http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון

על פריצות, שריפות, תרגילים וכל השאר

מבט שני (ומאוחר יותר) על השריפה באמירים

 

לאחר שדעכו הלהבות וחלפו מס' ימים, קיימנו שיחות עם מכבי האש על מנת ללמוד את האירוע מזווית הראיה של מכבי האש כמפורט להלן, שיחות אלה חידדו את

התובנה העיקרית- מכבי אש טובים ומקצועיים ככל שיהיו זקוקים לתנאי סף ושתוף פעולה נכון בישוב.

הגנה האפקטיבית היא בשילוב כוחות. הישוב צריך לדאוג למערכת מים בהיקף, לאזור חיץ ולצוותי חירום שיסייעו למכבי האש בעבודתם.

 

מכבי האש הגיעו לאירוע מהר מאוד: צוות ראשון הגיע לאחר  15 דקות והשני לאחר 17 דק' זהו בהחלט זמן תגובה סביר בהתחשב בעובדה כי התחנה הקרובה למושב נמצאת בצפת.

מיד כשזיהה הצוות כי מדובר בשריפה גדולה ומסכנת הזעיק כנדרש כוחות כיבוי נוספים.

לתושבי הישוב הרואים את להבות האש דוהרות במהירות לכיוון הבתים כל דקה נראת כנצח, יתכן וצוות חרום ישובי מיומן ומאובזר יכול היה להשתלט על השריפה בעודה מצומצמת.

שליטה נכונה של מפקדי שרותי הכבאות באירוע זה אפשרה את התאום הנכון עם מטוסי הכיבוי באופן בו האמצעים פעלו ביעילות ותפוקת מטוסי הכיבוי באה לידי ביטוי בצורה הנכונה.

עבודת צוותי החרום הישובי לא פוחתת עם הגעת כוחות הכיבוי לאזור, במיוחד במצב בו נדרש פינוי תושבים, ישנו צוות מוגדר ומיומן של תושבים המכיר את הישוב בצורה מיטבית ומסייע לכוחות הכיבוי בניהול הארוע, צוות זה, תפקידו גם לסייע בפינוי תושבים אשר לא חיוניים באירוע זה.

 

יצירת אזור חיץ סביב ישובים הינו דבר קריטי בשעת שריפה בסמוך לישוב.

רשות הכבאות בתיאום עם קק"ל ורט"ג ובייחוד בשנים האחרונות מבצעת צעדי מניעה  בישובים הנמצאים בסיכון מבחינת אש על פי מיפוי ותעדוף וללא ספק הקדמת תרופה למכה זו מנעה נזק ואולי אסון גדול משהיה.

 

מערכת מים תקינה בטבעת שמקיפה את היישוב גם היא אמצעי הגנה חיוני למניעת התפשטות אש ונדרש ע"י שרותי הכבאות.

 

עם תחילת האירוע נפרס חפ"ק בכניסה לישוב אשר כלל את מפקדי שרותי הכבאות, המשטרה וצוות מגן דוד אדום.

סה"כ השתתפו באירוע 23 צוותי כיבוי מכל מחוז הצפון: גליל עליון, גליל מערבי, טבריה ועמק יזרעאל ובנוסף ממחוז חוף.

 צוותי הכיבוי שהו באזור האירוע 24 שעות ביממה גם כאשר לא נצפתה כל אש וזאת במטרה להבטיח כי לא יחודשו הלהבות.

 

לסיכום, לשריפה זו היו התנאים הטובים ביותר על מנת להתפשט רוחות חזקות, לחות נמוכה, טמפרטורה גבוהה וחומר בעירה. מתוך אבחנה זו של שרותי כיבוי אש הוזנקו לשטח כוחות רבים ומטוסי כיבוי לסיוע, מטה המחוז פיקד על האירוע ביד רמה.

מטרתם העליונה של  שרותי הכבאות הינה "הצלת נפש ורכוש" ומטרה זו הושגה באירוע זה בהתחשב בעובדות זו ללא ספק זו התוצאה הטובה ביותר שניתן היה להשיג.

 

 

1637 צפיות