דבר העורך


תושבים יקרים,
אנו שמחים להתחדש ביומן הבריאות, להציג מידע בתחום זה,
לענות על שאלות, ואף לנהל דיון פתוח בנושאים שונים.
נשמח לקבל תגובות לרשומות, ואפשר, כמובן, ליצור עימנו קשר במייל.

שלכם,

ד"ר אסף הלפרין – מנהלת מ.ב. משגב - שרותי בריאות כללית 
ותאיר נוימן - מקדמת שיווק משגב - שרותי בריאות כללית

********************
צוות סניף משגב של מכבי שירותי בריאות שמחים להציג לכם מגוון כתבות שנכתבו ע"י מיטב המומחים שלנו בתחומים השונים."ידע הוא כח" קבע הפילוסוף האנגלי פרנסיס בייקון.
אנו גאים לצייד אתכם במיטב החידושים והמידע הרפואי במגוון תחומים,
במטרה לסייע לכם לשמור על בריאות טובה.
נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה

ד"ר פלג אלונה – רופאת המשפחה – מכבי שירותי בריאות –משגב
נורית למאי-בודארה – אחראית מרפאת מכבי שירותי בריאות – משגב

 

מנהלי היומן

אלבום תמונות rss
מלאו כאן את כתובת ה-Email שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן היומן שלי.
הצטרף הסר

רשומות אחרונות

ארכיון

אלבום תמונות

Loading
 

זריקת בריאות

הרבה על בריאות (וקצת על מחלות)

ד"ראלונה פלג, רופאת משפחה במכבי משגב, על נתוח קיצור קיבה
22/09/2011 16:12:31

ניתוח לקיצור קיבה

ד"ר פלג אלונה, מומחית ברפואת משפחה - מכבי שירותי בריאות משגב

בשנים האחרונות עודף משקל הפך לבעיה בריאותית משמעותית וגורם לעליה  בשכיחות של מגוון מחלות נוספות. קיים קושי ניכר להתמודד עם התופעה. כתשובה לזה מתפתחים גם פתרונות רפואיים העוזרים לרדת במשקל .

לאחר ניסיונות כושלים רבים לרדת במשקל בדרכים ה" מקובלות " , פונים המטופלים גם לפתרונות כירורגיים.

כיום קיימים 4 סוגים של ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר חולנית (הנקראים גם ניתוחים בריאטריים) : טבעת מתכווננת, שרוול הקיבה, מעקף הקיבה ומעקף תריסריון. הניתוחים נבדלים במידת ההגבלה  ובדרך ההשפעה על מידת הספיגה של מרכיבי המזון. כמו כן קיים גם שוני במידת הסיכון  הניתוחי  ומהלך \ מידת הקושי בתהליך  ההחלמה. לא קיים "מתכון בטוח" איך להתאים ניתוח למטופל מסוים. תהליך הבחירה לוקח בחשבון  את מצבו הבריאותי הבסיסי , גילו, מחלות נלוות וטיפול תרופתי קבוע, הרגלי האכילה ומידת המשמעת העצמית של המטופל .

הדעה המקובלת היום  היא  שניתוחי שרוול וטבעת ( הניתוחים  המקבילים ) הם קלים יותר לביצוע   וכרוכים בסיכון נמוך יותר לטווח הקצר. יתרון נוסף הינו החלמה מהירה יחסית, פחות כאבים באופן משמעותי וצלקות מינימליות עם תוצאה אסתטית יפה. לעומת זאת הניתוחים האחרים המשלבים הגבלה של נפח הקיבה עם הגבלות ספיגה הם ניתוחים גדולים יותר וטראומטיים יותר,  אך עשויים להביא תוצאה יותר טובה בטווח הארוך ופחות תלויים בסיגנון האכילה של המטופל.

מחקרים מראים כי ניתוחים בריאטריים יכולים לסייע במניעה עתידית של מחלות כגון סכרת, יתר לחץ דם ובעיות אורטופדיות שונות. אצל מטופלים אשר אצלם אובחנו כבר המצבים הנ"ל, טיפול כירורגי עשוי להביא לאיזון טוב יותר והפחתת הטיפול התרופתי הנדרש לאיזון.

 עם זאת, יש לזכור כי בעקבות הניתוח נוצרות הגבלות משמעתיות באופן התזונה. ליווי מקצועי של דיאטנית מאפשר לבצע  מעבר הדרגתי מתוכנן  בחזרה לתזונה השגרתית ולהימנע מסיבוכים  כגון התייבשות, מחסור בויטמינים .

לדיאטנית יש תפקיד חשוב ביותר בכל התהליך .עבודתה מתחילה  זמן רב לפני הניתוח ע"י הערכה של הרגלי התזונה, הדרכה וניסיון לשנות את דפוסי האכילה. עבודה זאת אמורה לסייע הן לתהליך ההחלמה והן לשמירה על משקל נמוך בהמשך .חשוב גם לזהות  חסרים תזונתיים ולתקן אותם לפני הניתוח.

ידוע  שרבים מבין הפונים לניתוח נעזרים באכילה רגשית  כדרך התמודדות עם  נסיבות חיים. מסגרות המאפשרות זיהוי של גורמים פסיכולוגיים ,חברתיים ותרבותיים  בתחום זה  וטיפול פסיכולוגי נכון  בגורמים הנ"ל יכול  לשפר את התוצאה הסופית  של הניתוח לאורך זמן. טיפול  פסיכולוגי  אמור ללוות את המטופל מהשלב הקדם ניתוחי ועד המעקב ארוך טווח  לאחר הניתוח.

 

חשוב לזכור  שניתוח לצורך הפחתת משקל אינו מעשה  קסם.  בנוסף לסיבוכים  אפשריים (כבכל פעולה פולשנית), מחקרים מראים  שלאורך זמן עד 30 אחוז ממנותחים  לא מצליחים לשמור על הישגיהם ואף עולים במשקל מעבר למה שהיה לפני הניתוח. היערכות  רב תחומית נכונה,הכוללת התייעצות עם צוות רב תחומי ( רופא משפחה, כירורג,דיאטנית, ליווי פסיכולוגי), הינה הכרחית בשלב הטרום ניתוחי וזאת לצורך ביצוע הבחירה הנכונה עבור המטופל ולהגעה לתוצאות המיטביות.

חשוב לזכור- פיתוח מודעות  ומשמעת עצמית עשויים לעזור  ולשפר את הסיכויים לנצח את המשקל העודף.

 

1041 צפיות
פורסם ב- 22/09/2011 ,בשעה 16:12:31
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית

כל היומנים

sun - לשירות חברות הסטארט אפ בצפון אומרים שהיה פה אמנים ויוצרים אני ואתה נשנה את הגינה אנשי הגשם אתר צומח גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר גן קיימות הבית הפתוח הופכים את בקעת בית הכרם לעמק תפארת החינוך - הלב הפועם של משגב הכל נוער המלאכים של כלבלאב העשרה ואומנויות הקומפוסטר כחיית מחמד התנדבות...זה אנחנו ויקי משגב זבל זבל תפריד זכויות בעלי חיים זריקת בריאות חיים בקהילה טיולים ומסעות יד ביד בגליל יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון יומן המועצה יומן ספורט יומן רכזי טיולים יער האופניים והקהילה יש עבודה ישוב לדורות לא רק לנשים לחיים ארוכים מבקרים במשגב מדברים אמונה מדיה חברתית מועדון רוטרי משגב מוקד 107 מזכירי/ות ישובים מיומני הספרנית משגב קולטת משומשהו נוער ראס אל עין עד-כאן העתון המקוון של משגב עוד מעט 30 עושים עסקים על הדרך פורום מנהלני חינוך פתווו-ח צעירי משגב קבוצת YAD קול ההתחלות קונים - כאן קורס ועדים קיימות וסביבה קליק שביל סובב משגב שבילים ברגל תיירות במשגב תרבות