דבר העורך

מנהלי היומן

אלבום תמונות rss
מלאו כאן את כתובת ה-Email שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן היומן שלי.
הצטרף הסר

רשומות אחרונות

ארכיון

אלבום תמונות

Loading
 

ישוב לדורות

מפגש מס' 3- סביבה
13/06/2013 16:26:44

תושבי משגב רוצים לשמור על המארג הרגיש בין האדם לסביבה, כך שמשאבי הטבע לא יופרו מעבר למינימום הנדרש.

עקרונות הקיימות כוללים את כל תחומי החייים, כך הדגיש ברוך קומפנו, מנהל אגף קיימות וסביבה וקהילה בריאה יוצרת יישוב בריא.

אחד הנושאים החשובים שעלו הוא התייחסות היישוב ל"נחלת הכלל". מהי נחלת הכלל ואיך היישוב מתייחס אליו? האם נוצרו קודים מוסכמים ביישוב לנחלת הכלל וכיצד מטמיעים אותו? נמצא שזהו מפתח לחיים טובים יותר ביישוב.

אתגר נוסף משמעותי הוא הקטנת הצריכה ביישוב והקטנת כמות הזבל.

איתן רוזנברג, ממשתתפי הקורס, הציג את הדרך בה מעלה צביה מתייחסת לסביבה. אחת הנקודות המעניינות היא שינוי הסביבה כדי לחזק את הקהילה באמצעות יצירת מקומות מפגש ותב"ע המעודדות תנועה רגלית למרכז היישוב.

ד"ר אורלי רונן, מנכלי"ת מרכז השל, סיפרה על ההסתכלות ביחידות תת-מוניציפליות, כגון שכונה או יישוב. וכי אחד מהכלים המוצעים הוא לימוד מהצלחות, באמצעות מערכת של קריטריונים לבחירת הצלחה. צויינו קריטריונים כגון ברת שכפול, מקורית, נותנת מענה ישיר לבעיה קיימת, מקדימה תרופה למכה, סיכוי שתהפוך ל"כדור שלג" ותופץ במקומות נוספים ועוד. בתל אביב מתקיימים שני פיילוטים בשכונות כדי להשיג קיימות שכונתית ומתקיים בהן פעילות מרשימה מאד.

עדית בנאורי מגילון ספרה על הפעילות של וועדת איכות סביבה בגילון ועל הדרכים להטמעת העקרונות ביישוב. הגישה הנכונה היא לערב את כל הוועדות ביישוב בעשייה וכמובן לצרף לוועדת איכות הסביבה תושבים שרוצים לקדם את הנושא. בשלב ראשון כדאי לבצע סקר, כדי לקבוע סדרי עדיפויות בהמשך.

 

בדיונים בקבוצות מקצועיות קטנות עלו מס' תובנות מעניינות בהקשר של תהליך התכנון ביישובים:

 

  1. מוצע לבדוק בכל שלב של התכנון האם יש התייחסות לקיימות
  2. חשבו לזהות נושאים החוסמים או מקדמים את האסטרטגיה בדמות של "שדות כוח"
  3. חשוב לפעול ברמת המודעות ולחשוב "מה יקרה אם לא נעשה את זה", כדי להגביר את המוטיבציה לשינוי
  4. לבדוק היכן החיבורים ונקודות הממשק לתחומי הליבה האחרים: משילות וקהילה
  5. חשוב לבצע את התוכנית בצעדים קטנים, כדי לא להרתיע את הקהילה
  6. ההתייחסות לקיימות צריכה לערב את מרבית תושבי היישוב ואת פעילות הוועדות השונות בו

קישור למצגת של מאפייני הקיימות ביישוב לדורות

קישור למצגת של הטמעת עקרונות הקיימות ביישוב

 

886 צפיות
פורסם ב- 13/06/2013 ,בשעה 16:26:44
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית

כל היומנים

sun - לשירות חברות הסטארט אפ בצפון אומרים שהיה פה אמנים ויוצרים אני ואתה נשנה את הגינה אנשי הגשם אתר צומח גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר גן קיימות הבית הפתוח הופכים את בקעת בית הכרם לעמק תפארת החינוך - הלב הפועם של משגב הכל נוער המלאכים של כלבלאב העשרה ואומנויות הקומפוסטר כחיית מחמד התנדבות...זה אנחנו ויקי משגב זבל זבל תפריד זכויות בעלי חיים זריקת בריאות חיים בקהילה טיולים ומסעות יד ביד בגליל יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון יומן המועצה יומן ספורט יומן רכזי טיולים יער האופניים והקהילה יש עבודה ישוב לדורות לא רק לנשים לחיים ארוכים מבקרים במשגב מדברים אמונה מדיה חברתית מועדון רוטרי משגב מוקד 107 מזכירי/ות ישובים מיומני הספרנית משגב קולטת משומשהו נוער ראס אל עין עד-כאן העתון המקוון של משגב עוד מעט 30 עושים עסקים על הדרך פורום מנהלני חינוך פתווו-ח צעירי משגב קבוצת YAD קול ההתחלות קונים - כאן קורס ועדים קיימות וסביבה קליק שביל סובב משגב שבילים ברגל תיירות במשגב תרבות