http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

החינוך - הלב הפועם של משגב

סיום שנת הלימודים תשע"ד


בחודש האחרון, מערכות החינוך , נמצאות בשלב של סיכום שנת הלימודים תשע"ד ובהיערכות לשנת הלימודים תשע"ה.

כל מוסדות החינוך מקיימים אירועי סיום המסכמים את הלמידה והעשייה החינוכית, במוסיקה, באומנות, בתאטרון ובתחומי העשרה שונים. חלק מבתי הספר משתתפים בתחרויות שונות, והתלמידים התלמידות מייצגים/ות אותנו בכבוד!
היומנים שלנו מתמלאים בתאריכי מסיבות סיום כיתתיות, בית ספריות, סיום חוגים במרכז הקהילתי ועוד.

רון שני (ראש המועצה) ואני קיימנו בתקופה האחרונה פגישות עבודה בכל בתי הספר, בהן פגשנו תלמידים ותלמידות שהציגו בפנינו בהתלהבות למידה בתחומים שונים. פגשנו צוותים והנהלות איתם קיימנו שיחות על האתגרים איתם הם מתמודדים ועל  המחשבות שלהם לשנה הבאה.

בחצי השני של שנת תשע"ד בתי הספר היסודיים התנסו בניהול העצמי, מהלך שמוביל משרד החינוך. משנת תשע"ה כל בתי הספר היסודיים בארץ יפעלו בניהול עצמי.
המטרה המרכזית של הניהול העצמי היא הגדלת האוטונומיה למנהלים ולצוותים ומתן יותר אחריות, סמכות וחופש לקביעת התוכנית הבית ספרית, כולל בנתינת הדגשים הלימודיים.
שנת הלימודים תשע"ה, תהיה שנה ראשונה מלאה בניהול עצמי, נקווה שאכן נתחיל לראות את היתרונות שהתוכנית הציבה לעצמה, לאחר התמודדות עם האתגרים שבמעבר של השנה.

המועצה הצטרפה לרשויות רבות שיקיימו השנה את התוכנית שיזם משרד החינוך: "בתי הספר של הקיץ" למסיימי/ות כיתות א' וב'.  יוזמה ברוכה, בה מערכת החינוך ממשיכה את שנת הלימודים לתלמידים/ות באותם מוסדות חינוך, עם העדפה להעסקת מורות מהצוותים (שבחרו להמשיך ולעבוד עוד שלושה שבועות) בשילוב מדריכים צעירים , עם אוטונומיה לבחירת התכנים  , כל זאת בסבסוד משמעותי.
לצד היתרונות של השינוי נתקלנו גם בקשיים (כמו בכל שינוי). הפעלת התוכנית נוגעת למחלקות רבות במועצה ונדרשה  התארגנות מהירה ותכופה של כולם, במקביל לעבודה השוטפת, עם שיתופי פעולה רבים, כולל עם גורמי חוץ. 
התוכנית  אתגרה אותנו עם שאלות ששאלנו את עצמנו ובנוסף קיבלנו גם שאלות מכם התושבים וועדות חינוך בישובים : איך ישפיע השינוי על המסגרות של הקייטנות בישובים? של המרכז הקהילתי ?
לגבי בתי הספר הבדואים שלנו ובתי הספר הייחודיים, (תבנית החינוך המוזהב, גליל ועודד) עלו שאלות אחרות . הרגשנו שהוגי התוכנית שאכן יצאו למהלך בהיקף ארצי וראשוני, לא תמיד חשבו על פתרונות לשאלות יוצאות דופן של אלו שיוצאים מהכלל.
בתי הספר יופעלו בהתאם לתכנית הראשונית, ובסיום התקופה נקיים למידה ונסיק את המסקנות לשנה הבאה. בשנת תשע"ה (על פי התוכנית של משרד החינוך) התוכנית תתרחב גם לגני הילדים/ות ולכיתות ג'+ד'.
אשמח לשמוע מכם משוב לתוכנית, לאחר שתסתיים.

בשנת תשע"ה, תונהג בבית הספר העל יסודי משגב מדיניות חדשה, של  פגישה יומית של כל מחנך/כת עם כיתתה/ו.
כל יום, תהיה רבע שעה, לפני השיעור השלישי שתקרא : "בוקר טוב מחנך".  הצורך המרכזי בפגישה היומית הוא מפגש פנים מול פנים המאפשר למחנך לראות שהתלמידים נמצאים ולהסתכל מקרוב בעיניהם, אבל אין ספק שמפגש יומי מוצלח יכול לגרום להעמקת ההכרות ובכך הקשר בין המחנך/כת לתלמידיו/תיו.
כמובן שבכדי שהזמן הזה יהיה אפקטיבי , יש צורך בהדרכה, ליווי ומעקב.

בכיתות י' ובחטיבת הביניים, יחל תהליך הדרגתי של  למידה שאיננה מסתיימת במבחן ידע, לדוגמא, למידה מבוססת פרויקטים עם הערכה אלטרנטיבית. יש לכך השלכות על תהליך הוראה ולמידה אחר שמשתף את התלמידים/ות ומוסר גם להם אחריות על הלמידה.

השלב הראשון של תהליך "קביעת סדר יום לחינוך מיטבי במשגב, נמצא לקראת סיום. שני הצוותים שפעלו השנה, סיימו את עבודתם וטיוטה של תפיסה, ערכים  ועקרונות החינוך  המיטבי , כפי שאנחנו רואים אותו, עוברת דיונים אחרונים.
לפני ראש השנה הבא עלינו לטובה אנחנו מתכוונים להציג את תוצרי התהליך במפגש ציבורי פתוח.
הצוותים בכל המסגרות יבחנו את העשייה שלהם לאור המסמך ובתהליך מסודר ומעמיק יתכננו את השינויים שהם היו רוצים להטמיע.
כמובן שגם תהליך כזה הוא ארוך ודורש ליווי ומשאבים בכדי שיצליח.

תלמידי ותלמידות העל יסודי יהיו כבר בחופשת הקייץ שלהם עם פרסום הגיליון הבא, אני מאחלת לכולנו ניצול מיטבי של החופשה למנוחה ולעשייה חיובית במשפחות ובישובים.
לנו ההורים יש הרבה אחריות בתקופה הארוכה בהם הילדים שלנו לא מגיעים לבתי הספר. מחלקת הנוער ורכזי/ות הנוער, עומלים על תכניות הקיץ, אני תקווה שכמה שיותר נערים ונערות ייקחו חלק בתוכניות וינצלו את הזמן להעמקת העשייה החברתית.

וכמה מלים אישיות:
בתקופה האחרונה התחלתי לכתוב טור המציג את העשייה החינוכית שלנו, בשיתוף כותבים וכותבות  נוספים, בין היתר תיארתי את  התהליך של ברור משמעות החינוך שאנו רוצים במשגב, על חרות ואחריות והקשר לחינוך, על הסיור שלי בסאן דייגו,  על הספרייה האזורית כמרחב למידה, על האתגרים של מחלקת הנוער, קצת על הנעשה במחלקה לגיל הרך ועוד.

מטרת הטור היא לשתף ולספר , במקביל לקבלת לקבל תגובות מכם ובניית דו שיח.

אשמח לקבל את התייחסותכם לכל נושא שקרוב לליבכם.

 

 

1343 צפיות