http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

זריקת בריאות

הרבה על בריאות (וקצת על מחלות)

10 טיפים (ועוד אחד) על דלקות אוזן תיכונה בילדים/ ד"ר קמה מביאה מדבריו של ד"ר רענן כהן-כרם

עם התקררות מזג האוויר, אנו נתקלים בפניות רבות למרפאה עקב חום וכאבי אוזניים בילדים, הנגרמים מדלקת אוזן תיכונה.

קיימות גישות שונות בנוגע לטיפול בהתאם לגורמי הסיכון, הממצאים בבדיקה, גיל הנבדק ועברו הרפואי.

בחרתי להביא סיכום קצר בנושא.

בריאות שלימה לילדינו ולנו, והמשך חורף חמים בבית וגשום בחוץ.

 

ד"ר שרון קמה

מנהלת מרכז בריאות משגב

שירותי בריאות כללית

 

10 טיפים (ועוד אחד) על דלקות אוזן תיכונה בילדים

 

 1. דלקת באוזן התיכונה הינה מחלה נפוצה ביותר בגילאי הילדות הצעירים - עד 80% מהתינוקות ומילדי הגן יחוו לפחות אירוע אחד שלה.
 2. בכחמישית מילדים אלו דלקות האוזניים יחזרו על עצמן באופן שיפגע באיכות החיים של הילד והוריו (לילד לילות חסרי שקט משנית לכאבי אוזניים, להורים החסרת שעות שינה וימי עבודה וכד'), ותיתכן פגיעה משמעותית יותר במצב הבריאות של הילד (למשל ירידה בשמיעה, או נקב קבוע בעור התוף).
 3. גורם הסיכון הסביבתי המובהק ביותר להתפתחות של דלקות אוזניים בילדים צעירים הוא שהות במחיצתם של ילדים אחרים, כפי שקורה כשהילד שוהה במשפחתון, במעון, או בגן.
 4. קיימים גורמי סיכון נוספים שבהם לא ניתן לשלוט כמו מין זכר, מבנה המערכת המאווררת של האוזן התיכונה ומצב המערכת החיסונית של הילד.
 5. גורמים כמו בקיעת שיניים, או רוח ומים החודרים לתעלת האוזן החיצונית אינם נחשבים בספרות הרפואית כגורמי סיכון להתפתחות דלקת חריפה באוזן התיכונה.
 6. דלקת חריפה באוזן תיכונה מתבטאת בדרך כלל בסימנים כלליים כמו חום, אי שקט המוחמר בשעות הלילה, תלונות הילד על כאב ממוקם (או בתינוקות רושם של ההורים לכאב אוזניים) ולעתים מצטרפות גם הקאות. אין בסימנים כלליים אלה כדי להצביע על קיומה של דלקת אוזניים (הם יכולים להופיע במגוון מחלות בילדים), לכן יש צורך בבדיקת אוזניים מקצועית על ידי רופא. 
 7. לא כל דלקת אוזן תיכונה בילדים דורשת טיפול אנטיביוטי! מקובל, שתינוקות מתחת גיל חצי שנה יטופלו אנטיביוטית בדלקת אוזניים גם אם מצבם טוב. מעל גיל זה יש להתחשב במצבו הכללי של הילד, במצב האוזניים, באפשרות ההורים להגיע למעקב רציף אצל הרופא המטפל ובהסטוריה הרפואית של הילד. בחלק ניכר מהמקרים ניתן להשהות את תחילת הטיפול האנטיביוטי ולעקוב אחרי החלמת התהליך (במידה ומקורה של הדלקת וירלי- אין כל מועילות בהתחלת טיפול אנטיביוטי).
 8. חשוב מאוד להקל על הכאב הנגרם לילדים משנית לדלקת האוזניים. ניתן להשתמש בטיפות מקומיות (כמו אוטידין), אך ההקלה הטובה ביותר מושגת על ידי טפול במשככי כאבים מסוג פאראצטמול (אקמול, דקסמול ודומיהם) או איבופרופן (נורופן, אדויל ודומיהם). תרופות אלו יסייעו גם בהורדת חום, במידה וישנו.
 9. בעקבות דלקת באוזן תיכונה יתכנו סיבוכים. הם אמנם די נדירים אך במידה שנראה כי האפרכסת "עומדת" עם רגישות מאחוריה או מצבו של הילד הופך ירוד וחומו אינו יורד יש לפנות לרופא או לחדר מיון.
 10. כל ילד הסובל מדלקות אוזניים חוזרות חשוב שיופנה לרופא אף אוזן וגרון כדי להעריך את מצב עור התוף (בעיקר במצב בו קיימת נזילת מוגלה מהאוזן) וכדי לשקול צורך בהפניה לבדיקת שמיעה.

 

 1. יש לזכור ש "עם הגיל זה בדרך כלל חולף", ושהלילות חסרי השינה שבילינו איתם כשכאבו להם האוזניים יהפכו לסיפור לילה טוב שנספר לילדינו עד שיתבגרו.

 

בברכת חורף בריא

דר' רענן כהן-כרם

מומחה אף אוזן וגרון - ילדים של הכללית במחוז חיפה וג"מ ובמרכז הרפואי "כרמל" מקבוצת הכללית

1709 צפיות