http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

קורס ועדים

משובים ממשתתפים

קורס חברי ועדי הנהלה

 

אני חי ביובלים מעל 20 שנה. כבן קיבוץ – אותו עזבתי מיד אחרי השירות הצבאי – חיפשתי דווקא יותר פרטיות ומשפחתיות ממה שהכרתי בילדותי. במשך השנים, לא הייתי מעורב בפעילות ציבורית קבועה, והעדפתי את חיי "הבית הקטן בכפר", על מעורבות קהילתית משמעותית. לא הייתי מצוי במעגלים החברתיים שיודעים תמיד כל מה שקורה מעל ומתחת לפני השטח בישוב, מי עשה ומי אמר מה ולמה. חייתי בבועה הביתית והמשפחתית והרגשתי שהבחירה לבוא לחיות ביובלים היתה מושלמת – קהילה איכותית למבוגרים ולילדים, שקט, אוויר נקי ונוף הררי, בית צמוד קרקע, עצי פרי  וגינה פורחת (מי צריך יותר ?).

לפני כשנה, נעניתי להזמנת המזכירות והתנדבתי להבחר לוועד ההנהלה בישוב. ראיתי זאת כמעשה של תרומה לקהילה. באתי ללא "אג'נדה" ולא מתוך רצון לעקור הרים ולעשות מהפכות, אלא דווקא לחזק ולשמר את מאפייני הקהילה.

עם הצטרפותי לוועד ביובלים נחשפתי לעולם שלא הכרתי קודם. גיליתי שהדבר הזה שנקרא "ישוב קהילתי" מכיל בתוכו אינסוף מורכבויות של תהליכים חברתיים ויחסי אנוש, אינטרסים וחוקים, שיקולים כלכליים ומשמעויות ציבוריות. זהו גוף ארגוני משותף, בו אנו מקיימים את חיינו האישיים והמשפחתיים תוך יחסי שכנות, פשרה והתחשבות, קבלת החלטות דמוקרטיות והידברות מתמדת במגוון של אמצעי ותהליכי תקשורת, אבל גם תוך תופעות של ביקורת שלא פעם חורגת למחוזות של פוליטיקה מתלהמת, לחצים, קונפליקטים ו"לכלוכים" - ובקיצור, כל מה שלא זר לחיים כפי שהם.

לפני מספר חודשים קיבלנו הזמנה להשתתף בקורס לחברי ועדים שעתיד להתקיים במועצה. חשבתי שמן הראוי והנכון ש"פעיל ציבור" בתפקיד מרכזי המשפיע על חיי כל חברי הקהילה – ובעיקר אחד כמוני, שכאמור לא היה "בעניינים הציבוריים" – ישאף ללמוד ולרכוש את כל הידע הניתן בתחומי פעילותו.

הקורס נמשך 14 פגישות והסתיים השבוע. השתתפו בו חברי ועד, חברי ועדות שונות ו"תושבים מהשורה" מכ-12 ישובים.

בהובלה של 2 מנחים – דני מירז מ"שדמות" (שליד מכללת אורנים) ודודו קוכמן (מתנועת המושבים) – קיימנו סדנאות, דיונים, סימולציות ומשחקי תפקידים, ולמדנו נושאים מגוונים החל בתחומים הפורמאליים והסטאטוטוריים כגון עדכוני חקיקה, תקנון ותקנות, תקציבים ומשאבים, מעמד ועד האגודה והוועד המקומי וכו', ועד נושאים יותר "רכים" של זיהוי הכוחות וההון האנושי בישובים, הפעלת ההתנדבות לפעילויות השונות, פתרון קונפליקטים קהילתיים, אתגרים לעתיד ועוד. מצאנו את עצמנו רוכשים ידע חסר ושפה חדשה מעולם המונחים הסוציולוגיים, המאפשרת הבנה וניתוח עדכני יותר של המציאות הקהילתית בה אנו חיים.

הכרנו אנשים חדשים, שיתפנו ולמדנו מניסיונם והתלבטויותיהם של חברים מישובים אחרים. שוב התחוור לנו שכל ישוב הוא "משהו אחר" ובעל DNA ומאפיינים ייחודיים. גם אם הדילמות הקהילתיות דומות, בכל ישוב מוצאים דרכי התמודדות ופתרונות המתאימות לו לבעיות המייחדות אותו. יצרנו "קבוצת עמיתים" שרוצה להמשיך ולהיפגש, על מנת ללמוד, לפעול ולהשפיע ולקדם נושאים שונים - הן במסגרות הישוביות והן במסגרת המועצה.

להפתעתי נוכחתי לדעת שישובים רבים (בהם גדולים ומרכזיים בגוש) לא שלחו נציגים לקורס, ואני יכול רק להמליץ בחום רב לחברי ועדים מישובים נוספים לבוא ולהצטרף לקבוצה במסגרת פעילות ההמשך גם אם לא השתתפו בקורס. ככל שתהיה נציגות ישובית יותר רחבה ומגוונת, כך נוכל כולנו להפיק למידה ועשייה יותר משמעותיות שבסופו של דבר תשרת את הקהילות בהן אנו חיים.

במפגש הסיום של הקורס, התקיימה שיחה משותפת עם ראש המועצה רון שני, על נושאים אותם ראינו כמחייבים חשיבה והמשך טיפול בעתיד.

תודה מיוחדת למחלקת ישובים במועצה בראשות דוד מטק, ובמיוחד לכוכי אוסטרובסקי שליוותה את הקורס במסירות רבה ודאגה לכל הסידורים הנדרשים.

נועם אפרתי

ועד יובלים

1262 צפיות