http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

חיים בקהילה

חברה, קהילה, משפחה ונפש

קבוצת תמיכה במשגב למטפלים בהורה עם אלציימר

                                                                                                      ‏22 אוגוסט 2013

קבוצת תמיכה במשגב למטפלים בהורה עם אלציימר

אתמול בליילה, צילצלתי לדבר עם אמא שלי. היא גרה עם אבי, בביתם בסראסוטה פלורידה, בארה"ב הרחוקה מהגליל. אמא שלי סובלת מאלציימר, וזקוקה לטיפול סיעודי. לא ממש זוכרת שמות ילדיה, או מה עשתה לפני שבוע (היתה בבית סיעודי בזמן שאבא החלים מכאבי גב. הוא מרים אותה לא מעט. לא קל- התנסיתי). אמא שלי מחכה שאגיע לאכול איתם ארוחת ערב, היום? מחר?...נשמע שהיא מתקיימת לעיתים במציאות מקבילה. אני מציע לה, והיא מסכימה: אנו שרים יחד, בטלפון: " I'll see you in my dreams " באנגלית, " Jan Pierowitz " באפריקאנס, ובעברית "חנן ועליזה הלכו לשדה" (עליזה כבסה וחנן הרועה). אמא אוהבת אותי. אורה מקרין בי.

בביקורי האחרון אצלם, הקיץ בפלורידה, קיבלתי רשות להתלוות עם אבי לקבוצת תמיכה לתושבים וותיקים המטפלים בבן או בת זוג  החולה באלציימר, ב"מרכז היהודי לשירותים משפחתיים" בעיר מגוריהם. ידעתי שייתכן שקיימת קבוצה מסוג זה, מכוון שקולגה שלי במחלקה לשירותים חברתיים, עובדת הסוציאלית מיכל בן נר, מפעילה כבר שנים קבוצת תמיכה עם אופי קצת דומה, וקצת שונה, כאן במשגב. אני המלצתי לאבא בזמנו שיאתר את הקבוצה ויצטרף אליה. בחדר, שם בפלורידה, ראיתי אנשים בני הגיל השלישי המשתפים בקשייהם. שמעתי אותם עוזרים זה לזה בניסיונם, בתובנותיהם, בעצות פרקטיות, בחוכמות חיים. ראיתי מטפלת קבוצתית המכילה את כולם, השומרת על המשתתפים, הדואגת שלכל אחד יהיה מקום, שתהיה הקשבה. אבי, לא "אדם של קבוצות חברתיות",  סיפר לי שהוא מתמיד להשתתף, מכוון שזה נותן מענים לצרכיו.

ובמשגב, בחדר ממוזג ונעים, בליווי כיבוד קל, מתכנסת כל יום שני אחרון לחודש קבוצה של מטפלים בקרוב משפחה עם מחלת האלציימר. מיכל מוכנה להם, ממתינה להם, יודעת שהערב אמורה להגיע גם היא והוא והיא. המשתתפות ומשתתפים בקבוצה הם תושבי משגב, והם באים כדי לקבל ולתת סיוע. בני המשפחה שלהם, חולי האלציימר, עשויים להיות אי שם על רצף שבקצה אחד אינם מאובחנים כלל אך בן המשפחה חושד שקיימים סממנים של תופעות דמציה, ובקצה השני הם מאובחנים, מבולבלים, או בעלי תסמינים מובהקים. על רצף אחר, חלק מהחולים גרים קרוב ( בגליל, במשגב, אולי בבית של המטפל בהם), וחלק גר במרחק טיסה (כמו אמי). במפגש האחרון, נכנסתי לקבוצה. ראיתי 6 נשים וגבר תושבי משגב, יחד עם מיכל המנחה. שמעתי באוויר קצת אנגלית, קצת עברית. עשו סבב היכירות, ועם אוזן העו"ס שלי שמעתי כבר בסבב זה כניסה לעומק תכנים משמעותיים של המציגים. ראיתי את מיכל המסמנת סוגיות אליהן נחזור להתמקד בסיום סבב ההיכירות. זה היה ה"ספתח": הייתי עד ושותף לשיחה מרתקת, אמיתית, כואבת ומצחיקה גם יחד, בין תשעה משכניי. להלן דוגמא של כמה סוגיות שעלו ואמירות שנאמרו בפגישה:

 • שקר לבן המסופר כדי להתנהל עם הורה עם אלציימר: הדבר מנוגד למה שחינכו אותנו, אך מקל על כולם. זו דרך למטפל לשרוד קושי. מפתחים את היכולת ( לומר שקר לבן) במעבר מודע על המחסום, ב"סוויץ'" בראש.
 • יש חשיבות רבה בהתיעצות עם פסיכו-גריאטר עת שיקול אשפוז הורה עם אלציימר.
 • יש רצון בקרב המשתתפים לאפשר לאחרים "ללמוד מטעויות שעשינו".
 • קיימים קשיים של "הילד המטפל" בשיקול בין טובת הורה אחד ( ה"בריא" יותר, בן הזוג המטפל) לבין הורה שני (החולה).
 • לא מעט מאיתנו מתמודדים עם התנגדות, ואף נחרצת, של חולים להבאת סיוע על ידי כח אדם שכיר.
 • חוזרים ומבחינים בין ירידה קוגניטיבית לבין ירידה פיזית בתפקודי חולה האלציימר.
 • לא פעם נשמעים קשיי המטפל: "היא משגעת אותי". האתגר גדול, ואנו בני אנוש עם כל המשתמע מכך.
 • "אני מרגיש אשם" היה סנטימנט שנאמר כמה וכמה פעמים, והורגש באופן מוחשי בקבוצה. בתור יהודי טוב, הייתי ב- 100% הזדהות עם זה...
 • "קשה לי שעלי להגביל את חופש הזולת", מצד אחד, ומגיסא צריך להיות חזק ואסרטיבי כלפי בן המשפחה החולה באלציימר.
 • "אני נותן לו לעשות מעשים, גם קטנים כמו קיפול כביסה או עבודות מטבח קלות- העיקר שירגיש נחוץ".
 • "לא טוב לה שם, במוסד, אבל היא חייבת השגחה (תרופות, מזון בזמן) שאיני יכול לספק לה". לא חסרות דילמות ערכיות.
 • "צריך לכבד אותם, אבל גם את עצמינו". כאן מטרת הקבוצה היא מובהקת: לתת מקום למטפל, להקשיב לו, להעצים אותו.
 • "האחים שלי יכולים להיות מקור לתמיכה, וכן לעומת זאת, גם מקור לקונפליקט" בדבר טיפול והחלטות לגבי ההורה החולה.
 • "כשאני מתייחס אליו כאבא שלי, יותר קשה לי. כשאני מתייחס אליו כ'מטופל' שלי, יותר קל לי".
 • "גם יחס הנכדים, הילדים שלי, הם חלק מהמשוואה- הם טוענים שאני מעורבת מידי".
 • "אמא שלי מחכה לביקור רופא כמו יציאה לדייט. אם יוצאים לבילוי יחד, זה יכול להחליף לעיתים ביקור רופא"- צורך חולה האלציימר בטיפול כמבטא צורך בתשומת לב.

מיכל מסבירה שהדגש בקבוצה הוא הטיפול במטפל- שזה הדבר המקדם טיפול מיטבי להורה החולה. שהדברים מאוד אינדיבידואליים. שזה צפוי. שזה טבעי. שיש לשים גבולות. יש צחוק, חיוכים. לעיתים דמעה. אנשי משגב המשובחים מתחלקים זה עם זה. אני חש הערכה עמוקה להם, למיכל, המנחה הקבוצתית הרגישה והמיומנת, ולמחלקה במועצה שמפתחת תוכניות מעין אלו.

אני חושב על אמא. על קבוצת "מרב" אותה אני מלווה כעו"ס קהילתי במח' לשירותים חברתיים, מתנדבים לליווי אנשים עם מחלות מאיימות חיים במשגב. על שכנים ואהובים שקברנו כאן ממש, על ההר הזה, ההר ההוא. אתמול. שלשום. אם עוברים את גבול ההכחשה, הכל אישי. זקנתי ומותי בפתח.

אני נזכר בביקור קודם בקבוצת בני הזוג המטפלים בסראסוטה, כשאחד הגברים, איש ממולח כבן 80 ,לקח אותי הצידה, ושיתף אותי:  "איש צעיר", כך הוא אמר לי, " getting old is not for sissies ", ההזדקנות אינה למוגי לב.

המפגש הבא של קבוצת התמיכה במשגב למטפלים בהורה עם אלציימר מתקיים ביום שני 26.08.2013. למידע נוסף ניתן לפנות למיכל בן נר במח' לשירותים חברתיים, מ. א. משגב. 049902332.

כתב: יאיר לוין, תושב לוטם ועובד סוציאלי במח' לשירותים חברתיים (מזוית אישית, עם ערבוביאדה של המקצועי והאישי גם יחד....)

1888 צפיות