http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

זריקת בריאות

הרבה על בריאות (וקצת על מחלות)

למה בלוטת התריס משתגעת בהריון?

 

הפרעה בתפקוד בלוטת התריס שכיחה במהלך ההריון וכוללת חוסר או עודף של הורמוני בלוטת התריס. לרוב, עודף הורמוני בלוטת התריס חדש בהריון לא נובע ממחלה בבלוטת התריס אלא מהשפעה של ההריון על הבלוטה ובדרך כלל לא מצריך טיפול. לעומת זאת, חסר של הורמוני בלוטת התריס בהריון לרוב נובע מהפרעה בבלוטת התריס ומצריך טיפול. בהריון בלוטת התריס נדרשת להפריש הרבה יותר הורמונים ולכן שכיח שחוסר בהורמוני בלוטת התריס יופיע לראשונה בהריון (כמו שהלבלב נדרש להפריש יותר אינסולין בהריון ולכן הרבה פעמים הפרעה במשק הגלוקוז מופיעה לראשונה בהריון כסוכרת הריונית).

הגישה להפרעה בתפקוד בלוטת התריס בהריון

הפרשת הורמוני בלוטת התריס מווסתת במנגנון משוב חיובי, כלומר ירידה ברמת הורמוני בלוטת התריס מגבירה את הפרשת ההורמון הממריץ את בלוטת התריס (TSH) מיותרת המוח (היפופיזה) שמעודד את הבלוטה להגביר ייצור והפרשת הורמונים. לעומת זאת עודף בהורמוני בלוטת התריס מקטין את הפרשת ההורמון הממריץ את בלוטת התריס. בנוסף, ירידה קטנה בהפרשת הורמוני בלוטת התריס גורמת לעליה גדולה בהפרשת ההורמון הממריץ את בלוטת התריס ועליה קטנה בהורמוני בלוטת התריס גוררת ירידה גדולה בהפרשת ההורמון הממריץ את בלוטת התריס. לכן רמת ההורמון הממריץ את בלוטת התריס הוא המדד הרגיש ביותר למצב ההפרשה מבלוטת התריס. זו גם הבדיקה המומלצת בחשד לחסר או עודף בהורמוני בלוטת התריס בהריון ומחוץ להריון. כאשר רמת ההורמון הממריץ את בלוטת התריס מחוץ לטווח הנורמה, נמוכה או גבוהה אז צריך לבדוק את רמת הורמוני בלוטת התריס. אולם המדידה של הורמוני בלוטת התריס בהריון פחות אמינה ולכן עיקר ההתייחסות היא לרמת ההורמון הממריץ את בלוטת התריס. עודף קל של הורמוני בלוטת התריס לא גורם לנזק בהריון, אבל חסר של הורמוני בלוטת התריס מקטין את הסיכוי להצלחת ההריון ועלול לפגוע באם ובעובר. נושא הממקד תשומת לב רבה הוא החשש שחסר בהורמוני בלוטת התריס בתחילת ההריון גורם לירידה קלה באינטליגנציה של העובר. לכן, באופן כללי הגישה היא שעדיף להיות בצד של קצת עודף הורמוני בלוטת התריס מאשר קצת חסר.

השפעת ההריון על בלוטת התריס

הורמון ההריון (HCG) מופרש מהשליה ורמתו בדם עולה בשבועות הראשונים עד לשיא בשבועות 10-12. הורמון ההריון דומה במעט להורמון הממריץ את בלוטת התריס (TSH) ומעודד את בלוטת התריס להגביר את הפרשת הורמוני בלוטת התריס. העלייה בהורמוני בלוטת התריס גורמת במנגנון של משוב לירידה בהפרשת ההורמון הממריץ את ההריון מבלוטת יותרת המוח (ההיפופיזה). בהתאם, טווח הנורמה של ההורמון הממריץ את בלוטת התריס בהריון נמוך יותר, בטרימסטר ראשון 0.1-2.5, בטרימסטר שני 0.2-3 ובטרימסטר שלישי 0.3-3. במהלך ההריון גם רמת האסטרוגן בדם עולה וגורמת לעלייה ברמת החלבון העיקרי שקושר את הורמוני בלוטת התריס בדם, כתוצאה מכך גדל המאגר של הורמוני בלוטת התריס בדם (רוב הורמוני בלוטת התריס בדם קשורים לחלבונים ולכן לא פעילים רק ההורמונים החופשיים פעילים). נפח הדם בהריון גדל, וגם מגדיל את המאגר של הורמוני בלוטת התריס בדם. מאגר גדול יותר של הורמוני בלוטת התריס בדם אולי מבטיח את אספקת הורמוני בלוטת התריס לעובר אבל מצד שני גם מצריך את בלוטת התריס "לעבוד יותר קשה" ולייצר יותר הורמונים.


חסר בהורמוני בלוטת התריס בהריון

אין המלצה גורפת למדוד את רמת ההורמון הממריץ את בלוטת התריס (TSH) בכל הריון, אם כי רשימת המצבים שבהם כדאי למדוד את רמת ההורמון הממריץ את בלוטת התריס היא ארוכה ולרוב כדאי לבדוק. חסר בהורמוני בלוטת התריס נגרם בעיקר עקב מחלה אוטואימונית שמתבטאת בדלקת ממושכת שלאורך שנים הורסת את הבלוטה (מחלת השימוטו), או מנזק לבלוטה משני לטיפול רפואי כמו ניתוח, טיפול ביוד רדיואקטיבי או הקרנה חיצונית. קיימת מחלוקת לגבי נחיצות של הטיפול במקרים של עלייה קלה ביותר ברמת ההורמון הממריץ את בלוטת התריס, אבל במרבית המקרים מומלץ לטפל. הטיפול המומלץ הוא לבותירוקסין (levothyroxine) כמו אלטרוקסין או יותירוקס ומטרת הטיפול היא רמת ההורמון הממריץ את בלוטת התריס בטווח הנורמה בהתאם לטרימסטר של ההריון. כאשר הטיפול הותחל עקב עלייה קלה ברמת ההורמון הממריץ את בלוטת התריס לרוב מפסיקים את הטיפול לאחר הלידה ועוקבים אחרי רמת ההורמון הממריץ את בלוטת התריס. בעלייה משמעותית כדאי להתייעץ עם אנדוקרינולוג לגבי הפסקת הטיפול, חסר בהורמוני בלוטת התריס עלול לגרום לירידה בייצור החלב.

עודף הורמוני בלוטת התריס

רוב המקרים של עודף הורמוני בלוטת התריס בהריון נגרמים כתוצאה מהשפעת הורמון ההריון וחולפים ללא צורך בטיפול בשבועות 14-18 כשרמתו יורדת. הסיבה השנייה בשכיחותה לעודף הורמוני בלוטת התריס בהריון היא מחלת גרייבס (Grave's), מחלה אוטואימונית שנגרמת מנוגדן שנקשר לקולטן של ההורמון הממריץ את בלוטת התריס ומפעיל אותו ולכן מעודד את בלוטת התריס להפרשת הורמונים. לרוב גם מחלת גרייבס משתפרת אחרי הטרימסטר הראשון להריון. במקרים של עודף משמעותי של הורמוני בלוטת התריס בהריון הטיפול הוא בתרופה המעכבת את הייצור של הורמוני בלוטת התריס. בהריון, מינון גבוה של התרופה לא מומלץ, כיוון שחוצה את שלייה ועלולה לעכב גם את ייצור הורמוני בלוטת התריס בעובר. חלק מהנשים מופנות לאנדוקרינולוג עקב חוסר מודעות לטווח הנורמה הספציפי להריון ובכלל רמת ההורמון הממריץ את בלוטת התריס תקינה.

סיכום

הפרעה בתפקוד של בלוטת התריס בהריון שכיחה ועלולה להשפיעה לרעה על העובר והאם. לכן בנשים שלהן או לקרובי המשפחה הייתה הפרעה בתפקוד בלוטת התריס או הייתה מחלה אוטואימונית בכלל, מומלץ לבדוק את רמת ההורמון הממריץ את בלוטת התריס, עדיף לפני ההריון, אחרת, ברגע שיודעים על הריון. בנשים עם תלונות וסימנים המחשידים להפרעה בתפקוד בלוטת התריס גם מומלץ לבדוק את רמת ההורמון הממריץ את בלוטת התריס. חשוב להכיר את הנורמה של ההורמון הממריץ את בלוטת התריס בהריון ולרוב הטיפול הוא פשוט ויעיל.

הכותב ד"ר עמיר בשקין, מנהל היחידה לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז הרפואי לגליל ותושב קורנית. להתייעצות בנושאים של אנדוקרינולוגיה וסוכרת בעלות של פנייה למרפאות חוץ במרכז הרפואי לגליל (100 ₪), ללא צורך בהתחייבות, ניתן לקבוע תור (אפשרי לבקש תור לד"ר בשקין) אצל מזכירת היחידה סמדר, בטלפון 049107558, או פקס 04-9107559.

למידע נוסף באנדוקרינולוגיה וסוכרת: www.endocrinologyisrael.com

 

 

6432 צפיות