http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר

ספורטאיות במשגב

מישהי לרוץ איתה

ריצה נחשבת לפעילות ספורטיבית שנויה במחלוקת. המקטרגים טוענים שהיא שוחקת את הברכיים, מזעזעת את עמוד השדרה ומטלטלת את המוח, ואילו המהללים אומרים שאם יודעים לרוץ נכון אפשר להימנע מהסיכונים ואפילו להרוויח, כי ריצה עובדת על מערכות שרירים רבות, היא מפתחת סיבולת לב-ריאה ויש לה ערך מדיטטיבי.
אחת הדרכים הטובות ביותר להימנע מסיכוני הריצה היא להצטרף לקבוצה. בתחילת הקיץ נפתחה במשגב קבוצת ריצה לאצניות מתחילות בהדרכתה של תמי ברוך. כ-30 נשים משתתפות בפעילות. ויוי ווכל היא אחת מהן. "בחרתי בריצה", ויוי אומרת, "אבל אני חושבת שהריצה בחרה בי".


ויוי מספרת שהתחילה עם הליכות מהירות, ובכל פעם הגבירה את הקצב. היא אוהבת להרגיש את הדופק עולה, את הכושר שמשתפר מריצה לריצה ואת תחושת הסיפוק של אחרי האימון, וכך היא מתארת את הצעדים הראשונים שלה בעולם הריצה: "אני מרגישה שנכנסתי למין מנהרה שאני לא יודעת לאן היא תוביל אותי, אבל הדרך בהחלט מרגשת". ויוי מתכוננת למרוץ הראשון שלה - מרוץ משגב שיתקיים באוקטובר הקרוב.
מרוץ משגב היה המרוץ הראשון של אפרת גזית לפני 7 שנים, "זה מאד מצא חן בעיני, אז החלטתי לרוץ מרתון".
אפרת מתאמנת לבד. "יש לי משמעת עצמית, ואני לא אוהבת שאומרים לי מה לעשות. כשהתחלתי לרוץ קראתי ולמדתי את הנושא, וככל שרצתי יותר למדתי על עצמי מה טוב לי ומה לא".
אפרת רצה למרחקים ארוכים, ריצות מרתון וריצות אולטרא-מרתון (ריצות למרחקים ארוכים יותר מ-42 ק"מ). "ריצות ארוכות זה ספורט יחידני, את עם עצמך. מתמודדת נגד כוחות הנפש שלך. בזמן הארוך שיש לי עם עצמי אני נאבקת עם משברים, אני לומדת מה זה סבל ואיך להתאושש ולנצח אותו, אני לומדת איך להרחיב את הגבולות של הגוף. הריצה היא סוג של דיאלוג פנימי עמוק, ואת התובנות מהדיאלוג אני לוקחת איתי לחיים".  

 


אצל ענבר בזק הריצה נובעת ממניעים יותר ארציים.  "הדרך הכי טובה להכיר מקום חדש זה דרך הרגליים. הריצה מאפשרת לגמוא מרחקים במהירות, ואין צורך בשום ציוד חוץ מנעליים". בכל פעם שענבר מגיעה למקום חדש בארץ או בחו"ל היא נועלת את נעלי הריצה שלה ויוצאת לריצת היכרות.
ענבר רצה מגיל 12. היא התחילה לרוץ במטרה לרדת במשקל וגילתה שיש לה יכולות אתלטיות יוצאות דופן.
בנערותה היא השתתפה במכביה, הייתה אלופת הארץ בריצת 800 ו-1,500 מטרים, ואף ייצגה את ישראל באליפות העולם לבתי ספר וזכתה במדלית ארד. הניצחון האחרון שלה היה בדואתלון במשגביאדה.

 


לאחרונה היא איננה מסוגלת לרוץ בגלל פציעה, "זה חסר לי מאד. אני מנסה להחליף את הריצה בפעילויות אחרות, אבל ריצה זה הספורט האולטימטיבי". המדור שולח לה ברכת החלמה מהירה, ומקווה לראות אותה כובשת שוב את השבילים בקרוב.
אפרת תשמח לראות את השבילים מתמלאים באצניות. היא אומרת שאחוז הנשים שמשתתפות בספורט הסיבולת הוא קטן יחסית, "מחנכים אותנו להיות ענוגות ורכות ונעימות אבל יש בנו עוד רבדים, וריצה מאפשרת לבטא אותם".
אז כל מי שמדגדג לה עכשיו בכפות הרגליים מוזמנת להצטרף לקבוצת הריצה, נפגשים בימי ראשון ב-6 בבוקר, ובימי חמישי ב-6 בערב בכניסה לאולם הספורט. 

1714 צפיות
תגובה אחרונה ב-29/08/2012 17:55:52 מאת ירון