http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

החינוך - הלב הפועם של משגב

האדריכל גבי מגן - על אדריכלות בתי ספר במשגב

 

האדריכל גבי מגן - על אדריכלות בתי ספר במשגב ובכלל
ועל מחשבות בתכנון קמפוס משגב החדש

בשנים האחרונות מופנית הרבה תשומת לב תקשורתית וציבורית לחינוך. קראנו עשרות כתבות על בתי ספר בפינלנד ובארצות נוספות, על תקציבי החינוך בארץ מול העולם, על ההישגים והכשלים, על רעיונות, גישות וטרנדים. האדריכלות של מבני החינוך היא חוליה נוספת בדיון הזה. מאחורי המילים 'בית ספר' או 'כיתה' יכולים להסתתר מבנים שונים מאוד זה מזה, בפרט היום, כשהטכנולוגיה מאפשרת לימוד בדרכים שונות ואחרות. האדריכלות היא חלק מהאמירה והתפיסה הפדגוגית של בית הספר ושל הקהילה שמאחוריו. ביקשנו מגבי מגן ממשרד האדריכלים 'יובתים', שנבחר לתכנן את קמפוס משגב ושתכנן את בתי הספר אורט סלאמה, יסודי מורשת, יסודי משגב ואת מתחם "חצר תל-חי החדשה" בעל יסודי משגב, להתייחס למגמות השונות ולספר על תכנון בתי הספר במשגב.

גבי: "אנחנו מודעים להתפתחויות בעולם ובארץ, אבל אנחנו לא משרד שרץ אחרי טרנדים. התכנון שלנו מתבסס על הפונקציונאליות. המשתמש במרכז. האסתטיקה נבנית סביב הפונקציונליות. בבסיס העבודה שלנו עומדת תפיסת הבאוהאוס - אדריכלות מודרנית, נקייה, נטולת מניירות וקישוטים, שאליה אנחנו מצרפים את טכנולוגיות שקיימות היום.
המחשוב מאפשר היום תכנון עם יותר גמישות ועושר של צורות, וטכנולוגיות הבנייה מאפשרת גיאומטריות שהיו קשות לתכנון וביצוע פעם.

הפרוזדורים החשוכים של פעם מוחלפים בחללים משותפים, שסביבם מרחבי לימוד, כאשר גם החלל המשותף הוא חלל לימוד בפני עצמו, אבל פחות פורמאלי ומתאים יותר למפגשים אישיים של תלמידים-מורים ותלמידים, בינם לבין עצמם. ביסודי מורשת, למשל, החלל המשותף מהווה מקום להתכנסות ותפילה משותפת, לעומתו ביסודי משגב לפעילויות מגוונות - חוץ כיתתיות.

גם בנושא המגמה הירוקה גבי מעדיף להסתכל על הדברים בפרספקטיבה רחבה יותר.

"העקרונות הנכונים ידועים ומיושמים מזמן. בעבר כמו גם בהווה השתדלנו לשלב בתכנון פתחי אוורור עליונים לשיפור זרימת האוויר הטבעי, פתחים צפוניים לתאורה מתאימה ולא בוהקת, להשתלב בנוף, להקפיד על צבעים, חומרים מבודדים וכד'. הדברים מוכרים. כך בתכנון "חצר תל חי" (מתחם שכבת י"ב בעל יסודי משגב) נעזרנו באדריכל (יפתח הררי) כיועץ בנייה ירוקה. החידוש שנוסף היום הוא בחישוב המדויק ובתקנים."

גבי, וגידי כרמון - שותפו למשרד, שניהם נשואים למורות מחנכות, ומטבע הדברים נושא בית הספר קרוב לליבם, ולכן דגש נוסף של המשרד בתכנון בתי ספר ניתן לשיתוף המשתמשים העתידיים בתכנון.

"אני מאמין שזה מרכיב קריטי בתוצאה. תכנון יסודי משגב, מול תמי דומאי (המנהלת דאז) וצוות ההיגוי בשנת 2000-2001, הוא דוגמא מצוינת. התובנות שלהם ניכרות בכל פרט ופרט. כשתכננו את יסודי משגב היה צוות שהגדיר היטב שאיפות ומאוויים. בית הספר הכניס את נושא תכנון ביה"ס החדש לתכנית הלימודים. התלמידים ראו את התכנית והתבקשו לבטא, לצייר ולהתייחס אליה.

בגדר שהקיפה את המבנה החדש במהלך הבנייה נפתח חלון קטן שדרכו יכלו התלמידים לעקוב אחר ההתקדמות. תוך כדי כך הם למדו על בנייה, תכנון, חומרים וכו' ואחד מהורי ביה"ס שהיה מפקח הבנייה בפרויקט - מאיר קהילה, סייר עם תלמידי בית הספר באתר הבניה והציג להם אותו.

גם היום, בתכנון קמפוס משגב, אנחנו מחוברים לקהילה. קיימנו ישיבות מרתוניות עם מורים, עם ועדת החינוך, הורים ותושבים. שמענו על חלומות פדגוגיים וגם על צרכים יום-יומיים כמו הצורך לקצר מרחקי הליכה, לתת מחסה מגשם ומקום לאכול את הסנדוויץ. אותה אמא שדיברה על הדברים האלה -  זה מה שעניין אותה. זה חידד לנו כמה הדברים האלה חשובים. (כתוצאה מכך נשאף לשלב בקמפוס מתחם היסעים נוסף להורדה ואיסוף תלמידים על מנת לקצר מרחקי הליכה בקמפוס)

מורים דיברו על מחסור בחללים ופינות קבועות, מקום שאפשר להכין בו חומר ולהשאיר אותו שם, וכן על הצורך במרחב מליאה לכל המורים. הפיזור לחדרי מורים קטנים מנתק את הקבוצות זו מזו. כך למשל, מורי אשכול הפיס, רואים מעט מאוד את שאר מורי בית הספר.

גם עולם ההייטק משפיע על התפיסות האדריכליות של בתי ספר היום. סיירנו בבתי ספר חדישים, ובין היתר, בבית ספר "מטרו-ווסט" ברעננה ראינו דוגמא מצוינת לפינות עבודה למורים בהשראת סביבת הייטק.

חברות כמו פייסבוק וגוגל מציגות חללי עבודה צבעוניים ומזמינים משופעים בפופים, כורסאות מגניבות ומקומות להתרווח. גם לכיוונים האלה נמצא מקום בתכנון הקמפוס.

ויש גם כמובן דוגמאות לא מוצלחות שניזהר מהן. ראינו בית ספר שמקבל את פני הבאים בשער ענק שמגמד את העוברים בו. ראינו מקומות שלא מתייחסים לנוף ולסביבה. חשוב לנו לשמור על פרופורציות אנושיות ולא מגלומניות. על השתלבות במרחב ובנוף. על בנייה חדשנית, פרופורציונאלית ולא ראוותנית. משרד אדריכלות נוף ילווה את הפרויקט ויעצב את השטחים הירוקים והמעברים בין המבנים ונקפיד, כמובן, על נגישות לבעלי מוגבלויות..

לעיתים יש שיקולים לכאן ולכאן והתלבטות. האם לבנות על הגבעה ולבלוט למרחוק או לשמור את המקום לחנייה כדי לרכך את קו הרקיע?

האם להדגיש את המעגל השכבתי והחיבור בין בתי הספר או את המעגל הבית ספרי?

האם לרכז את מרכזי המשאבים במקום אחד או לפזר ברחבי הקמפוס?

בנושאים האלה ואחרים אנחנו דנים מול ועדת חינוך, צוותי בתי הספר ופורומים משתפי ציבור.

היינו רוצים שהקמפוס ישמש מרכז ואבן שואבת לכלל הקהילה. בנוסף לספרית משגב, שמושכת אליה קהל, יוקם בקמפוס מרכז אמנויות במה ואמנויות פלסטיות, שיקיים מופעים ותערוכות לקהל, ומרכזי דעת נוספים- מחשוב טכנולוגיה ורובוטיקה, ביולוגיה ואגרואקולוגיה, הומניסטיקה ומורשת ישראל, שיוכלו לקיים הרצאות ופעילויות גם לקהל הרחב. 

אני מקווה שקבוצות שונות בקהילה, כמו למשל - דתיים, אמנים, אנשי מקצוע וחובבים בתחומים שונים, ימצאו כאן עניין ומקום להתבטא. זה לב הפרויקט שירים את הקמפוס למקום גבוה ומעורר השראה. הייתי רוצה שהמרכזים ימוקמו בסביבה נעימה ומושכת, עם פינות ישיבה מוצלות, מתקני כושר וקירות תצוגה, ושהם יזמנו אינטראקציה בין באי הקמפוס.
חשוב לזכור. קמפוס משגב אינו נבנה מ"טבולה רסה". קיים שטח בנוי של 10,000 מ"ר שאליויתווספו, בשאיפה, עוד כ- 6000 מ"ר (מותנה בקבלת התקציבים המתאימים ממשרד החינוך),
כאשר אין כוונה למחוק ולהרוס את הקודם.
ועם זאת מונחת כאן הזדמנות היסטורית לחלום ולממש, ואכן לא מעט תושבים לוקחים בה חלק. צוות ההיגוי הזמין גם תלמידים, אך רק מעטים נענו וחבל. חשוב לשמוע את קולם של התלמידים ועדיין לא מאוחר.

אנו מקווים שהכתבה תעורר שיח ותגובות.

זה הזמן.

 

 

 

1365 צפיות