דבר העורך


תושבים יקרים,
אנו שמחים להתחדש ביומן הבריאות, להציג מידע בתחום זה,
לענות על שאלות, ואף לנהל דיון פתוח בנושאים שונים.
נשמח לקבל תגובות לרשומות, ואפשר, כמובן, ליצור עימנו קשר במייל.

שלכם,

ד"ר אסף הלפרין – מנהלת מ.ב. משגב - שרותי בריאות כללית 
ותאיר נוימן - מקדמת שיווק משגב - שרותי בריאות כללית

********************
צוות סניף משגב של מכבי שירותי בריאות שמחים להציג לכם מגוון כתבות שנכתבו ע"י מיטב המומחים שלנו בתחומים השונים."ידע הוא כח" קבע הפילוסוף האנגלי פרנסיס בייקון.
אנו גאים לצייד אתכם במיטב החידושים והמידע הרפואי במגוון תחומים,
במטרה לסייע לכם לשמור על בריאות טובה.
נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה

ד"ר פלג אלונה – רופאת המשפחה – מכבי שירותי בריאות –משגב
נורית למאי-בודארה – אחראית מרפאת מכבי שירותי בריאות – משגב

 

מנהלי היומן

אלבום תמונות rss
מלאו כאן את כתובת ה-Email שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן היומן שלי.
הצטרף הסר

רשומות אחרונות

ארכיון

אלבום תמונות

Loading
 

זריקת בריאות

הרבה על בריאות (וקצת על מחלות)

הפרעות קשב וריכוז
06/04/2010 12:25:46

הפרעות קשב וריכוז

 

השימוש בריטלין ונגזרותיו (קונצרטה) הפך להיות נפוץ מאוד בשנים האחרונות.

ביקשתי ממנהל בית המרקחת שלנו לבדוק ולהשוות  נתוני מכירה של התרופות בשנים האחרונות ומצאנו שבשנת 2009 נמכרה כמות גדולה בכ- 450% ! לעומת שנת 2006 . אין ספק שנתון זה מרשים מאוד ומצביע על כך שנושא הפרעת קשב וריכוז הפך לרלוונטי מאוד ונפוץ יותר בשנים האחרונות.

ריכזתי וסיכמתי סקירה מאת דר' איריס מנור בנושא.

ד"ר איריס מנור
פסיכאטרית מומחית לילד ולמתבגר
מנהלת המרכז לקשב וריכוז בבית חולים גהה ומנהלת  פורום "קשב וריכוז" :

הפרעת הקשב מלווה את הסובלים ממנה לאורך כל החיים. חשוב לאבחן אותה מוקדם ולטפל במכלול הגורמים המשפיעים

 

מקובל היום לחשוב, כי התפתחות הפרעת קשב אינה מבוססת על גורם בודד אלא על מכלול גורמים ביולוגיים ופסיכו-סוציאליים, המעצבים במסלול סופי משותף את התופעה.

ההפרעה הבסיסית היא אורגנית, ומבוססת על שינוי קטן במבנה המוח ובתפקודו.

במחקרים הגנטיים נמצא, כי ההפרעה "רצה במשפחות" עם העברה בין-דורית גבוהה ביותר, הנעה סביב 75%-80%

הפרעת הקשב היא תכונה מלווה במשך כל החיים, מתחילתם ועד סופם. יש לה ביטויים שונים בגילאים שונים, בהתאם למכלול תכונותיו של הנושא אותה, כמו גם בהתאם לסביבה המקיפה אותו.

בגיל הרך יש ביטויים מובחנים מעטים, ביניהם אי רכישת שינה של לילה מלא עד גיל מאוחר יחסית (סביב גיל שנה), זריזות מוטורית והתחלת הליכה בגיל צעיר יחסית, ובחלק מהילדים תנועתיות-יתר מובחנת כבר מהגיל הרך. עם זאת, ילדים רבים מגיעים לגיל בית הספר היסודי ללא כל חשד של קיום התכונה הזו בהם. בגיל ביה"ס חלה ההתלקחות הגדולה של קשיים, ומכאן התחלת ההפניה של ילדים אלה למסגרות מאבחנות ומטפלות.

האבחנה

האבחנה היא אבחנה קלינית בעיקרה.אין כיום מבחן אחד המאשר או שולל חד-משמעית את האבחנה. המאבחן יכול להשתמש בראיון הילד וההורים, תצפיות בילד ובהורים, סקאלות התנהגותיות, בדיקות גופניות ונוירולוגיות וטסטים קוגניטיביים. בדיקות מעבדה  ובדיקות  ראייה ושמיעה, יכולות להיות יעילות.במצבים מסוימים כדאי לבצע הערכת שפה ודיבור. נעשה שימוש בשאלונים התפתחותיים המיועדים להורה ולמורה - בין השאלונים המקובלים לשימוש בארץ נמצא השאלון המקוצר של קונרס (Conners), הכולל 10 שאלות וניתן להורים ולמורים למילוי. יתרונו בהיותו קצר וקל למילוי, כמו גם בפרספקטיבה שהוא מאפשר על בית הספר ולא רק על הבית.

מבחן התפקוד המתמשך, CPT- Continuous Performance Test, מאפשר הערכה אובייקטיבית ומעריך את מרכיב הקשב. מבחן זה בודק ישירות את הילד עצמו ואת יכולתו להתמודד עם מטלה חדגונית ומשעממת יחסית לאורך זמן. דוגמא ל-CPT הנמצא בשימוש בארץ הוא מבחן ה-TOVA - Test of Variables of Attention. בדיקה זו ממוחשבת ומבוססת על ניתוח התגובה לגירוי - השמטות, תוספות שגויות וכדומה. הילד צופה בצג מחשב למשך פרק זמן קבוע, ואמור להגיב לגירוי אחד ולהתעלם מגירוי אחר. הבדיקה מודדת את המהירות והדיוק של עיבוד המידע שעושה הילד, באמצעות השוואת התוצאות לנורמות המאפיינות ילדים בגיל זה.

טיפול

לאור מאפייני ההפרעה, הטיפול חייב להיות רב שכבתי ועוסק בכל הצירים האנושיים (ביולוגי, פסיכולוגי וחברתי), ולא באחד מהם בלבד. לפיכך, הטיפול חייב לכלול: טיפול תרופתי.

הטיפול התרופתי

טיפול זה מבוסס בעיקר על הטיפול במעוררים, אשר המוכר והיעיל ביניהם, לפחות בישראל היום, הוא הריטלין. הריטלין היא תרופה יעילה ביותר: 85% מהילדים מגיבים אליו, והתגובה היא בדרך כלל תגובה מלאה- שינוי משמעותי בתפקוד. היא מאפשרת טיפול לפי הצורך- התאמת הטיפול לשעות נחיצותו בלבד - ביה"ס, בחינות וכדומה. אין לריטלין כל השפעה שארית- עם סיום השפעתו הוא נעלם לחלוטין ואינו משאיר עקבות, לטוב ולרע.

לריטלין מספר תופעות לוואי:

תופעות הלוואי החולפות: כאבי ראש או כאבי בטן בימים הראשונים לנטילת התרופה. תופעה זו אמורה לחלוף תוך שבוע עד שבועיים, ואם היא נמשכת, יש לפנות שוב לרופא ולהעריך מחדש את מינון התרופה.

תופעות הלוואי הקבועות: מכיוון שמדובר באמפטמין, דהיינו ממריץ, הריטלין גורם לדיכוי התיאבון ולדיכוי הצורך לישון במהלך שעות פעילותו. לפיכך, אסור לתת ריטלין בשעות הערב, ויש לקחת בחשבון את היעדר התיאבון במהלך היום.

תופעות לוואי קשות אחרות: תופעות אלה נדירות יחסית, והשכיחה ביניהן היא Rebound, המופיעה בכ-10% מכלל הילדים הנוטלים ריטלין. משמעותה התפתחות אי-שקט ניכר עם סיום השפעת התרופה.

בניגוד למה שהיה מקובל לחשוב, ריטלין אינו גורם להפרעה בגדילה, ואינו גורם להתמכרות.

בהתייחסות לתופעות הלוואי המצוינות למעלה , מומלץ לבצע מעקב גובה ומשקל שנתי אצל רופא המשפחה.

לסיכום: הפרעת הקשב דורשת אבחון מוקדם ככל האפשר לצורך טיפול יעיל. האבחון היום מסתמך על ראיון מלא, בדיקה קלינית, סקאלות הערכה ובדיקת תפקוד מתמשך כגון ה-T.O.V.A, המאפשרת גם את הערכת היעילות של טיפולים תרופתיים שונים. אבחון מוקדם וטיפול מוקדם הם בעלי חשיבות מרבית.

למידע נוסף, אנו ממליצים לפנות ל"פורום קשב וריכוז" באתר הכללית בניהולה של דר' איריס מנור, להלן לינק - (אנא הקליקו על הקישור)

 

1107 צפיות
פורסם ב- 06/04/2010 ,בשעה 12:25:46
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית

כל היומנים

sun - לשירות חברות הסטארט אפ בצפון אומרים שהיה פה אמנים ויוצרים אני ואתה נשנה את הגינה אנשי הגשם אתר צומח גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר גן קיימות הבית הפתוח הופכים את בקעת בית הכרם לעמק תפארת החינוך - הלב הפועם של משגב הכל נוער המלאכים של כלבלאב העשרה ואומנויות הקומפוסטר כחיית מחמד התנדבות...זה אנחנו ויקי משגב זבל זבל תפריד זכויות בעלי חיים זריקת בריאות חיים בקהילה טיולים ומסעות יד ביד בגליל יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון יומן המועצה יומן ספורט יומן רכזי טיולים יער האופניים והקהילה יש עבודה ישוב לדורות לא רק לנשים לחיים ארוכים מבקרים במשגב מדברים אמונה מדיה חברתית מועדון רוטרי משגב מוקד 107 מזכירי/ות ישובים מיומני הספרנית משגב קולטת משומשהו נוער ראס אל עין עד-כאן העתון המקוון של משגב עוד מעט 30 עושים עסקים על הדרך פורום מנהלני חינוך פתווו-ח צעירי משגב קבוצת YAD קול ההתחלות קונים - כאן קורס ועדים קיימות וסביבה קליק שביל סובב משגב שבילים ברגל תיירות במשגב תרבות