דבר העורך

מנהלי היומן

אלבום תמונות rss
מלאו כאן את כתובת ה-Email שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן היומן שלי.
הצטרף הסר

רשומות אחרונות

ארכיון

אלבום תמונות

Loading
 

אני ואתה נשנה את הגינה

גינון, פרמקלצ'ר ועוד

ערוגת רולדה מוגבהת
29/06/2011 11:30:21

ערוגה רולדה מוגבהת

 

את שיטת הערוגה המוגבהת לגידול ירקות ותבלינים למדנו בקורס הפרמקלצ'ר במשגב. השיטה נוסתה בפועל על ידי מספר משתתפי הקורס בהצלחה רבה. אם פעם ניסיתם לגדל ירקות וזה "לא הלך" כאן ההצלחה מובטחת, התמונות להלן מוכיחות זאת. מומלץ לעבוד עם הילדים ובן/בת הזוג (רמז, זה יהיה הרבה יותר מהר!)

 

מקור השיטה היא החקלאות הסינית המסרותית. בשיטה זו קיים שיווי משקל טוב בין הקרקע (המדושנת), המים והאויר. שיטה זו מתוארת בספרו המצוין של שלמה אילן, "הגן הפורה" עליו אנו ממליצים בחום.

 

הערוגה בסיום ההכנה:

 

רולדה

 

קל לישם את הערוגה וגודלה יכול להיות מותאם לכל שטח פנוי בגינה. כעקרון, ירקות אוהבים שמש למספר שעות ביום אך הם יגדלו היטב גם בצל חלקי. רצוי שאורכה של הערוגה יהיה מצפון לדרום. בחרו שטח ברוחב כמטר עד מטר וחצי ובאורך כרצונכם (שימו לב, האורך קובע את כמות העבודה...!). חופרים בור בעומק של 20-30 ס"מ בכל שטח הערוגה ושומרים את האדמה בצד. אפשר לפרוש רשת לול בתחתית הבור וצדדיו אם קיימת בעית נברנים באזור. בתחתית נניח זרדים באורך של כ30ס"מ ונערום לערמה ברוחב של כ60ס"מ וגובה 20-30ס"מ (ראו תמונה להלן). מעל נניח עלים בשכבה של 20-30 ס"מ ונרטיב היטב. על שכבה זו נניח אדמה (מהערמה בצד) בעובי של 5-10ס"מ ומעל שיכבה נוספת של עלים ועוד שכבת אדמה. בשלב זה גובה הערמה יכול להגיע לחצי מטר ויותר, זה טוב אך דרוש הרבה חומר גלם אותו אפשר להשיג בקלות מערמות הגזם של הישוב. השלב האחרון היא שכבת קומפוסט חצי בשל מהקומפוסטר הביתי (שאף פעם לא מגיע לבשלות...אפשר לקחת גם מהשכנים שלא יודעים מה לעשות איתו) ועליו קומפוסט קנוי ובשל. ניתן להוסיף עוד אדמה למעלה ולערב עם הקומפוסט, בשכבה זו נבצע את השתילה.

 

 סכימה

צינורות ההשקיה עם טפטפות כל 20-30 ס"מ יונחו לאורך הערוגה. את מחשב ההשקיה נכוון לשתי השקיות ביום (בוקר וצהריים) לכרבע שעה. גודל הטפטפת תלוי בסוג הצמח וגודלו הצפוי, 2 או 4 ליטר.שעה מספיק. אם נראה שהצמחים הגדלים דורשים יותר מים (הם יבהירו זאת במראם) ניתן להסיף התזה או טפטפות נוספות בעתיד. כאשר הצמח גדול ניתן לרווח את זמני ההשקיה לפעם ביום או שלוש פעמים בשבוע ולהגדיל את המינון בהתאם.

 

כעת הגיע רגע השיא - השתילה. מומלץ בחום לבחור את הצמחים בהתאם לעונה ולקחת בחשבון את זמן הגדילה. על כך ראו כתבה נפרדת (בקרוב). מומלץ מאד לשתול מספר צמחים שונים. כמו כן לדרג את השתילה בזמן כך שלא נקבל 10ק"ג עגבניות בבת אחת... הצמחים הגבוהים (כמו תירס) ישתלו בראש הערוגה, והמשתרעים (כמו מלון)ץ או הקטנים (צנונית, גזר וכו')  בתחתית הערוגה.

 

 בין צמחים יש להוסיף שכבה יפה של גזם, אם אפשר טרי. הוא יתיבש ויהווה שכבת הגנה ושמירת לחות עבור הצמחים. עוד לפני השתילה נפזר שכבה דקה של גזם עלים ונשתול בתוכה ע"י פינוי מקום השתילה. עם גדילת הצמחים נוסיף גזם עד לעובי של 10-20 ס"מ.

 

זהו, לא קשה. כמנהגנו, להגברת התאבון, הנה מספר תמונות באדיבותו של עמי גבעתי מעצמון.

 

החפירה:

ערוגת חפירה 

 

הנחת זרדים (רצוי כמות גדולה יותר):

 

שכבת עלים:

 

 

כיסוי באדמה (שתי שכבות עלים אדמה):

 

שכבת קומפוסט ביתי:

 

 

שכבת אדמה על קומפוסט בשל:

 

 

חיפוי עלים (אפשר לשתול אחרי יבוש):

 

 

והתוצאה:

1759 צפיות
פורסם ב- 29/06/2011 ,בשעה 11:30:21
להוסיף תגובה 4 תגובות קישור ישיר לקטע בית
תגובה אחרונה ב-10/08/2011 15:40:46 מאת לילך דוד

כל היומנים

sun - לשירות חברות הסטארט אפ בצפון אומרים שהיה פה אמנים ויוצרים אני ואתה נשנה את הגינה אנשי הגשם אתר צומח גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר גן קיימות הבית הפתוח הופכים את בקעת בית הכרם לעמק תפארת החינוך - הלב הפועם של משגב הכל נוער המלאכים של כלבלאב העשרה ואומנויות הקומפוסטר כחיית מחמד התנדבות...זה אנחנו ויקי משגב זבל זבל תפריד זכויות בעלי חיים זריקת בריאות חיים בקהילה טיולים ומסעות יד ביד בגליל יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון יומן המועצה יומן ספורט יומן רכזי טיולים יער האופניים והקהילה יש עבודה ישוב לדורות לא רק לנשים לחיים ארוכים מבקרים במשגב מדברים אמונה מדיה חברתית מועדון רוטרי משגב מוקד 107 מזכירי/ות ישובים מיומני הספרנית משגב קולטת משומשהו נוער ראס אל עין עד-כאן העתון המקוון של משגב עוד מעט 30 עושים עסקים על הדרך פורום מנהלני חינוך פתווו-ח צעירי משגב קבוצת YAD קול ההתחלות קונים - כאן קורס ועדים קיימות וסביבה קליק שביל סובב משגב שבילים ברגל תיירות במשגב תרבות