http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

זריקת בריאות

הרבה על בריאות (וקצת על מחלות)

התמודדות עם התנהגויות מסוכנות בגיל ההתבגרות/ ד"ר אלונה פלג, מכבי

התמודדות עם התנהגויות מסוכנות בגיל ההתבגרות

 

דר' אלונה פלג- רופאת משפחה, מכבי שרותי בריאות, סניף משגב

 

 

גיל ההתבגרות מביא עמו שאלות רבות, סקרנות וצורך להתנסות בפעילויות של "מבוגרים". חלק מההתנהגויות הללו הינו חיובי ומקובל ויקנה לנער המתבגר הרגלי חיים בריאים למשך שנים רבות. כך למשל פעילות גופנית, הרגלי תזונה וכדו'. התנהגויות אחרות מובילות לסיטואציות מסוכנות או הרגלים שאינם בריאים: עישון, שתיית אלכוהול, היכרות עם סמים, התנהגות מינית לא מבוקרת, השתתפות בפעילות ספורט אתגרית עד כדי סיכון ממשי או נהיגה מסוכנת. מה עומד מאחורי ההחלטה להשתתף בפעילויות מסוג זה?

 

ממחקרים עולה כי אין זו טעות בשיקול הדעת, אלא אמונה שקשה מאוד להיפגע משום דבר. אמונה זו הינה אופיינית לגיל הנעורים, ובאופן אוטומטי מבטלת הן את הצורך לשפוט עד כמה מעשה עלול להיות מסוכן והן את הצורך להעריך את הסכנות ארוכות הטווח. במקביל, מתבגרים חשים צורך בהתנסות רב חושית עצמתית, ומוכנים אף להסתכן כדי לחוות ריגושים עזים.

 

גיל ההתבגרות גם מביא עמו שנויים רבים בחיי היום יום, אשר גורמים לשנוי מהותי בהשקפת העולם של המתבגרים ולצורך בהתאמה חוזרת ומתמשכת של הדרישות והציפיות מעצמם ומהסביבה הקרובה. עם התנועה לכוון חיים בוגרים, משתנים גם רמת האחריות והעצמאות. שנויים אלה נתפסים כאתגר משמעותי, וגורמים בתורם לשנוי התפיסה של העתיד, היכולת לתכנן את המעשים ולשלוט בתכניות, וכן היכולת לבחון את מידת הסיכון במעשים קיצוניים . במהלך הבשלה זו, ייתכן כי מתבגר יבחר שלא להשתתף בפעילות כלשהי, אך ימצא את עצמו נסחף לתוכה מכוח לחץ חברתי או גורמים נוספים.

 

בני הנוער נתונים הן להשפעת הבית והמשפחה, והן של קבוצת החברים. לעיתם קיימת סתירה בין ההשפעות הללו ובין הציפיות של כל אחת מהקבוצות.

 

יצירת אוירה משפחתית יציבה, השקעת משאבים רגשיים בבניית קשר אישי, הקדשת זמן למתבגר על בסיס יומי ובניית פעילות משפחתית משותפת מאתגרת, עשויים להגביר את מידת ההשפעה של המשפחה ולחזק את ההרגלים הבריאים. חשיבות רבה קיימת גם למתן דוגמה אישית, בנוגע להרגלים מזיקים או מסוכנים ובהקפדה על הסבר מכבד וברור.

 

בניית תקשורת חופשית ושוטפת עם המתבגרים אמורה לעזור להם בפיתוח אסטרטגיות אישיות בהתמודדות עם לחץ חברתי, כעס, תסכול והשוני מההורים, אותם הם חווים בתקופה זו. תקשורת חופשית מסייעת להפחית את ההשפעות הלא רצויות של קבוצות חברתיות קיצוניות ולהפחית בכך את מידת ההשתתפות בפעילויות מסוכנות.

 

אז, הקיץ כבר כאן וילדינו כבר יצאו לחופש. רצוי שנהיה זמינים להם בזמן אמת ובהווה, ולא רק נחשוב על פעילות חינוכית המכוונת לעתיד הרחוק. השעות היקרות בהן נבלה ביחד, יפחיתו את הצורך שלהם להסתכן.

 

שיהיה לכולם קיץ נעים!

1450 צפיות