דבר העורך


תושבים יקרים,
אנו שמחים להתחדש ביומן הבריאות, להציג מידע בתחום זה,
לענות על שאלות, ואף לנהל דיון פתוח בנושאים שונים.
נשמח לקבל תגובות לרשומות, ואפשר, כמובן, ליצור עימנו קשר במייל.

שלכם,

ד"ר אסף הלפרין – מנהלת מ.ב. משגב - שרותי בריאות כללית 
ותאיר נוימן - מקדמת שיווק משגב - שרותי בריאות כללית

********************
צוות סניף משגב של מכבי שירותי בריאות שמחים להציג לכם מגוון כתבות שנכתבו ע"י מיטב המומחים שלנו בתחומים השונים."ידע הוא כח" קבע הפילוסוף האנגלי פרנסיס בייקון.
אנו גאים לצייד אתכם במיטב החידושים והמידע הרפואי במגוון תחומים,
במטרה לסייע לכם לשמור על בריאות טובה.
נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה

ד"ר פלג אלונה – רופאת המשפחה – מכבי שירותי בריאות –משגב
נורית למאי-בודארה – אחראית מרפאת מכבי שירותי בריאות – משגב

 

מנהלי היומן

אלבום תמונות rss
מלאו כאן את כתובת ה-Email שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן היומן שלי.
הצטרף הסר

רשומות אחרונות

ארכיון

אלבום תמונות

Loading
 

זריקת בריאות

הרבה על בריאות (וקצת על מחלות)

אוסטאופורוזיס (osteoporosis)- דר' אלונה פלג, רופאת משפחה, מכבי - משגב.
26/04/2011 17:19:13

אוסטאופורוזיס (osteoporosis)- דר' אלונה פלג, רופאת משפחה מכבי שרותי בריאות סניף משגב.

 

בשנת 1889, לכבוד התערוכה העולמית בפאריז, נבנה מגדל אייפל. המגדל, שנבנה מקורות ברזל, הגיע לגובה של 324 מטרים, אז המבנה הגבוה בעולם. מגדל אייפל עורר ויכוחים רבים, הן לגבי האסתטיקה והן לגבי יציבותו. רבים לא האמינו כי המבנה יצליח לעמוד לאורך זמן. הספקות חלפו מזמן, והמגדל הפך להיות סמלה של פאריז. כיצד הצליח לשמור על יציבותו לאורך השנים? מתברר כי ללא ידיעה, תוכנן מגדל אייפל כמבנה המשחזר מבחינה ארכיטקטונית את מבנה העצם ומכאן חוזקו. ומה קורה כאשר העצמות שלנו נחלשות?

אוסטאופורוזיס פירושה חורים בעצם לאור ירידה במסת העצם, המלווה בשנויים במבנה הארכיטקטוני שלה. כתוצאה מכך, קיימת ירידה בחוזק העצמות, המובילה לסיכון יתר לשברים- בעיקר בצוואר הירך, החוליות . המחלה הינה שכיחה מאד בקרב נשים בגיל המעבר אך יכולה להופיע גם בגברים וגם באנשים צעירים על רקע מחלות גופניות אחרות.

 

גורמי הסיכון לאוסטאופורוזיס הינם:

 • 1. תזונה דלת סידן - חסר בסידן בתזונה גורם לעצירה של צבירת מסת העצם המירבית ולשנוי במבנה העצם. הכמות המומלצת של סידן ביום למבוגר היא 1000-1200 מ"ג. ירידה לערכים של 400 מ"ג ופחות יכולה לגרום לנזקים בעצמות.
 • 2. מחסור בויטמין D יכול להביא גם הוא לשנוי במבנה והיחלשות הדרגתית של העצם. כדי לשמור על רמה תקינה של ויטמין D, זקוקים רוב המבוגרים למינון של units 800-1000 ליום, ובמיוחד אנשים הנמנעים מחשיפה לשמש.
 • 3. ירידה ברמת האסטרוגן בגוף תורמת להיווצרות אוסטאופורוזיס. זוהי הסיבה לכך שנשים בגיל המעבר נמצאות בסיכון יתר. השנוי ההורמונלי גורם לאבדן עקבי של מסת העצם ועליה בשכיחות שברים באזורים נושאי משקל כמו החוליות.
 • 4. היעדר פעילות גופנית מזרז תהליך של ספיגת עצם (למשל שכיבה ממושכת במיטה). מאידך, פעילות גופנית אאירובית גורמת לצבירת מסת העצם וחיזוק העצמות.
 • 5. עישון במשך שנים רבות משפיע לרעה על מסת העצם. זאת הן באופן ישיר והן דרך השפעות העישון על מאזן האסטרוגן בגוף. בממוצע, נשים מעשנות נכנסות לגיל המעבר שנה עד שנתיים מוקדם יותר. בנוסף, בקבוצה זו קיימת תחלואה נוספת (בעיקר מחלות של דרכי הנשימה) וצורך מוגבר בטיפולים תרופתיים. חלק מתרופות אלה פוגעות במבנה העצם.
 • 6. מחלות כרוניות וחלק מטיפולים תרופתיים קבועים יכולים לגרום לירידה בחוזק העצם ולתרום לעליה בשכיחות שברים.

 

קיימות כיום דרכים בטוחות יחסיות ופשוטות לגלוי מוקדם של אוסטאופורוזיס. זאת על ידי מדד הקרוי Bone Mineral Density. בעקבות כך, מתאפשר טיפול בשלב מוקדם, אשר יכול לחסוך סבל רב, טיפולים שיקומיים ולמנוע ירידה באיכות החיים. ישנם מספר גורמים נוספים היכולים לנבא סבירות מוגברת לשברים:

 • - גיל מתקדם: נשים מעל 65, גברים מעל 70.
 • - שברים בעבר.
 • - משקל גוף נמוך.
 • - סיפור משפחתי.
 • - עישון ממושך וצריכה גבוהה של אלכוהול.
 • - טיפול ממושך בסטרואידים.

הטיפול באוסטאופורוזיס כולל מרכיב לא תרופתי ומרכיב תרופתי.

טיפול לא תרופתי:

 • א. שנוי הרגלי התזונה. על התזונה לכלול מנת סידן של כ 1200 מ"ג ליום וכ 800 יח' בינלאומיות של ויטמין D.
 • ב. פעילות גופנית של כ 30 דקות שלש פעמים בשבוע.
 • ג. הפסקת עישון.

באשר לטיפול תרופתי, מומלץ לפנות להתייעצות עם רופא המשפחה.

 

 

1106 צפיות
פורסם ב- 26/04/2011 ,בשעה 17:19:13
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית

כל היומנים

sun - לשירות חברות הסטארט אפ בצפון אומרים שהיה פה אמנים ויוצרים אני ואתה נשנה את הגינה אנשי הגשם אתר צומח גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר גן קיימות הבית הפתוח הופכים את בקעת בית הכרם לעמק תפארת החינוך - הלב הפועם של משגב הכל נוער המלאכים של כלבלאב העשרה ואומנויות הקומפוסטר כחיית מחמד התנדבות...זה אנחנו ויקי משגב זבל זבל תפריד זכויות בעלי חיים זריקת בריאות חיים בקהילה טיולים ומסעות יד ביד בגליל יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון יומן המועצה יומן ספורט יומן רכזי טיולים יער האופניים והקהילה יש עבודה ישוב לדורות לא רק לנשים לחיים ארוכים מבקרים במשגב מדברים אמונה מדיה חברתית מועדון רוטרי משגב מוקד 107 מזכירי/ות ישובים מיומני הספרנית משגב קולטת משומשהו נוער ראס אל עין עד-כאן העתון המקוון של משגב עוד מעט 30 עושים עסקים על הדרך פורום מנהלני חינוך פתווו-ח צעירי משגב קבוצת YAD קול ההתחלות קונים - כאן קורס ועדים קיימות וסביבה קליק שביל סובב משגב שבילים ברגל תיירות במשגב תרבות