http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

קורס ועדים

אביעד מהררית - על דת ומסורת ביישובים

- הרהורים של אביעד מהררית,
שעלו בעקבות ליבון סוגיות חברתיות בקורס ועדים במועצה


הרהורים לפני השינה

 

שוב לילה, שוב עננים מכסים אותנו בצינה. הרהורים של לפני השינה מטרידים אותי, לא נותנים לי ללכת לישון, לעצום את עיניי ולתת לכוח החשיבה שלי להיכנס לעולם של חלום, שבו הכול מתגשם בזכות הרצון שלי.

לפני כשבוע וחצי אספנו סוגיות שונות, ואני קבלתי לדון (אולי בידי המקרה או על ידי יד מכוונת) בבית הכנסת, מה להקים? בית כנסת אורתודוקסית או קונסרבטיבי או בכלל לתת חופש מסוים ולבנות באופן רפורמי...

כדי לגשת לשאלה כזאת גדולה וטעונה במסע כבד, (כפי שחזון אי"ש אמר לבן גוריון: ..."על העגלה הריקה לפנות מקום לעגלה המלאה...") יש לפסוע  בעדינות וביראת שמיים של ממש, אחרת למה לבנות בית כנסת...?

לגבי המשל, לפי דעתי העגלה לא ריקה או כפי שאחד המפרשים, יש לה מטען ויש לה כיוון, ועגלה המלאה מעט איבדה מעט מטען וגם מצפון. אז אנחנו בתיקו ועד שיבוא תשבי (אליהו הנביא) ויתרץ קושיות ובעיות אנחנו במילכוד.

הכוח המקדם שלנו הוא קידום המסורת שלנו, כיהודים, כאלה שהגחלת בוערת בהם לשמור על המסורת הקדומה, שצמודה אלינו 3000 שנה מאז משה רבנו נתן לנו את לוחות הברית.

כוח מקדם נוסף פעילות משותפת לכלל הקהילה, בחגים ובמועדים לשמחה, לחנך מעט את הילדים מה זה להיות יהודים. ללמד ערכי מוסר וצניעות שיש ביהדות שלנו מבית.

אולם לעומת זאת יש כוח בולם, שמפחד ברגע שאומרים לידו יהדות, בית כנסת, שמירת מסורת ועוד מילים שקשורות לדת, אפילו יש את האנשים שירצו את התקציב לבנות דברים יותר טובים לישוב עצמו.

מה אפשר לעשות כדי לצרף את שני הכוחות האלה לכוח אחד חזק? מה הם דרכי הפעולה שלנו?

שחוקרים לעמוק את הרבדים השונים רואים שיש הרבה הבדלים בין התפיסות השונות, אולם שמביטים כנשר, רואים שהבדל העיקרי הוא הפרדת גברים ונשים בהיכל.  ככה פשוט, ככה קל.

זאת אומרת שמתכננים בית כנסת אפשר לתכנן אותו שהוא יוכל לארח דתיים מירושלים וגם רפורמיים מארצות הברית, רק לנסות להפריד בימי הביקורים...:)

אני מקווה שאני לא מכעיס אף אחד, לא ממורשת או מהררית... אבל בעזרת חשיבה מאומצת ותשאול כל תושבי ותושבות הישוב אפשר לבנות מקום תפילה עם הפרדה בימים בהם אורחים מבחוץ מגיעים כדי לעזור בתפילה ובלי הפרדה בימים שרק תושבי הישוב מתפללים.

כל העניין, זאת "הלכה", לא סתם קוראים לה כך, כי הולכת ביחד עם האנשים, עם ההווה, עם העתיד, ברם שנוצר הדבר "פסק הלכה" אנשים הספיקו לחשוב...

יש קסם ביהדות, יש בה חוכמה, יש בה שמחה, תקווה, אהבה, רצון להטיב עם בני האדם הגרים לידך. אין צורך לפחד ממנה. האמת אין צורך לפחד.

אביעד שייביצ

1383 צפיות