http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

אומרים שהיה פה

סיפורים מתולדות משגב

מגבעה צחיחה ובראשה חרוב לקהילה, משפחה ובית אהוב.

 

במסגרת הכשרת מתנדבים לתיעוד וכתיבת סיפורי חיים של ותיקי  משגב

שהתקיימה בחודשים מרץ - מאי 2010 - התכנית בשיתוף עמותת "מרחבים" לותיקי משגב,

ספריית משגב והיחידה להתנדבות - המחלקה לשירותים חברתיים -

מובא בזאת ראיון עם:

נח כספי מותיקי הישוב יובלים כפי שראיינה אותו ציפי רן מיובלים - משתתפת בסדנה בהנחייתה של חוה רימון.

אתם מוזמנים להגיב ולשתף את הצבור במשגב בחוויותיכם מתחילת דרככם כאן.

נשמח לקבל תמונות המדברות בעד עצמן...

קריאה מהנה ותודה לציפי רן ולנח כספי.

 

 

יובלים

מגבעה צחיחה ובראשה חרוב  לקהילה, משפחה ובית אהוב.

 

ראיון עם נח כספי מראשוני יובלים

הראיון נערך בשבת 17.4.2010 והוקלט

 

נח כספי בן 70 נשוי ליעל ואב ל-4 מראשוני יובלים וממעצבי רעיון הישוב הקהילתי

נח, ספר קצת על עצמך, איך ומתי הגעת לגרעין של יובלים?.

 

נח מגדיר עצמו כפלסטינאי שנולד בשנת 1940 בירושלים.

בשנת 1964 עבר לחיפה עם אשתו יעל ובנו הבכור אלדד. עבד בטכניון כטכנאי אלקטרוניקה.

פגש בחבר מהצבא שסיפר לו על התארגנות של גרעין לגליל ברפאל. נח מגדיר עצמו "כהרפתקן 

חסר אחריות " התעניין והשתתף באספה ראשונה שהתקיימה "בבית נגלר" בקרית חיים.

זו היתה אסיפה סוערת בה נחלקו הדיעות בין קבוצה שרצתה ישוב שיתופי עם אבא פוליטי בעל זכות הכרעה בכל החלטה לבין קבוצה שביקשה להקים ישוב קהילתי- רעיון חדש שלא היה מוכר עד אז ובעיקרו א-פוליטי.

הוגה הרעיון ומוביל האידיאולוגיה היה יעקב ליכטר שהיה מחברי הגרעין המייסד..

נח השתתף במפגש ההסטורי והציע כתף בארגון וניהול הגרעין. הרעיון של ישוב א פוליטי והחיבור עם האנשים הביא את נח להיות פעיל ומעורב בהקמת יובלים. באותו מפגש סוער נוצר פיצול בין המחנות.

גרעין "עצמון" שבחר בהתיישבות השיתופית קיבל את חסות תנועת המושבים. הגרעין השני שנקרא זמנית "גילון"פנה להתאחדות האיכרים שהתרשמה מאד מרשום של 340 משפחות שהביעו רצונן לעלות ולהתישב בגליל, ומההתארגנות הצעירה והנמרצת והבטיחה גב א-פוליטי. ואי התערבות בעקרונות. לגרעין לא היו עד אז רעיונות או אידיאולוגיה מנוסחת והדברים נבנו ע"י הקבוצה ונוסחו ע"י יעקב ליכטר..

הרעיון הראשוני שהנחה את הקבוצה והאידיאולוגיה היה גודל הישוב. תפיסה שהיתה שונה במהותה מאידיאולוגית ההתישבות שהונחתה ע"י הממשלה ועיקרה. הקמת מצפים בגליל שיעבו את ההתישבות היהודית, יוקמו על ראשי הגבעות  בנק' איסטרטגיות ויכללו עד 30 משפחות שיתפרנסו מחקלאות, מרעה ותעסוקות מקומיות. בתפיסה החדשה מדובר על ישוב שיוקם על בסיס ערכי וחברתי, לא יהיה מבוסס על בעלות החברים על אמצעי היצור שיוקמו במקום או עלעבודה של אנשים במפעלים מקומיים ,תאופשר הטרוגניות:עבודה של חלק  האנשים במפעלים במקום ושל חלק אחר ברפאל. *(מכתב המתיישבים למר אלחנן ישי- משרד הבטחון).הגודל ישפיע על מעורבות החברים ועל היכולת לפתח שירותים קהילתיים.

מתי קרם הרעיון עור וגידים והתכניות הפכו לתקציבים?

לאחר קבלת גב ההתאחדות התחלנו בפגישות אינטנסיביות עם שרים ומנהיגים כדי לשכנעם לתמוך ברעיון. היה קושי רב, כל העבודה נעשתה בהתנדבות ,אני אף אוימתי בפיטורים מהעבודה. היינו כל כך נחושים ובטוחים ברעיון והקשיים רק חישלו אותנו.

 

מהו הרגע ההסטורי לדעתך בהקמת יובלים?

ביוני 1977 אושרה הקמת הישוב עי' השר גלילי שהיה הממונה על ההתישבות.   לישוב הוצע אתר עצמון בו שוכן הישוב "עצמון"הוחלט ע"י הועד לוותר על האתר ולחפש ישוב בו יוכלו האימהות להסתובב בעגלות וללא עליות.. התקיימה פגישה בשטח בהשתתפות ארכיטקט ישראל גודוביץ שהיה ארכיטקט המחלקה להתיישבות של הסוכנות סוכם כי זה יהיה המקום.

 

לדברי נוח- הרגע הדרמטי והמכונן של יובלים היה כשהוצע להתחיל בסלילת כביש לישוב החדש..

נוח שיקר ואמר כי יש לו חתימות של כל חברי הגרעין המייפים כוחו לקבוע את המיקום ולוותר על סלילת הכביש לטובת בניית הבתים. נשלח מכתב לרפול שהיה שר הביטחון והסכים לשחרר את השטח(שטח 9 שטח האימונים של צ"הל) לטובת ההתיישבות החדשה.. התחילו דיונים על תקצוב שנתקלו בהתנגדות חזקה של שר השיכון אריק שרון וגדעון פת שהעדיפו הקצאת משאבים ליהודה ושומרון ולא לגליל .הצהרת כוונות זו העידה על רצינות הקבוצה, גויס תקציב של 40 מליון שקל לבניית 80 יחידות דיור מתוכן 40 בממון הממשלה ו40 יחידות נוספות  במימון המתיישבים.

לדעתי, לולא יובלים ההתישבות הערבית בגוש השגב היתה מתפשטת הקמת יובלים נתנה את הדחיפה החזקה להתישבות ישובים בגליל.

המעורבות של נוח בשלבי ההקמה היתה גדולה כראש ועד כגזבר וכפעיל בועדות נוספות.

הסיפור על נוח ופיליפ קרמר

נח נשלח כנציג הישוב לפגישה עם פיליפ קרמר תורם יהודי צרפתי שהופנה ע"י קרן היסוד למתן תרומה למעון. נוצרה חימיה מיידית, אמון בלתי מסוייג וידידות אמיצה שהתחזקה במהלך השנים וממשיכה עד היום. בזכות ידידות זו זכתה יובלים לתרומות נדיבות של מר קרמר ורעייתו לבניית מעון, הרחבת מועדון, בית כנסת וגן הרפתקאות .יובלים ביטאה את הוקרתה למר קרמר ורעייתו בהקדשת "מורד קרמר" המוביל מהמעון למועדון וקרוי על שמם. נח גאה מאד בקשר שנוצר ובתרומות משפחת קרמר לישוב

ולסיכום נח האם החלום של "יובלים התגשם במציאות"?מה קרה בין אז והיום?

נח, אדם צנוע ערכי ואיכפתי, היום פחות מעורב מבעבר  אף, כי פעיל בועדות לכשנקרא לדגל. מוכר כאדם איכפתי ומאד ביקורתי.על מה הביקורת? אני מאד ביקורתי וכועס על כך שאין לנו ערבות הדדית בישוב.

פעם היתה התיחסות אישית לחברים. היום אין. אני מרגיש שהישוב מנוהל בצורה עניינית אני מאד אוהב את יובלים וקשור למקום, אני חי כאן  בתחושה כי אין כאן קהילה במובן הערכי, אני כואב את חוסר הניקיון הסביבתי ומצר על הזלזול ברכוש וביחס לאחר. אני חש כי בניהול אין רגישות והבנה לצרכי החבר הפרטי והבנת מצוקותיו, חסרה מידה של רחמים ודרך ארץ..

נוח, האם יש כאן את החלום ושיברו?

החלום לא נישבר הוא השתנה. אני רואה את יובלים פורחת ומתפתחת אבל חסרה ערכי יסוד עליהם חלמנו כשהקמנו את הקהילה. צריך להגדיל את הישוב, לטפח את ההתנדבות לענות על צרכים של ילדים ,נוער וותיקים. צריך תמיד לזכור שאנחנו קהילה, צריך להושיט יד ולסייע לחבר במצוקה. זו משמעות הקהילה בעיני.

יובלים מונה כיום כ 335 משפחות. בפסח האחרון על שלב זית- 35 משפחות חדשות ובתוכם בני הישוב ומספר ותיקים.

 

ראיינה:  ציפי רן, יובלים  01/05/2010

                                                                 שכונת זית 2010 /באדיבות אתר הישוב

2149 צפיות