים, וברמת הישובים - שילוב שירותים, כדי שמי שירצה להזדקן במשגב יוכל ליהנות מאיכות חיים טובה.

 

3.      משגב בת קיימא

 

 • משגב מובילה בארץ במיחזור, כ- 50% מהפסולת שלנו מופרדת למתקני מיחזור.
 • מליאת המועצה חוקקה חוק עזר למיחזור, שנותן כלים למועצה להעמיק את רמת המיחזור במשגב.
 • פרסמנו מדריך להטמעת הקיימות בפיתוח הישובים ואנחנו עובדים על ישומו והטמעתו
 • יזמנו הקמה של גינות קהילתיות במספר ישובים, מזמינים עוד ישובים להצטרף למיזם הזה.
 • בעיית שפני הסלע מטרידה וחמורה. בשיתוף גורמי הממשלה האחראים על כך והישובים אנו מבצעים טיפול נקודתי בגריסת מערומי סלעים, בסתימת מסלעות ובלכידה במלכודות.
 • נסיעה בתחבורה ציבורית היא חיונית לקיימות: הרכבת לכרמיאל כבר פועלת, ומערך האוטובוסים הותאם (ככל שניתן). נמשיך ונפעל להתאמה טובה יותר של קווי האוטובוס המזינים ולוקחים מהרכבת.
 • אתר הפסולת האורגנית בצורית יפסיק לעבוד בקרוב, ואנו פועלים בשיתוף תושבים לאתר מקום אחר וטכנולוגיה אחרת.
 • 'כנס משגב לכפריות מקיימת' - כנס ארצי עם בכירי מוסדות התכנון ורמ"י - נערך השנה במעלה צביה ולאור ההצלחה הרבה ימשיך להתקיים מידיי שנה. משגב מבקשת להוביל את נושא התכנון הכפרי וזו אחת הדרכים שלנו לעשות זאת.

 

4.      משגב איתנה כלכלית

 • הצלחנו להביא לישובים הבדואים ולהררית הטבות במס הכנסה בשנת 2017. המשכנו ופעלנו להשיג לכל התושבים הטבות במס לשנת 2018 ומסתמן שהצלחנו. במהלך השנה הבאה אעבוד להביא לכך שהטבות המס לישובים הדרומיים יהיו קבועות גם כן.
 • אנו מכפילים את מספר המפעלים בפארק בר לב, שבשנים הקרובות יציעו אלפי מקומות עבודה חדשים באזור.
 • פעלנו עם היזמים להקמת המבנה הראשון בפארק ההיי-טק בבר לב. המטרה לשנים הקרובות היא משיכת חברות משמעותיות לקבוע את ביתן בפארק, תוך השגת הטבות ממשלתיות למעבר זה.
 • אנו פועלים להקמת "האב" לתעסוקה במשגב, ובהמשך להביא לשיתוף הישובים בכך, כך שניתן יהיה לעבוד מרחוק ברמת כל ישוב.
 • אנו מצליחים למשוך עסקים למשגב, כך שתוספת המיסים שאנו גובים מאפשרת לנו להמשיך ולגדול במספר התושבים, למרות סגירת מחצבת שגב וירידה במענק האיזון (עקב עליה במדד החברתי-כלכלי). פעלנו בשנה החולפת ליצירת תכניות ממשלתיות לעידוד עסקים שעוברים לאזורנו, ונמשיך בכך.
 • כמה נסיבות ואפשרויות נוצרו בתחום התיירות - ואנחנו עורכים את תכנית האב שלנו כדי לנצל את ההזדמנות. הנסיבות הן-

1.       הקמה של תחנת מידע ביודפת, שעוסקת בקידום התיירנים במשגב

2.      מגמות של תיירות חברתית - שיכולה להתאים למשגב, בארץ ובעולם

3.      חיבור לגורמים ארציים ואזוריים, ציבוריים ועסקיים הפועלים לקידום התיירות

 • אזור תעשיה חדש במשגב מתחיל צעדים ראשונים של תכנון. המטרה - לאפשר המשך התרחבות הן בתעסוקה והן בהכנסות. מדובר בתהליך אסטרטגי ממושך - אבל המטרה סומנה והדרך התחילה.

 

5.      תרבות ופנאי במשגב

 • נערך מיקוד משמעותי להבאה של אירועי תרבות לישובים. ערכנו בחנוכה עשרות אירועים - כמעט בכל הישובים. נמשיך בעשרות אירועים בישובים במסגרת "נשים יוצרות תרבות".
 • פתחנו את מרכז המבקרים ביודפת, ונמשיך להעצים ולהוסיף לו תוכן תיירותי ואומנות משגבית. בהמשך אנו עובדים על אתר מבקרים בסמוך ליודפת העתיקה.
 • ביחד עם רשות העתיקות הבאנו לכך ש"שביל הסנהדרין" עובר במשגב.
 • ערכנו ביקורת על "שביל משגב". אנו מיישמים כיום את הלקחים, ובקרוב נוציא מפה מעודכנת.
 • השתתפנו עם סח'נין, עראבה ודיר חנא בבינאלה הים-תיכונית, המוקדים במשגב נמצאים במבוא יודפת ובגן הקיימות.

 

6.      משגב בלב הגליל

 

 • העמקנו את שיתופי הפעולה במסגרת אשכול בית הכרם, והצלחנו לגייס מיליוני ₪ מהממשלה לטובת פרויקטים אזוריים, כולל ניקוי בקעת בית הכרם, טיפול בפסולת, כלכלה אזורית ועוד. אנו נמשיך ונעצים את הפעולה המשותפת האזורית, ונזמין רשויות נוספות להצטרף לאשכול.
 • הבאנו לתכנית הצפון - תכנית בה הממשלה התחייבה להשקיע כ- 17 מיליארד ₪ בגליל. הפרויקטים הראשונים כבר בתהליכי ביצוע, בעיקר דרך אשכול בית הכרם.
 • טיפוח האזוריות ושיתופי הפעולה בלב הגליל ימשיכו ויהיו נושא מרכזי בפעולת המועצה בשנים הקרובות, בבחינת ככל שלשכנים שלנו יהיה טוב, גם לנו יהיה טוב.
 • אנו עוסקים רבות במאבקים אזוריים, שהעיקריים ביניהם:
  • טורבינות רוח ברכס הצפוני: מאבק כך שהטורבינות שיוקמו, אם יוקמו, יהיו במרחקים כאלו שלא ישפיעו על התושבים בישובים הצפוניים. השקענו בחוות דעת, ואנו נמצאים בכל הפורומים שדנים בכך. נראה שאנו מצליחים.
  • שינוי תוואי כביש 805 עוקף סח'נין: התוואי המתוכנן יוצא מצומת תרדיון; היתה הצעה שהתוואי ישונה כך שיעבור בכניסה ליובלים ויתחבר לכביש 784 בצומת היציאה מיובלים. פעלנו עם משרדי הממשלה לכך שהתוואי לא ישתנה.
  • חיבור טמרה לכביש 781: טמרה עומדים על כך שיסללו כביש שיחבר את טמרה לכוון דרום ודוקא על הכניסה למצפה אבי"ב. הצענו אפשרויות אחרות, הרבה יותר טובות תכנונית לחיבור טמרה לכביש 781, ואנו ממשיכים ופועלים בנושא. לעת עתה נראה שאנו מצליחים.
  • ועדות גבולות: אנו גובלים ב- 30 רשויות שכנות, כאשר משרד הפנים מעודד את הרשויות לבקש שינוי גבולות, והקים לכך "ועדות גיאוגרפיות". עמדת משגב היא שככל שרשות שכנה מיצתה את עתודות הקרקע שלה, והיא צריכה שטח להתרחב ולבנות, נכון שהשטחים יגיעו מהמועצה האזורית. אבל ככל שהנימוקים הם אחרים, כמו בעלות על קרקע, אנחנו מביעים התנגדות. אלו מאבקים לא פשוטים שצריך להמשיך ולנהל אותם בשום שכל, באיפוק ובמדיניות ברורה.

 

7.      מועצת משגב

 

 • גיבשנו חזון משמעותי - מרחיק ראות ויישומי, מעורר מחשבה ומכוון למעשים, ואנו פועלים לאורו.
 • העמקנו את תכנית "ישוב לדורות" ברמת עובדי המועצה: כיצד כל אגף וכל עובד מתחבר לתכנית ומקדם אותה בתחומו.
 • זכינו בפרסים יוקרתיים, הניתנים לאחר בחינה מעמיקה של התחומים והשירותים השונים. זו עדות למסירות, למקצועיות, לאכפתיות ולשירותיות של העובדים והמנהלים במועצה, ושל המתנדבים במליאה ובועדות. הפרסים אינם העיקר, אנחנו משקיעים להיות בשיפור מתמיד, הם ביטוי הערכה:
  • זכינו בפרס הלאומי לאיכות ומצויינות של משרד ראש הממשלה לאחר סקירה מקיפה של כל פעולות המועצה.
  • זכינו בפרס אחריות חברתית של שר הפנים, לאחר בקרה על הפעולות והשירותים שלנו. רק 8 רשויות זכו בפרס זה, ולמשגב זו הפעם השניה!
  • כמידי שנה, זכינו בפרס ניהול תקין.
 • משגב מועצה "חכמה": אנו מחפשים כל הזמן לחדש ולהשתפר בכל הרמות. יזמנו השנה אתר התייעצות עם התושבים ועם חברי המליאה "תובנות", וקיימנו כבר 4 זירות התייעצות בהן אנו מקבלים תובנות משמעותיות מהמשתתפים, שעוזרות לנו לגבש החלטות טובות יותר. נמשיך ונעמיק את שיתוף התושבים בתהליכי קבלת ההחלטות שלנו.
  • ניתן להזמין כרטיסים לאירועי המועצה באמצעות אתר המועצה ובאמצעות היישומון "משגבאפ"
 • אנו נערכים לחירום בתרחישים שונים. עברנו בשנה החולפת אירועי שריפות חמורים בהם נדרשנו לפנות 4 ישובים. תפקוד הישובים והמועצה היה טוב ובמינימום פגיעות. אנו ממשיכים להערך ולתרגל חירום. בשנים הקרובות נבנה עוד מרכז לוגיסטי למועצה בבר לב (המרכז הלוגיסיטי כיום נמצא בתרדיון), שיאפשר יתרות במידה ויהיו פגיעות או חסימות דרכים במרכז המועצה.

 

 

וכמה מילות סיכום

קשה לסקור עשייה רחבה ביריעה כמו זו, והצטערתי על עוד עשרות פרויקטים נהדרים שלא הכנסתי לכאן. צוות גדול של עובדים ומתנדבים עומד מאחורי הדברים - החל מגיבוש החזון והמטרות וכלה בביצוע. משגב נחשבת, מיום שנולדה, לרשות מוניציפאלית יוצאת דופן במקצועיות, ביושרה ובחיבור שלה לתושבים. היא מתקיימת על בסיס דיאלוג ושיתוף, הרתמות וביקורת, וזה סוד האיכות שלה. מזמין אתכם להמשיך להיות מעורבים, ביקורתיים ומכוונים.

בברכה

רון שני

 

 

 

 

 

 

נתחיל מהסוף -. שמח לעדכן כי כל יישובי משגב צפויים להטבות מס בשנת 2018.

הבשורה הזו היא פרי עבודה ממושכת ומורכבת, כה ממושכת ורבת תלאות שעד שלא אראה בפרסום הרשמי של רשות המיסים לא אאמין, ובנוסף, אצטרך להמשיך ולפעול כדי שיימשך כך גם בשנים הבאות, ובכל זאת - בשורה משמחת לכולנו.

הניקוד החדש מעביר את רוב ישובי משגב  למדרגה של 7% אחוז פטור עם תקרה שנתית של 132,000. הישובים הבדואים יזכו למדרגת הטבה גבוהה יותר.

 

ועכשיו נלך קצת אחורה, למי שמתעניין לעומק ולרוחב:

בראשית נולדה מדינה, ואיתה נוצרו מיסים. אף אחד לא אוהב לשלם מס, אבל כולם רוצים ביטחון (צבא, משטרה), סדר (חוקים, משפט), חינוך, רווחה, תרבות ועוד.  

 

יחד עם המיסים נוצרו גם "הטבות במיסוי", מנגנון כלכלי ידוע, המאפשר למדינה לכוון את התנהגות התושבים והמשק לכוונים שהמדינה מתעדפת. כך נוצרו הטבות במס הכנסה לישובים אליהם המדינה רצתה שיגיעו יותר תושבים.

 

בשנים ההן המחוקק יצר רשימות ישובים מועדפים, כאשר לכל ישוב ברשימה הוגדר אחוז הפטור ממס והתקרה המרבית לפטור. מאחר שלא נוצרו בתקופה זו קריטריונים, רשויות שלא נכללו ברשימה הגישו עתירה כנגד המדינה בדרישה לכלול אותן. הטיפול בעתירה זו נמשך שנים, כאשר המדינה לא יכולה להצדיק את הרשימות הללו.

 

לפני כשנתיים ועדת הכספים בכנסת לקחה את המשימה הזו, וחוקקה את חוק הטבות המס, המגדיר קריטריונים לזכאות בהטבות מס הכנסה. הקריטריונים כוללים: סמיכות לגבול, אשכול כלכלי-חברתי, ואשכול פריפריאלי.

 

באותו זמן משגב דורגה באשכול כלכלי-חברתי 7 ובאשכול פריפריאלי 4. בעקבות עתירה תקדימית שהובלתי, בג"ץ הכריע שיש לראות את משגב באשכול 6 לטובת הקצאות תקציבים ממשרדי הממשלה. ואמנם כך היה, וזכינו בשלוש השנים הללו להעברות של מעל 30 מיליון ₪ כתוצאה מפסיקה זו. אבל רשות המיסים התנגדה להחיל את הפסיקה הזו גם בנושא הטבות המס, ובג"ץ תמך בעמדת רשות המיסים.

 

פעלתי בכנסת במהלך חקיקת חוק הטבות המס, ואחד ההשגים הוא הכללת פיסקה בחוק האומרת שאם רוב ישובי מועצה אזורית זכאים להטבות מס, אזי כל הישובים יקבלו את ההטבות למשך מספר שנים (כיום 3 שנים). עוד נקבע בחוק שיש לפרסם אשכול חברתי-כלכלי ואשכול פריפריאלי לכל ישוב במועצה אזורית בנפרד.

 

כחלק מתפקידי ברמה הארצית אני מכהן כיו"ר ועדת הכלכלה של מרכז המועצות האזוריות. בתפקיד זה אני מרכז ופועל בכל נושא כלכלי הקשור למרחב הכפרי. בין היתר אני חבר בועדות המייעצות של הלישכה המרכזית לסטטיסטיקה הדנות במדדים הללו.

 

חשוב לי לציין כי הדיונים בועדות המייעצות של הלמ"ס הם מקצועיים ביותר, ברמה גבוהה, ומאוד ענייניים. במהלך הדיונים הללו דנים באופן החישוב ובפרמטרים מהם יחושבו המדדים, אבל אין לנו גישה לנתונים עצמם (בד"כ יש להם חסינות של צנעת הפרט), ואנו לא רואים את התוצאות לפני הפרסום הרשמי, כך שהענייניות וחוסר האינטרס נשמרים.

 

במהלך הדיונים במדד החברתי-כלכלי שפורסם בסוף שנת 2016 ביקשנו לדייק את המדד כך שימדוד פעילות כלכלית מעורבת בצד החברתי, שתשקף את המציאות בדיוק האפשרי. כתוצאה מכך נוספו למדד שני משתנים חשובים המודדים פעילות כלכלית ורווחה: מספר ממוצע של ימי שהות בחו"ל, ושווי ממוצע של רכבים. משתנים אלו מצביעים על יכולת כלכלית של תושבים, ובצירוף יתר המשתנים הם מסבירים טוב את הרמה החברתית-כלכלית של הרשויות.

 

לא על הכל הסכמנו. דרשנו גם שערך הדירות הממוצע יכנס כמשתנה בחישוב המדד החברתי-כלכלי, אבל זה לא התקבל, בעיקר בשל חוסר נתונים מהימנים. נושא נוסף שעלה בדיונים הוא כיצד מחלקים את האשכולות. זה נושא מאוד מקצועי שההסבר שלו לא פשוט. אסתפק בכך שאתן דוגמה: במדד הקודם ערך המדד למשגב היה 0.744,  והיינו הרשות שפתחה את אשכול 7. עתרנו לבג"ץ כנגד דירוג זה, בטענה שמספר ישובים (ערב אל נעים, אשבל, פלך) לא נפקדו, ואילו היו נפקדים ערך המדד של משגב היה יורד וממקם אותנו באשכול 6. באופן תקדימי בג"ץ קיבל את הטענה שלנו.

במדד האחרון ערך המדד של משגב הוא 0.707 (נמוך מזה של המדד הקודם), אבל אנו באמצע אשכול 7. מדוע גבולות האשכולות זזו באופן שכזה? - על כך נערכו דיונים רבים, והתקבלה עמדת הלמ"ס.

 

ומה זה קשור להטבות המס?

לניקוד אותו אנחנו מקבלים. אילו היינו באשכול 6 הניקוד היה מספיק לנו לקבל הטבות מס, אבל באשכול 7 לא מספיק.

 

חוק הטבות המס קבע שיש לפרסם מדד לכל ישוב במועצה אזורית. המשכנו בועדות ההיגוי בלמ"ס, ולאחר פרסום המדד החברתי-כלכלי פורסם אשכול לכל ישוב בנפרד. כתוצאה מכך הישובים הבדואים במשגב, שדורגו באשכול 2 נכנסו השנה לזכאות במס, כמו גם הררית שדורגה באשכול 6. יתר ישובי משגב מדורגים באשכולות 7-9, ולכן לא נכנסו.

 

מדד פריפריאליות

בהמשך, השנה נערכו בועדות ההיגוי דיונים לגבי המדד הפריפריאלי. היה לי ברור שיש עוות במדידת המועצות האזוריות, מאחר והחישוב הקודם לקח את המועצה האזורית ככזו שממוקמת במרכז השירותים של המועצה - היכן שבית המועצה נמצא.  מאחר וברוב המועצות האזוריות מיקום בית המועצה לא מייצג את כלל המועצה, זהו עוות שלא מתחשב בפריסה הגיאוגרפית של המועצות האזוריות, ורציתי לתקנו.

 

בדיונים סוכם שדירוג מועצה אזורית יהיה שיקלול ערכי הישובים שלה, המייצג נכון יותר את המועצה האזורית. בשבוע שעבר פורסם המדד הפריפריאלי החדש, המראה שמשגב נמצאת באשכול פריפריאלי 3, ומוסיף דירוג לכל ישוב בנפרד (במשגב בין 3-4).

 

לפי לשון חוק הטבות המס כל ישובי משגב הנמצאים מצפון לקו רוחב 750 צריכים להיות זכאים להטבות מס בדרגות שונות. החוק מגדיר שהאשכול לישוב ילקח כנמוך בין אשכול המועצה ואשכול הישוב, לכן החוק מגדיר שלצורך הטבות המס כל ישובי משגב יהיו באשכול 3 המזכה בהטבות.

 

במשגב ישנם 5 ישובים מדרום לקו רוחב 750: דמיידה, מורשת, יודפת, אבטליון ומצפה אבי"ב. לפי לשון החוק אם רוב הישובים זכאים להטבות מס, אזי יתרת הישובים יהיו זכאים עד לשנת 2018.

 

לכן בהתאם ללשון החוק, וכל עוד החוק לא שונה, כל תושבי משגב יהיו זכאים להטבות מס בשנת 2018, אך במדרגות שונות: הישובים הבדואים יגיעו למלוא הזכאות (12% עד לתקרה של 192,000), ויתר הישובים יהיו זכאים למדרגה הראשונה (7% עד לתקרה של 132,000 ₪).

 

מאחר וזו הפעם הראשונה, עלינו לפעול ולוודא שאכן כך יקרה, ואת זה אני אעשה בחודשים הקרובים. במקביל המועצה נערכת להוצאת אישורי תושב שהם תנאי לקבלת הטבות המס. אנחנו בודקים את האפשרות לשלוח מראש את אישורי התושב בהתאם לנהלי רשות המיסים.

 

אמשיך ואפרסם עדכונים בהמשך.

 

 

 

 

 

חינוך  - פרסים והתמודדויות

בשבועיים האחרונים נושא החינוך והנוער היה הנושא החם שהעסיק רבים מאתנו, לטוב ולרע, על רקע כמה הישגים ותקרית אחת, שעוררו התפעלות וגאווה מצד אחד ודאגה מצד שני.
שמחנו לשמוע על 7 בני שכבה אחת שסיימו קורס טייס, אחד מהם כמצטיין (3 מתוכם לאחרונה והשאר לפני כשנה), נהניתי לשמוע את ההתפעלות הכנה של חברי וועדת פרס משרד החינוך, שהתרשמו מאוד מהנעשה במשגב, ודאגתי מול חקירות המשטרה של 15 בני נוער במשגב שנחשדו בשימוש והפצת סמים.
השימוש של הנוער בסמים נמצא על סדר היום שלנו מזה זמן, אבל זו הייתה תזכורת מדאיגה, שגרמה לנו להבין שכל מה שאנחנו עושים כנראה לא מספיק טוב ואנחנו חייבים ללמוד ולתקן.

אז בצד החיובי - השתתפתי במפגש מסכם ומרגש של וועדת פרס החינוך - שלב נוסף בדרך לפרס חינוך, שעדיין לא התקבל - אבל התהליך עצמו זימן לכל המעורבים חשיפה מרשימה ומרגשת של המערכת, מנהליה, מוריה ותלמידיה. אי אפשר היה שלא להתפעל מהעומק, החדשנות והקונסיסטנטיות שבה המערכת הזו פועלת. חברי הוועדה ציינו את החדשנות הפדגוגית, את המתאם בין "פסיפס של קהילות" לבין חינוך קהילתי, את ההרמוניה הייחודית בין בתי הספר בקמפוס ואת ההשקעה התקציבית הגדולה של משגב בחינוך.

המפגש הזה היה מרומם נפש והותיר טעם נהדר של רצון להמשיך.

בדרך כלל אני חולק עמכם בטור הזה הישגים והצלחות, אבל חינוך שהוא רצף של הצלחות לא באמת מאפשר צמיחה והתפתחות. אני רוצה לצטט (מהזיכרון) בהקשר הזה את ג' - אחד הטייסים הצעירים ממשגב. ג' דיבר על קורס הטייס כעל רצף של כישלונות - כשמכול כישלון הוא למד וצמח הלאה.

אני רוצה לאחל לג' וחבריו שישמרו על הגישה הצנועה והבריאה הזו ולאמץ אותה לעצמי.

 

הטבות המס

החל מה 1 בינואר - תושבי משגב ייהנו מ 7% הנחה במס הכנסה (הישובים היהודיים ודמיידה) ו 12% (הישובים הבדואים פרט לדמיידה). זו בשורה חשובה ומשמעותית לכולנו. אנו מקבלים הטבות מס כמו יתר הישובים סביבנו, ובצדק מוחלט. ויש עוד עבודה: אני מתכנן לפעול בכנסת, ולהפוך את הוראת השעה המעניקה את ההטבות לישובים הדרומיים שלנו להוראה קבועה, ולהמשיך לפעול להשיג הטבות לתושבים בהתאם לחוק ולכללים.

זה הישג ממשי לפריפריה - ובעיקר למועצות האזוריות, שזכיתי להוביל בשנתיים האחרונות כיו"ר וועדת הכלכלה של מרכז המועצות האזוריות. התהליך היה כרוך במעט פוליטיקה והרבה פרקטיקה וחריש שטח מקצועי. בהמשך אקדיש לכך טור שלם למתעניינים לעומק, אבל כרגע אציין רק שאנחנו נכנסים לעבודה מאומצת בהנפקת האישור הדרוש, כדי שכמה שיותר תושבים יוכלו לזכות בהטבה הזו בהקדם האפשרי. ההטבה תינתן, כמובן, לכולם רטרואקטיבית, אבל אנחנו מתארגנים להליך מהיר וקצר.

נערכנו עם תוכנה מתאימה והמיילים בדרך אליכם. עקבו אחרי הפרסומים שלנו לפרטים נוספים.

 

ועוד חוויה מרגשת שהזדמנה לי בשבוע שעבר

השתתפתי בפאנל  מרתק ומעורר תקווה מול צוערי קורס קצינים של מג"ב. הנושא היה שיטור בקהילות והבנת האזור המאתגר שלנו. יחס התושבים למשטרה הוא נושא מאתגר בכל המדינות בעולם, גם המתקדמות והסובלניות ביותר, וקשה במיוחד במדינה שקונפליקט קשה וקיומי מלווה אותה לאורך כל שנותיה.

לצדי בפאנל ישבו מאזן גנאיים - ראש העיר סח'נין, סנ"צ רן אופיר מפקד תחנת משגב, והנחה את הפאנל אמנון בארי סוליציאנו מעמותת אברהם. מאזן גנאיים תאר את הדברים מנקודת הראות של סח'נין, אני השלמתי מנקודת הראות של משגב.

 

זו פעם ראשונה שצוערי הקורס הזה משתתפים בפאנל כזה ושחשיבה מסוג זה נכנסת לתהליך ההכשרה שלהם.
התרשמתי מאוד מהרמה האישית, מהאיכפתיות, מהשאלות האינטיליגנטיות, הרצינות והכוונות הטובות. מהומות שנת 2000 חרצו צלקת טראומטית בהיסטוריה המקומית שלנו, וחשוב ללמוד, להפיק לקחים ולהבין כיצד ממשיכים.

השוטרים הצעירים האלה עומדים להיות אנשי שטח שיתמודדו עם הבעיות ויעצבו את המציאות.

מקווה שתרמנו משהו ליכולת של הקצינים לעתיד לסייע לנו לעתיד טוב ורגוע יותר.

 

 

 

 

 

"תובנות"- מערכת לשיתוף בקבלת החלטות

בחודשים האחרונים התחלנו להשתמש במערכת להתייעצות עם התושבים בשם "תובנות". התייעצנו אתכם במספר שאלות: איזה אופי לתת לאירועי שנת ה-70 למדינה, כיצד לשקם את מחצבת שגב, ומה לקדם באשכול צעירים. שמחנו להיענות יפה שלכם ולמדנו מהתובנות שהעליתם למערכת.

בשבוע החולף נפגשנו ועברנו על התובנות, וראינו את הכוונים הבאים:

אירועי שנת ה-70 למדינה במשגב יתקיימו בקיץ הקרוב, ויכללו סיורים להכיר ולהוקיר את משגב ותושביה, אירועי מוסיקה, אירועים במקבצי ישובים ברחבי המועצה, ואירוע גדול של שירה בציבור ביומשגב. כעת אנו מכינים את לוח האירועים ובקרוב נפרסמו.

למדנו מכם שמרכז צעירים במשגב צריך לתת הכוונה והדרכה בעיקר לאחר השיחרור, שרוצים יותר מידע על מה שקורה במועצה ומפגשים לשמירת קשר, שכדאי שיהיו מרחבי עבודה משותפים, ופתרונות לתחבורה. כל אלו יכנסו לתכנית העבודה של אשכול צעירים במטרה לשפר את היצע השירותים של מרכז הצעירים.

להתייעצות בנושא רעיונות לשיקום מחצבת שגב עניתם שניתן להסב את המחצבה למרחב טבעי ופתוח לכלל הציבור, ולשלב שימושים לבילוי משפחתי, שבילי אופניים ותשתיות לטיפוס על הקיר, ואו להקים אמפי-פארק למופעים. (היתה גם התייחסות שהמחצבה תשמש כאתר לאיסוף פסולת, אבל, מסיבות שונות, זה לא אפשרי). הרעיונות הללו הועברו לצוות העוסק בכך ויילקחו בחשבון בתכנון.

אנו ממשיכים להתייעץ, ומפרסמים שאלת התייעצות אחת לחודש לערך. אני מזמין אתכם להיכנס לאתר ולעזור לנו ברעיונות בשאלות השונות בחיי המועצה.

 

אישורי תושב להטבות במס הכנסה

בהתארגנות זריזה של המועצה הצלחנו להפיק אישורי תושב לכל מי שעונה על הקריטריונים של רשויות המס, ולשלוח אותם במייל (לאלו שהמייל שלהם ברשותנו) או בדואר היישובי לאחרים. מתוך כ- 20 אלף בוגרים הרשומים במרשם האוכלוסין במשגב, כ- 8,000 נמצאו כעומדים בתנאים לשליחה אוטומטית.

השבוע העלינו אתר מקוון ובו טופס בקשת אישור תושב בהתאם להנחיית רשות המיסים. מי שלא קיבל את אישור התושב במהלך האוטומטי ימלא את הבקשה באתר, הבקשה תעבור ליישוב שיפיק את האישור.

הצלחנו במהלך של כחודשיים לפתח תוכנה ייעודית הבודקת את התנאים שרשות המיסים הגדירה להפקת אישור תושב אוטומטי, ולפתח אתר ייעודי המקושר למזכירויות הישובים, שדרכו ניתן לבקש את אישור התושב למי שלא קיבל. אנו נפיק את הלקחים מהתהליך לקראת השנה הבאה. 

זה המקום לקרוא לכולם להיות אתנו בקשר: לעבור לקבלת שוברי ארנונה במייל ותשלום בהוראת קבע (או דרך הישוב) שמשם אנו לוקחים את הפרטים למשלוח אישור התושב המקדים, וכן למי שלא קיבל במהלך האוטומטי - לבדוק במהלך השנה היכן הוא לא היה רשום ולתקן.

 

מלגות לסטודנטים במשגב

במשך מספר שנים חיפשנו את הדרך להענקת מלגות לסטודנטים ממשגב, כך שהמלגה תהיה משמעותית והסטודנט יתרום לקהילה.

בשיתוף תכנית חדשה של מפעל הפיס הצלחנו השנה להעניק מלגות ל-35 סטודנטים ממשגב, מלגות בשווי שכר לימוד, כאשר הסטודנטים נדרשים לתרומת שעות לקהילה, שחלקן מתבצעות במרחבים, בבתי הספר, במועצה וכרכזי נוער בישובים. המלגות מיועדות לסטודנטים תושבי משגב שלא מקבלים מלגה ממקור אחר.

לפני כשבוע נפגשנו בפאב גלילאו החדש בשכניה (מומלץ) לחנוכת התכנית. כוכי - רכזת אשכול צעירים - והרוח החיה מאחורי התוכנית ושאר פעילויות האשכול, אירגנה את האירוע. שמחתי לפגוש את הסטודנטים והמשפחות שלוו אותם, ולהבין כמה משמעותית התוכנית להם ולנו. 

אנו נמשיך ביחד עם מפעל הפיס בתוכנית בשנים הבאות.

 

פתיחת הספריה בסלאמה

לפני כשנה כתוצאה מקצר חשמלי הספריה בסלאמה נשרפה והספרים שהיו בה ניזוקו. בעקבות זאת הוחלט להעביר את הספריה למקום חדש: בבית הספר היסודי סלאמה שבמרכז הכפר.

בשיתוף ועד סלאמה, בית הספר היסודי סלאמה, הספריה במשגב ותמיכה של משרד התרבות הקמנו מחדש את הספריה. הכשרנו מקום חדש, ציידנו אותו, רכשנו ספרים חדשים, ובקרוב יתווספו עוד אלפי ספרים מתקציבים שהשגנו.

לפני שבוע ערכנו טכס צנוע לפתיחה החדשה של הספריה. בתחילה עם סגל הספריה, בית הספר וועד הישוב, ובהמשך בפעילות לילדי סלאמה.

ספריה היא מוסד חשוב בכל ישוב. היא מבטאת את המורשת, ההשכלה, הרצון לדעת, הסקרנות, ומחנכת אותנו להתנהגות נאותה. הספריות משנות בימינו את אופיין ומכניסות חדשנות דיגיטלית. כך גם הספריה במשגב שמאפשרת כיום השאלה של ספרים באופן דיגיטלי, כיום בעברית ואנגלית, ובקרוב בערבית.

מאחל לתושבי סלאמה, המבוגרים, בני הנוער והילדים, שישתמשו בספריה המחודשת, שיגיעו לקרוא ולפעילויות, להרחבת הדעת והסקרנות. בהצלחה!