דבר העורך

מנהלי היומן

אלבום תמונות rss
מלאו כאן את כתובת ה-Email שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן היומן שלי.
הצטרף הסר

רשומות אחרונות

ארכיון

אלבום תמונות

Loading
 

קורס ועדים

משובים ממשתתפים
24/04/2012 14:44:05

קורס חברי ועדי הנהלה

 

אני חי ביובלים מעל 20 שנה. כבן קיבוץ – אותו עזבתי מיד אחרי השירות הצבאי – חיפשתי דווקא יותר פרטיות ומשפחתיות ממה שהכרתי בילדותי. במשך השנים, לא הייתי מעורב בפעילות ציבורית קבועה, והעדפתי את חיי "הבית הקטן בכפר", על מעורבות קהילתית משמעותית. לא הייתי מצוי במעגלים החברתיים שיודעים תמיד כל מה שקורה מעל ומתחת לפני השטח בישוב, מי עשה ומי אמר מה ולמה. חייתי בבועה הביתית והמשפחתית והרגשתי שהבחירה לבוא לחיות ביובלים היתה מושלמת – קהילה איכותית למבוגרים ולילדים, שקט, אוויר נקי ונוף הררי, בית צמוד קרקע, עצי פרי  וגינה פורחת (מי צריך יותר ?).

לפני כשנה, נעניתי להזמנת המזכירות והתנדבתי להבחר לוועד ההנהלה בישוב. ראיתי זאת כמעשה של תרומה לקהילה. באתי ללא "אג'נדה" ולא מתוך רצון לעקור הרים ולעשות מהפכות, אלא דווקא לחזק ולשמר את מאפייני הקהילה.

עם הצטרפותי לוועד ביובלים נחשפתי לעולם שלא הכרתי קודם. גיליתי שהדבר הזה שנקרא "ישוב קהילתי" מכיל בתוכו אינסוף מורכבויות של תהליכים חברתיים ויחסי אנוש, אינטרסים וחוקים, שיקולים כלכליים ומשמעויות ציבוריות. זהו גוף ארגוני משותף, בו אנו מקיימים את חיינו האישיים והמשפחתיים תוך יחסי שכנות, פשרה והתחשבות, קבלת החלטות דמוקרטיות והידברות מתמדת במגוון של אמצעי ותהליכי תקשורת, אבל גם תוך תופעות של ביקורת שלא פעם חורגת למחוזות של פוליטיקה מתלהמת, לחצים, קונפליקטים ו"לכלוכים" - ובקיצור, כל מה שלא זר לחיים כפי שהם.

לפני מספר חודשים קיבלנו הזמנה להשתתף בקורס לחברי ועדים שעתיד להתקיים במועצה. חשבתי שמן הראוי והנכון ש"פעיל ציבור" בתפקיד מרכזי המשפיע על חיי כל חברי הקהילה – ובעיקר אחד כמוני, שכאמור לא היה "בעניינים הציבוריים" – ישאף ללמוד ולרכוש את כל הידע הניתן בתחומי פעילותו.

הקורס נמשך 14 פגישות והסתיים השבוע. השתתפו בו חברי ועד, חברי ועדות שונות ו"תושבים מהשורה" מכ-12 ישובים.

בהובלה של 2 מנחים – דני מירז מ"שדמות" (שליד מכללת אורנים) ודודו קוכמן (מתנועת המושבים) – קיימנו סדנאות, דיונים, סימולציות ומשחקי תפקידים, ולמדנו נושאים מגוונים החל בתחומים הפורמאליים והסטאטוטוריים כגון עדכוני חקיקה, תקנון ותקנות, תקציבים ומשאבים, מעמד ועד האגודה והוועד המקומי וכו', ועד נושאים יותר "רכים" של זיהוי הכוחות וההון האנושי בישובים, הפעלת ההתנדבות לפעילויות השונות, פתרון קונפליקטים קהילתיים, אתגרים לעתיד ועוד. מצאנו את עצמנו רוכשים ידע חסר ושפה חדשה מעולם המונחים הסוציולוגיים, המאפשרת הבנה וניתוח עדכני יותר של המציאות הקהילתית בה אנו חיים.

הכרנו אנשים חדשים, שיתפנו ולמדנו מניסיונם והתלבטויותיהם של חברים מישובים אחרים. שוב התחוור לנו שכל ישוב הוא "משהו אחר" ובעל DNA ומאפיינים ייחודיים. גם אם הדילמות הקהילתיות דומות, בכל ישוב מוצאים דרכי התמודדות ופתרונות המתאימות לו לבעיות המייחדות אותו. יצרנו "קבוצת עמיתים" שרוצה להמשיך ולהיפגש, על מנת ללמוד, לפעול ולהשפיע ולקדם נושאים שונים - הן במסגרות הישוביות והן במסגרת המועצה.

להפתעתי נוכחתי לדעת שישובים רבים (בהם גדולים ומרכזיים בגוש) לא שלחו נציגים לקורס, ואני יכול רק להמליץ בחום רב לחברי ועדים מישובים נוספים לבוא ולהצטרף לקבוצה במסגרת פעילות ההמשך גם אם לא השתתפו בקורס. ככל שתהיה נציגות ישובית יותר רחבה ומגוונת, כך נוכל כולנו להפיק למידה ועשייה יותר משמעותיות שבסופו של דבר תשרת את הקהילות בהן אנו חיים.

במפגש הסיום של הקורס, התקיימה שיחה משותפת עם ראש המועצה רון שני, על נושאים אותם ראינו כמחייבים חשיבה והמשך טיפול בעתיד.

תודה מיוחדת למחלקת ישובים במועצה בראשות דוד מטק, ובמיוחד לכוכי אוסטרובסקי שליוותה את הקורס במסירות רבה ודאגה לכל הסידורים הנדרשים.

נועם אפרתי

ועד יובלים

823 צפיות
פורסם ב- 24/04/2012 ,בשעה 14:44:05
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית

כל היומנים

sun - לשירות חברות הסטארט אפ בצפון אומרים שהיה פה אמנים ויוצרים אני ואתה נשנה את הגינה אנשי הגשם אתר צומח גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר גן קיימות הבית הפתוח הופכים את בקעת בית הכרם לעמק תפארת החינוך - הלב הפועם של משגב הכל נוער המלאכים של כלבלאב העשרה ואומנויות הקומפוסטר כחיית מחמד התנדבות...זה אנחנו ויקי משגב זבל זבל תפריד זכויות בעלי חיים זריקת בריאות חיים בקהילה טיולים ומסעות יד ביד בגליל יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון יומן המועצה יומן ספורט יומן רכזי טיולים יער האופניים והקהילה יש עבודה ישוב לדורות לא רק לנשים לחיים ארוכים מבקרים במשגב מדברים אמונה מדיה חברתית מועדון רוטרי משגב מוקד 107 מזכירי/ות ישובים מיומני הספרנית משגב קולטת משומשהו נוער ראס אל עין עד-כאן העתון המקוון של משגב עוד מעט 30 עושים עסקים על הדרך פורום מנהלני חינוך פתווו-ח צעירי משגב קבוצת YAD קול ההתחלות קונים - כאן קורס ועדים קיימות וסביבה קליק שביל סובב משגב שבילים ברגל תיירות במשגב תרבות