http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יומן המועצה

נושאים על הפרק - משולחן המועצה

מרכז השלטון המקומי מסכם:  

                                                                                         

הישג היסטורי לשלטון המקומי

 

יום היסטורי והישג היסטורי לשלטון המקומי בישראל. 

המאבק החברתי הצודק אליו יצאו הרשויות המקומיות, היה מאבק של אין ברירה, אותו הובילו יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, ויו"ר פורום ה-15, רון חולדאי, לאחר שמוצו כל אפשרויות המו"מ במשך 8 חודשים.

בשלטון המקומי הביעו שביעות רצון על כך שההסכם הצליח למנוע את השביתה הגדולה שכבר עמדה לצאת לדרך, שעתיים לפני שהחלה. ראשי הרשויות הוסיפו כי העובדה שלבסוף לא התקיימה שביתה, מלמדת על איפוק ועל כך שמרכז השלטון המקומי חתר להגיע לפתרון עד לרגע האחרון. 

על פי ההסכם שנחתם הלילה, השלטון המקומי יקבל תוספת תקציבית של 900 מיליון ש"ח : 850 לתקציבי הרשויות המקומיות ולהצלת החינוך, 50 מיליון ₪ להסכמי השכר.  כמו כן תוקם וועדה משותפת לבחינת נושא המים, שמטרתה להוזיל את מחירי המים ולהפוך את תאגידי המים והביוב לתאגידים עירוניים, שיאפשרו הן את הפחתת מחירי המים והמע"מ, והן פעולה ועבודה חסכונית, יעילה ומתחשבת יותר עבור האזרחים. הוועדה תגיש מסקנותיה תוך 45 ימים.

בנוסף, הממשלה תחדל, באישור היועץ המשפטי לממשלה, מנקיטה בסנקציות כנגד רשויות מקומיות שטרם הקימו תאגיד מים.

סוגיית תקציבי החינוך תמשיך להידון במסגרת שולחן עגול משותף לבכירי הממשלה והרשויות המקומיות, אשר יתכנס אחת לחודשיים, במטרה לקדם ולחזק את מערכת החינוך הממלכתי בישראל. בנוסף השולחן העגול הנ"ל יהיה מוסמך לדון בנושאים מרכזיים נוספים בחיי השלטון המקומי בישראל, מתוך מטרה לייעל את עבודת הרשויות המקומיות והממשלה, לצמצם את מספר הכשלים הבירוקרטיים הפוגעים בשירות לאזרח, למנוע קיצוצים תקציביים, ולהסדיר בחקיקה את היחסים בין השלטון המקומי לשלטון המרכזי בישראל. 

 

מחר  יכנס יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, את האסיפה הכללית של מרכז השלטון המקומי לאישור מתווה ההסכם. פורום ה-15 בראשותו של רון חולדאי כבר אישר כי יתמוך בהסכם זה.

 

שלמה בוחבוט, יו"ר מרכז השלטון המקומי: "השלטון המקומי מודה בעיקר לראש הממשלה וכן לשרי האוצר הפנים על נכונותם לפתור את המשבר. מדובר בהסכם היסטורי בעל היבטים חברתיים  שכולו לטובת הכיס הפרטי של האזרח.  בשלב ראשון נמנעה העלאת מחיר המים שנועדה לימים אלו וכן יופחת המע"מ על המים. בשלב הבא יבוטלו תאגידי המים במתכונתם הנוכחית, הגורמת לכולנו לשלם חשבונות מים מופקעים. אני סבור כי עם התקציב החדש נוכל לחזק  את השירות לאזרח ואת מערכות החינוך והרווחה. הוכח שאחדותו של השלטון המקומי ניצחה."

 

 

 רון חולדאי, יו"ר פורום ה- 15: "אני שמח ששיקול הדעת והאחריות גברו והושגו ההסכמות המאפשרות לשלטון המקומי להמשיך במתן השירותים שכה חיוניים לאזרחי המדינה. אני מקווה שאולי הפעם מבינים בממשלת ישראל כי השלטון המקומי אינו ועד עובדים או מגזר סקטוריאלי אלא הוא השלטון שעומד בחזית העשייה והשירות לאזרח והדרישות שהוצגו על ידנו נועדו על מנת להבטיח את המינימום הנדרש לקיומם. אני מודה לראש הממשלה ולשרים ובמיוחד לשר האוצר שהתגייסותו ונכונותו לדון בעניין ברצינות במהלך הימים האחרונים היא שהביאה בסופו של דבר להבנות שהושגו" 

 

שמוליק ריפמן, יו"ר מרכז המועצות האזוריות: ""במרכז המועצות האזוריות האמינו לכל אורך הדרך שניתן להגיע להסכמות, ולכן סירבו להשבית את מערכת החינוך. אני מקווה שזה יהיה המאבק האחרון ושאכן יכובדו כלל ההסכמים שנחתמו לפנות בוקר, לטובת השלטון המקומי בישראל"

 

בשלטון המקומי מאמינים כי המאמצים הכנים שנעשו על ידי כל הצדדים - ראש הממשלה ושרי הפנים והאוצר, יובילו למהלכים חברתיים חשובים שמהם ירוויחו כל אזרחי ישראל.

 

 

 

 

בברכה,

 

רן אהרון, דובר פורום ה-15                                                        לינדה  ששון דוברת מרכז השלטון המקומי

0546687002                                                                            0544-601760 * Lindas@ulai.org.il

                                                                                       יחידת דוברות והסברה בניהול פאר&לוין  תקשורת