http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

זכויות בעלי חיים

ימים נוראים

 

תקופת החגים מראש השנה ועד יום הכיפורים נקראת ביהדות "ימים נוראים" שכן אלו ימי הדין ובהם ייקבע "מי יחיה ומי ימות מי בקיצו ומי לא בקיצו".

אמורים היו ימים אלה להיות ימים של יתר חמלה ורגישות אבל מבחינת בעלי החיים אלה באמת ימים נוראים.

זה מתחיל עם מנהג הכפרות הידוע לשמצה. זו אינה מצווה אלא פשוט מנהג. האם נראה לכם, אנשים שפויים, שאלימות כזו המופגנת כלפי בעל חיים חסר הגנה, היא היא שתכפר על העוונות. האם בכלל ייתכן לכפר על עוון אחד בעוון אחר?

הרעיון הזה שמותה של חיה מכפר על חטאיו של אדם אינו חדש. גם במקדש היו מקריבים קורבנות חטאת ואשם שעיקרם לכפר על חטאי מביא הקורבן.

סעודת ראש השנה היא סיבה לחגיגה בבית היהודי והיא עשירה בראשים כרותים המונחים על השולחן.

ראש כבש – כדי שנהיה לראש ולא לזנב.

ראש דג – שניפרה ונירבה כדגים.

ראש איל – זכר לעקדת יצחק שבה הוקרב איל במקומו של יצחק.

כאן אולי המקום להזכיר שאותם פעילי זכויות בעלי חיים שהציבו ראשים כרותים במזרקה בתל אביב, נעצרו בטענה שהם מסבים טראומה לעוברים ושבים. משום מה אין שום טראומה כאשר הראשים מונחים אחר כבוד על שולחן החג (או אצל הקצב).

יום כיפור הוא שיאם של הימים הנוראים. ביום זה אמור להיחתם גזר דינו של כל יהודי לשנה הקרובה. מסתבר שרוב היהודים, טובים, רעים ורשעים - נחתם דינם לחיים מה שלא כן לגבי החיות המעורבות בטקסי היום הזה.

הכהן הגדול, מקריב ביום הזה חמישה עשר בעלי חיים ועוד שעיר עזים אחד הוא שולח למדבר לרסק אותו מצוק לתהום, הספק לא רע אפשר לומר.

סך הכל מוסרים את חייהם באותו יום תשעה כבשים, שלושה שעירי עזים, שני פרים ושני אילים. בית המקדש דומה יותר לבית מטבחיים שטוף דם. הכהן הגדול הוא יותר קצב מאשר כהן. הוא מזה את הדם על המזבח ארבעים ושלוש פעמים ובכלל הוא עסוק מאד ברחיצת ידיו מן הדם כל פעם שהוא נפנה לעבודה אחרת.

 

גם אם ישנם אנשים טובים הטוענים שהתורה מלאה במצוות שעיקרן צער בעלי חיים, המסר המתקבל איננו כזה. לא מתקבל הרושם שחייהם של בעלי חיים באמת חשובים ושיש להם זכויות משל עצמם.

תפישתה של התורה משפיעה בצורה עמוקה על מאמיניה. גם אנשים שהתפישה הטבעית שלהם היא שיש לבעלי החיים זכויות על גופם מכפיפים את תפישתם למה שכתוב בתורה כמו שכותב אחד מהם ברשת.

 

"בעלי חיים זה לא צעצועים! למה לעשות ניסויים בבעלי חיים והתעללויות וכל מיני דברים שלא נורמלי אפילו לחשוב עליהם ומי שעושה את זה לא מעריך גם אנשים והיה עושה את זה גם לאנשים פשוט מאוד ובעניין האכילת בשר בורא עולם נתן לנו מהתורה חיות שמותר לאכול ומי יותר רחמן וטוב ממנו ? אם היה בזה התעללות או כל דבר כזה הוא לא היה מתיר לנו לאכול את החיות הכשרות ! השחיתה כל כך מהירה שהחיה לא מרגישה אם אני לא טועה מוכח שהשחיטה שלנו היא הכי קלה מבין כל השחיטות וההריגות השניות אבל כל שאר החיות הלא כשרות אסור להרוג .. ואולי דווקה לחיות האילו הכשרות אין הבנה שהן נשחטות או משהו כזה נסתרות הן דרכי האל ! אבל בעיקר הם צודקים ואתם אנשים כל כך טובים !!! אין מילים אחרות יישר כוח ותמשיכו במאבקים האילו איפה שצריך נגד ניסויים וכל השטויות האילו כובעים ובגדים מפרוות של חיות וכל מני דברים כאילו מזעזעים".

 

מבחינתי אני – התורה היא אחד האסונות הגדולים ביותר שקרו לבעלי החיים בכך היא נותנת לגיטימציה למיליארדי מאמינים להתייחס לבעלי חיים כיצור נחות ולא כשותף על פני האדמה הזאת.

 

 

שנה טובה לכל קוראיי ולכל בית ישראל. שנה של יתר חמלה ורגישות ופחות אברים על השולחן.

1237 צפיות
תגובה אחרונה ב-13/09/2013 11:09:53 מאת איילת