דבר העורך

מנהלי היומן

אלבום תמונות rss
מלאו כאן את כתובת ה-Email שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן היומן שלי.
הצטרף הסר

רשומות אחרונות

ארכיון

אלבום תמונות

Loading
 

ישוב לדורות

מפגש מס' 4 - קהילה
20/06/2013 17:24:52

במפגש זה למדנו כי הנורמות ביישוב הן אלו ששומרות על הערכים ודרכן גם ניתן לזהות את ערכי הליבה של היישוב. 

באמצעות מיפוי של הנכסים האנושיים ביישוב ניתן להפוך אותם להון חברתי חשוב ולחיבורים מעניינים ביישוב, לדוגמא פורש צעיר מרפא"ל המלמד שיעורים פרטיים במתמטיקה נערים ביישוב. 

הבנת ה"סיפור" (נרטיב) של היישוב היא הדרך להבין את הזהות היישובית. הבנת הנורמות, הערכים והנרטיב של הסיפור היא כלי מפתח בעבודת המתכנן ביישוב. התעלמות מאופי היישוב, מערכיו ומרגישויות שקיימות בו יכולות לגרום לכשלון בתהליך קבלת ההחלטות ביישוב ולמשבר או לכשלון של תהליך תכנון אסטרטגי. פתיחות, גמישות ודיאלוג פתוח יפתרו לרוב את המשבר או ימנעו אותו לחלוטין. 

מה ניתן להגדיר כמחוללי קהילתיות? עלינו להתחיל בתהליך של יצירת משמעותיות - התחשבות בדעה שלי, פונים אלי ושואלים לדעתי, שייכות - המשמעותיות מובילה לשייכות ולהרגשה שזה שלי, מחויבות - בשל התחושה של משמעותיות ושייכות מגיעה גם המחויבות - אני מוכן להיות מחויב ולפעול בהתאם, אמון והדדיות  - אני מוכן לתת לא כדי לקבל בתמורה.

חשוב לפעול במסגרות שתחוללנה קהילתיות ובעיקר בשני צירים:  ציר החיים (בני מצווה, פרישה וכניסה לגיל השלישי, מעברים כגון מעבר לכיתה א', הורות וסבתאות, מוות, מחלות, נישואין, התגייסות לצבא ועוד) וציר השנה (חגים ומועדים, שבתות, ימי הולדת, חג היישוב, ימי גיוס, טקסים יישוביים, עונות השנה, חופשת הקיץ ועוד).  מוצע כל כל הפעילויות, במסגרת יצירת תרבות יישובית, תהיינה בהתאם למטרות ולזיקה היישובית ולא לשם הבידור והפעילות בלבד. כמו כן חשוב שהפעילויות תהיינה של מפגש משמעותי:

- שיתוף של מקסימום אנשים

- פעילות שמתמשכת לאורך שנים ("חזקה ממי שמחזיק בה כרגע")

- יוצרת סיפור סביב הפעילות

- פעילות בציר החיים או בציר השנה

- מסגרות קבועות ולא חד-פעמיות 

1057 צפיות
פורסם ב- 20/06/2013 ,בשעה 17:24:52
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית

כל היומנים

sun - לשירות חברות הסטארט אפ בצפון אומרים שהיה פה אמנים ויוצרים אני ואתה נשנה את הגינה אנשי הגשם אתר צומח גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר גן קיימות הבית הפתוח הופכים את בקעת בית הכרם לעמק תפארת החינוך - הלב הפועם של משגב הכל נוער המלאכים של כלבלאב העשרה ואומנויות הקומפוסטר כחיית מחמד התנדבות...זה אנחנו ויקי משגב זבל זבל תפריד זכויות בעלי חיים זריקת בריאות חיים בקהילה טיולים ומסעות יד ביד בגליל יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון יומן המועצה יומן ספורט יומן רכזי טיולים יער האופניים והקהילה יש עבודה ישוב לדורות לא רק לנשים לחיים ארוכים מבקרים במשגב מדברים אמונה מדיה חברתית מועדון רוטרי משגב מוקד 107 מזכירי/ות ישובים מיומני הספרנית משגב קולטת משומשהו נוער ראס אל עין עד-כאן העתון המקוון של משגב עוד מעט 30 עושים עסקים על הדרך פורום מנהלני חינוך פתווו-ח צעירי משגב קבוצת YAD קול ההתחלות קונים - כאן קורס ועדים קיימות וסביבה קליק שביל סובב משגב שבילים ברגל תיירות במשגב תרבות