http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

משגב קולטת

מחשבות על קהילה, החיים בכפר, ליד הטבע, בקצה ההר

כמה

 

מספר חודשים עברו מאז שהגעתי לישוב קטן בקצה ההר, ואין לי שום מסקנות, אין בי מספיק ידע רוחני, כדי לדעת אם עשיתי את הצעד הנכון לגבי חיי או לגבי חיי משפחתי, אולם זרע זעיר של אילן נשתל ואני שמח בחלקי. 
חבריי,שגרים במרכז הארץ, בדירות שצומחות לגובהה, שאלו אותי "למה? למה לך לברוח למקום שהכביש ללא מוצא" (יודפת-הררית) ברור שהכנתי תשובה, כחייל טוב, מילאתי את המחסנית בכדורי ציונות-ישוב-הארץ-לחוש את הקרקע ברגליי-לגדל ילדים בלי כבישים עמוסים-לנשום אוויר ישר מהעץ,  ועוד תיאורי טבע ונוף ואווירה... הם שתקו, אין מילים לאחר נאום שכזה. אך אחר כמה דקות של שירי ארץ ישראל הטובה וישנה האבל מגיע, ולפעמים חבריי גוברים עלי. טוב להיות תושב מרכז. אולם טוב יותר להיות תושב של ישוב קהילתי.


כך לפחות אני חושב, אני נמצא בקורס ועדים, אני שומע את רוח ההתנדבות, רוח האכפתיות של אנשים שבאים מזמנם הפרטי לטובת הכלל הציבורי.
ביתם הוא: כול הישוב, הבית כפי שאני מגדיר, הוא ביתי-הישוב-המועצה-הארץ ביתי לא מסתיים בשער הכניסה שלי, וגם לא מסתיים בשער הצהוב של הישוב שלי, וגם לא בשדה התעופה, הכדור שאני חי על פניו, הוא ביתי. זאת האמת, לפעמים שוכחים אותה, בגלל שאנחנו בני אנוש, העיניים שלנו, בניגוד לעופות הדורסים, לא מסוגלות לראות פרטים מעבר לכמה מטרים. 
הררית הוא ישוב קטן, כ100 אנשים בעלי זכות הצבעה ועוד כמה עשרות שוכרים, ישוב שאין בו מכולת, בית קפה, מכון כושר, בריכה, ספרייה ועוד הרבה דברים, אולם אני ראיתי בו בית, ראיתי בו עננים המסוגלים להוריד גשם לאדמה, ראיתי אדמה שמוכנה שיגורו עליה, אולי זה רק בדמיון שלי, אולי אני מפנטז, הרי "אמרו את זה קודם, לפני, זה לא משנה..."


הנושא היום היה התנדבות, ואני אמרתי שיש לי בעיה עם המושג מתנדב. יש קושי בהגדרה המילולית, להתנדב, הרי זאת פעולה שנעשית מהרצון החופשי של האדם, אולם בקהילה קטנה יש דחף להתנדב, ואז הרצון החופשי מעט נעלם ברקע. יש גם את המילה חסד, שאותה אתה עושה מאהבה אמיתית. ההבדל בין השניים, הוא: שבמושג להתנדב אין בהגדרתה המילונית, אמת, אלא רק רצון חופשי, ומה שתמיד בהגדרתה המילולית, חסד ואמת באים ביחד. ומה זאת אמת? אני אוהב את הפירוש הפשוט, מא' ועד ת'. כל האותיות נמצאות שם.
בהרהורים לפני השינה, אני מנסה לשחזר את המשפטים שהתעופפו בחלל חדר המליאה, משפטים שאמורים לעזור לנו להבין את הקהילה שבה אנחנו חיים. בתל אביב הייתה לי קהילה, קהילה שגרה לגובה, אך קהילה, ביום שישי הינו עורכים ארוחת שישי, במהלך השבוע, השכנים מלמעלה ומלמטה היו מבקרים, אומרים שלום, שותים קפה, אז מה שונה? מה ההבדל בין קהילה שמגדירה את עצמה כקהילה, לבין קבוצת אנשים שגרים בעיר? אני מנסה להבין וכרגע אין לי תשובה.

 

אביעד שייביץ


 

 

1483 צפיות