http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

לא רק לנשים

גזים אצל תינוקות- למה הם נוצרים ומה לעשות.

תינוקינו הפעוט סובל- הוא בוכה, מתכווץ ומתפתל מכאבים וליבינו נכמר – באמת אין מה לעשות? ומדוע תינוקות קטנטנים כל כך סובלים מגזים?
גזים או בשם שהרופא שלנו קורא להם- קוליק. נובעים בעיקר מחוסר בשלות של מערכת העיכול הרכה של התינוק. ובעברית...
כפי שרוב המערכות בגופו של התינוק אין בשלות- כך גם מערכת העיכול שלו. דפנות המעי אינן מחוברות ו"בוגרות" עדיין – ועל אף שלא נפלט אוכל לתוך חלל הבטן (וטוב שכך...) נפלטים גזים המכאיבים לתינוק מאוד.
ישנו שוני גדול בין תינוק לתינוק- ולכן אסור ולא נכון להשוות ביניהם- יש תינוקות שאצלם התהליכים יותר זריזים וישנם כאילו שפחות. הטווח הממוצע ל"סבל" הוא עד גיל 3 חודשים (כאשר לתינוקות שנולדו לפני תום 38 שבועות של הריון- יש בדרך כלל נטייה להמשיך את תקופת הקוליק מעבר לשלושה חודשים).
מבחינה תזונתית-
כמובן- התזונה הטובה והמרגיעה ביותר בתקופת החיים הראשונה היא ההנקה, חלב האם באורח פלא מתאים לחלוטין לתינוקינו הרכבו מותאם ליכולות העיכול של התינוק בגיל זה, הרכבו עדין ומותאם לצרכים התזונתיים של תינוק בן יומו. הנקה נכונה מונעת בליעת אויר, וכל גופו ומערך השרירים והשלד של התינוק בזמן הנקה נמצאים במנח ובאופן שמקל מאוד על כאבי הגזים (פעולת היניקה מהאם דורשת "התארגנות" שונה של הגוף ושרירי הפה- לעומת יניקה פשוטה מבקבוק שיכולה להתרחש בכל מצב).
כאשר ההנקה לא מתאפשרת, רצוי בשלבי החיים הראשונים לצרוך תחליף חלב בשלבים ועל בסיס חלבון החלב. למה?
חלבון החלב הינו הקרוב ביותר בטבע לחלב האם, נכון- קיימים גם תחליפי חלב על בסיס צמחי המיועדים לתינוקות הרגישים לחב. הורים רבים (וגם אני בראשית ההורות הפרטית שלי), טועים לחשוב כי גזים הינם רגישות לחלב, ומשנים תחליף חלב שוב ושוב לתינוקם ומגבירים את אי הנוחות והכאבים. רגישות לחלב מאובחנת רק ע"י רופא הילדים. לולא המלצתו של הרופא המטפל לא מומלץ לשנות את התחליף לתינוק, בוודאי שלא לעיתים תכופות.
מדוע תחליף חלב בשלבים (תחליף המותאם לכל גיל וגיל)?
מהסיבה הפשוטה- מחקרים על חלב אם גילו שגם הוא משתנה לפי גיל התינוק- לתינוק בן יומו ועד גיל 6 חודשים פחות או יותר קיים הרכב שממלא את כל צרכיו התזונתיים, נוח לעיכול, ואין צורך תזונתי לשום דבר אחר מלבדו.
לאחר גיל חצי שנה לערך משתלבים בתזונת התינוק מזונות מוצקים- וחלב האם/ התחליף הופך למזון משולב עם עוד מוצרי תזונה אחרים, גם מערכת העיכול מבשילה והצרכים התזונתיים הופכים להיות כאילו שתומכים את התפתחותו המוטורית של התינוק ומחזקים עצם ושריר, וכן הלאה לאחר גיל שנה וכו'....
ובאשר לגזים וטיפול במגע בשיטת שלהב-
שיטת שלהב מדגישה מאוד את החשיבות בערסול- החזקת התינוק במצב מעורסל (הטוב ביותר במנשא בד צמוד גוף בתנוחה עוברית) מפחיתה במידה ניכרת את כאבי הקוליק, בעיקר בשעות אחה"צ/לפנות ערב, כאשר הכאבים מוגברים.
שיטת שלהב מנחה את ההורים לגעת בתינוק במגע עמוק (פרופריוספטי), שמאזן את השרירים ומרגיע מאוד את התינוק, מאזן את כל המערכות ואפילו עוזר למערכת העיכול להבשיל בנוחיות יתר.
ולסיום- חשוב לזכור כי כל תינוק סובל במידה זו או אחרת מכאבי הגזים וכי הכל עובר לקראת גיל 4 חודשים, ואכן- הם לא בוכים לנצח... מילה של אמא מנוסה....

 

1357 צפיות