דבר העורך


תושבים יקרים,
אנו שמחים להתחדש ביומן הבריאות, להציג מידע בתחום זה,
לענות על שאלות, ואף לנהל דיון פתוח בנושאים שונים.
נשמח לקבל תגובות לרשומות, ואפשר, כמובן, ליצור עימנו קשר במייל.

שלכם,

ד"ר אסף הלפרין – מנהלת מ.ב. משגב - שרותי בריאות כללית 
ותאיר נוימן - מקדמת שיווק משגב - שרותי בריאות כללית

********************
צוות סניף משגב של מכבי שירותי בריאות שמחים להציג לכם מגוון כתבות שנכתבו ע"י מיטב המומחים שלנו בתחומים השונים."ידע הוא כח" קבע הפילוסוף האנגלי פרנסיס בייקון.
אנו גאים לצייד אתכם במיטב החידושים והמידע הרפואי במגוון תחומים,
במטרה לסייע לכם לשמור על בריאות טובה.
נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה

ד"ר פלג אלונה – רופאת המשפחה – מכבי שירותי בריאות –משגב
נורית למאי-בודארה – אחראית מרפאת מכבי שירותי בריאות – משגב

 

מנהלי היומן

אלבום תמונות rss
מלאו כאן את כתובת ה-Email שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן היומן שלי.
הצטרף הסר

רשומות אחרונות

ארכיון

אלבום תמונות

Loading
 

זריקת בריאות

הרבה על בריאות (וקצת על מחלות)

מוכנות לכתה א'
03/03/2010 16:00:47

מוכנות לכתה א'-  דר' אלונה פלג, מכבי שרותי בריאות

 

 

בימים אלה החל רישום ילדינו למסגרות החינוך לקראת שנת הלימודים הבאה.

מדי יום פונים אלי הורים בשאלות המעסיקות אותם בדבר מוכנות ילדיהם לבית הספר.

לחלק מהילדים זהו מעבר משמעותי, קפיצה ל"חיים בוגרים", הם יהפכו לתלמידים מן המניין. כהורים, אנו בודקים את עצמנו שוב ושוב כדי להחליט האם הם מוכנים לקפוץ למים הקרים (ואנחנו יחד איתם). עבור חלק מאיתנו זוהי החלטה קלה וברורה, ואילו חלק אחר מתלבט, מתייעץ ומתלבט שוב.

 אז- איך נחליט מתי הילד מוכן?

 

מוכנות לבית הספר הינה מכלול של יכולות הילד, יכולת המשפחה והסביבה לתת תמיכה לצרכיו בעת המעבר לבית הספר ומוכנות בית הספר לקלוט אותו כמו שהוא. המעבר לבית הספר מתבצע עם הגעתן של יכולות הילד להבשלה מספקת לאחר שטופחו בסביבתו במשך השנים שקדמו למעבר.

 

א. מוכנות המשפחה והסביבה:

 

יכולת למידה הינה יכולת בסיסית של הילד אשר התפתחותה תלויה באווירה המשפחתית. היא מעוצבת ומטופחת בעת המשחק המשותף בבית. שותפות כל בני הבית בתהליך חשובה מאד. מתוך כך, מפתח הילד הרגלים וסדר יום משלו והוא לומד להבין מה צפוי לו ולמה מצפים ממנו. אלה מאפשרים לו ללמוד להשתלב במערכת מורכבת. לקראת בית הספר חשוב לעודד את המשחק המשותף ולציין הצלחות כדי לעורר רצון ללמידה נוספת. כמובן, לא יזיק לתת דוגמה אישית.

 

כדי שכל ילד יגיע למצוי מירבי של כל יכולותיו נדרשים מספר תנאים בסיסיים בסביבתו:

 

 1. ברמה הבסיסית  ביותר, ילדים זקוקים לתזונה נכונה, שמירה על בריאותם הנפשית והגופנית ושילובם במסגרות חינוך מתאימות מתחילת דרכם.
 2. ילדים זקוקים ליחסים מזינים והדדיים עם משפחתם, קבוצת הגיל והקהילה. הם זקוקים גם להזדמנות לפתח ולהציג את הכישורים והיכולות במסגרות הללו, על מנת להיחשב משתתפים שווי ערך. זאת הן במסגרת הקרובה והן במסגרת קהילתית רחבה יותר.
 3. ילדים עם צרכים מיוחדים, פיזיים ולימודיים, זקוקים לאבחון מוקדם ככל האפשר על מנת לאפשר תיקון של הליקויים בשלב מוקדם (משקפיים מכשירי שמיעה, אביזרי ניידות) וגם כדי לאפשר היערכות מתאימה של מערכת החינוך למתן פתרונות יעילים על פי צרכיו של כל ילד. היערכות  מוקדמת תאפשר למנוע העמקה של הפערים ונזקים חמורים יותר בשלב מאוחר של הלמידה.
 4. באופן כללי, כל הילדים זקוקים להגנה מפני פגיעות גופניות, פציעות, אלימות וניצול. רגישות של כל המערכות המטפלות בילדים בגיל הרך לנושא זה, עוזרת לאתר את הילדים הנמצאים בסיכון ולאפשר פיתרון הולם לבעיותיהם. ילדים במצוקה אינם פנויים ללמידה ולא יצליחו למצות את יכולותיהם.

 

ב. הציפיות מבית הספר השכונתי:

 

בית הספר אמור לאפשר מעבר הדרגתי וחלק בין הבית ללימוד בכתה. עליו להיות מותאם לרקע התרבותי של הילד. בית הספר אמור גם לשמור על רצף אשר מתחיל בחינוך בגיל הרך, ממשיך בגנים המתקדמים ומסתיים בבית הספר. לבית הספר אמורה להיות תוכנית למידה ברורה, אשר במהלכה נבנים יחסים יציבים בין הילדים לצוות ההוראה. לצוות ההוראה אמורה להיות יכולת לפרגן להצלחת התלמידים, רגישות לצרכים מיוחדים ויכולת לפתור בעיות בתוך כתה רגילה. עם זאת, צריכה להיות גם יכולת לזהות בשלב מוקדם את התלמידים המתקשים ולהציע להם תוכניות מגירה חלופיות המתואמות יותר לצרכיהם הייחודיים. בית הספר צריך להציג שאיפה למצויינות של צוות ההוראה ויכולת מנהיגות, תוך לקיחת אחריות על הישגי התלמידים.

 

ג. מוכנות הילדים:

אם מתמלאים התנאים הבאים, ניתן לשקול את העברתו של הילד למערכת החדשה:

 

 • 1 .הילד צריך להיות בריא מבחינה גופנית ונפשית - חשוב לזכור בגיל 5 ילדינו מוזמנים לבדיקה אחרונה במסגרת טיפת חלב לבדיקה מקיפה של רופא ילדים התפתחותי ואחות טיפת חלב -בה מתבצעת בדיקה מקיפה של בריאותו ומוכנותו של הילד לשינוי. ילדים שנמצאים מתקשים בבדיקה זו מופנים להמשך בירור במכון להתפתחות הילד .

      לאחרונה נפתח המכון להתפתחות הילד בכרמיאל הנותן מענה לבעיות התפתחותיות -

       ריפוי בעיסוק, ריפוי בדיבור ופסיכולוגית התפתחותית

 • 2 .ילדים עם צרכים מיוחדים זקוקים לאבחון והגדרה ברורה של הצרכים הללו טרם כניסתם למסגרת.
 • 3 .מידת ההתפתחות החברתית והרגשית של הילד המאפשרת לו שיתוף פעולה ושמירה על תור במשחק המשותף, יכולת לגלות הבנה לצרכי משתתפים אחרים ויכולת להביע את רגשותיו הוא.
 • 4 .קיום של גישה חיובית ללמידה, כולל התרגשות וסקרנות.
 • 5 .התפתחות שפתית תואמת לגיל, אשר מאפשרת לזהות ולספר סיפור תוך שמוש באוצר מילים רחב מספיק ויכולת הקשבה למתרחש סביב.
 • 6 .יכולת מוטורית לצייר הינה בסיס ללימוד כתיבה.
 • 7 .יכולת לזהות כמויות.
 • 8 .הבנת הקשר בין צלילים לאותיות.
 • 9 .מומלץ לבצע בדיקת עיניים לפני המעבר לבית הספר

ואם בכל זאת קשה להחליט?

חשוב לזכור שלמידה מתרחשת לא רק בבית הספר וכי תמיד אפשר לתת לילד עוד...

קשה למדוד מוכנות באופן אובייקטיבי או מדוייק. המוכנות היא לא תמיד פונקציה של זמן, ולהשאיר ילד בגן לא תמיד יעזור. יש ילדים אשר זקוקים לעזרה פעילה יותר. לא כל ילד מסוגל לשבת בשקט ולהקשיב, וזהו אינו מדד אידיאלי למוכנות לכתה א'. הכי חשוב- גם ילדים שלא נראים מתאימים יכולים להצליח בבית הספר עם תמיכה נכונה.

 

אני מזמינה אתכם לפנות בכל שאלה לרופא המשפחה/ ילדים שלכם .

 

כמו כן אתם מוזמנים לפנות לכתבות נוספות:

 

 

 

שיהיה לכולנו בהצלחה...

 

שלכם

 

 ד"ר פלג אלונה

רופאת משפחה

מכבי שירותי בריאות משגב

 

 

827 צפיות
פורסם ב- 03/03/2010 ,בשעה 16:00:47
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית

כל היומנים

sun - לשירות חברות הסטארט אפ בצפון אומרים שהיה פה אמנים ויוצרים אני ואתה נשנה את הגינה אנשי הגשם אתר צומח גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר גן קיימות הבית הפתוח הופכים את בקעת בית הכרם לעמק תפארת החינוך - הלב הפועם של משגב הכל נוער המלאכים של כלבלאב העשרה ואומנויות הקומפוסטר כחיית מחמד התנדבות...זה אנחנו ויקי משגב זבל זבל תפריד זכויות בעלי חיים זריקת בריאות חיים בקהילה טיולים ומסעות יד ביד בגליל יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון יומן המועצה יומן ספורט יומן רכזי טיולים יער האופניים והקהילה יש עבודה ישוב לדורות לא רק לנשים לחיים ארוכים מבקרים במשגב מדברים אמונה מדיה חברתית מועדון רוטרי משגב מוקד 107 מזכירי/ות ישובים מיומני הספרנית משגב קולטת משומשהו נוער ראס אל עין עד-כאן העתון המקוון של משגב עוד מעט 30 עושים עסקים על הדרך פורום מנהלני חינוך פתווו-ח צעירי משגב קבוצת YAD קול ההתחלות קונים - כאן קורס ועדים קיימות וסביבה קליק שביל סובב משגב שבילים ברגל תיירות במשגב תרבות