דבר העורך

מנהלי היומן

אלבום תמונות rss
מלאו כאן את כתובת ה-Email שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן היומן שלי.
הצטרף הסר

רשומות אחרונות

ארכיון

אלבום תמונות

Loading
 

מדברים אמונה

משנכנס אדר מרבים בשמחה. וזו הזדמנות ללמוד שוב את מגילת אסתר. ובכן מדובר במלכה בת 75 !!ולא כפי שחשבתם.
07/03/2016 13:19:17

 

אכן הרבה פרטים נסתרים מתגלים בכל פעם שלומדים את המגילה. שהרי כשמה- כן היא מגלה את מה שנסתר.

אסתר גדלה כיתומה .כשאמא שלה התעברה אז אביה נפטר וכשהיא נולדה אמא שלה נפטרה.ומרדכי היהודי אימץ אותה מרגע הלידה ממש.

 

ובמדרש תהלים פרק כב פסוק י נאמר " אשתו של מרדכי היתה מינקת את אסתר ומרדכי היה אומן אותה"

 

לאחר שהיא גדלה הם התחתנו וחיו כבעל ואישה לכל דבר ועיניין.

 

הסיפור של המגילה מתרחש כשאסתר הייתה בגיל די מבוגר.

לדעת שמואל היא הייתה בת  80 לדעת רב היא הייתה בת 40 ולדעת חכמים היא הייתה בת 75.

וזה שכתוב במגילה "נערה"  לא מתייחס לגיל.ובלשון התנכי"ת נער  זה לא עלם צעיר אלא אדם זריז. [כמו שנאמר אצל יהושע בן נון שהוא נער  ורש"י פירש נער= זריז והוא היה אז בן 56 שנים. (עיין אבן עזרא שמות פרק לג פסוק יא )

 

צבע עורה היה ירקרק ומכאן שמה: הדסה ע"ש ההדס הירוק.זה שמה העיקרי ובפרסית קראו לה אסתר. גובהה היה גובה בינוני כמו הדס .היה הייתה צנועה וכל אותם השנים שהייתה אצל מרדכי לא יצא לה להכיר גברים אחרים . היו נשים שהכירו אותה ואותם נשים ספרו לבעליהן על הדסה ומשם התגלגלה השמועה לשומרי המלך שבאו לקחת את אסתר כפי שנאמר במגילה "ותלקח אסתר "בכוח.

 

הלקיחה הזו הייתה בעצם נגד רצונה וכל אותו זמן שהיא הייתה בבית המלך היא הייתה שם באונס ולא ברצון.

על הפעם היחידה שהיא הלכה ברצון היא אומרת "וכאשר אבדתי- אבדתי" וכפי שנאמר בתלמוד בבלי מסכת מגילה דף טו  על הפסוק  אשר לא כדת,"  אמר רבי אבא: שלא כדת היה, שבכל יום ויום עד עכשיו - באונס, ועכשיו - ברצון. וכאשר אבדתי אבדתי - כשם שאבדתי מבית אבא כך אובד ממך "

 

למרות שהיא הייתה נשואה למלך גוי היא הייתה שומרת על הלכות טהרה ואם היה לה ספק במראות דמים היא הייתה שואלת . כפי שכתוב בתלמוד בבלי מסכת מגילה דף יג עמוד ב "ואת מאמר מרדכי אסתר עשה, אמר רבי ירמיה: שהיתה מראה דם נדה לחכמים "

 

ועוד נאמר שם בתלמוד על הפסוק  כאשר היתה באמנה איתו - - אמר רבה בר לימא : שהיתה עומדת מחיקו של אחשורוש וטובלת ויושבת בחיקו של מרדכי.ועל פי דברי התו"ס שם היא השתמשה באמצעי מניעה וכך יכלה להיות עם אחשוורוש ולטבול ולהיות עם מרדכי ללא שתצטרך להמתין את שלושת חודשי האבחנה. והמהרש"א העיר שהבן שנולד לה מאחשוורוש (דריווש או כורש)  נולד לאחר שהיא נאסרה על מרדכי כשהלכה ברצון לאחשוורוש (כאשר אבדתי אבדתי).

 

מבחינת סדרי הזמנים כל סיפור המגילה התפרס על פני 10 שנים  בשנת 3 למלכות אחשורוש  התקיים המשתה וושתי המלכה נפרדה ממלכותה...

בשנת 7 למלכות אחשוורש - נבחרה אסתר. 

בשנת 12 למלכות אחשוורש בי"ג לחודש ניסן -הוטל הפור הוא הגורל . 
מי"ג לחודש ניסן - שלושת ימי צום . שלושת ימי הצום האלו בעצם היו בחג הפסח ועל זה אסתר מזהירה את מרדכי היהודי

 

" לֵךְ כְּנוֹס אֶת כָּל הַיְּהוּדִים הַנִּמְצְאִים בְּשׁוּשָׁן וְצוּמוּ עָלַי וְאַל תֹּאכְלוּ וְאַל תִּשְׁתּוּ שְׁלֹשֶׁת יָמִים לַיְלָה וָיוֹם גַּם אֲנִי וְנַעֲרֹתַי אָצוּם כֵּן וּבְכֵן אָבוֹא אֶל הַמֶּלֶךְ אֲשֶׁר לֹא כַדָּת וְכַאֲשֶׁר אָבַדְתִּי אָבָדְתִּי"

 

 

שאם מרדכי היהודי ישאל איך אפשר לצום בליל הסדר? עונה לו אסתר המלכה תצומו ואל תאכלו מצות ואל תשתו 4 כוסות יין של ליל הסדר.
בט"ו בניסן - אסתר מזמינה את אחשוורש והמן לסעודה הראשונה .

 
בליל ט"ז בניסן - נדדה שנת המלך. 
ביום ט"ז בניסן - בבוקר "ככה יעשה לאיש"
ביום ט"ז בניסן - בצהרים הסעודה השניה ונפילת המן על המיטה של אסתר המלכה.
ביום ט"ז בניסן - אחר הצהרים נתלה המן. 

ביום כ"ג בסיון - בוטלו הגזרות. 

שנה אח"כ בשנת 13 למלכות אחשוורש בי"ג ובי"ד לחודש אדר - הכו היהודים באויביהם ונתלו עשרת בני המן. זמן מלכותו של המן כמשנה למלך היה בסך הכל 70 יום!

בי"ד לחודש אדר - נחו היהודים בכל המדינות מאויביהם. וכנגד זה פורים של פרזים. 
בט"ו לחודש אדר - נחו היהודים בשושן מאויביהם. וכנגד זה פורים של מוקפים.

 

 

על מנת לחלוק כבוד לארץ ישראל קבעו חכמים שכל הערים שהיו מוקפות חומה מימי יהושוע בן נון יחגגו את חג הפורים כמו בשושן הבירה בטו באדר . וכל הערים שלא היו מוקפות חומה  מימי יהושוע בן נון יחגגו את חג הפורים ביד באדר.

 

 

.

 

 

****** מנכנס אדר מרבים בשמחה******

 

 

 

 

785 צפיות
פורסם ב- 07/03/2016 ,בשעה 13:19:17
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית

כל היומנים

sun - לשירות חברות הסטארט אפ בצפון אומרים שהיה פה אמנים ויוצרים אני ואתה נשנה את הגינה אנשי הגשם אתר צומח גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר גן קיימות הבית הפתוח הופכים את בקעת בית הכרם לעמק תפארת החינוך - הלב הפועם של משגב הכל נוער המלאכים של כלבלאב העשרה ואומנויות הקומפוסטר כחיית מחמד התנדבות...זה אנחנו ויקי משגב זבל זבל תפריד זכויות בעלי חיים זריקת בריאות חיים בקהילה טיולים ומסעות יד ביד בגליל יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון יומן המועצה יומן ספורט יומן רכזי טיולים יער האופניים והקהילה יש עבודה ישוב לדורות לא רק לנשים לחיים ארוכים מבקרים במשגב מדברים אמונה מדיה חברתית מועדון רוטרי משגב מוקד 107 מזכירי/ות ישובים מיומני הספרנית משגב קולטת משומשהו נוער ראס אל עין עד-כאן העתון המקוון של משגב עוד מעט 30 עושים עסקים על הדרך פורום מנהלני חינוך פתווו-ח צעירי משגב קבוצת YAD קול ההתחלות קונים - כאן קורס ועדים קיימות וסביבה קליק שביל סובב משגב שבילים ברגל תיירות במשגב תרבות