http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

קיימות וסביבה

אירוע כלבת בגילון

 

ביום חמישי בבוקר תקף תן משוטט את תושב גילון בעת שרץ בשביל סובב הר גילון.

לצערי , התן לא אותר למרות סיורים רבים באזור והפעלת צייד ביום חמישי ושישי.

באופן רגיל, חיות בר בורחות ואינן מתקרבות לבני אדם או לחיות בית לכן אנחנו מתייחסים לכל אירוע בו חיית בר תוקפת אדם כאירוע כלבת.

 

 מחלת הכלבת הינה מחלה נגיפית (ויראלית), הידועה עוד מימי קדם בכל חלקי העולם. מדובר במחלה קטלנית וחשוכת מרפא, אשר  עם הופעת סימניה הקליניים הראשונים, באדם או בבע"ח, גורמת תוך מספר ימים בודדים, למוות תוך ייסורים קשים. מידי שנה, מתים ברחבי העולם אלפי בני אדם מכלבת, כולל במדינות ערב הגובלות עימנו. בישראל, במהלך 50 השנה האחרונות, נפטרו 3 אנשים מכלבת (האחרון, בשנת 1997). עד היום טרם נמצאה תרופה ו/או טיפול יעיל, העשויים להציל את הלוקים במחלה נוראה זו.

 

הקפדה על מתן חיסון כלבת אחת לשנה כנדרש בחוק וביצוע פעולות מנע נגד תופעת השוטטות של כלבים, הינו ערובה ל"קטיעה" של שרשרת ההדבקה של מחלת הכלבת. הוצאת הכלב לטיול כשהוא קשור ברצועה, הקפדה על מניעת שוטטות ומגע עם כלבים אחרים היא הדרך שלנו למנוע הדבקות אפשרית במחלה.

 

בגילון ובהמשך גם בצורית יערכו השבוע חיסוני דחף כנדרש בעת אירוע כלבת.

בחודש האחרון פוזרו באזור הגליל המערבי  פתיונות כלבת לחיסון אוראלי של חיות בר. בשבועות הקרובים נעבה את פיזור התרכיבים סביב גילון וצורית.

כל התנהגות חריגה של חיות בר (שועלים, תנים) נחשבת לחשודה להימצאות המחלה. חיות בר   שאינן מתרחקות מבני אדם, מנסות ליצור מגע ותוקפות בני אדם, חיות בית או רודפות אחרי כלי רכב חשודות כנגועות בכלבת.

 

כל אירוע כזה מחייב דיווח מידי למוקד המועצה.

                                                                                                        חנוכה שמח

                                                                                                      דר' אורית שריר
                                                                                                       רופאה רשותית

 

 

816 צפיות