http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יומן המועצה

נושאים על הפרק - משולחן המועצה

תשובה לשורת פניות בנושא' חוק ועדות הקבלה' (בעקבות הראיון ב'א לה גוש')

 תושבים יקרים,
לאחר שקראתי בעיון את כל הפניות והתכתבתי עם כל פונה בנפרד, אני מבקש להוסיף כמה מילים כדי להבהיר את זווית המבט והשיקולים שמנחים אותי. 

משגב היא מקום צומח ופורח, רוב היישובים בתהליכי קליטה והתרחבות והתחושה הכללית היא של חוזק ואופטימיות. עם זאת חשוב להבין שהחוזק שברירי, ושעוד לא השלמנו אפילו מחזור חיים אחד. אני מכוון את כל פעולותיי להמשך הצמיחה ולעתיד יציב ובטוח למשגב ולאזור כולו. 

רובנו באנו למשגב מתוך מודעות לאופיו המגוון של האזור. מתוך רצון להכיר, לכבד את השכן, החבר והעמית, ולהיות מכובדים על ידם. 'פסיפס הקהילות' הוא ממאפייני החיים בגליל ואני מבקש בכנות לשמור עליו. המועצה פועלת במגוון רחב של ערוצים לקידום שכנות טובה, פרויקטים משותפים ושיפור איכות החיים לכל תושבי האזור. אבל הדברים צריכים להיעשות בסבלנות, מתוך כבוד הדדי ורצון טוב.

 אינטגרציה כפויה לא תחולל שום תהליך חיובי, ושום שכנות טובה לא תצמח ממנה. אני בטוח שישנם אנשים רבים שישתלבו היטב ביישוב קהילתי בגליל ללא תלות באמונתם, צבעם, נטיותיהם וכו'. המנגנונים שכלולים בהצעת החוק יאפשרו את הקבלה הזו וימנעו שרירות לב (למשל, באמצעות מתן סמכות לבתי משפט מינהליים לדון בנושא, בעוד שכיום אין להם יכולת לדון בנושא) . תקנון יישוב לא יכול להדיר יהודים, ערבים, נטיות מיניות, תעסוקה, דעות פוליטיות וכו'. ישנם גופי בקרה, והצעת החוק מקימה גופים נוספים, שיוודאו זאת. כל גופי הבקרה הם חוץ יישוביים, ציבוריים ונתונים לביקורת משפטית. 

השנוי בחוק נועד לתמוך בתהליך מתון, מתוך בחירה מודעת של שני הצדדים. המצטרף ליישוב לא נדרש לקיים אורח חיים כלשהו, אלא רק להכיר בכך שהקהילה אליה הוא מצטרף מקיימת מנהגים מסוימים. להכיר ולהיות נכון לכך. הצטרפות של חברים שאינם מעוניינים בחיי הקהילה, שאינם נכונים להכיר במנהגיה ואורחות חייה, שלעיתים אף מצהירים נגדם בגלוי, תהפוך את המקום לזירת קופליקטים ועוינות, ויש לא מעט דוגמאות לכך.

התמיכה בהצעת החוק מגיעה מכל קשת הדעות בפוליטיקה הישראלית: ראשי מועצות ממרץ, עבודה, ליכוד, קדימה, ש"ס ועוד. לעתים יש צורך להניח בצד את המשנות הסדורות וההזדהות הפוליטית ולחשוב לעומק, ללא קיבעונות, תוך התחשבות בתרחישים השונים ותוך מחויבות לעתיד טוב יותר.

זה הקו המנחה אותי בכלל, ובנושא החשוב הזה בפרט.

כדי לקיים זאת אני פתוח ומעוניין לשמוע כל דעה  וכל זווית מבט.

אתם מוזמנים להביע את דעתכם ולהמשיך את הדיון.

 

שלכם

 

רון שני

ראש המועצה האזורית משגב

 

 

תגובה אחרונה ב-30/01/2010 19:40:43

 

משגב היא קהילה של קהילות. אבן הבניין המובהקת והאורגנית שלנו, הזיקה הטבעית והמקור הראשוני להזדהות, הם היישוב. המונח 'יישובים קהילתיים' (שנולד כאן, במשגב) משמש היום יישובים רבים ושונים בארץ, חלקם בני אלפי תושבים, ולכן עברנו למונח 'כפרים קהילתיים' לתיאור היישובים שלנו, אבל עדיין, בלי לדעת בדיוק ועם הרבה שאלות פתוחות - מה זה כפר קהילתי, מהי קהילה ביישוב, מה אנחנו היום ומה אנו רוצים להיות.

איכות החיים, תחושת השייכות, הרווחה והחוסן של כל אדם מושפעים ממעגלי ההשתייכות שלו. היישוב מהווה בד"כ מעגל משמעותי. אופיו של היישוב מושפע מנתוניו הגיאוגרפיים והסביבתיים, התנהלותו, מוסדותיו ומעל הכל מטיב הקהילה שבו.
היום אנחנו רוצים להתקדם צעד נוסף, ולצקת, בתהליך משותף עם הציבור, תכנים נוספים בכפרים הקהילתיים שלנו. התהליך 'יישוב ירוק מקיים' (השם עוד לא נבחר, כאמור) חותר לשפר את איכות החיים שלנו לרווחתו של כל אחד מאיתנו, של היישוב, של האזור ו...כן, גם של היקום כולו.
לצורך בניית התהליך הוקמה ועדת היגוי רחבה בריכוזה של אתי לוי, מנכ"ל המועצה.

ועדת ההיגוי החלה בלימוד של נושא הקהילה על גווניו השונים וביום שישי האחרון התכנסה לשמוע 3 הרצאות:

ההרצאה הראשונה  (הקליקו על הקישורים) הייתה של פרופ' אמנון בהם מגילון, שדיבר על קהילות שונות ודרכי ההתמודדות שלהן עם שינויים. ההרצאה השנייה, מפי ד"ר מרים ביליג, הציגה תוצאות מחקר, שעקב לאורך זמן אחר קהילות יישוביות במצבי שגרה, תנודות ומשבר. ההרצאה השלישית, של אורלי רונן ממרכז השל, סיפרה את סיפורן של ה'ערים הנינוחות' (slow cities). שורה של ערים בעולם המקיימות אורח חיים נינוח, חברתי ואיכותי יותר, ברוח עקרונות הקיימות. (קשה לתמצת במילה ושווה להקליק ולקרא - ל  א ט .  מעורר השראה.)

לאחר ההרצאות התקיימו 3 דיונים כדי לחשוב על שאלות שעשויות לעניין את הציבור בהקשר של קהילה בישוב, מנהיגות בישוב, וקיימות ואיכות סביבה בישוב.

בשלב הבא יופץ מידע לציבור בדרכים שונות ובהמשך יתקיים 'מרחב פתוח' לדיון עם כלל הציבור במשגב, כדי לאתר את הסוגיות החשובות לנו כקהילות ולהתמודד איתן יחד בהמשך.

התוצר הסופי של התהליך יהיה 'ארגז כלים ליישוב', קווים מנחים, שמהם יוכל כל ישוב לאמץ ולהתמקד בנושאים המתאימים לו. ההנחיות והמדדים יסייעו לבנות את הקהילה בישוב ברוח העקרונות המתאימים לה, כדי ליצור הון חברתי ואיכות חיים טובה.

ארגז הכלים יעמוד על 3 רגליים: הרגל הקהילתית, הרגל הסביבתית והרגל של הממשל ומוסדות היישוב.

אני קורא לכלכם להצטרף לדיון ולתהליך ולהשפיע על העתיד המשותף שלנו.

 

רון שני

 

תגובה אחרונה ב-14/01/2010 21:24:20

 

התייחסות אישית ל"בינוי קהילתי" ול"התערבות קהילתית" ביישובי משגב

 

בשגרת היום אנו לפעמים שוכחים שאנו עוסקים כולנו במעשה חריג - בניית יישובים כפריים בנקודות גיאוגרפיות ספציפיות שבהן לא היו קודם כאלה.

רב האנשים בארץ ובעולם לא עוסקים בזה.  אנו, שכן עוסקים בהתיישבות, נאלצים להתגבר כל הזמן על ניגודי אינטרסים בינינו לבין שותפינו ושכנינו, בכפר שלנו ובכפרים שכנים, ולהתגבר במקביל על אין ספור קשיים וחסמים, ולהתפשר כל הזמן עם מגבלות ומחסור במשאבים אישיים, משפחתיים, קהילתיים, לאומיים, וגלובאליים.

 

העובדה שכל יישוב מאוגד כאגודה שיתופית היא מצד אחד קוריוז ארכאי ומצד שני - כמו כל מציאות שאנו מוצאים עצמנו בתוכה - הזדמנות ומלכודת בבת אחת.

 

כדי לתפעל אגודה צריך לפתח מסורת של תרבות דיון ומנגנון של בחירת הנהלה/ הנהגה, ושל בקרה ודווח ברמה של "תדריך/ תחקיר" - או בלשון הרלבנטית- אישור תקציב (לכתחילה) ואישור דוחות כספיים (בדיעבד). דיונים והחלטות במהלך העניינים ה"רגיל" אמורים להיערך  בהנהלה הנבחרת, וקדנציית ההנהלה הקצרה יחסית (שנה-שנתיים) אמורה לייצר accountability"", אחריות ישירה של ההנהלה להחלטותיה, מעשיה ומחדליה ולמנוע נתק בין ההנהלה לבין כלל החברים אשר מתכנסים ככלל פעם או פעמיים בשנה.

 

האגודה השיתופית, מוסדותיה ונהליה, נכסיה והתחייבויותיה, תקציבה ודוחותיה הכספיים - כל אלה אינם מטרה אלא בסך הכל אמצעי למטרה האמיתית שהיא הקהילה עצמה - במקרה שלנו הכפר עצמו.

 

קהילה איננה גוף מוחשי ובר מדידה אמפירית ובקורת פורנזית - היא מכילה סבך של קשרים בין אישיים, בין משפחתיים, ובין דוריים והיא מתאפיינת בגופים בלתי פורמאליים ובערוצי תקשורת והשפעה הדדית שחלקם גלויים וחלקם נסתרים.

 

אחד המדדים לחוסן קהילתי הוא רמת ההתנדבות והמחויבות לפעילויות משותפות; מדד חשוב נוסף הוא יכולת גישור ופשרה או במילים אחרות יכולת "הכלה" של השונה או ה"אחר".

 

אחד המבחנים לחוסן תאגידי הוא יכולת התמדה באסטרטגיה לאורך זמן; מדד חשוב נוסף הוא היכולת לערוך שינויים מהירים בתוכניות ובהרגלים על פי המציאות המשתנה.

 

אחד המדדים לחוסן של כפר הוא הסולידאריות, שלא לומר "לוקאל- פטריוטיזם"; מדד חשוב הרבה יותר הוא השמירה על הזכויות על האינטרסים של המיעוט והשונה- בעלי אידיאולוגיה או נטיות ערכיות או רוחניות/ דתיות שונות, קבוצות גיל ואוכלוסיות "פגיעות", בעלי צרכים מיוחדים, אוכלוסיות הדורשות תשומת לב מיוחדת, וכל מי שזקוק לטיפוח "העצמה" או סתם תשומת לב.

 

בחלק מיישובי משגב אני עד לאחרונה למשברים חברתיים בעוצמות שונות. אני מבקש לציין שאני לשרותכם הן בתוקף תפקידי במועצה והן כשכן - להשתדלות, לעזרה, או במידה וזה מה שנדרש - סתם לא להפריע.

                                                                                                בכבוד רב,

דני עברי

סגן ומ"מ ראש המועצה

תגובה אחרונה ב-31/01/2010 01:43:16