http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון

על פריצות, שריפות, תרגילים וכל השאר

מפרט למערכות אזעקה

 

ההתמודדות עם גלי הפריצה לבתים שמתרחשים בישובי משגב הינה ארוכה ומתמדת.

 

שותף פעיל בהתמודדות זו הוא אנו התושבים וזאת בנוסף למערכת העשייה האזורית הן של המשטרה, מג"ב ומועצה.

 

אחת הדרכים להתמודדות בתופעה  ואשר נמצאה יעילה בלא מעט פעמים היתה מערכת אזעקה.

 

בשל ריבוי האינפורמציה והחברות השונות, וכדי להקל בעת בחירת סוג המערכת, מצאנו לנכון לרכז בתמציתיות את הפרטים באשר למערכות אזעקה לשימושכם, בעת בה אתם מחליטים להתקין מערכת כזו.

 

לשימושם.

בברכה,

 

צדוק יפתח

מנהל אגף ביטחון, בטיחות ושעת חירום

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

למה אזעקה ?

בשנים האחרונות, ישנה עלייה ברורה ברמת הפשיעה, ובתוך כך פריצות לבתים ולמשרדים. כדי להקשות על הפורצים, ובכדי לשפר את רמת הביטחון של בני הבית, כדאי להתקין מערכת אזעקה. מערכת אזעקה נועדה לאתר ולהתריע על חדירות למרחב הביתי, וגם לסביבת הבית.

 מערכת אזעקה טיפוסית לבית כוללת לוח פיקוד ובקרה (רכזת) אליו מחוברים מספר גלאים ( לפחות שלושה ), צופרי סירנה ובדרך כלל גם סוללת גיבוי למקרה של הפסקת חשמל.  ניתן להרכיב מערכת מגוונת הכוללת חיישנים וגלאים הפועלים בטכנולוגיות שונות, וממוקמים בחדרי הבית ואף מחוצה לו, ומעניקים מקסימום כיסוי.

 

סוגי גלאים

 

מתג מגנטי 
מתג מגנטי הנקרא גם 'מפסק דלת', ומתקינים אותו על דלתות או חלונות, וגם בדלתות של ויטרינות, ובכספות. הוא פועל באמצעות שני חלקים שנצמדים במגנט, ובשעה שהם מתרחקים ( בעקבות פתיחת הדלת או החלון עליהם מותקן החלק השני), מופעלת האזעקה.


גלאי נפח פנימי / חיצוני 
מצויד במנגנון חישה אינפרא אדום פסיבי שמתריע על חדירה לחדר בעקבות שינויים בטמפרטורה. גלאי נפח הוא רגיש מאד לתנועה ולשינויי טמפרטורה, לעיתים אפילו משבי רוח מהחלון, עשויים להקפיץ אותו. לפני רכישה יש להעיף מבט בנתונים שונים בהם זווית כיסוי של העדשה: כמה שיותר מעלות אומר כמה שיותר שטח כיסוי / זיהוי של הגלאי. רבים מהגלאים מציעים שטח של 90 מעלות. נתון נוסף רלוונטי הוא טווח כיסוי – הטווח עומד על מספר מטרים, בדרך כלל עד 10 מטרים. ניתן לרכוש גלאי נפח בצורות וגדלים שונים, להתקנה על הקיר או התקרה, וישנם גם כאלו שמתברגים בתוך בית מנורה סטנדרטי.
גלאי נפח חיצוני מותקן על קיר הבית החיצוני, והוא למעשה מקדים תרופה למכה, כלומר מזהה קירבה לבית מהחצר, מהכניסה הראשית או מאחד החלונות עוד לפני שמישהו באמת נכנס. גלאי נפח חיצוני מורכב עפ"י רוב משני חיישני אינפרא אדום ואף יותר, והוא מכויל לא להפעיל אזעקת שווא ברגע שבעלי חיים כמו ציפורים, חתולים או כלבים שעוברים בסביבה. כדאי לציין, שלא מתקינים גלאי נפח חיצוניים אל מול עצים או שיחים.

גלאי וילון פנימי / חיצוני  (
Curtain Detector)
גלאי וילון פנימי מותקן בצידי החלון, ומכסה את השטח כמו וילון. בדומה לגלאי נפח, גם גלאי וילון פועל באמצעות חיישן אינפרא אדום, אך כאן מתבצעת פעולה אקטיבית: נשלחת קרן רגישה למרחק מספר מטרים שמתריעה כשהיא מזהה שינוי בטמפרטורה. גלאי וילון חיצוני מבצע פעולה דומה, רק בחלקו החיצוני של הבית, כלומר הגנה על פתחי החלונות מצידם החיצוני. במקרים רבים, גלאי וילון חיצוני אפקטיבי למרחקים גדולים יותר ביחס לפנימי, וחלק מגלאי הוילון החיצוניים מתוגברים באמצעות גלאי מיקרוגל.

גלאי אקטיבי / גלאי קרן (
Beam Detector)
בטכנולוגיה זו, נעשה למעשה שימוש ע"י שני גלאים. האחד שולח קרן ( לייזר או אינפרא אדום) אחת או מספר קרניים - ומשמש כמשדר. בצד השני, נקלטות הקרניים ע"י גלאי קולט. אם מישהו עובר בין שתי הקרניים, האזעקה מופעלת. גלאים אקטיביים אידאליים בין השאר להגנה על חלונות צרים, וישנה אפשרות לבחור בגלאים שמסוגלים לשלוח קרניים עד למרחק של 100 מטר ויותר, בהתאם לצורך. חסרונו של פיתרון הגנה זה: בניגוד לגלאי נפח, הגלאי האקטיבי מפעיל אזעקה רק אם הקרניים ממש נקטעות. אם הפורץ נמצא לצד הקרניים, הן לא יזהו אותו.

גלאי אקוסטי (
Acoustic Detector)
גלאי אקוסטי הוא גלאי פסיבי פנימי שמצויד במיקרופון ייעודי הרגיש לקולות ורחשים חשודים, למשל דיבור, גרירת חפצים או ניפוץ זכוכית, אך גם מסוגל להבחין בתדרי קול שאינם נשמעים ע"י אנשים. לא ניתן להתקין גלאי אקוסטי במקום רועש, או במקום רוחש פעילות.

גלאים נוספים
בשוק ישנם גלאים נוספים, שמאפשרים לחבר למערכת האזעקה. הם לא מתריעים על פריצה לבית, אלא על סכנות אחרות שעלולות לצוץ, ושבהחלט כדאי לכם לקבל על כך עדכון לפני שיהיה מאוחר מדי, ותיגרם סכנה לבני הבית, או נזק פיזי בלתי הפיך בבית עצמו. בין הגלאים: גלאי גז, גלאי אש /עשן, גלאי הצפת מים, ואפילו גלאי רוח – שמתריע כשהרוח חזקה מדי ועלולה לגרוס להרס וחורבן. במידת הצורך, ניתן לרשת גם מצלמות מעקב, ולחבר אותן באופן חוטי או אלחוטי ללוח הבקרה של מערכת האזעקה.

 

אזורי שליטה

כל מערכת אזעקה כוללת לוח פיקוד ראשי, שמתפקד כמוח שלה, ולמעשה כצומת ראשית של בקרה ושליטה שמסוגלת לשלוט במספר אזורים (Zones). אזור, יכול להיות לצורך העניין חלון, דלת, או חדר מסוים, ובכל אזור מותקן גלאי מסוג כלשהו. מערכת אזעקה בסיסית מסוגלת לשלוט בעד 8 אזורים שונים. עם זאת, דירה קטנה יכולה להסתפק בהחלט במערכת בעלת 4 עד 6 אזורים בלבד. מערכות משוכללות יותר מסוגלות לתמוך ביותר אזורים, אפילו 32 אזורים והרבה יותר מכך, במידת הצורך, ובהתאם ליכולות השדרוג של המערכת, כלומר של הרכזת (ראו בהמשך).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חוטית או אלחוטית?

תכנון והקמת מערכת אזעקה חוטית הוא אידאלי במהלך בנייה של בית חדש, כבר בשלב השלד והצנרת. חיווט הבית מחייב ייעוץ מאנשי מקצוע, שמתחשבים גם בדרישות המיגון וגם במפרט של הבית. בשנים האחרונות, יותר ויותר צרכנים כבר גילו את נפלאות העולם האלחוטי. במקרה של מערכות אזעקה, זה אומר פיזור המכלולים על פני הבית, ללא חיווט פיזי ביניהם. חלקי המערכת כוללים חיישנים אלחוטיים, ובקרה ראשית, לכל אחד מאלו אנטנות קטנות משלהם. ניתן להתקין את יחידת הבקרה בכל מקום ברחבי הבית בו יש נקודת טלפון ושקע חשמל. העובדה שאין חוטים, חוסכת זמן ועלות התקנה (שעלולה להיות גם מסובכת מאד), וגם משאירה את הקירות ללא חורים ואינספור חוטים. לשאלה האם להעדיף מערכת חוטית או אלחוטית אין תשובה חד-משמעית. ברבים מהמקרים, מכלולי המערכת החוטית זולים יותר לרכישה, אך לעיתים הגלאים החוטיים נחשבים דווקא לאמינים יותר מהאלחוטיים. דבר נוסף: הגלאים האלחוטיים פועלים באמצעות סוללות, שאמנם מכוונות לעבוד מספר שנים בטרם הן מסיימות את חייהן, אך עדיין מחייבות החלפה שעולה כסף.

התראה טלפונית

האזעקות הפשוטות ביותר רק מפעילות סירנה חזקה, כשהן מופעלות. אבל, מרבית המשתמשים מעדיפים לקבל התרעות בצורה חכמה ויעילה יותר, בייחוד אם הם לא בבית כשמתרחשת הפריצה.

אחת האפשרויות הוותיקות היא חיבור הבקרה לחייגן טלפוני קווי, שמסוגל להתקשר למספר שנקבע מראש, למשל אחד מבני הבית, שומר הישוב או מוקד של חברת אבטחה. אבל, בתקופה האחרונה ישנם דגמים עם חייגן שעושה שימוש גם בתקשורת סלולרית. הדבר אידאלי, במידה וקו הטלפון הביתי נותק מסיבה כלשהי. אזעקה כזו כוללת כרטיס SIM עצמאי, ומתקשרת למספר שהוחלט מראש, ולעיתים אף שולחת התרעת SMS. מערכות חכמות יודעות לפרט היכן בדיוק התרחשה הפריצה, כלומר באיזה איזור של הבית.

 

לוח הבקרה (רכזת)

לוח הבקרה הוא המוח והלב של מערכת האזעקה. לכאן מגיעים הנתונים וההתראות השונים של הגלאים שבבית ומסביב לו. עפ"י רוב, נמצאים כאן מקשי שליטה מוארים להקשת הקוד הסודי לנטרול המערכת, וכן לתכנות המערכת. רבים מלוחות הבקרה מצוידים בצג LCD שמספק חיווי מצב המערכת, לרוב בעברית. מתקיני מערכות אזעקה ממליצים להתקין את לוח הבקרה במקום חבוי, בכדי למנוע נטרול וגרימת נזק למערכת. אגב, ישנן מערכות אזעקה בהן לוח מקשי השליטה אינו מחובר לרכזת עצמה אלא מותקן במקום אחר. עדיף  לוח בקרה שמאפשר תכנות, הפעלה, הקלדה ונטרול של המערכת בקלות ובמהירות, ללא פרק לימוד ארוך מדי.

 

 

 

 

 

 

 

יכולת שדרוג

בהתאם לדרישות, ניתן להוסיף למערכת האזעקה יכולות נוספות, ובעיקר לחבר ללוח הבקרה / לרכזת גלאים נוספים מסוגים שונים לפנים הבית או למתחם החיצוני. אם ברשותכם בית גדול, כדאי אולי לחשוב על העתיד, ולרכוש לוח בקרה שמאפשר שדרוג, או יכולת הרחבה, למשל מ-6 אזורים ל- 20 אזורי הגנה, וכו'. ישנן מערכות חוטיות, שמאפשרות שדרוג או התאמה חלקית גם לגלאים אלחוטיים, דבר שחוסך את הצורך להוסיף חיווט נוסף שאינו אסתטי במיוחד.

חשוב שהמערכת תהיה בעלת יכולת טכנית להתקשר עם מוקד אבטחה בכל שלב בו אתם מחליטים להתחבר למוקד כזה, חשוב לוודא עם המתקין שאכן קיימת יכולת כזו.

 לסיכום

  1. בחרו את סוג הגלאי המחובר למערכת האזעקה, בהתאם לדרישות.
  2. גלאי נפח הם הוותיקים והזולים, פועלים באמצעות זיהוי שינוי בטמפרטורה.
  3. גלאים נפוצים נוספים: גלאי קרן, גלאי וילון, גלאי אקוסטי ומתג מגנטי.
  4. מערכת אזעקה אלחוטית חוסכת התקנה יקרה, וחוסכת שימוש באינספור חוטים. מצד שני, מכלוליה יקרים יותר.
  5. התאימו את סוג הרכזת למספר אזורי האבטחה של הבית ולסוג הגלאים הנדרש.
  6. רצוי שהמערכת תוכל לתת התראה לטלפון נייד  לפחות ל 4 נמענים (כשאחד מהם מומלץ שיהיה לשומר הישוב) או למוקד של חברת אבטחה .
  7. מומלץ ורצוי לקבל ייעוץ מאיש מקצוע מתמחה, ולהתאים בדיוק רב את המערכת לצרכים של המשתמש, ולביתו.

 

 

1516 צפיות