http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

זריקת בריאות

הרבה על בריאות (וקצת על מחלות)

ד"ראלונה פלג, רופאת משפחה במכבי משגב, על נתוח קיצור קיבה

ניתוח לקיצור קיבה

ד"ר פלג אלונה, מומחית ברפואת משפחה - מכבי שירותי בריאות משגב

בשנים האחרונות עודף משקל הפך לבעיה בריאותית משמעותית וגורם לעליה  בשכיחות של מגוון מחלות נוספות. קיים קושי ניכר להתמודד עם התופעה. כתשובה לזה מתפתחים גם פתרונות רפואיים העוזרים לרדת במשקל .

לאחר ניסיונות כושלים רבים לרדת במשקל בדרכים ה" מקובלות " , פונים המטופלים גם לפתרונות כירורגיים.

כיום קיימים 4 סוגים של ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר חולנית (הנקראים גם ניתוחים בריאטריים) : טבעת מתכווננת, שרוול הקיבה, מעקף הקיבה ומעקף תריסריון. הניתוחים נבדלים במידת ההגבלה  ובדרך ההשפעה על מידת הספיגה של מרכיבי המזון. כמו כן קיים גם שוני במידת הסיכון  הניתוחי  ומהלך \ מידת הקושי בתהליך  ההחלמה. לא קיים "מתכון בטוח" איך להתאים ניתוח למטופל מסוים. תהליך הבחירה לוקח בחשבון  את מצבו הבריאותי הבסיסי , גילו, מחלות נלוות וטיפול תרופתי קבוע, הרגלי האכילה ומידת המשמעת העצמית של המטופל .

הדעה המקובלת היום  היא  שניתוחי שרוול וטבעת ( הניתוחים  המקבילים ) הם קלים יותר לביצוע   וכרוכים בסיכון נמוך יותר לטווח הקצר. יתרון נוסף הינו החלמה מהירה יחסית, פחות כאבים באופן משמעותי וצלקות מינימליות עם תוצאה אסתטית יפה. לעומת זאת הניתוחים האחרים המשלבים הגבלה של נפח הקיבה עם הגבלות ספיגה הם ניתוחים גדולים יותר וטראומטיים יותר,  אך עשויים להביא תוצאה יותר טובה בטווח הארוך ופחות תלויים בסיגנון האכילה של המטופל.

מחקרים מראים כי ניתוחים בריאטריים יכולים לסייע במניעה עתידית של מחלות כגון סכרת, יתר לחץ דם ובעיות אורטופדיות שונות. אצל מטופלים אשר אצלם אובחנו כבר המצבים הנ"ל, טיפול כירורגי עשוי להביא לאיזון טוב יותר והפחתת הטיפול התרופתי הנדרש לאיזון.

 עם זאת, יש לזכור כי בעקבות הניתוח נוצרות הגבלות משמעתיות באופן התזונה. ליווי מקצועי של דיאטנית מאפשר לבצע  מעבר הדרגתי מתוכנן  בחזרה לתזונה השגרתית ולהימנע מסיבוכים  כגון התייבשות, מחסור בויטמינים .

לדיאטנית יש תפקיד חשוב ביותר בכל התהליך .עבודתה מתחילה  זמן רב לפני הניתוח ע"י הערכה של הרגלי התזונה, הדרכה וניסיון לשנות את דפוסי האכילה. עבודה זאת אמורה לסייע הן לתהליך ההחלמה והן לשמירה על משקל נמוך בהמשך .חשוב גם לזהות  חסרים תזונתיים ולתקן אותם לפני הניתוח.

ידוע  שרבים מבין הפונים לניתוח נעזרים באכילה רגשית  כדרך התמודדות עם  נסיבות חיים. מסגרות המאפשרות זיהוי של גורמים פסיכולוגיים ,חברתיים ותרבותיים  בתחום זה  וטיפול פסיכולוגי נכון  בגורמים הנ"ל יכול  לשפר את התוצאה הסופית  של הניתוח לאורך זמן. טיפול  פסיכולוגי  אמור ללוות את המטופל מהשלב הקדם ניתוחי ועד המעקב ארוך טווח  לאחר הניתוח.

 

חשוב לזכור  שניתוח לצורך הפחתת משקל אינו מעשה  קסם.  בנוסף לסיבוכים  אפשריים (כבכל פעולה פולשנית), מחקרים מראים  שלאורך זמן עד 30 אחוז ממנותחים  לא מצליחים לשמור על הישגיהם ואף עולים במשקל מעבר למה שהיה לפני הניתוח. היערכות  רב תחומית נכונה,הכוללת התייעצות עם צוות רב תחומי ( רופא משפחה, כירורג,דיאטנית, ליווי פסיכולוגי), הינה הכרחית בשלב הטרום ניתוחי וזאת לצורך ביצוע הבחירה הנכונה עבור המטופל ולהגעה לתוצאות המיטביות.

חשוב לזכור- פיתוח מודעות  ומשמעת עצמית עשויים לעזור  ולשפר את הסיכויים לנצח את המשקל העודף.

 

1410 צפיות