דבר העורך

מנהלי היומן

אלבום תמונות rss
מלאו כאן את כתובת ה-Email שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן היומן שלי.
הצטרף הסר

רשומות אחרונות

ארכיון

אלבום תמונות

Loading
 

מדברים אמונה

נגישות בבתי הכנסת של משגב : האם מותר להכנס עם כלב נחייה לבית כנסת? האם
21/09/2015 12:06:34

 

בין כסא לעשור  ביום חמישי ד תשרי (  17.9  )התכנסו בחדר הישיבות במועצה האזורית משגב 25 גבאים  האחראים על בתי הכנסת בישובי משגב .הגבאים קבלו דף הנחיות  שנכתב ע"י איגוד בתי הכנסת בישראל  ושמביאות בחשבון את חוק הנגישות ואת ההנחיות ההלכתיות העולות מלשון החוק.

 

על פי ההנחיות :

 

 

א.       אם מפלס בית הכנסת גבוה או נמוך, ממלפס המדרכה, יש לדאוג שאחת הכניסת תהיה עם רמפה או בעברית - כבש. מה הוא אורך הרמפה? פי ששה עד עשרה מגבה המדרגות. את הכבש יש לסמן באופן בולט.

 

ב.       כאשר יש מספר מדרגות קטן ניתן להשתמש בכבש נייד. אם מספר המדרגות גדול במיוחד ואי אפשר להתקין כבש, רצוי להתקין מעלון או זחליל.

 

ג.        יש להתקין מעקה חזק ויציב בצידו של גרם המדרגות ולדאוג לתאורה יציבה.

 

ד.       עזרת נשים נדרשת להיות באותו מפלס של בית הכנסת. בבתי כנסת בהם עזרת הנשים נמצאת במפלס העליון, יתקינו עזרת נשים קטנה נוספת באותו מפלס.

 

ה.       דלתות בית הכנסת: הדלתות נדרשות להיות רחבות, לפחות ברוחב 60 ס"מ. את הידית לדלת יש להתקין בשליש התחתון.

 

ו.        מושבי בית הכנסת: בבתי כנסת רבים קיימים דלפקים להנחת סידורים ומושבים מובנים. יש להקצות מספר דלפקים כאלו לנכים כך שהמושב בהם יהיה חסר וניתן יהיה להציב במקום כיסא גלגלים.

 

ז.        בימה וארון קודש: אין ספק כי חלק מאופיו של בית הכנסת הוא הבימה המוגבהת, וארון הקודש אליו עולים במדרגות. אם זאת חשוב לציין כי אין על כך הגבלה הלכתית. ניתן בהחלט לבנות במה או ארון קודש מפואר בגובה מפלס אולם בית הכנסת. אם בכל זאת קיימת בימה או ארון קודש מובה ניתן להשתמש בכבש נייד כדי שגם אנשים נכים יוכלו לעלות לתורה. אגב, קיימות בימות שאותם ניתן להטות לכיוןו העולה.

 

ח.       הנקודה אולי החשובה מכל: שירותים. בית הכנסת חייב לדאוג לשירותים שיותאמו גם לנכים. התא צריך להיות גדול מספיק כדי שאדם בכיסא גלגלים יוכל להסתובב בובקלות, והאסלה וידית המים צריכים להיות נגישים. כמו כן יש לדאוג למתקן הניירות, מתג אור, ומראה בגובה מתאים. כמובן שכמו בכל שירותי נכים יש להתקין מוט אחיזה או ידיות רחבות לאורך הקיר.

 

ט.       אדם עיוור ראשי לעלות לתורה, אך אינו יכול לקרא בתורה בע"פ.

 

י      מותר לאדם עיוור להיכנס לבית הכנסת עם כלב נחייה. 

 

יא.        סומא יכול לשמש כשליח ציבור, ופשוט שהוא מצטרף למנין העשרה.

 

יב.       אין לעבור לפני אדם עיוור כשאר הוא באמצע תפילת שמונה עשרה כשם שאין לעבור לפני מתפלל שאינו עיוור.

 

יג.       יש פוסקים המתירים לסומא כהן לישא את כפיו, ויש האומרים שלא ישא מאחר שיש בכך ספק, וספק ברכות להקל.

 

יד.        נכה בכיסא גלגלים יכול לעלות לתורה

 

טו.        כבד שמיעה, הנעזר במכשירי שמיעה, רשאי לשמש כשליח ציבור או בעל קורא, ואף להוציא את הרבים ידי חובתן.

 

טז.       מותר לאדם להיכנס לבית הכנסת עם קטטר ולהתפלל, ובלבד שיכסה את מי הרגליים, שלא יתפלל כנגדן.

 

_________________________________________________

 

לתושבי משגב  כתיבה וחתימה טובה לשנה מבורכת ומתוקה.

 

 

 

 

1300 צפיות
פורסם ב- 21/09/2015 ,בשעה 12:06:34
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית

כל היומנים

sun - לשירות חברות הסטארט אפ בצפון אומרים שהיה פה אמנים ויוצרים אני ואתה נשנה את הגינה אנשי הגשם אתר צומח גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר גן קיימות הבית הפתוח הופכים את בקעת בית הכרם לעמק תפארת החינוך - הלב הפועם של משגב הכל נוער המלאכים של כלבלאב העשרה ואומנויות הקומפוסטר כחיית מחמד התנדבות...זה אנחנו ויקי משגב זבל זבל תפריד זכויות בעלי חיים זריקת בריאות חיים בקהילה טיולים ומסעות יד ביד בגליל יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון יומן המועצה יומן ספורט יומן רכזי טיולים יער האופניים והקהילה יש עבודה ישוב לדורות לא רק לנשים לחיים ארוכים מבקרים במשגב מדברים אמונה מדיה חברתית מועדון רוטרי משגב מוקד 107 מזכירי/ות ישובים מיומני הספרנית משגב קולטת משומשהו נוער ראס אל עין עד-כאן העתון המקוון של משגב עוד מעט 30 עושים עסקים על הדרך פורום מנהלני חינוך פתווו-ח צעירי משגב קבוצת YAD קול ההתחלות קונים - כאן קורס ועדים קיימות וסביבה קליק שביל סובב משגב שבילים ברגל תיירות במשגב תרבות