דבר העורך


תושבים יקרים,
אנו שמחים להתחדש ביומן הבריאות, להציג מידע בתחום זה,
לענות על שאלות, ואף לנהל דיון פתוח בנושאים שונים.
נשמח לקבל תגובות לרשומות, ואפשר, כמובן, ליצור עימנו קשר במייל.

שלכם,

ד"ר אסף הלפרין – מנהלת מ.ב. משגב - שרותי בריאות כללית 
ותאיר נוימן - מקדמת שיווק משגב - שרותי בריאות כללית

********************
צוות סניף משגב של מכבי שירותי בריאות שמחים להציג לכם מגוון כתבות שנכתבו ע"י מיטב המומחים שלנו בתחומים השונים."ידע הוא כח" קבע הפילוסוף האנגלי פרנסיס בייקון.
אנו גאים לצייד אתכם במיטב החידושים והמידע הרפואי במגוון תחומים,
במטרה לסייע לכם לשמור על בריאות טובה.
נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה

ד"ר פלג אלונה – רופאת המשפחה – מכבי שירותי בריאות –משגב
נורית למאי-בודארה – אחראית מרפאת מכבי שירותי בריאות – משגב

 

מנהלי היומן

אלבום תמונות rss
מלאו כאן את כתובת ה-Email שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן היומן שלי.
הצטרף הסר

רשומות אחרונות

ארכיון

אלבום תמונות

Loading
 

זריקת בריאות

הרבה על בריאות (וקצת על מחלות)

החצבת פורחת
09/10/2011 15:09:30

נוכח מגיפת החצבת המתפשטת בשבועות האחרונים בהרדוף, ולאחרונה אף ביודפת, הצוות הרפואי במשגב רואה חשיבות רבה בהפצת מידע לציבור הרחב אודות המחלה ודרכי מניעתה, בכדי להביא לעצירת ההתפרצות בהקדם ועם כמה שפחות נזקים.

 

 

 

מאפייני המחלה

 

מחלת החצבת הינה מחלה ויראלית המתאפיינת תחילה בחום גבוה, דלקת עיניים, נזלת ושיעול. לאחר מספר ימים מתווספת גם פריחה, המתחילה בפנים ומתפשטת כלפי מטה ונמשכת כשבוע.

 

במרבית המקרים המחלה מסתכמת בכך, אך ביתר המקרים עלולים להתפתח סיבוכים שונים. הסיבוכים עלולים להופיע בעיקר בתינוקות ובפעוטות עד גיל 5, במבוגרים מעל גיל 20), במדוכאי חיסון ובנשים הרות. הסיבוכים השכיחים הם: דלקת ריאות (6%), דלקת אוזניים (14%), שלשולים (11%), פרכוסי חום (3%) ודלקת של רקמת המוח (0.3%). ייתכן סיבוך מאוחר, המופיע עד 10 שנים לאחר המחלה, וכולל פגיעה נוירולוגית, המתקדמת בהדרגה עד למוות. לא ניתן לנבא מראש אצל מי תתפתח המחלה המאוחרת, אך ילדים קטנים מצויים בסיכון מוגבר. שיעור התמותה כיום הוא אחד לאלף אך הוא עולה בהתפרצויות של המחלה. הדבקה בהריון היא קשה לאם ועלולה לגרום למומים בעובר.

 

כיצד נדבקים?

מחלת החצבת הינה מחלה מאוד מדבקת. ההדבקה מתרחשת כאשר הנגיף מופרש מאדם חולה לאוויר החדר, שם הוא יכול לשרוד משך שעות ארוכות, עד שחודר לגופו של אדם אחר דרך מערכת הנשימה או העיניים. תקופת הדגירה נמשכת כעשרה ימים, במהלכה  לרוב אין תסמינים, והאדם אינו מודע כלל לעובדה שנדבק.

 

מניעה וטיפול

אין טיפול יעיל במחלה, אפשר לטפל באופן חלקי בסיבוכים. ניתן למנוע את המחלה ע"י חיסון. בשגרת החיסונים של משרד הבריאות כל הילדים מחוסנים בגיל שנה ובכתה א'. לא ניתן לחסן ילדים מתחת לגיל שנה, נשים הרות ומדוכאי חיסון.

 

מי מחוסן?

ילדים עד גיל 6 אשר חוסנו פעם אחת או ילדים מעל גיל 6 אשר חוסנו פעמיים. מבוגרים שנולדו לפני שנת 1957 נחשבים מחוסנים או כאלו שחלו בעבר בחצבת.

 

אנו ממליצים לכל מי שאינו עונה על אחת ההגדרות הנ"ל להתחסן, ובהקדם.

 

חשוב להדגיש, כי עד חלוף המגיפה, כל ילד עם חום, שנחשף לחולה חצבת, חשוד כחולה עד שהוכח אחרת. על-מנת למנוע הדבקה של אנשים נוספים עליו להסתגר בבית, ועל כל מי שאינו מחוסן ובא עימו במגע בזמן החום להתחסן בהקדם. החיסון יעיל גם כאשר ניתן בתוך 3 ימים לאחר ההדבקה.

מאחר והחצבת מאוד מדבקת קיימת סכנת הדבקה של חולים עם מחלות רקע נוספות ובחולים אלו הסיכוי לפגיעה קשה הוא גבוה (מטופלים בסטרואידים באופן קבוע, כימוטרפיה, הדבקת עובר ע"י אימו, חולי איידס וכו') ולכן האחריות להתחסן היא לא רק משיקולים אישיים אלא גם קהילתיים.

 

 

אתם מוזמנים להתייעץ עימנו בכל שאלה.

 

ד"ר רוית כהן בן נון, ד"ר גיל טלמון

וצוות מרפאת משגב, שירותי בריאות כללית

1243 צפיות
פורסם ב- 09/10/2011 ,בשעה 15:09:30
להוסיף תגובה 2 תגובות קישור ישיר לקטע בית
תגובה אחרונה ב-11/10/2011 13:54:25 מאת שושי שושני

כל היומנים

sun - לשירות חברות הסטארט אפ בצפון אומרים שהיה פה אמנים ויוצרים אני ואתה נשנה את הגינה אנשי הגשם אתר צומח גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר גן קיימות הבית הפתוח הופכים את בקעת בית הכרם לעמק תפארת החינוך - הלב הפועם של משגב הכל נוער המלאכים של כלבלאב העשרה ואומנויות הקומפוסטר כחיית מחמד התנדבות...זה אנחנו ויקי משגב זבל זבל תפריד זכויות בעלי חיים זריקת בריאות חיים בקהילה טיולים ומסעות יד ביד בגליל יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון יומן המועצה יומן ספורט יומן רכזי טיולים יער האופניים והקהילה יש עבודה ישוב לדורות לא רק לנשים לחיים ארוכים מבקרים במשגב מדברים אמונה מדיה חברתית מועדון רוטרי משגב מוקד 107 מזכירי/ות ישובים מיומני הספרנית משגב קולטת משומשהו נוער ראס אל עין עד-כאן העתון המקוון של משגב עוד מעט 30 עושים עסקים על הדרך פורום מנהלני חינוך פתווו-ח צעירי משגב קבוצת YAD קול ההתחלות קונים - כאן קורס ועדים קיימות וסביבה קליק שביל סובב משגב שבילים ברגל תיירות במשגב תרבות